Πορεία των κυπριακών ομάδων στα ευρωπαϊκά κύπελλα ποδοσφαίρου

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Οι κυπριακές ομάδες ανδρών συμμετέχουν στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ από την περίοδο 1963-64.[1][2] Είχε προηγηθεί η ένταξη της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου στην ευρωπαϊκή συνομοσπονδία το 1962.[3] Οι κυπριακές ομάδες έχουν συμμετάσχει σε πέντε ευρωπαϊκές διοργανώσεις: Κύπελλο Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης (μετέπειτα ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ), Κύπελλο ΟΥΕΦΑ (μετέπειτα ΟΥΕΓΑ Γιουρόπα Λιγκ), ΟΥΕΓΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης και Κυπέλλο Ιντερτότο. Συνολικά έχουν συμμετάσχει σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις 17 διαφορετικές ομάδες.[4]

Τις πρώτες δεκαετίες οι κυπριακές ομάδες δέχονταν βαριές ήττες.[2] Στη συνέχεια τα αποτελέσματα τους βελτιώνονταν συνεχώς. Οι κυπριακές ομάδες κέρδιζαν προκρίσεις και επί ισχυρότερων αντιπάλων. Το 2008 μία κυπριακή ομάδα, η Ανόρθωση, πέτυχε την πρόκριση της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης,[5] και από τότε τουλάχιστον μία ομάδα συμμετέχει σε όμιλο κάθε χρόνο. Συνολικά οι κυπριακές ομάδες έχουν 21 συμμετοχές σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.[6][7] Η σημαντικότερη επιτυχία από τις πορείες όλων των κυπριακών ομάδων αποτελεί η πρόκριση και συμμετοχή του ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2011-12.[8] Ακολουθεί η παρουσία της ίδιας ομάδας στη φάση των 16 του Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2016-17.

Η θέση της Κύπρου στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ με το τέλος της περιόδου 2012-13 ήταν η 14η, η καλύτερη που είχε ποτέ.[9][10]

Κύπελλο Πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες ξεκίνησαν να συμμετέχουν στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (που μετονομάστηκε από το 1992 σε Τσάμπιονς Λιγκ) το 1963. Η πρώτη ομάδα που συμμετείχε ήταν η Ανόρθωση, η οποία έδωσε τον πρώτο αγώνα κυπριακής ομάδας στη διοργάνωση στις 11 Σεπτεμβρίου 1963 στο Βελιγράδι με αντίπαλο την Παρτιζάν Βελιγραδίου.[1][2]

Στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ συμμετείχε και συμμετέχει ο πρωταθλητής Κύπρου. Μοναδική εξαίρεση αποτέλεσε η περίοδος 2014-15 όπου, λόγω της θέσης της Κύπρου στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ, η χώρα εδικαιούτο δύο συμμετοχές στη διοργάνωση, οπόταν και η δευτεραθλήτρια ομάδα συμμετείχε σε αυτήν.[10]

Οι κυπριακές ομάδες συμμετέχουν στη διοργάνωση σχεδόν κάθε περίοδο από το 1963. με τρεις εξαιρέσεις:

  • Περίοδος 1964-65: Το πρωτάθλημα Α΄ κατηγορίας 1963-64 διακόπηκε και καμία ομάδα δεν αναδείχθηκε πρωταθλήτρια.[11]
  • Περίοδος 1974-75: Λόγω των γεγονότων της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο τον Ιούλιο του 1974, οι τρεις ομάδες που είχαν εξασφαλίσει τα ευρωπαϊκά εισιτήρια αποσύρθηκαν. Στο Κύπελλο Πρωταθλητριών θα συμμετείχε η Ομόνοια.[12][13]
  • Τις περιόδους 1994-95 και 1996-97 λόγω της χαμηλής βαθμολογικής συγκομιδής των κυπριακών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τα προηγούμενα χρόνια, οι πρωταθλήτριες ομάδες των περιόδων αυτών (Απόλλων και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα) δεν εξασφάλιζαν συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.[14][15]

Συνολικά έχουν συμμετάσχει 9 διαφορετικές κυπριακές ομάδες στη διοργάνωση. Οι κυπριακές ομάδες έχουν 5 συμμετοχές στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ανόρθωση ήταν η πρώτη ομάδα που συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, την περίοδο 2008-09. Οι υπόλοιπες 4 συμμετοχές ανήκουν στον ΑΠΟΕΛ. Μεγαλύτερη επιτυχία αποτελεί η πρόκριση και συμμετοχή του ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά της διοργάνωσης την περίοδο 2011-12.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση.

Στατιστικά των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ.
Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
ΑΠΟΕΛ 18 94 22 22 11 14 68 53 77 7 14 26 31 69 35 29 25 40 99 122 112
Ομόνοια 20 55 9 11 7 9 43 32 40 6 1 21 22 80 19 17 8 30 65 112 59
Ανόρθωση 8 36 8 10 5 3 36 17 35 2 4 12 11 27 10 12 9 15 47 44 45
ΑΕΛ 3 10 2 4 0 1 7 7 12 1 1 3 1 11 4 5 1 4 8 18 16
Απόλλων 2 6 1 1 1 1 4 3 4 0 0 3 1 6 0 1 1 4 5 9 4
Ολυμπιακός 3 6 0 0 1 2 2 19 1 0 0 3 2 17 0 0 1 5 4 36 1
Πεζοπορικός 1 2 0 0 0 1 1 2 0 0 0 1 1 5 0 0 0 2 2 7 0
ΕΠΑ 1 2 0 0 0 1 0 6 0 0 0 1 0 10 0 0 0 2 0 16 0
ΑΕΚ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Σύνολο 56 211 42 48 25 32 161 139 169 16 20 70 69 225 68 64 45 102 230 364 237

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμετοχές των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση ανά περίοδο.

