Ελληνικές αυτοδιοικητικές εκλογές 2014

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Ελληνικές αυτοδιοικητικές εκλογές 2014
Flag of Greece.svg
2010 ← 18 και 25 Μαΐου 2014 → 2019
Greek local elections 2014 map.png Ο χάρτης εμφανίζει τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Εκλογών του 2014 στην Ελλάδα.
Το λευκό χρώμα αντιπροσωπεύει τους Ανεξάρτητους,
το μπλέ αντιπροσωπεύει τη Νέα Δημοκρατία και
το ροζ αντιπροσωπεύει τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α..

Οι Ελληνικές αυτοδιοικητικές εκλογές 2014, ή εναλλακτικά ελληνικές Δημοτικές και Περιφερειακές εκλογές του 2014, διεξήχθησαν την Κυριακή 18 Μαΐου 2014 και οι επαναληπτικές εκλογές έγιναν την Κυριακή 25 Μαΐου 2014. Η θητεία των εκλεγμένων μελών θα είναι από την 1η Σεπτεμβρίου 2014 μέχρι την 31η Αυγούστου 2019.[1] Η Ελληνική Τοπική Αυτοδιοίκηση περιλαμβάνει 13 περιφέρειες και 325 δήμους. Σε 3 δήμους έγιναν επαναληπτικές εκλογές στις 30 Νοεμβρίου, έπειτα από απόφαση των Διοικητικών Πρωτοδικείων Αθηνών και Πειραιώς.[2]

Στις εκλογές κατήλθαν συνολικά 104 υποψήφιοι (εκ των οποίων και 17 γυναίκες) για το αξίωμα του Περιφερειάρχη, 484 Αντιπεριφερειάρχες και 7.555 υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι.[3]

Στις περιφερειακές εκλογές, από τον πρώτο γύρο εξελέγη περιφερειάρχης μόνο στην Περιφέρεια Ηπείρου, ενώ στις υπόλοιπες περιφέρειες ο νικητής κρίθηκε στον δεύτερο γύρο.[4] Η Νέα Δημοκρατία έλαβε 24,79% και κέρδισε σε 6 περιφέρειες (στις Περιφέρειες Θεσσαλίας, Αν. Μακεδονίας & Θράκης, Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, Νοτίου Αιγαίου και Βορείου Αιγαίου), ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ με πανελλαδικο ποσοστό 26,23% πρώτευσε στην Περιφέρεια Αττικής και στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.

Κατα σειρά με πανελλαδικό ποσοστό τα κόμματα:

  • ΣΥΡΙΖΑ 26,23% 2 Περιφέρειες
  • ΝΔ 24,79% 6 περιφέρειες
  • ΧΑ 9,76% 0 περιφέρειες
  • ΠΑΣΟΚ 7,34% 0 περιφέρειες
  • ΚΚΕ 5,89% 0 περιφέρειες
  • ΑΝΕΛ 4,41% 0 περιφέρειες
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ 0,44% 0 περιφέρειες

[5]

Στις δημοτικές εκλογές, που έγιναν επίσης σε δύο γύρους, εξελέγησαν δήμαρχοι από τον πρώτο γύρο σε περισσότερους από 100 δήμους της χώρας.[6] Στους μεγάλους δήμους έγιναν επανεκλογές. Έτσι, ο Γιώργος Καμίνης επανεκλέχθηκε στην Αθήνα και ο Γιάννης Μπουτάρης στη Θεσσαλονίκη, ενώ στον Πειραιά επικράτησε ο Γιάννης Μώραλης[7] και στην Ξάνθη ο Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος.

Η συμμετοχή σε αυτές τις αυτοδιοικητικές εκλογές δεν ήταν υψηλή σε αρκετά μέρη της χώρας. Στο Βελβεντό η αποχή του πρώτου γύρου ήταν της τάξεως του 72%.[8]

Στη Θεσσαλονίκη ταυτόχρονα με τον πρώτο γύρο των εκλογών, διεξήχθη και δημοψήφισμα για το νερό, στο οποίο οι ψηφοφόροι τάχθηκαν κατά της ιδιωτικοποίησης της ΕΥΑΘ, σε ποσοστό 98%.[9]

Περιφέρειες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ανά διοικητική περιοχή (Περιφέρειες)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο πρώην Νομάρχης Ξάνθης Γιώργος Παυλίδης εξελέγη περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, συγκεντρώνοντας στον δεύτερο γύρο ποσοστό 56,3% των ψήφων έναντι 43,6% για τον απερχόμενο Άρη Γιαννακίδη.[10]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Γιώργος Παυλίδης / ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΝΔ 34,73% 122.086 56,34% 168.852 31
Άρης Γιαννακίδης / ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ / - 27,58% 96.959 43,66% 130.845 10
Κωνσταντίνος Μορφίδης / ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ / ΣΥΡΙΖΑ 11,41% 40.105 3
Τέρενς Κουίκ / ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΘΡΑΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ / ΑΝΕΛ 8,17% 28.728 2
Χρήστος Κιτσόπουλος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΑΚΗ / ΧΑ 5.96% 20.942 2
Χρήστος Τρέλλης/ ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΘΡΑΚΗΣ / ΚΚΕ 5,36% 18.859 1
Βασίλειος Τραϊφόρος / ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ / ΔΗΜΑΡ 2,89% 10.158 1
Κατερίνα Γεροστεργίου / ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ / Οικολόγοι Πράσινοι, ΠΡΑΣΙΝΟΙ 2,37% 8.322 1
Γιώργος Μποτσίδης / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΘ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,53% 5.387 0

Αττικής[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η Νέα Δημοκρατία υπέστη την μεγαλύτερη ήττα της στην Αττική από το 1974.[11] Περιφερειάρχης εξελέγη η υποστηριζόμενη από το ΣΥΡΙΖΑ, Ρένα Δούρου επικρατώντας του Γιάννη Σγουρού.[12]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Ρένα Δούρου / ΔΥΝΑΜΗ ΖΩΗΣ / ΣΥΡΙΖΑ 23,80% 386.685 50,82% 794.231 61
Γιάννης Σγουρός / ΑΤΤΙΚΗ / Κοινωνία Αξιών 22,11% 359.175 49,18% 768.609 12
Γιώργος Κουμουτσάκος / 180ο – Η ΑΤΤΙΚΗ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ / ΝΔ 14,08% 228.851 7
Ηλίας Παναγιώταρος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ / Χρυσή Αυγή 11,13% 180.828 6
Θανάσης Παφίλης / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ / ΚΚΕ 10,66% 173.278 5
Παύλος Χαϊκάλης / ΑΤΤΙΚΗ, ΣΥΜΜΕΤΟΧΟΙ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ - ΠΑΥΛΟΣ ΧΑΪΚΑΛΗΣ / ΑΝΕΛ 7,16% 116.420 4
Θάνος Τζήμερος / ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΜΑΖΙ! / Δράση, Δημιουργία, ξανά! 2,97% 48.236 2
Αντώνης Γάκης / ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΝΕΑΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ / Οικολόγοι Πράσινοι 2,24% 36.438 1
Δέσποινα Κουτσούμπα / ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ - ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΕ ΔΝΤ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,09% 33.883 1
Πέτρος Μαντούβαλος / ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ - ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΝΤΟΥΒΑΛΟΣ / ΕΠΑΛ 2,00% 32.475 1
Μαρία Γιαννακάκη / ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ / ΔΗΜΑΡ, ΠΡΑΣΙΝΟΙ, Ευρώπη - Οικολογία 1,76% 28.583 1

Βορείου Αιγαίου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η ΝΔ κέρδισε τις περιφερειακές εκλογές στην Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, καθώς η υποψήφιά της, Χριστιάνα Καλογήρου επικράτησε με ποσοστό 53% των ψήφων του έως τότε περιφερειάρχη, Νάσου Γιακαλή.[13]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Χριστιάνα Καλογήρου / ΕΜΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ / ΝΔ 31,51% 33.410 53,01% 46.357 25
Νάσος Γιακαλής / ΙΣΧΥΡΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ / - 25,88% 27.446 46,99% 41.095 6
Αγλαϊα Κυρίτση (fr) / ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ – ΓΟΝΙΜΗ ΓΡΑΜΜΗ / ΣΥΡΙΖΑ 19,37% 20.538 4
Στρατής Κόρακας / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ / ΚΚΕ 14,68% 15.565 3
Γιάννης Σπιλάνης / ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΖΩΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ / ΔΗΜΑΡ, Δράση 3,46% 3.673 1
Βασίλης Μπάλλας / ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΣ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ / Οικολόγοι Πράσινοι 2,71% 2.878 1
Ανδρέας Μπάλλας / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ - ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ [14] 2,38% 2.525 1