Πορεία των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ.
Περίοδος Ομάδα Φάση Αντίπαλος Χώρα αντιπάλου Εντός Εκτός Συν. σκορ Πρ./Απ.
1963-64 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός. Παρτιζάν Βελιγραδίου ΣερβίαΠ3 1-3[16] 0-3[16] 1-6
1964-65 Το κυπριακό πρωτάθλημα διακόπηκε και καμία ομάδα δεν αναδείχθηκε πρωταθλήτρια.[11]
1965-66 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Βέρντερ Βρέμης Γερμανία 0-5Π1[17] 0-5[17] 0-10
1966-67 Ομόνοια Α΄ γύρος Μόναχο 1860 Γερμανία 1-2Π1[18] 0-8[18] 1-10
1967-68 Ολυμπιακός Α΄ γύρος ΦΚ Σαράγεβο Βοσνία και Ερζεγοβίνη 2-2[19] 1-3[19] 3-5
1968-69 ΑΕΛ Α΄ γύρος Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανία 0-6Π2[20] 0-6[20] 0-12
1969-70 Ολυμπιακός Α΄ γύρος Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανία 0-8Π2[21] 1-6[21] 1-14
1970-71 ΕΠΑ Α' γύρος Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ Γερμανία 0-6Π1[22] 0-10[22] 0-16
1971-72 Ολυμπιακός Α΄ γύρος Φέγενορντ Ολλανδία 0-9Π2[23] 0-8[23] 0-17
1972-73 Ομόνοια Α΄ γύρος Γουότερφορντ Γιουνάιτεντ Ιρλανδία 2-0[24] 1-2[24] 3-2
Β΄ γύρος Μπάγερν Μονάχου Γερμανία 0-4Π1[24] 0-9[24] 0-13
1973-74 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Ζορία Λουχάνσκ ΟυκρανίαΠ4 0-1[25] 0-2[25] 0-3
1974-75 Ομόνοια Α΄ γύρος Κορκ Σέλτικ Ιρλανδία Αποσύρθηκε λόγω της τουρκικής εισβολής.[26][27][28]
1975-76 Ομόνοια Α΄ γύρος ΙΑ Άκρανες Ισλανδία 2-1[29] 0-4[29] 2-5
1976-77 Ομόνοια Α΄ γύρος ΠΑΟΚ Ελλάδα 0-[30] 1-1[30] 1-3
1977-78 Ομόνοια Α΄ γύρος Γιουβέντους ΦΚ Ιταλία 0-3[31] 0-2[31] 0-5
1978-79 Ομόνοια Α΄ γύρος Μποέμιανς ΦΚ Ιρλανδία 2-1[32] 0-1[32] 2-2
1979-80 Ομόνοια Α΄ γύρος ΦΑ Ρεντ Μπόις Ντιφερντάνζ Λουξεμβούργο 6-1[33] 1-2[33] 7-3
Β΄ γύρος ΑΦΚ Άγιαξ Ολλανδία 4-0[33] 0-10[33] 4-10
1980-81 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Ντιναμό Βερολίνου ΦΚ ΓερμανίαΠ5 2-1[34] 0-3[34] 2-4
1981-82 Ομόνοια Α΄ γύρος Μπενφίκα Πορτογαλία 0-1[35] 0-3[35] 0-4
1982-83 Ομόνοια Α΄ γύρος ΧΓΚ Ελσίνκι Φινλανδία 2-0[36] 0-3[36] 2-3
1983-84 Ομόνοια Α΄ γύρος ΤΣΣΚΑ Σόφιας Βουλγαρία 4-1[37] 0-3[37] 4-4
1984-85 Ομόνοια Α΄ γύρος ΦΚ Ντινάμο Βουκουρεστίου Ρουμανία 2-1[38] 1-4[38] 3-5
1985-86 Ομόνοια Α΄ γύρος Ραμπάτ Άγιαξ ΦΚ Μάλτα 5-0[39] 5-0[39] 10-0
Β΄ γύρος ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 1-3[39] 0-1[39] 1-4
1986-87 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος ΧΓΚ Ελσίνκι Φινλανδία 1-0[40] 2-3[40] 3-3
Β΄ γύρος Μπεσίκτας Τουρκία Ο ΑΠΟΕΛ αρνήθηκε να αγωνιστεί.[41][40][42]
1987-88 Ομόνοια Α΄ γύρος Σάμροκ Ρόβερς Ιρλανδία 0-0[43] 1-0[43] 1-0
Β΄ γύρος ΦΚ Στεάουα Βουκουρεστίου Ρουμανία 0-2[43] 1-3[43] 1-5
1988-89 Πεζοπορικός Α' γύρος ΙΦΚ Γκέτεμποργκ Σουηδία 1-2[44] 1-5[44] 2-7
1989-90 Ομόνοια Α΄ γύρος ΦΚ Σβαρόφσκι Τιρόλ Αυστρία 2-3[45] 0-6[45] 2-9
1990-91 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Μπάγερν Μονάχου Γερμανία 2-3[46] 0-4[46] 2-7
1991-92 Απόλλων Α΄ γύρος ΦΚ Ο Κραϊόβα 1948 Ρουμανία 3-0[47] 0-2[47] 3-2
Β΄ γύρος Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 0-2[47] 1-3[47] 1-5
1992-93 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος ΑΕΚ Ελλάδα 2-2[48] 1-1[48] 3-3
1993-94 Ομόνοια Προκριματικός ΦΚ Άαραου Ελβετία 2-1[49] 0-2[49] 2-3
1994-95 Η Κύπρος δεν εδικαιούτο θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ λόγω χαμηλής βαθμολογίας.[14]
1995-96 Ανόρθωση Προκριματικός Ρέιντζερς Γλασκώβης Σκωτία 0-0[50] 0-1[50] 0-1
1996-97 Η Κύπρος δεν εδικαιούτο θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ λόγω χαμηλής βαθμολογίας.[15]
1997-98 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΦΚ Καρέντα Κάουνας Λιθουανία 3-0[51] 1-1[51] 3-1
Β΄ προκριματικός Λιρς ΣΚ Βέλγιο 2-0[51] 0-3[51] 2-3
1998-99 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός Βαλέτα ΦΚ Μάλτα 6-0[52] 2-0[52] 8-0
Β΄ προκριματικός Ολυμπιακός Ελλάδα 2-4[52] 1-2[52] 3-6
1999-00 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΣΚ Σλόβαν Μπρατισλάβας Σλοβακία 2-1[53] 1-1[53] 3-2
Β΄ προκριματικός Χέρτα Βερολίνου Γερμανία 0-0[53] 0-2[53] 0-2
2000-01 Ανόρθωση Προκριματικός ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 0-0[54] 2-4[54] 2-4
2001-02 Ομόνοια Προκριματικός Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 1-1[55] 1-2[55] 2-3
2002-03 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός Φλόρα Τάλιν Εσθονία 1-0[56] 0-0[56] 1-0
Β΄ προκριματικός ΝΚ Μάριμπορ Σλοβενία 4-2[56] 1-2[56] 5-4
Γ΄ προκριματικός ΑΕΚ Ελλάδα 2-3[56] 0-1[56] 2-4