Δυτικής Ελλάδας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Απόστολος Κατσιφάρας κέρδισε την επανεκλογή με ποσοστό 50,47% έναντι 49,53% του Ανδρέα Κατσανιώτη στον δεύτερο γύρο των εκλογών στις 25 Μαΐου.[15]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Απόστολος Κατσιφάρας / ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ – ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ / - 23,06% 92.462 50,50% 153.028 31
Ανδρέας Κατσανιώτης (fr) / ΜΑΖΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ / ΝΔ 19,85% 79.610 49,50% 149.984 5
Βασίλης Χατζηλάμπρου (fr) / ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΣΥΡΙΖΑ 16,81% 67.406 4
Θύμιος Σώκος / ΔΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΙΑ / ΔΗΜΑΡ 12,68% 50.862 3
Νίκος Καραθανασόπουλος (en) / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΚΕ 8,80% 35.284 2
Χρήστος Ρήγας / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ / Χρυσή Αυγή 7,82% 31.338 2
Γιάννης Ζαφειρόπουλος / ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ / - 3,26% 13.069 1
Παναγιώτης Λαλιώτης / ΓΕΦΥΡΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ / ΑΝΕΛ 2,94% 11.794 1
Γιώργος Κανέλλης / ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΙ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ / Οικολόγοι Πράσινοι 2,73% 10.957 1
Δημήτρης Δεσύλλας / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,04% 8.187 1

Δυτικής Μακεδονίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Θεόδωρος Καρυπίδης κέρδισε στις περιφερειακές εκλογές τον απερχόμενο Γεώργιο Δακή με 59% έναντι 41% για τον αντίπαλό του.[10]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Θεόδωρος Καρυπίδης / ΑΝΑΤΡΟΠΗ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ / - 29,13% 55.500 59,01% 101.566 25
Γεώργιος Δακής / ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ / ΝΔ 35,61% 67.859 40,99% 70.545 9
Θέμης Μουμουλίδης / ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΕΠΟΧΗ / ΣΥΡΙΖΑ 11,05% 21.054 2
Γεωργία Ζεμπιλιάδου / ΕΛΠΙΔΑ / ΔΗΜΑΡ 10,80% 20.573 2
Γιάννης Βήττας / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ / ΚΚΕ 6,89% 13.134 2
Νικόλαος Κουρκούτας / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ / Χρυσή Αυγή 4,71% 8.982 1
Στέφανος Πράσσος / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΜΠΟΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,81% 3.443 0

Ηπείρου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

H Περιφέρεια Ηπείρου ήταν η μοναδική από τις 13 περιφέρειες που ανέδειξε περιφερειάρχη από τον πρώτο γύρο. Επανεξελέγη ο Αλέξανδρος Καχριμάνης με ποσοστό 50,83%.[16]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
Σύνολο εδρών
Αλέξανδρος Καχριμάνης / ΑΞΙΟΒΙΩΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΗΠΕΙΡΟΥ / ΝΔ 50,83% 110.746 31
Όλγα Γεροβασίλη / ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ / ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι Πράσινοι 24,58% 53.543 10
Γιώργος Ζάψας / ΗΠΕΙΡΟΣ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ / ΔΗΜΑΡ 9,66% 21.037 4
Όλγα (Ολυ) Τσουμάνη / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΗΠΕΙΡΟΥ / ΚΚΕ 8,05% 17.549 3
Κωνσταντίνος Αναγνώστου / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ / Χρυσή Αυγή 3,94% 8.591 2
Νίκος Ζήκος / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,94% 6.400 1

Θεσσαλίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Επανεκλέχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγοραστός στον δεύτερο γύρο των περιφερειακών εκλογών, στην Περιφέρεια Θεσσαλίας. Ο υποψήφιος της ΝΔ συγκέντρωσε ποσοστό 54,5% έναντι 45,5% για το Νίκο Τσιλιμίγκα.[13]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Κωνσταντίνος Αγοραστός / ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ / ΝΔ 42,90% 189.591 54,50% 208.170 31
Νίκος Τσιλιμίγκας / ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΩΝ / ΔΗΜΑΡ 17,30% 76.434 45,50% 173.814 9
Ηρώ Διώτη / ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ / ΣΥΡΙΖΑ 13,30% 58.762 3
Βαγγέλης Μπούτας / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ / ΚΚΕ 10,43% 46.075 3
Παναγιώτης Ηλιόπουλος (en) / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ / Χρυσή Αυγή 6,91% 30.552 2
Μαρίνα Χρυσοβελώνη / ΘΕΣΣΑΛΙΑ, Η ΓΗ ΜΑΣ / ΑΝΕΛ 4,63% 20.456 1
Νίκος Πουτσιάκας / ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ - ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / Οικολόγοι Πράσινοι, ΠΡΑΣΙΝΟΙ 2,30% 10.166 1
Στάθης Ντούρος / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ - ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ/ ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,23% 9.870 1

Ιονίων Νήσων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο επικεφαλής της "Ανάσας για τα Ιόνια Νησιά", Θεόδωρος Γαλιατσάτος επικράτησε στον δεύτερο γύρο του έως τότε Περιφερειάρχη Σπύρου Σπύρου, με ποσοστό 59,93%.[17]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Θεόδωρος Γαλιατσάτος / ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΑΡΧΩΝ / ΣΥΡΙΖΑ 20,55% 24.694 59,93% 63.506 24
Σπύρος Σπύρου / ΝΕΑ ΙΟΝΙΟΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ / ΝΔ 21,76% 26.147 40,07% 42.469 5
Άντζελα Γκερέκου / ΜΕΓΑΛΟ ΙΟΝΙΟ / Δράση 14,49% 17.419 3
Γιώργος Καλούδης / ΕΠΤΑΝΗΣΙΑΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / Οικολόγοι Πράσινοι 12,01% 14.428 3
Θεόδωρος Γουλής / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ / ΚΚΕ 11,44% 13.750 2
Αλέκος Δεσύλλας / ΚΙΝΗΣΗ ΕΠΤΑΝΗΣΙΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ / - 5,17% 6.216 1
Νίκος Λεμοντζής / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΟΝΙΟ / Χρυσή Αυγή 5,15% 6.192 1
Χρήστος Άνθης / ΕΠΤΑΝΗΣΙΩΝ ΘΕΛΗΣΗ / - 4,56% 5.483 1
Τάσος Σαλβάνος / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΙΟΝΙΟΥ / ΔΗΜΑΡ 2,66% 3.192 1
Ευανθία Γαϊτανίδου / ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΑ ΙΟΝΙΑ/ ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,21% 2.661 0

Κεντρικής Μακεδονίας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Απόστολος Τζιτζικώστας επανεξελέγη για δεύτερη θητεία ως περιφερειάρχης στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας αποσπώντας ποσοστό 71% έναντι γύρω στο 29% για τον Γιάννη Ιωαννίδη.[18] Αντιπεριφερειάρχες εξελέγησαν οι: Βούλα Πατουλίδου (Θεσσαλονίκη), Κώστας Καλαϊτζίδης (Ημαθία), Σοφία Μαυρίδου (Πιερία), Περικλής Κολότσιος (Κιλκίς), Θόδωρος Θεοδωρίδης (Πέλλα), Γιάννης Μωυσιάδης (Σέρρες) και Γιάννης Γιώργος (Χαλκιδική).[19]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Απόστολος Τζιτζικώστας / Απόστολος ΤΖΙΤΖΙΚΩΣΤΑΣ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ - ΣΥΓΧΡΟΝΗ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 32,81% 322.829 71,01% 562.964 43
Γιάννης Ιωαννίδης / ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ - ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ / ΝΔ 18,59% 182.912 28,99% 229.838 11
Δέσποινα Χαραλαμπίδου (fr) / ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΝΟΤΗΤΑ / ΣΥΡΙΖΑ 11,74% 115.484 4
Νίκος Χρυσομάλλης / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ / Χρυσή Αυγή 8,74% 85.960 3
Μάρκος Μπόλαρης / ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΜΑΡΚΟΣ ΜΠΟΛΑΡΗΣ/ ΔΗΜΑΡ 8,55% 84.089 3
Γιάννης Ζιώγας / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ / ΚΚΕ 7,96% 78.330 3
Νιόβη Παυλίδου / ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ - ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ / Ελιά, Δράση, Κοινωνία Αξιών 5,90% 58.059 2
Μιχάλης Τρεμόπουλος (en) / ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ / Οικολόγοι Πράσινοι, ΠΡΑΣΙΝΟΙ 3,09% 30.419 1
Θανάσης Αγαπητός / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,63% 25.842 1