2003-04 Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Ιρτίς Παβλοντάρ Καζακστάν 0-0[57] 2-1[57] 2-1
Β΄ προκριματικός Βίσλα Κρακοβίας Πολωνία 2-2[57] 2-5[57] 4-7
2004-05 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός ΑΚ Σπάρτα Πράγας Τσεχία 2-2[58] 1-2[58] 3-4
2005-06 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΦΚ Ντιναμό Μινσκ Λευκορωσία 1-0[59] 1-1[59] 2-1
Β΄ προκριματικός Τράμπζονσπορ Τουρκία 3-1[59] 0-1[59] 3-2
Γ΄ προκριματικός Ρέιντζερς Γλασκώβης Σκωτία 1-2[59] 0-2[59] 1-4
2006-07 Απόλλων Α΄ προκριματικός Κορκ Σίτι ΦΚ Ιρλανδία 1-1[60] 0-1[60] 1-2
2007-08 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ Λευκορωσία 2-0[61] 0-3 (παρ.)[61] 2-3
2008-09 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΦΚ Πιουνίκ Αρμενία 1-0[62] 2-0[62] 3-0
Β΄ προκριματικός Ραπίντ Βιέννης Αυστρία 3-0[62] 1-3[62] 4-3
Γ΄ προκριματικός Ολυμπιακός Ελλάδα 3-0[62] 0-1[62] 3-1
Ομίλοι Βέρντερ Βρέμης Γερμανία 2-2[62] 0-0[62] 4η θέση [62]
Παναθηναϊκός Ελλάδα 3-1[62] 0-1[62]
Ίντερ Ιταλία 3-3[62] 0-1[62]
2009-10 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός ΕΜ/Στρέιμουρ Νήσοι Φερόες 3-0[63] 2-0[63] 5-0
Γ΄ προκριματικός Παρτιζάν Βελιγραδίου Σερβία 2-0[63] 0-1[63] 2-1
Πλέι-Οφ ΦΚ Κοπεγχάγη Δανία 3-1[63] 0-1[63] 3-2
Όμιλοι Ατλέτικο Μαδρίτης Ισπανία 1-1[63] 0-0[63] 4η θέση [63]
Τσέλσι ΦΚ Αγγλία 0-1[63] 2-2[63]
ΦΚ Πόρτο Πορτογαλία 0-1[63] 1-2[63]
2010-11 Ομόνοια Β΄ προκριματικός ΦΚ Ρενόβα Βόρεια Μακεδονία 3-0[64] 2-0[64] 5-0
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Αυστρία 1-1[64] 1-4[64] 2-5
2011-12 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός Σκεντερμπέου Κορυτσάς Αλβανία 4-0[65] 2-0[65] 6-0
Γ΄ προκριματικός ΣΚ Σλόβαν Μπρατισλάβας Σλοβακία 0-0[65] 2-0[65] 2-0
Πλέι-Οφ Βίσλα Κρακοβίας Πολωνία 3-1[65] 0-1[65] 3-2
Όμιλοι ΦΚ Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Ρωσία 2-1[65] 0-0[65] 1η θέση [65]
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ Ουκρανία 0-2[65] 1-1[65]
ΦΚ Πόρτο Πορτογαλία 2-1[65] 1-1[65]
Φάση των 16 Ολιμπίκ Λυών Γαλλία 1-0, 4-3 (πεν.)[65] 0-1[65] 1-1
Φάση των 8 Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανία 0-3[65] 2-5[65] 2-8
2012–13 ΑΕΛ Β΄ γύρος Λίνφιλντ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 3-0[66] 0-0[66] 3-0
Γ΄ γύρος Παρτιζάν Βελιγραδίου Σερβία 1-0[66] 1-0[66] 2-0
Πλέι-Οφ ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 2-1[66] 0-2[66] 2-3
2013-14 ΑΠΟΕΛ Γ΄ προκριματικός ΝΚ Μάριμπορ Σλοβενία 1-1[67] 0-0[67] 1-1
2014-15 ΑΠΟΕΛ Γ΄ προκριματικός ΧΓΚ Ελσίνκι Φινλανδία 2-0[68] 2-2[68] 4-2
Πλέι-Οφ Άλμποργκ ΜΚ Δανία 4-0[68] 1-1[68] 5-1
Όμιλοι Μπαρτσελόνα Ισπανία 0-4[68] 0-1[68] 4η θέση [68]
ΑΦΚ Άγιαξ Ολλανδία 1-1[68] 0-4[68]
Παρί Σεν Ζερμέν Γαλλία 0-1[68] 0-1[68]
ΑΕΛ Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Ρωσία 1-0[69] 0-3[69] 1-3
2015-16 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός ΦΚ Βάρνταρ Βόρεια Μακεδονία 0-0[70] 1-1[70] 1-1
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Μίτγιουλαντ Δανία 0-1[70] 2-1[70] 2-2
Πλέι-οφ ΦΚ Αστανά Καζακστάν 1-1[70] 0-1[70] 1-2
2016-17 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός Δε Νιου Σαιντς ΦΚ Ουαλία 3-0[71] 0-0[71] 3-0
Γ΄ προκριματικός Ρόσενμποργκ ΜΚ Νορβηγία 3-0[71] 1-2[71] 4-2
Πλέι-οφ ΦΚ Κοπεγχάγη Δανία 1-2[71] 1-1[71] 0-1
2017-18 ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός Φ91 Ντουντελάνζ Λουξεμβούργο 1-0[72] 1-0[72] 2-0
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Βιιτόρουλ Κονστάντσα Ρουμανία 4-0 (παρ.)[72] 0-1[72] 4-1
Πλέι-Οφ ΣΚ Σλάβια Πράγας Τσεχία 2-0[63] 0-0[63] 2-0
Όμιλοι Μπορούσια Ντόρτμουντ Γερμανία 1-1[72] 1-1[72] 4η θέση [72]
Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανία 0-6[72] 0-3[72]
Τότεναμ Χότσπερ Αγγλία 0-3[72] 0-3[72]
2018-19 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε Λιθουανία 1-0 1-3 2-3
2019-20 ΑΠΟΕΛ B΄ προκριματικός ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς Μαυροβούνιο 3-0 1-0 4-0
Γ΄ προκριματικός Καραμπάγ ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 1-2 2-0 3-2
Πλέι-Οφ ΑΦΚ Άγιαξ Ολλανδία 0-0 0-2 0-2
2020–21 Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Αραράτ-Αρμενία Αρμενία - 1-0 (παρ.)
Β΄ προκριματικός Λέγκια Βαρσοβίας Πολωνία - 2-0 (παρ.)
Γ΄ προκριματικός Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 1-1 (παρ., 4-2 π.) -
Πλέι-οφ Ολυμπιακός Ελλάδα 0-0 0-2 0-2
2021–22 Ομόνοια Γ΄ προκριματικός Ντιναμό Ζάγκρεμπ Κροατία 0-1 0-2 0-3

Σημειώσεις:
Π1: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, αλλά όχι στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Π2: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Π3: Η σερβική ομάδα εκπροσωπούσε τη Γιουγκοσλαβία.
Π4: Η ουκρανική ομάδα εκπροσωπούσε τη Σοβιετική Ένωση.
Π5: Η γερμανική ομάδα εκπροσωπούσε την Ανατολική Γερμανία.

Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/Γιουρόπα Λιγκ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες ξεκίνησαν να συμμετέχουν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ (που μετονομάστηκε από το 2009 σε Γιουρόπα Λιγκ) το 1971. Η πρώτη ομάδα που συμμετείχε ήταν ο Διγενής Μόρφου.[73] Από το 1971 έως το 1999 στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ συμμετείχε ο δευτεραθλητής Κύπρου. Σε δύο περιόδους, εκτός από τον δευτεραθλητή, συμμετείχε και ο πρωταθλητής Κύπρου λόγω χαμηλής βαθμολογίας της Κύπρου στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ.[14][15] Από το 1999 στη διοργάνωση συμμετέχει και ο κυπελλούχος Κύπρου ενώ από το 2009 στη διοργάνωση συμμετέχουν περισσότερες από δύο κυπριακές ομάδες. Επιπλέον, λόγω των κανονισμών, σε αρκετές περιπτώσεις ο πρωταθλητής Κύπρου, μετά από αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ συνέχισε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/Γιουρόπα Λιγκ.