Κρήτης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Σταύρος Αρναουτάκης επανεκλέχθηκε περιφερειάρχης Κρήτης ως ανεξάρτητος υποψήφιος, έχοντας την υποστήριξη της Δράσης, επικρατώντας στον β' γύρο των αυτοδιοικητικών εκλογών του υποστηριζόμενου από τη ΝΔ υποψήφιου Σεραφείμ Τσόκα.[20] Ο συνδυασμός «Κρήτη Πρώτη Δύναμη» του επανεκλεγέντα περιφερειάρχη Αρναουτάκη εξέλεξε και τους τέσσερις αντιπεριφερειάρχες. Είναι οι: Ευριπίδης Κουκιαδάκης (Ηράκλειο), Απόστολος Βουλγαράκης (Χανιά), Μαρία Λιονή (Ρέθυμνο) και Πελαγία Πετράκη (Λασίθι).[21]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Σταύρος Αρναουτάκης / ΚΡΗΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ / Δράση 41,13% 143.461 64,00% 184.154 31
Σεραφείμ Τσόκας / ΚΡΗΤΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ / ΝΔ 26,21% 91.411 35,99% 103.547 11
Μιχάλης Κριτσωτάκης / ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΡΗΤΗΣ / ΣΥΡΙΖΑ 18,64% 65.000 5
Στέλιος Ορφανός / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΚΡΗΤΗΣ / ΚΚΕ 5,71% 19.912 1
Γιώργος Σπυρόπουλος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ / Χρυσή Αυγή 3,32% 11.585 1
Αντώνης Ανηψητάκης / ΜΙΑ ΚΡΗΤΗ - ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.ΑΝΘΡΩΠΟΣ / ΔΗΜΑΡ, Οικολόγοι Πράσινοι 2,65% 9.234 1
Γιάννης Κυριακάκης / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ [22] 2,35% 8.198 1

Νοτίου Αιγαίου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Με ποσοστό 56,8% ο Γιώργος Χατζημάρκος (ανεξάρτητος με υποστήριξη ΝΔ) κέρδισε τον απερχόμενο περιφερειάρχη Γιάννη Μαχαιρίδη , ανεξάρτητο[13]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Γιώργος Χατζημάρκος / ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ / ΝΔ 35,71% 61.168 56,86% 83.317 31
Γιάννης Μαχαιρίδης / ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ: ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ / - 32,27% 55.269 43,14% 63.216 11
Μπενέτος Σπύρου / ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ / ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι Πράσινοι 18,38% 31.483 5
Λίλα Καφαντάρη / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ / ΚΚΕ 7,92% 13.561 2
Σάββας Σπυρίδης / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ / Χρυσή Αυγή 5,73% 9.813 2

Πελοποννήσου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Περιφέρεια Πελοποννήσου εξελέγη ξανά (με ποσοστό 59,3%) περιφερειάρχης ο Πέτρος Τατούλης, υποστηριζόμενος από τη ΝΔ. [13]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Πέτρος Τατούλης / ΝΕΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ / ΝΔ 43,17% 157.672 59,35% 182.456 31
Οδυσσέας Βουδούρης / ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ ΠΡΩΤΑ / ΣΥΡΙΖΑ 15,72% 57.417 40,65% 124.953 9
Γιώργος Δέδες / ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ - ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ / ΔΗΜΑΡ, Κοινωνία Αξιών 15,38% 56.181 4
Δημήτρης Δολτσινιάδης / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ / Χρυσή Αυγή 9,01% 32.894 2
Νίκος Γόντικας / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ / ΚΚΕ 6,49% 23.696 2
Γιάννης Μανώλης / ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΗ ΈΝΩΣΗ / ΕΠΑΛ 5,15% 18.797 1
Παναγιώτης Κάτσαρης / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΙΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,92% 10.653 1
Δήμητρα Λυμπεροπούλου / ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ / Οικολόγοι Πράσινοι 2,18% 7.946 1

Στερεάς Ελλάδας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Κώστας Μπακογιάννης εξελέγη περιφερειάρχης Στερεάς στον δεύτερο γύρο, συγκεντρώνοντας ποσοστό 56,06% έναντι γύρω στο 44% για το Βαγγέλη Αποστόλου.[13]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Κώστας Μπακογιάννης / ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ. ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 41,35% 136.688 56,06% 161.286 31
Βαγγέλης Αποστόλου / ΣΤΕΡΕΑ ΣΕ ΝΕΑ ΤΡΟΧΙΑ / ΣΥΡΙΖΑ 18,75% 61.961 43,94% 126.428 10
Θανάσης Γιαννόπουλος / ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ - ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ / ΕΠΑΛ 14,40% 47.609 4
Απόστολος Γκλέτσος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ / Χρυσή Αυγή 9,04% 29.867 2
Γιώργος Μαρίνος (fr) / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΚΕ 8,83% 29.191 2
Κώστας Χαϊνάς / ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΕΡΕΑΣ / ΔΗΜΑΡ, ΠΡΑΣΙΝΟΙ 4,27% 14.115 1
Βασίλης Ζούμπος / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 3,36% 11.093 1

Συγκεντρωτικά (Περιφέρειες)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Συνολικά, η ΝΔ κέρδισε σε 8 περιφέρειες, ο ΣΥΡΙΖΑ σε 3 περιφέρειες (εκ των οποίων στη 1 ήταν ανεξάρτητος), ενώ σε 2 περιφέρειες κέρδισαν ανεξάρτητοι με το ΠΑΣΟΚ. [13] Από τους περιφερειάρχες, οι 6 από τους 13 επανεκλέχτηκαν και σε 7 περιφέρειες εξελέγησαν νέα πρόσωπα.

Περιφέρεια Περιφερειάρχης Στήριξη Χωρικοί Αντιπεριφερειάρχες Ποσοστό
Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Γεώργιος Παυλίδης Νέα Δημοκρατία 56,34%
Αττικής Ειρήνη (Ρένα) Δούρου ΣΥΡΙΖΑ 50,82%
Βορείου Αιγαίου Χριστιάνα Καλογήρου Νέα Δημοκρατία 53,01%
Δυτικής Ελλάδας Απόστολος Κατσιφάρας - 50,50%
Δυτικής Μακεδονίας Θεόδωρος Καρυπίδης - 59,01%
Ηπείρου Αλέξανδρος Καχριμάνης[23] Νέα Δημοκρατία 50,83%
Θεσσαλίας Κωνσταντίνος Αγοραστός Νέα Δημοκρατία 54,50%
Ιονίων Νήσων Θεόδωρος Γαλιατσάτος ΣΥΡΙΖΑ 59,93%
Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας - 71,01%
Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης - 64,01%
Νοτίου Αιγαίου Γιώργος Χατζημάρκος Νέα Δημοκρατία 59,86%
Πελοποννήσου Πέτρος Τατούλης Νέα Δημοκρατία 59,35%
Στερεάς Ελλάδας Κώστας Μπακογιάννης 56,06%

Δήμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στους δήμους μεγάλων πόλεων, κέρδισαν οι κεντροαριστεροί υποψήφιοι, χωρίς κομματική στήριξη, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ κέρδισε στο Δήμο Κέρκυρας και το ΚΚΕ το Δήμο Πατρέων.[24]

Δήμαρχοι πρωτευουσών 1ου γύρου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Από τον πρώτο γύρο εξελέγησαν δήμαρχοι στην Αλεξανδρούπολη (Ευάγγελος Λαμπάκης), στην Κομοτηνή (Γεώργιος Πετρίδης), Γρεβενά (Γεώργιος Δασταμάνης), Κατερίνη (Σάββας Χιονίδης), Καρπενήσι (Νικόλαος Σουλιώτης), Πολύγυρο (Αστέριος Ζωγράφος), Ναύπλιο (Δημήτριος Κωστούρος) και Καλαμάτα (Παναγιώτης Νίκας).[25]

Δήμαρχοι πρωτευουσών 2ου γύρου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Δήμαρχος Καβάλας εξελέγη η γιατρός Δήμητρα Τσανάκα, η οποία έγινε η πρώτη γυναίκα στο αξίωμα αυτό στην ιστορία της πόλης, ενώ στην Ξάνθη Δήμαρχος εξελέγη ο Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος. [10] Στη Δράμα εξελέγη ο Χριστόδουλος Μαμσάκος, επικρατώντας του απερχόμενου Κυριάκου Χαρακίδη.