Μοναδική χρονιά που οι κυπριακές ομάδες δεν συμμετείχαν στη διοργάνωση ήταν η περίοδος 1974-75. Λόγω των γεγονότων της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο τον Ιούλιο του 1974, οι τρεις ομάδες που είχαν εξασφαλίσει τα ευρωπαϊκά εισιτήρια αποσύρθηκαν. Στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ θα συμμετείχε ο Πεζοπορικός.[12][13]

Συνολικά έχουν συμμετάσχει 15 διαφορετικές κυπριακές ομάδες στη διοργάνωση. Οι κυπριακές ομάδες έχουν 12 συμμετοχές στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ΑΕΚ ήταν η πρώτη ομάδα που συμμετείχε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, την περίοδο 2011-12. Συνολικά οι 12 συμμετοχές στους ομίλους έγιναν από: ΑΠΟΕΛ (4), στον Απόλλων (4), ΑΕΚ (2), ΑΕΛ (1) και Ομόνοια (1). Μεγαλύτερη επιτυχία αποτελεί η πρόκριση και συμμετοχή του ΑΠΟΕΛ στη φάση των 16 της διοργάνωσης την περίοδο 2016-17.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση.

Στατιστικά των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/Γιουρόπα Λιγκ.
Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
ΑΠΟΕΛ 20 98 23 24 10 14 74 60 82 13 10 27 55 75 49 37 20 41 129 135 131
Ομόνοια 21 82 18 22 11 8 78 40 77 11 8 22 47 66 41 33 19 30 125 106 118
Απόλλων 15 83 20 21 9 12 78 57 72 11 6 24 47 77 39 32 15 36 125 134 111
ΑΕΚ 7 50 14 15 5 5 45 19 50 9 8 8 34 33 35 24 13 13 79 52 85
Ανόρθωση 20 63 12 16 3 12 50 36 51 9 2 21 32 78 29 25 5 33 82 114 80
ΑΕΛ 5 18 2 4 1 4 15 8 13 2 2 5 6 16 8 6 3 9 21 24 21
Ολυμπιακός 2 6 1 0 2 1 4 8 2 1 0 2 5 18 3 1 2 3 9 26 5
Εθνικός Άχνας 1 4 1 1 1 0 5 0 4 0 0 2 2 5 0 1 1 2 7 5 4
Πεζοπορικός 3 6 0 0 2 1 5 8 2 0 0 3 1 12 0 0 2 4 6 20 2
ΑΠΟΠ Κινύρας 1 2 0 0 1 0 2 2 1 0 0 1 1 2 0 0 1 1 3 4 1
Ερμής 1 2 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 1 0 0 0 2 0 3 0
ΕΠΑ 2 4 0 0 0 2 0 2 0 0 0 2 0 4 0 0 0 4 0 6 0
Διγενής 1 2 0 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 0 7 0
Αλκή 1 2 0 0 0 1 0 9 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 12 0
ΕΝΠ 2 4 0 0 0 2 3 6 0 0 0 2 1 15 0 0 0 4 4 21 0
Σύνολο 102 426 91 103 45 64 359 260 354 56 36 122 231 409 204 159 81 186 590 669 558

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμοτοχές των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση ανά περίοδο.

Πορεία των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/Γιουρόπα Λιγκ.
Περίοδος Ομάδα Φάση Αντίπαλος Χώρα αντιπάλου Εντός Εκτός Συν. σκορ Πρ./Απ.
1971-72 Διγενής Α΄ γύρος ΑΚ Μίλαν Ιταλία 0-3Γ1[74] 0-4[74] 0-7
1972-73 ΕΠΑ Λάρνακας Α΄ γύρος Αραράτ Ερεβάν ΑρμενίαΓ6 0-1[75] 0-1[74] 0-2
1973-74 Ολυμπιακός Α΄ γύρος ΦφΜ Στουτγκάρδη Γερμανία 0-4[76] 0-9[76] 0-13
1974-75 Πεζοπορικός Α΄ γύρος Ντούκλα Πράγας ΤσεχίαΓ7 Αποσύρθηκε λόγω της τουρκικής εισβολής.[77][78][79]
1975-76 ΕΝΠ Α΄ γύρος ΜΣΦ Ντούισμπουργκ Γερμανία 2-3[80] 1-7[80] 3-10
1976-77 ΕΝΠ Α΄ γύρος 1. ΦΚ Καϊζερσλάουτερν Γερμανία 1-3[81] 0-8[81] 1-11
1977-78 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Τορίνο ΦΚ Ιταλία 1-1[82] 0-3[82] 1-4
1978-79 Πεζοπορικός Α΄ γύρος Σλονσκ Βρότσουαφ Πολωνία 2-2[83] 1-5[83] 3-7
1979-80 Αλκή Α΄ γύρος ΦΚ Ντινάμο Βουκουρεστίου Ρουμανία 2-2[84] 1-5[84] 3-7
1980-81 Πεζοπορικός Α΄ γύρος ΦφΜ Στουτγκάρδη Γερμανία 1-4[85] 0-6[85] 1-10
1981-82 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος ΦΚ Άρτζες Πιτέστι Ρουμανία 1-1[86] 0-4[86] 1-5
1982-83 Πεζοπορικός Α΄ γύρος ΦΚ Ζυρίχη Ελβετία 2-2[87] 0-1[87] 2-3
1983-84 Ανόρθωσης Α΄ γύρος Μπάγερν Μονάχου Γερμανία 0-1[88] 0-10[88] 0-11
1984-85 Απόλλωνας Α΄ γύρος Μποέμιανς 1905 ΤσεχίαΓ7 2-2[89] 1-6[89] 3-8
1985-86 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Λοκομοτίβ Σόφιας Βουλγαρία 2-2[90] 2-4 (παρ.)[90] 4-6
1986-87 Ομόνοια Α΄ γύρος ΦΚ Σπόρτουλ Στουντεντέσκ Ρουμανία 1-1[91] 0-1[91] 1-2
1987-88 ΕΠΑ Λάρνακας Α΄ γύρος Βικτόρια Βουκουρεστίου Ρουμανία 0-1[92] 0-3[92] 0-4
1988-89 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Βελέζ Μόσταρ Βοσνία και Ερζεγοβίνη 2-5[93] 0-1[93] 2-6
1989-90 Απόλλωνας Α΄ γύρος Ρεάλ Σαραγόσα Ισπανία 0-3[94] 1-1[94] 1-4
1990-91 Ομόνοια Α΄ γύρος ΠΦΚ Σλάβια Σόφιας Βουλγαρία 4-2[95] 1-2[95] 5-4
Β΄ γύρος ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 1-1[95] 0-3[95] 1-4
1991-92 Ανόρθωση Α΄ γύρος ΦΚ Στεάουα Βουκουρεστίου Ρουμανία 1-2[96] 2-2[96] 3-4
1992-93 Ανόρθωση Α΄ γύρος Γιουβέντους ΦΚ Ιταλία 0-[97] 1-6[97] 1-10
1993-94 Απόλλωνας Α΄ γύρος Βατς ΦΚ Σάμσουνγκ Ουγγαρία 4-0[98] 0-2[98] 4-2
Β΄ γύρος ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο Ιταλία 3-3[98] 0-1[98] 3-4
1994-95 Απόλλωνας Προκριματικός ΚΦ Τεούτα Ντούρες Αλβανία 4-2[99] 4-1[99] 8-3
Α΄ γύρος ΦΚ Σιόν Ελβετία 1-3[99] 3-2 (παρ.)[99] 4-5
Ανόρθωση Προκριματικός ΠΦΚ Σούμεν 2010 Βουλγαρία 2-0[100] 2-1[100] 4-1
Α΄ γύρος Αθλέτικ Μπιλμπάο Ισπανία 2-0[100] 0-3[100] 2-3
1995-96 Ομόνοια Προκριματικός Σλιέμα Γουόντερερς ΦΚ Μάλτα 3-0[101] 2-1[101] 5-1
Α΄ γύρος ΣΣ Λάτσιο Ιταλία 1-2[101] 0-5[101] 1-7
1996-97 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός Β71 Σάντοϊ Νήσοι Φερόε 4-2[102] 5-1[102] 9-3
Β΄ προκριματικός Ηρακλής Ελλάδα 2-1[102] 1-0[102] 3-1
Α΄ γύρος ΡΚΝ Εσπανιόλ Ισπανία 2-2[102] 0-1[102] 2-3
Ανόρθωση Α΄ προκριματικός Σιράκ ΦΚ Αρμενία 4-0[103] 2-2[103] 6-2
Β΄ προκριματικός Νεσατέλ Ξαμάξ ΦΚΣ Ελβετία 1-2[103] 0-4[103] 1-6
1997-98 Απόλλωνας Α΄ προκριματικός ΜΥΠΑ Μιλικόσκι Φινλανδία 3-0[104] 1-1[104] 4-1
Β΄ προκριματικός Ρουαγιάλ Εξελσιόρ Μουσκρόν Βέλγιο 0-0[104] 0-3[104] 0-3
ΑνόρθωσηΓ3 Α΄ γύρος Καρλσρούη ΣΚ Γερμανία 1-1[105] 1-2[105] 1-3
1998-99 Ομόνοια Α΄ προκριματικός Λίνφιλντ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 5-1[106] 3-5[106] 8-6