Ανα διοικητική περιοχή (πολυπληθέστεροι Δήμοι)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Δήμος Αθηναίων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Γεώργιος Καμίνης επανεκλέχθηκε Δήμαρχος Αθηναίων, με ποσοστό 51,4% στον δεύτερο γύρο έναντι 48,6% για τον αντίπαλό του, Γαβριήλ Σακελλαρίδη.[26]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Γεώργιος Καμίνης / ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΜΙΝΗΣ / Ελιά, Γέφυρες, ΔΗΜΑΡ, Πράσινοι, Ευρώπη - Οικολογία 21,06% 46.976 51,40% 109.921 29
Γαβριήλ Σακελλαρίδης / ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΛΗ / ΣΥΡΙΖΑ 20,00% 44.620 48,60% 103.936 5
Άρης Σπηλιωτόπουλος / ΑΘΗΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ / ΝΔ 16,92% 37.746 4
Ηλίας Κασιδιάρης / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / Χρυσή Αυγή 16,12% 35.949 4
Νίκος Σοφιανός / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΑΘΗΝΑΣ / ΚΚΕ 7,41% 16.529 2
Νικήτας Κακλαμάνης / ΑΘΗΝΑ, ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ / ΕΠΑΛ 7,10% 15.834 2
Βασίλης Καπερνάρος / ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ / ΑΝΕΛ 3,55% 7.937 1
Νίκος Αβραμίδης / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / Παναθηναϊκό Κίνημα 2,91% 6.489 1
Πέτρος Κωνσταντίνου / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,97% 4.398 1
Ιωάννα Κοντούλη / ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΑΘΗΝΑ / Οικολόγοι Πράσινοι 1,36% 3.024 0
Μάριος Στρόφαλης / ΑΘΗΝΑΪΚΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ / Κοινωνία Αξιών 0,94% 2.097 0
Σταύρος Βιδάλης / ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ-ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / - 0,66% 1.474 0

Δήμος Θεσσαλονίκης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στη Θεσσαλονίκη παράλληλα με τον πρώτο γύρο των δημοτικών εκλογών, διεξήχθη και άτυπο δημοψήφισμα, το οποίο η κυβέρνηση επιχείρησε ανεπιτυχώς να το αποτρέψει.[9] Οι Θεσσαλονικείς καταψήφισαν (σε ποσοστό 98,04%) την πρόταση να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΑΘ.[27] Ο Γιάννης Μπουτάρης κέρδισε δεύτερη θητεία με 58% των ψήφων στο δεύτερο γύρο.[28]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Γιάννης Μπουτάρης / ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ / Ελιά, ΔΗΜΑΡ, Δράση, Ευρώπη - Οικολογία 36,04% 47.628 58,11% 70.126 29
Σταύρος Καλαφάτης / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΝΤΑΞΕΙ / ΝΔ 26,16% 34.564 41,89% 50.542 10
Τριαντάφυλλος Μηταφίδης / ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΛΗ / ΣΥΡΙΖΑ 10,57% 13.968 3
Αρτέμης Ματθαιόπουλος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ / Χρυσή Αυγή 7,71% 10.195 2
Γιάννης Δελλής / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ / ΚΚΕ 6,23% 8.233 2
Αρμόδιος (Μάκης) Στεργίου / ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΑΣ / - 3,15% 4.168 1
Ελεάννα Ιωαννίδου / ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΣΕ ΔΡΑΣΗ: ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ / Οικολόγοι Πράσινοι, Πράσινοι 3,13% 4.131 1
Γιώργος Ρακκάς / ΜΕΝΟΥΜΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΟΥΤΕ ΦΥΓΗ, ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΑΓΗ / - 2,17% 2.869 1
Γιάννης Κούτρας / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,12% 2.804 0
Γιάννης Κουριαννίδης / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ / Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας, Εθνικό Μέτωπο 1,45% 1.918 0
Δημήτρης Παπαμιχαήλ / ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ / Κόμμα Πειρατών Ελλάδας 1,27% 1.672 0

Δήμος Πατρέων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Κώστας Πελετίδης / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΑΤΡΑΣ / ΚΚΕ 25,06% 24.880 63,53% 60.056 29
Κώστας Χριστόπουλος / ΝΕΑ ΠΟΛΗ / ΝΔ 23,94% 23.761 36,47% 34.482 7
Κώστας Σπαρτινός / ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ-ΠΑΤΡΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΟΛΗ / ΣΥΡΙΖΑ 15,41% 15.293 4
Γιάννης Δημαράς / ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ / ΔΗΜΑΡ 10,55% 10.469 3
Ανδρέας Παναγιωτόπουλος / ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ / - 6,09% 6.047 1
Νίκος Οικονομόπουλος / ΠΑΤΡΑ ΔΥΝΑΤΗ / - 5,82% 5.779 1
Χρήστος Πατούχας / ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ / - 2,91% 2.889 1
Νίκος Τζανάκος / ΠΑΤΡΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΟΛΗ / - 2,70% 2.699 1
Βίβιαν Σαμούρη / ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ / - 2,40% 2.385 1
Θεόδωρος Ντρίνιας / ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΝ / - 2,23% 2.223 1
Ανδρέας Τζουραμάνης / ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΠΑΤΡΑΣ / - 1,88% 1.876 0
Λέττα Ζάγκλα / ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 0,97% 968 0

Δήμος Ηρακλείου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Βασίλης Λαμπρινός / ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΙΤΩΝ / ΝΔ, ΔΗΜΑΡ, Δράση 28,27% 23.566 59,24% 44.191 29
Γιάννης Κουράκης / ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ / - 40,92% 34.108 40,76% 30.408 12
Ηλίας Λυγερός / Hράκλειο Ενεργοί Πολίτες / ΣΥΡΙΖΑ 20,81% 17.349 5
Μανώλης Συντυχάκης / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ / ΚΚΕ 7,89% 6.577 2
Μόνα Αμανατίδου / ΆΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ / - 2,10% 1.753 1

Δήμος Πειραιώς[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Γιάννης Μώραλης / ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΝΙΚΗΤΗΣ / - 33,28% 27.449 55,23% 42.145 29
Βασίλης Μιχαλολιάκος / ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ / ΝΔ 31,33% 25.844 44,77% 34.170 11
Θοδωρής Δρίτσας / ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΑΣ / ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι Πράσινοι 17,08% 14.090 4
Ελπίδα Παντελάκη / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ / ΚΚΕ 6,69% 5.516 2
Νίκος Κούζηλος / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ / Χρυσή Αυγή 5,67% 4.673 1
Ιωσήφ Βουράκης / ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΝΕΑ ΑΡΧΗ / - 2,55% 2.103 1
Αντώνης Καλογερόγιαννης / ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ / ΑΝΕΛ 1,99% 1.642 1
Θανάσης Διαβολάκης / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ - ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,41% 1.166 0

Δήμος Λαρισαίων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Απόστολος Καλογιάννης / ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ ΛΑΡΙΣΑΙΩΝ / ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ, Οικολόγοι Πράσινοι 22,62% 15.977 54,47% 35.495 29
Ρένα Καραλαριώτου / ΛΑΡΙΣΑ – ΝΕΑ ΑΡΧΗ / - 23,24% 16.412 7
Κωνσταντίνος Τζανακούλης / ΛΑΡΙΣΑ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ / ΝΔ 19,24% 13.585 5
Έκτορας Νασιώκας / ΛΑΡΙΣΑ – ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΟΛΗ / - 11,96% 8.446 3
Κωνσταντίνος Διαμάντος / ΝΕΑ ΛΑΡΙΣΑ / - 11,30% 7.979 3
Γιώργος Λαμπρούλης / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ / ΚΚΕ 10,20% 7.202 2
Γιώργος Μπαρτζώκης / ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΛΗΣ / - 1,44% 1.017 0

Δήμος Βόλου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Αχιλλέας Μπέος / ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ - ΝΕΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ / - 38,29% 25.559 53,13% 33.925 29
Μαργαρίτης Πατσιαντάς / ΔΡΟΜΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ / ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι Πράσινοι 24,82% 16.569 46,87% 29.924 11
Πάνος Σκοτινιώτης / ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΥΘΥΝΗΣ / ΔΗΜΑΡ 15,27% 10.195 4
Μιχάλης Μιτζικός / ΔΥΝΑΜΗ ΒΟΛΟΥ / ΝΔ 13,25% 8.845 3
Αποστόλης Νάνος / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΒΟΛΟΥ / ΚΚΕ 8,37% 5.589 0

Δήμος Περιστερίου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Ανδρέας Παχατουρίδης / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΗΣ - ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ / ΝΔ 62,09% 40.485 28
Δημήτρης Κελάφας / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ - ΑΝΑΤΡΟΠΗ / - 13,34% 8.696 6
Φώτης Κουγιουμτζής / ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ / ΣΥΡΙΖΑ 10,92% 7.123 5
Γρηγόρης Τημπλαλέξης / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ / ΚΚΕ 9,42% 6.142 4
Παναγιώτης Παπανικολάου / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 4,22% 2.754 2

Δήμος Ρόδου[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Φώτης Χατζηδιάκος / ΡΟΔΟΣ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΛΙΤΩΝ / - 39,21% 23.035 53,21% 27.292 29
Στράτος Καρίκης / ΡΟΔΙΩΝ ΟΡΑΜΑ - ΙΣΟΤΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ - ΙΣΟΡΡΟΠΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ / - 23,33% 13.705 46,79% 24.002 11
Χατζής Χατζηευθυμίου / ΡΟΔΙΑΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ / - 18,89% 11.098 5
Γιώργος Υψηλάντης / ΡΟΔΟΣ ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ / ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ 13,75% 8.077 3
Τάκης Πότσος / ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΡΟΔΟΥ / ΚΚΕ 4,83% 2.836 1