Β΄ προκριματικός Ραπίντ Βιέννης Αυστρία 3-1[106] 0-2[106] 3-3
ΑνόρθωσηΓ3 Α΄ γύρος ΦΚ Ζυρίχη Ελβετία 2-3[107] 0-4[107] 2-7
1999-00 ΑνόρθωσηΓ3 Α΄ γύρος Λέγκια Βαρσοβίας Πολωνία 1-0[108] 0-2[108] 1-2
ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Λέβσκι Σόφιας Βουλγαρία 0-0[109] 0-2[109] 0-2
Ομόνοια Προκριματικός ΦΚ Μπελσίνα Μπομπρούισκ Λευκορωσία 3-0[110] 5-1[110] 8-1
Α΄ γύρος Γιουβέντους ΦΚ Ιταλία 2-5[110] 0-5[110] 2-10
2000-01 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός ΚΦ Τομόρι Μπεράτ Αλβανική 2-0[111] 3-2[111] 5-2
Α΄ γύρος Κλαμπ Μπρυζ Βέλγιο 0-1[111] 0-2[111] 0-3
Ομόνοια Προκριματικός ΠΦΚ Νάφτεξ Μπουργκάς Βουλγαρία 0-0[112] 1-2[112] 1-2
2001-02 Απόλλωνας Προκριματικός ΚΦ Τίρανα Αλβανία 3-1[113] 2-3[113] 5-4
Α΄ γύρος ΑΦΚ Άγιαξ Ολλανδία 0-3[113] 0-2[113] 0-5
Ολυμπιακός Προκριματικός Ντουναουϊβάρος ΦΚ Ουγγαρία 2-2[114] 4-2[114] 6-4
Α΄ γύρος Κλαμπ Μπρυζ Βέλγιο 2-2[114] 1-7[114] 3-9
2002-03 ΑΕΛ Προκριματικός Φερεντσβάρος Ουγγαρία 2-1[115] 0-4[115] 2-5
Ανόρθωση Προκριματικός ΚΣ Γκρέβενμαχερ Λουξεμβούργο 3-0[116] 0-2[116] 3-2
Α΄ γύρος Ηρακλής Ελλάδα 3-1[116] 2-4[116] 5-5 (ε.)
Β΄ γύρος Μποαβίστα ΦΚ Πορτογαλία 0-1[116] 1-2[116] 1-3
ΑΠΟΕΛΓ3 Α΄ γύρος Γκράτσερ ΑΚ Αυστρία 2-0[117] 1-1[117] 3-1
Β΄ γύρος Χέρτα Βερολίνου Γερμανία 0-1[117] 0-4[117] 0-5
2003-04 Ανόρθωση Προκριματικός Ζελεζνιτσάρ Σαραγέβο Βοσνία και Ερζεγοβίνη 1-3[118] 0-1[118] 1-4
ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Ντέρι Σίτι ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2-1[119] 3-0[119] 5-1
Α΄ γύρος ΡΚΝ Μαγιόρκα Ισπανία 1-2[119] 2-4[119] 3-6
2004-05 ΑΕΚ Λάρνακας Β΄ προκριματικός Μακάμπι Πετάχ Τίκβα Ισραήλ 3-0[120] 0-4[120] 3-4
Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Σλόγκα Γιούγκομαγκνατ Βόρεια Μακεδονία 4-0[121] 4-1[121] 8-1
Β΄ προκριματικός ΤΣΣΚΑ Σόφιας Βουλγαρία 1-1[121] 1-3 (παρ.)[121] 2-4
2005-06 ΑνόρθωσηΓ3 Α΄ γύρος Παλέρμο ΦΚ Ιταλία 0-4[122] 1-2[122] 1-6
ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός Μπιρκιρκάρα ΦΚ Μάλτα 4-0[123] 2-0[123] 6-0
Β΄ προκριματικός Μακάμπι Τελ Αβίβ Ισραήλ 1-0[123] 2-2 (παρ.)[123] 3-2
Α΄ γύρος Χέρτα Βερολίνου Γερμανία 0-1[123] 1-3[123] 1-4
Ομόνοια Α΄ προκριματικός Χιμπέρνιανς ΦΚ Μάλτα 3-0[124] 3-0[124] 6-0
Β΄ προκριματικός ΦΚ Ντινάμο Βουκουρεστίου Ρουμανία 2-1[124] 1-3[124] 3-4
2006-07 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός Σ.Σ. Μουράτα Άγιος Μαρίνος 3-1[125] 4-0[125] 7-1
Β΄ προκριματικός Τραμπζονσπόρ Τουρκία 1-1[125] 0-1[125] 1-2
Εθνικός ΆχναςΓ4 Β΄ προκριματικός ΚΣΦ Ρούσελαρε Βέλγιο 5-0[126] 1-2[126] 6-2
Α΄ γύρος ΡΚ Λανς Γαλλία 0-0[126] 1-3[126] 1-3
Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΧΝΚ Ριέκα Κροατία 2-1[127] 2-2[127] 4-3
Β΄ προκριματικός ΦΚ Λίτεξ Λόβετς Βουλγαρία 0-0[127] 1-2[127] 1-2
2007-08 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΦΚ Βάρνταρ Βόρεια Μακεδονία 1-0[128] 1-0[128] 2-0
Β΄ προκριματικός ΤΦΡ Κλουζ Ρουμανία 0-0[128] 3-1[128] 3-1
Α΄ γύρος Τότεναμ Χότσπερ Αγγλία 1-1[129] 1-6[129] 1-7
Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Ρούνταρ Πλιέβλια Μαυροβούνιο 2-0[130] 2-0[130] 4-0
Β΄ προκριματικός ΤΣΣΚΑ Σόφιας Βουλγαρία 1-1[130] 1-2[130] 2-3
2008-09 ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός ΦΚ Πέλιστερ Βόρεια Μακεδονία 1-0[131] 0-0[128] 1-0