Δήμος Ιωαννιτών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Υποψήφιος / Συνδυασμός / Κόμμα %
1ου γύρου
Ψήφοι
1ου γύρου
%
2ου γύρου
Ψήφοι
2ου γύρου
Σύνολο εδρών
Θωμάς Μπέγκας / ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΛΙΤΩΝ / ΔΗΜΑΡ 33,25% 15.662 57,39% 23.827 27
Νίκος Γκόντας / ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ / ΝΔ 34,96% 16.466 42,61% 17.694 11
Λάζαρος Νάτσης / ΓΙΑΝΝΕΝΑ, ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ / ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι Πράσινοι 14,83% 6.985 3
Άρης Μπαρτζώκας / ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΤΩΡΑ / - 8,25% 3.884 2
Τάκης Τασιούλας/ ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ / ΚΚΕ 4,87% 2.292 1
Στέφανος Σκοπούλης/ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ / 2,11% 993 1
Χρήστος Πατσούρας / ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ / ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1,74% 820 0

Συγκεντρωτικά (Δήμοι)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Δήμος Δήμαρχος Στήριξη Ποσοστό
Αβδήρων Γεώργιος Τσιτιρίδης 60,96%
Αγαθονησίου Ευάγγελος Κόττορος[23] 58,20%
Αγιάς Αντώνιος Γκουντάρας 53,14%
Αγίας Βαρβάρας Γεώργιος Καπλάνης 53,23%
Αγίας Παρασκευής Ιωάννης Σταθόπουλος 50,82%
Αγίου Βασιλείου Ιωάννης Ταταράκης[23] 56,38%
Αγίου Δημητρίου Μαρία Ανδρούτσου 57,29%
Αγίου Ευστρατίου Μαρία Κακαλή[23][29][30] 58,70%
Αγίου Νικολάου Αντώνιος Ζερβός 54,00%
Αγίων Αναργύρων - Καματερού Νικόλαος Σαράντης 50,45%
Αγκιστρίου Ιωάννης Αθανασίου[23] 58,86%
Αγράφων Θεόδωρος Μπάμπαλης[23] 100,00%
Αγρινίου Γεώργιος Παπαναστασίου ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 66,87%
Αθηναίων Γεώργιος Καμίνης 51,42%
Αιγάλεω Δημήτρης Μπίρμπας 60,03%
Αιγιαλείας Αθανάσιος Παναγόπουλος 55,96%
Αίγινας Δημήτριος Μούρτζης 50,34%
Ακτίου-Βόνιτσας Γεώργιος Αποστολάκης 52,01%
Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης 56,18%
Αλεξανδρούπολης Ευάγγελος Λαμπάκης[23] Ανεξ./ΝΔ 55,33%
Αλιάρτου - Θεσπιέων Γεώργιος Ντασιώτης[23] 78,74%
Αλίμου Ανδρέας Κονδύλης Ανεξ./Δράση 57,78%
Αλμυρού Δημήτριος Εσερίδης 55,27%
Αλμωπίας Δημήτριος Μπίνος 52,10%
Αλοννήσου Πέτρος Βαφίνης 56,32%
Αμαρίου Παντελεήμων Μουρτζανός[23] 52,77%
Αμαρουσίου Γεώργιος Πατούλης[23] Ανεξ./ΝΔ 57,89%
Αμοργού Νικόλαος Φωστιέρης[23] 51,29%
Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου[23] 53,18%
Αμυνταίου Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης 52,39%
Αμφίκλειας-Ελάτειας Γεώργιος Γώγος[23] 54,14%
Αμφιλοχίας Απόστολος Κοιμήσης 50,78%
Αμφίπολης Κωνσταντίνος Μελίτος 51,12%
Ανατολικής Μάνης Πέτρος Ανδρεάκος[23] 93,21%
Ανάφης Ιάκωβος Ρούσσος[23] 59,89%
Ανδραβίδας - Κυλλήνης Ναμπίλ-Ιωσήφ Μοράντ[31] 52,23%
Ανδρίτσαινας - Κρεστένων Διονύσιος Μπαλιούκος[23] 53,61%
Άνδρου Θεοδόσιος Σουσούδης[23] 59,88%
Αντιπάρου Αναστάσιος Φαρούπος[23] 54,51%
Ανωγείων Εμμανουήλ Καλλέργης 50,02%
Αποκορώνου Χαράλαμπος Κουκιανάκης 51,85%
Αργιθέας Λάμπρος Τσιβόλας[23] 60,37%
Άργους - Μυκηνών Δημήτριος Καμπόσος[23] 61,06%
Αριστοτέλη Ιωάννης Μίχος[23] 51,13%
Αρριανών Ριτβάν Αμέτ 54,96%
Αρταίων Χρήστος Τσιρογιάννης Ανεξ./ΝΔ 57,21%
Αρχαίας Ολυμπίας Ευθύμιος Κοτζάς[23] 53,07%
Αρχανών - Αστερουσίων Εμμανουήλ Κοκοσαλής[23] 50,59%
Ασπροπύργου Νικόλαος Μελετίου[23] 50,68%
Αστυπάλαιας Πανορμίτης Κονταράτος[23] 54,64%
Αχαρνών Ιωάννης Κασσαβός Ανεξ./Οικολόγοι 54,05%
Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης Γρηγόριος Κωνσταντέλλος 50,03%
Βέλου-Βόχας Αννίβας Παπακυριάκος[23] 50,76%
Βέροιας Κωνσταντίνος Βοργιαζίδης 54,10%
Βιάννου Παύλος Μπαριτάκης[23] 61,51%
Βισαλτίας Αγνή Δουβίτσα 52,37%
Βοΐου Δημήτριος Λαμπρόπουλος 56,36%
Βόλβης Διαμαντής Λιάμας 52,94%
Βόλου Αχιλλέας Μπέος 53,13%
Βόρειας Κυνουρίας Παναγιώτης Μαντάς[23] 52,87%
Βορείων Τζουμέρκων Ιωάννης Σεντελές[23] 87,70%
Βριλησσίων Ξενοφών Μανιατογιάννης 51,49%
Βύρωνος Γρηγόριος Κατωπόδης ΣΥΡΙΖΑ 59,87%
Γαλατσίου Γεώργιος Μαρκόπουλος 56,84%
Γαύδου Ευαγγελία Καλλίνικου[23] 51,82%
Γεωργίου Καραϊσκάκη Περικλής Μίγδος[23] 58,21%
Γλυφάδας Γεώργιος Παπανικολάου Ανεξ/ΝΔ 62,93%
Γόρτυνας Νικόλαος Σχοιναράκης 50,15%
Γορτυνίας Ιωάννης Γιαννόπουλος 55,48%
Γρεβενών Γεώργιος Δασταμάνης[23] 50,45%
Δάφνης - Υμηττού Μιχαήλ Σταυριανουδάκης[23] Ανεξ./ΝΔ 50,68%
Δέλτα Ευθύμιος Φωτόπουλος 54,90%
Δελφών Αθανάσιος Παναγιωτόπουλος 56,52%
Δεσκάτης Δημήτριος Καραστέργιος 53,03%
Διδυμοτείχου Παρασκευάς Πατσουρίδης 54,51%
Διονύσου Διονύσιος Ζαμάνης 51,94%
Δίου-Ολύμπου Κωνσταντίνος Ι. Δημόπουλος 52,34%
Διρφύων-Μεσσαπίων Γεώργιος Ψαθάς 56,73%
Διστόμου-Αράχοβας-Αντίκυρας Γιάννης Γεωργάκος 54,37%
Δομοκού Δημήτριος Τζιαχρήστας[23] 50,73%
Δοξάτου Δημήτριος Δαλακάκης 54,56%
Δράμας Χριστόδουλος Μαμσάκος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 50,81%
Δυτικής Αχαΐας Χρήστος Νικολάου 50,14%
Δυτικής Μάνης Ιωάννης Μαραμπέας 53,23%
Δωδώνης Χρήστος Ντακαλέτσης 51,68%
Δωρίδος Γεώργιος Καπεντζώνης[23] 51,32%
Έδεσσας Δημήτριος Γιάννου Ανεξ./ΝΔ 60,02%
Ελασσόνας Νικόλαος Ευαγγέλου 51,06%
Ελαφονήσου Χαράλαμπος Λιάρος[23] 51,76%
Ελευσίνας Γεώργιος Τσουκαλάς 64,06%
Ελληνικού-Αργυρούπολης Γιάννης Κωνσταντάτος 53,50%
Εμμανουήλ Παππά Δημήτριος Νότας 50,32%
Εορδαίας Σάββας Ζαμανίδης 57,35%
Επιδαύρου Κωνσταντίνος Γκάτζιος[23] 57,34%
Ερέτριας Αμφιτρίτη Αλημπατέ 50,92%
Ερμιονίδας Δημήτριος Σφυρής 50,35%
Ερυμάνθου Θάνος Καρπής[23] 58,50%
Ευρώτα Ιωάννης Γρυπιώτης[23] 55,36%
Ζαγοράς-Μουρεσίου Παναγιώτης Κουτσάφτης 55,71%
Ζαγορίου Βασίλειος Σπύρου 52,83%
Ζακύνθου Παύλος Κολοκοτσάς ΝΔ/Ανεξ. 55,90%
Ζαχάρως Πανταζής Χρονόπουλος[23] 50,47%
Ζηρού Νικόλαος Καλαντζής 57,46%
Ζίτσας Μιχαήλ Πλιάκος 54,17%
Ζωγράφου Σταματία Καφατσάκη-Βλάχου 59,82%
Ηγουμενίτσας Ιωάννης Λώλος Ανεξ/ΝΔ 57,07%
Ήλιδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος 55,51%
Ηλιούπολης Βασίλειος Βαλασόπουλος 51,09%
Ηράκλειας Κλεάνθης Κοτσαχιακίδης[23] 55,13%
Ηρακλείου Αττικής Νικόλαος Μπάμπαλος 51,90%
Ηρακλείου Βασίλειος-Γεώργιος Λαμπρινός 59,23%
Ηρωικής Πόλης Νάουσας Νικόλαος Κουτσογιάννης 60,36%
Θάσου Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ 57,22%
Θερμαϊκού Ιωάννης Μαυρομάτης 65,35%
Θέρμης Θεόδωρος Παπαδόπουλος[23] 66,89%
Θέρμου Σπυρίδων Κωνσταντάρας[23] 68,25%
Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης 58,11%
Θηβαίων Σπύρος Νικολάου ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα)
Θήρας Αναστάσιος-Νικόλαος Ζώρζος[23] 50,56%
Ιάσμου Ισμέτ Καδή 51,23%
Ιεράπετρας Θεοδόσιος Καλαντζάκης 58,56%
Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Νικόλαος Καραπάνος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 51,14%
Ιητών Μιχαήλ Πετρόπουλος[23] 63,70%
Ιθάκης Διονύσιος Στανίτσας 51,81%
Ικαρίας Σπυρίδων Σταμούλος Λαϊκή Συσπείρωση Ικαρίας, που στηρίζεται από το ΚΚΕ[32], αν και δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εσωτερικών. 50,84%
Ιλίου Νικόλαος Ζενέτος 61,30%
Ιστιαίας - Αιδηψού Ελένη Ευσταθίου-Σπανού 55,63%
Ιωαννιτών Θωμάς Μπέγκας Ανεξ./ΔΗΜΑΡ 57,39%
Καβάλας Δήμητρα Τσανάκα ΝΔ/Ανεξ. 57,55%
Καισαριανής Το Μάιο του 2014 εξελέγη ο Γεώργιος Κοντόσταυλος. Έπειτα από απόφαση των Διοικητικών Πρωτοδικείων Αθηνών και Πειραιώς επαναλήφθηκε η ψηφοφορία στις 30 Νοεμβρίου και νικητής των εκλογών αναδείχθηκε ο υποψήφιος του ΚΚΕ, Ηλίας Σταμέλος με 67% αποχή και με διαφορά 205 ψήφων από τον Κοντόσταυλο, υποστηριζόμενο από τον ΣΥΡΙΖΑ.[33] 61,55%
Καλαβρύτων Γεώργιος Λαζουράς[23] 52,99%
Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας[23] ΝΔ/Ανεξ./Ανεξ. Έλλ. 54,03%
Καλαμαριάς Θεοδόσιος Μπακογλίδης 61,84%
Καλαμπάκας Χρήστος Σινάνης 53,57%
Καλλιθέας Δημήτριος Κάρναβος 60,92%
Καλυμνίων Ιωάννης Γαλούζης 51,59%
Καντάνου - Σελίνου Αντώνιος Περράκης 54,68%
Καρδίτσας Φώτιος Αλεξάκος 55,37%
Καρπάθου Ηλίας Λάμπρος[23] 53,68%
Καρπενησίου Νικόλαος Σουλιώτης[23] ΝΔ/Ανεξ. 60,54%
Καρύστου Ελευθέριος Ραβιόλος[23] 51,39%
Κάσου Μαίρη Σορώτου-Τσανάκη[23] 53,99%
Κασσάνδρας Βασίλειος Κυρίτσης[23] 53,41%
Καστοριάς Ανέστης Αγγελής ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη ή χρίσμα) 60,33%
Κατερίνης Σάββας Χιονίδης[23] ΝΔ/Ανεξ. 50,50%
Κάτω Νευροκοπίου Βασίλειος Γιαννόπουλος[23] 50,87%
Κέας Ιωάννης Ευαγγέλου[23] 51,60%
Κεντρικών Τζουμέρκων Μαρίνος Γαρνέλης 52,47%
Κερατσινίου - Δραπετσώνας Χρήστος Βρεττάκος 62,36%
Κέρκυρας Κωνσταντίνος Νικολούζος ΣΥΡΙΖΑ 58,19%
Κεφαλλονιάς Αλέξανδρος Παρίσης Ανεξ./ΝΔ 51,59%
Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος Ανεξ./ΝΔ 51,57%
Κιλελέρ Αθανάσιος Νασιακόπουλος 55,03%
Κιλκίς Δημήτριος Σισμανίδης ΝΔ/Ανεξ. 50,77%
Κιμώλου Κωνσταντίνος Βεντούρης[23] 58,02%
Κισσάμου Θεόδωρος Σταθάκης 50,91%
Κοζάνης Ελευθέριος Ιωαννίδης Οικολ.Πράσινοι με στήριξη Οικολ.Πρασ.,ΣΥΡΙΖΑ,Δράση 57,38%
Κομοτηνής Γεώργιος Πετρίδης[23] 56,11%
Κόνιτσας Ανδρέας Παπασπύρου 58,84%
Κορδελιού-Ευόσμου Πέτρος Σούλας ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη ή χρίσμα) 57,15%
Κορινθίων Αλέξανδρος Πνευματικός 50,08%
Κορυδαλλού Σταύρος Κασιμάτης 58,72%
Κρωπίας Δημήτριος Κιούσης[23] 75,92%
Κυθήρων Ευστράτιος Χαρχαλάκης 57,26%
Κύθνου Σταμάτιος Γαρδέρης[23] 51,86%
Κύμης-Αλιβερίου Αθανάσιος Μπουραντάς 51,88%
Κω Γεώργιος Κυρίτσης 66,18%
Λαγκαδά Ιωάννης Καραγιάννης 53,03%
Λαμιέων Νικόλαος Σταυρογιάννης 53,35%
Λαρισαίων Απόστολος Καλογιάννης Ανεξ/ ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ, Οικολ. Πράσινοι 54,47%
Λαυρεωτικής Δημήτριος Λουκάς 57,08%
Λεβαδέων Γιώτα Πούλου ΣΥΡΙΖΑ 56,24%
Λειψών Φώτιος Μάγγος[23] 100,00%
Λέρου Μιχαήλ Κόλιας[23] 51,18%
Λέσβου Σπυρίδων Γαληνός 57,27%
Λευκάδας Κώστας Δρακονταειδής ΣΥΡΙΖΑ με στήριξη ΣΥΡΙΖΑ, Οικολ.Πρασ. 54,05%
Λήμνου Δημήτριος Μαρινάκης[23] 51,66%
Λίμνης Πλαστήρα Δημήτρης Τσιαντής[23] 58,09%
Λοκρών Νικόλαος Λιόλιος 53,58%
Λουτρακίου-Αγίων Θεοδώρων Γεώργιος Γκιώνης 60,91%
Λυκόβρυσης-Πεύκης Αναστάσιος Μαυρίδης Ανεξ./ ΝΔ 54,30%
Μακρακώμης Ευθύμιος Παπαευθυμίου 51,20%
Μαλεβιζίου Κωνσταντίνος Μαμουλάκης[23] 80,08%
Μάνδρας-Ειδυλλίας Γεώργιος Δρίκος (έγινε επαναλ. εκλογή στις 30 Νοεμβρίου)[2] Ανεξ./ΝΔ 51,88%
Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ. Άννας Χρήστος Καλυβιώτης 57,35%
Μαραθώνος Ηλίας Ψινάκης[23] 53,55%
Μαρκόπουλου Μεσογαίας Σωτήριος Μεθενίτης 50,46%
Μαρωνείας-Σαπών Ιωάννης Σταυρίδης 67,32%
Μεγαλόπολης Διονύσιος Παπαδόπουλος 50,09%
Μεγανησίου Παύλος Δάγλας[23] 54,60%
Μεγαρέων Γρηγόριος Σταμούλης 53,78%
Μεγίστης Παύλος Πανηγύρης[23] 55,07%
Μεσσήνης Ευστάθιος Αναστασόπουλος[34][35] 50,00%
Μεταμορφώσεως Μιλτιάδης Καρπέτας 55,10%
Μετσόβου Κωνσταντίνος Τζαφέας 52,83%
Μήλου Γεράσιμος Δαμουλάκης[23] 56,18%
Μινώα Πεδιάδας Ζαχαρίας Καλογεράκης[23] 52,43%
Μονεμβασιάς Ηρακλής Τριχείλης[23] 73,86%
Μοσχάτου-Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου 57,68%
Μουζακίου Γεώργιος Κωτσός[23] 55,33%
Μύκης Τζεμήλ Καπζά 58,05%
Μυκόνου Κωνσταντίνος Κουκάς 52,51%
Μυλοποτάμου Δημήτριος Κόκκινος[23] 92,18%
Μώλου-Αγίου Κωνσταντίνου Ιωάννης Συκιώτης 58,42%
Νάξου & Μικρών Κυκλάδων Εμμανουήλ Μαργαρίτης 55,93%
Ναυπακτίας Παναγιώτης Λουκόπουλος 59,78%
Ναυπλιέων Δημήτριος Κωστούρος[23] 52,13%
Νεάπολης-Συκεών Συμεών Δανιηλίδης 63,48%
Νέας Ζίχνης Ανδρέας Δαϊρετζής[23] 53,80%
Νέας Ιωνίας Ηρακλής Γκότσης 56,49%
Νέας Προποντίδας Εμμανουήλ Καρράς 50,23%
Νέας Σμύρνης Σταύρος Τζουλάκης 56,49%
Νεμέας Κωνσταντίνος Καλαντζής[23] 52,37%
Νεστόριου Πασχάλης Γκέτσιος 50,50%
Νέστου Ευάγγελος Τσομπανόπουλος 54,85%
Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη Γεώργιος Ιωακειμίδης[23] Ανεξ./ΝΔ/ΔΗΜΑΡ 62,25%
Νικόλαου Σκουφά Ευστάθιος Γιαννούλης[23] 55,28%
Νισύρου Χριστοφής Κορωναίος[23] 59,96%
Νότιας Κυνουρίας Χαράλαμπος Λυσίκατος 50,51%
Νοτίου Πηλίου Νικόλαος Φορτούνας 53,37%
Ξάνθης Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 51,56%
Ξηρομέρου Ερωτόκριτος Γαλούνης 54,50%
Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης Ηλίας Ανδρικόπουλος 55,85%
Οινουσσών Στέφανος Βογιατζής[23] 55,26%
Οιχαλίας Αριστείδης Σταθόπουλος 53,25%
Ορεστιάδας Βασίλειος Μαυρίδης 58,38%
Ορεστίδος Παναγιώτης Κεραπτσόγλου[23] 63,35%
Οροπεδίου Λασιθίου Ιωάννης Στεφανάκης[23] 52,07%
Ορχομενού Λουκάς Υπερήφανος 53,48%
Παγγαίου Φίλιππος Αναστασιάδης 50,17%
Παιανίας Σπυρίδων Στάμου 56,77%
Παιονίας Χρήστος Γκουντενούδης 54,43%
Παλαιού Φαλήρου Διονύσιος Χατζηδάκης[23] Ανεξ./ΝΔ 65,84%
Παλαμά Γεώργιος Σακελλαρίου 52,83%
Παλλήνης Αθανάσιος Ζούτσος 63,66%
Παξών Σπυρίδων Βλαχόπουλος (Κώτσιος)[23] 50,91%
Παπάγου-Χολαργού Ηλίας Αποστολόπουλος 62,02%
Παρανεστίου Αλεξάνδρα Σωτηριάδου[23] 54,95%
Πάργας Αντώνιος Νάστας[23] 64,48%
Πάρου Μάρκος Κωβαίος 64,90%
Πάτμου Γρηγόριος Στόικος[23] 60,25%
Πατρέων Κωνσταντίνος Πελετίδης ΚΚΕ 63,53%
Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης 67,65%
Πειραιώς Ιωάννης Μώραλης 55,23%
Πέλλας Γρηγόριος Στάμκος 50,39%
Πεντέλης Δημήτριος Στεργίου-Καψάλης 54,66%
Περάματος Ιωάννης Λαγουδάκης 57,77%
Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης[23] 62,09%
Πετρούπολης Ευάγγελος Σίμος 53,09%
Πηνειού Αλέξιος Καστρινός[23] 61,04%
Πλατανιά Γιάννης Μαλανδράκης[23] 62,07%
Πολυγύρου Αστέριος Ζωγράφος[23] Ανεξ./ΝΔ 66,43%
Πόρου Ιωάννης Δημητριάδης[23] 56,02%
Πρέβεζας Χρήστος Μπαΐλης 54,74%
Πρεσπών Παναγιώτης Πασχαλίδης[23] 50,52%
Προσοτσάνης Άγγελος Λύσσελης 56,32%
Πύδνας-Κολινδρού Ευάγγελος Λαγδάρης 55,91%
Πυλαίας-Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης[23] 64,27%
Πύλης Κωνσταντίνος Μαραβάς[23] 52,54%
Πύλου - Νέστορος Δημήτριος Καφαντάρης[23] 51,63%
Πύργου Γαβριήλ Λιατσής ΝΔ/Ανεξ. 50,65%
Πωγωνίου Κωνσταντίνος Καψάλης[23] 53,63%
Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλειος Πιστικίδης 57,58%
Ρεθύμνης Γεώργιος Μαρινάκης 50,40%
Ρήγα Φεραίου Δημήτριος Νασίκας 51,02%
Ρόδου Φώτιος Χατζηδιάκος 53,21%
Σαλαμίνας Ισιδώρα Νάννου-Παπαθανασίου 54,63%
Σαμοθράκης Αθανάσιος Βίτσας 52,14%
Σάμου Μιχαήλ Αγγελόπουλος ΝΔ/Ανεξ. 55,45%
Σαρωνικού Γεώργιος Σωφρόνης 52,28%
Σερβίων-Βελβεντού Αθανάσιος Κοσματόπουλος 54,55%
Σερίφου Αντώνιος Αντωνάκης[23] 50,60%
Σερρών Πέτρος Αγγελίδης 50,02%
Σητείας Θεόδωρος Πατεράκης[23] 65,16%
Σιθωνίας Ιωάννης Τζίτζιος[23] 80,86%
Σικίνου Βασίλειος Μαράκης[23] 53,28%
Σικυωνίων Σπυρίδων Σταματόπουλος 55,51%
Σιντικής Φώτιος Δομουχτσίδης 60,35%
Σίφνου Ανδρέας Μπαμπούνης[23] 54,07%
Σκιάθου Δημήτριος Πρεβεζάνος 53,97%
Σκοπέλου Χρήστος Βασιλούδης 53,37%
Σκύδρας Αικατερίνη Ιγνατιάδου 52,23%
Σκύρου Μιλτιάδης Χατζηγιαννάκης 52,88%
Σουλίου Σταυρούλα Μπραΐμη-Μπότση[23] 51,05%
Σουφλίου Ευάγγελος Πουλιλιός[23] 53,68%
Σοφάδων Αθανάσιος Σκάρλος 52,00%
Σπάρτης Ευάγγελος Βαλιώτης 59,13%
Σπάτων-Αρτέμιδος Δημήτριος Μάρκου 60,52%
Σπετσών Παναγιώτης Λυράκης[23] 66,01%
Στυλίδας Απόστολος Γκλέτσος[23] 67,73%
Σύμης Ελευθέριος Παπακαλοδούκας[23] 55,85%
Σύρου - Ερμούπολης Γεώργιος Μαραγκός ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 62,96%
Σφακίων Παύλος Πολάκης[23] 100,00%
Τανάγρας Βασίλειος Περγαλιάς 68,49%
Τεμπών Κωνσταντίνος Κολλάτος 52,89%
Τήλου Μαρία Κάμμα-Αλειφέρη[23] 100,00%
Τήνου Σίμος Ορφανός 56,04%
Τοπείρου Θωμάς Μίχογλου[23] 59,71%
Τρικκαίων Δημήτριος Παπαστεργίου Ανεξ/ΝΔ 53,02%
Τρίπολης Δημήτριος Παυλής 50,28%
Τριφυλίας Παναγιώτης Κατσίβελας 53,56%
Τροιζηνίας Κωνσταντίνος Καραγιάννης (επαναληπτική εκλογή στις 30 Νοεμβρίου έπειτα από προσφυγή του τρίτου σε ψήφους, Σάββα Αθανασίου)[2] 62,26%
Τυρνάβου Παναγιώτης Σαρχώσης 56,50%
Ύδρας Γεώργιος Κουκουδάκης 50,57%
Φαιστού Γεώργιος Αρμουτάκης 52,03%
Φαρκαδόνος Αθανάσιος Μεριβάκης 56,40%
Φαρσάλων Αριστομένης Καραχάλιος 51,09%
Φιλαδελφείας - Χαλκηδόνος Αριστείδης Βασιλόπουλος 52,74%
Φιλιατών Σπυρίδων Παππάς[23] 50,98%
Φιλοθέης-Ψυχικού Παντελής Ξυριδάκης 60,72%
Φλώρινας Ιωάννης Βοσκόπουλος 50,42%
Φολεγάνδρου Ελευθέριος Βενιός[23] 50,17%
Φούρνων Κορσεών Ιωάννης Μαρούσης[23] 56,60%
Φυλής Χρήστος Παππούς 54,70%
Χαϊδαρίου Μιχαήλ Σελέκος Λαϊκή Συσπείρωση Χαϊδαρίου (ΚΚΕ)[36] 68,56%
Χαλανδρίου Συμεών Ρούσσος Ανεξ./ΣΥΡΙΖΑ/Οικολόγοι Πράσινοι 52,40%
Χαλκηδόνος Ιωάννης Τσουκνιδάς 51,46%
Χάλκης Μιχαήλ Πατρός[23] 53,66%
Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης 51,28%
Χανίων Αναστάσιος Βάμβουκας ΔΗΜΑΡ/Ανεξ. 59,88%
Χερσονήσου Ιωάννης Μαστοράκης[23] 51,60%
Χίου Εμμανουήλ Βουρνούς 60,65%
Ψαρών Κωνσταντίνος Βρατσάνος[23] 51,29%
Ωραιοκάστρου Αστέριος Γαβότσης 51,88%
Ωρωπού Θωμάς Ρούσσης 55,07%

Σημειώσεις και παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  1. Με το νόμο 3852/2010 («Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης − Πρόγραμμα Καλλικράτης») ορίστηκε στο άρθρο 9§1 ότι οι τοπικοί άρχοντες εκλέγονται «κάθε πέντε (5) χρόνια με άμεση, καθολική και μυστική ψηφοφορία» και στο άρθρο 9§2 ότι η εκλογή τους «γίνεται την ίδια ημέρα διενέργειας της ψηφοφορίας για την εκλογή των Ελλήνων μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».
  2. 2,0 2,1 2,2 Εκλογές 2014: Τα αποτελέσματα στους δήμους Καισαριανής, Τροιζηνίας και Μάνδρας, express.gr, 30-11-2014.
  3. Περιφερειακές εκλογές 2014 αυξήθηκαν οι γυναίκες υποψήφιοι, www.dikaiologitika.gr], 3-6-2014.
  4. Τα αποτελέσματα στις Περιφέρειες και σε μεγάλους Δήμους, Ριζοσπάστης, 26-5-2014.
  5. Πήρε τις περιφέρειες, έχασε την Αττική η ΝΔ, euronews.com, 25-5-2014.
  6. 108 οι δήμαρχοι που εκλέγονται από την πρώτη Κυριακή, gazzetta.gr, 19-5-2014.
  7. Οι μεγάλοι νικητές σε περιφέρειες, δήμους, Megatv.com, 26-5-2014.
  8. Στο 72% έφτασε στο Βελβεντό το ποσοστό της αποχής από τις εκλογές, Αγγελιοφόρος, ηλεκτρονική έκδοση, 19-5-2014.
  9. 9,0 9,1 Συντριπτικό αποτέλεσμα αναμένεται στο δημοψήφισμα για το νερό, Η Εφημερίδα των Συντακτών, 18-5-2014.
  10. 10,0 10,1 10,2 Οι νικητές στην Περιφέρεια Δυτικής και Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, Το Βήμα, ηλεκτρονική έκδοση, 26-5-2014.
  11. Γιώργος Τράγκας: «Αποδοκιμασία Σαμαρά και Ν.Δ. σε Αθήνα – Αττική», Crashonline.gr. 18-5-2014.
  12. Περιφέρεια Αττικής: Νικήτρια η Ρένα Δούρου, 25-5-2014, star.gr
  13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 Θρίλερ με Δούρου-Σγουρό - Ποιοι εκλέγονται περιφερειάρχες και δήμαρχοι, Έθνος, ηλεκτρονική έκδοση, 25-5-2014.
  14. Εφημερίδα Συντακτών
  15. Ο Απ. Κατσιφάρας και πάλι Περιφερειάρχης, 25-5-2014.
  16. Τα αποτελέσματα στις αυτοδιοικητικές και περιφερειακές εκλογές, Το Βήμα, ηλεκτρονική έκδοση, 19-5-2014.
  17. Ντιάνα Χαϊκάλη, Περιφερειακές εκλογές – Ο Γαλιατσάτος τα πήρε όλα και… έφυγε για Κέρκυρα, Ημέρα τση Ζάκυθος, 27-5-2014.
  18. Επανεκλέγεται περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας ο Απόστολος Τζιτζικώστας, eklogika.gr, 25-5-2014.
  19. Ποιοι εκλέγονται στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Το Βήμα, ηλεκτρονική έκδοση, 29-5-2014.
  20. Νικητής και με διαφορά ο Σταύρος Αρναουτάκης- Ανοίγει την "ψαλίδα" από τον Τσόκα!, Creteplus.gr, 25-5-2014.
  21. Το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Κρήτης, Ρεθεμνιώτικα Νέα, 27-5-2014.
  22. Αλλαγές στη σύνθεση του Περιφερειακού Συμβουλίου Κρήτης, Candia News, 29-07-2014.
  23. 23,000 23,001 23,002 23,003 23,004 23,005 23,006 23,007 23,008 23,009 23,010 23,011 23,012 23,013 23,014 23,015 23,016 23,017 23,018 23,019 23,020 23,021 23,022 23,023 23,024 23,025 23,026 23,027 23,028 23,029 23,030 23,031 23,032 23,033 23,034 23,035 23,036 23,037 23,038 23,039 23,040 23,041 23,042 23,043 23,044 23,045 23,046 23,047 23,048 23,049 23,050 23,051 23,052 23,053 23,054 23,055 23,056 23,057 23,058 23,059 23,060 23,061 23,062 23,063 23,064 23,065 23,066 23,067 23,068 23,069 23,070 23,071 23,072 23,073 23,074 23,075 23,076 23,077 23,078 23,079 23,080 23,081 23,082 23,083 23,084 23,085 23,086 23,087 23,088 23,089 23,090 23,091 23,092 23,093 23,094 23,095 23,096 23,097 23,098 23,099 23,100 23,101 23,102 23,103 23,104 23,105 23,106 23,107 23,108 23,109 23,110 23,111 23,112 23,113 23,114 Εξελέγη από τον α΄ γύρο.
  24. Αλλαγή φρουράς σε 10 μεγάλους Δήμους της Ελλάδας, Νέος Κόσμος, ηλεκτρονική έκδοση, 27-5-2014.
  25. Αυτοδιοικητικές εκλογές 2014: αποτελέσματα σε Περιφέρειες και μεγάλους Δήμους στον α’ γύρο, econews.gr, 19-5-2014.
  26. Ο Καμίνης δήμαρχος Αθήνας - Συγχαρητήρια από Σακελλαρίδη, Ημερησία, ηλεκτρονική έκδοση, 25-5-2014.
  27. Μην κάνετε γαργάρα το «ΟΧΙ» για το νερό, enet.gr, 21-5-2014.
  28. Τάνια Γεωργιοπούλου, Δεύτερη θητεία για τον Γ. Μπουτάρη, Καθημερινή, ηλεκτρονική έκδοση, 26-5-2014.
  29. Σε ηλικία 27 ετών, είναι η νεότερη δήμαρχος.
  30. H νεώτερη δήμαρχος βρίσκεται στον Άη Στράτη – Ποια είναι η 27χρονη Μαρία Κακαλή, aftodioikisi.gr, 19-5-2014.
  31. Ηλεία: Μετανάστης από τη Συρία ο νέος δήμαρχος στη Νέα Μανωλάδα - Ποιος είναι Ναμπίλ Μοράντ που έκανε τη μεγάλη έκπληξη, newsit.gr, 26-5-2014
  32. ΚΚΕ: Άνοδος 1,5% – Δήμαρχοι σε Πάτρα, Πετρούπολη, Χαϊδάρι,Ικαρία, eklogika.gr, 26-5-2014.
  33. Τα αποτελέσματα της επαναληπτικής κάλπης σε τρεις δήμους, in.gr, 30-11-2014.
  34. Επανεκλέγεται δήμαρχος Μεσσήνης ο Ευστ. Αναστασόπουλος, Capital.gr (με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ), 27-5-2014.
  35. Kέρδισε με διαφορά μιας ψήφου, με 9.237 ψήφους έναντι 9.236 για τον Γεώργιο Τσώνη.
  36. Μπίτσικα Παναγιώτα, Οι δήμαρχοι που εξελέγησαν στον β΄γύρο με ποσοστό πάνω από 59%, Το Βήμα, ηλεκτρονική έκδοση, 29-5-2014.

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]