Β΄ προκριματικός Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 2-2[128] 3-3 (παρ.)[128] 5-5
Α΄ γύρος ΦΚ Σάλκε 04 Γερμανία 1-4[128] 1-1[128] 1-5
Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Μιλάνο Κουμάνοβο Βόρεια Μακεδονία 2-0[129] 2-1[129] 4-1
Β΄ προκριματικός ΑΕΚ Ελλάδα 2-2[129] 1-0[129] 3-2
Α΄ γύρος Μάντσεστερ Σίτι Αγγλία 1-2[129] 1-2[129] 2-4
2009-10 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΟΝ Κέρζενγκ 97 Λουξεμβούργο 5-0[132] 2-1[132] 7-1
Β΄ προκριματικός ΟΦΚ Πέτροβατς Μαυροβούνιο 2-1[132] 1-3 (παρ.)[132] 3-4
ΑΠΟΠ Κινύρας Προκριματικός Ραπίντ Βιέννης Αυστρία 2-2 (παρ.)[133] 1-2[133] 3-4
Ομόνοια Β΄ προκριματικός Χάβναρ Μπόλτφελαγκ Νήσοι Φερόε 4-0[134] 4-1[134] 8-1
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Βασλούι Ρουμανία 1-1[134] 0-2[134] 1-3
2010-11 Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΦΚ Μπανάντς Αρμενία 3-0[135] 1-0[135] 4-0
Β΄ προκριματικός ΗΝΚ Σίμπενικ Κροατία 0-2[135] 3-0 (παρ.)[135] 3-2
Γ΄ προκριματικός Σερκλ Μπρυζ Βέλγιο 3-1[135] 0-1[135] 3-2
Πλέι-Οφ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Ρωσία 1-2[135] 0-4[135] 1-6
ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός ΦΚ Τάουρας Ταουραγκέ Λιθουανία 3–1[136] 3–0[136] 6-1
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Γιάμπλονετς Τσεχία 1–0[136] 3–1[136] 4-1
Πλέι-Οφ Χετάφε ΚΦ Ισπανία 1-1 (παρ.)[136] 0-1[136] 1-2
Απόλλωνας Γ΄ προκριματικός ΦΚ Σιμπίρ Νοβοσιμπίρσκ Ρωσία 2-1[137] 0-1[137] 2-2 (ε.)
ΟμόνοιαΓ3 Πλέι-Οφ ΦΚ Μεταλίστ Χάρκιβ Ουκρανία 0-1[138] 2-2[138] 2-3
2011-12 ΑΕΚ Β΄ προκριματικός Φλοριάνα ΦΚ Μάλτα 1-0[139] 8-0[139] 9-0
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Μλάντα Μπόλεσλαβ Τσεχία 3-0[139] 2-2[139] 5-2
Πλέι-Οφ Ρόσενμποργκ ΜΚ Νορβηγία 2-1[139] 0-0[139] 2-1
Ομίλοι Μακάμπι Χάιφα Ισραήλ 2-1[139] 0-1[139] 4η θέση[140]
ΦΚ Στεάουα Βουκουρεστίου Ρουμανία 1-1[139] 1-3[139]
ΦΚ Σάλκε 04 Γερμανία 0-5[139] 0-0[139]
Ανόρθωση Β΄ προκριματικός Γκάγκρα ΦΚ Γεωργία 3-0[140] 0-2[140] 3-2
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ραμποτνίτσκι Σκοπίων Βόρεια Μακεδονία 0-2[140] 2-1[140] 2-3
Ομόνοια Γ΄ προκριματικός ΑΝΤΟ Ντεν Χάαχ Ολλανδία 3-0[141] 0-1[141] 3-1
Πλέι-Οφ ΦΚ Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Αυστρία 2-1[141] 0-1[141] 2-2 (ε.)
2012-13 ΑΕΛΓ3 Ομίλοι Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ Γερμανία 0-0[142] 0-2[142] 4η θέση[143]
Ολιμπίκ Μαρσέιγ Γαλλία 3-0[142] 1-5[142]
Φενέρμπαχτσε Τουρκία 0-1[142] 0-2[142]
Ανόρθωση Β΄ προκριματικός Λεβάντια Τάλιν Ελβετία 3-0[144] 3-1[144] 6-1
Γ΄ προκριματικός Ντίλα Γκόρι Γεωργία 0-3[144] 1-0[144] 1-3
ΑΠΟΕΛ Β΄ προκριματικός ΦΚ Σένιτσα Σλοβακία 2-0[143] 1-0[143] 3-0
Γ΄ προκριματικός Ώλεσουντ ΦΚ Νορβηγία 2-1[143] 1-0[143] 3-1
Πλέι-Οφ Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ Αζερμπαϊτζάν 1-3[143] 1-1[143] 2-4
Ομόνοια Γ΄ προκριματικός Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 0-0 (5-6 πεν.)[145] 0-0[145] 0-0 (ε.)
2013-14 Ανόρθωση Β΄ προκριματικός Γέβλε ΙΦ Σουηδία 3-0[146] 0-4[146] 3-4
ΑΠΟΕΛ Πλέι-Οφ Ζούλτε Βάρεγκεμ Βέλγιο 1-2[147] 1-1[147] 2-3
ΌμιλοιΓ5 Άιντραχτ Φραγκφούρτης Γερμανία 0-3[147] 0-2[147] 3η θέση[147]
Μακάμπι Τελ Αβίβ Ισραήλ 0-0[147] 0-0[147]
ΦΚ Ζιροντέν ντε Μπορντώ Γαλλία 2-1[147] 1-2[147]
Απόλλωνας Πλέι-Οφ ΟΖΚ Νις Γαλλία 2-0[148] 0-1[148] 2-1
Όμιλοι ΣΣ Λάτσιο Ιταλία 0-0[148] 1-2[148] 3η θέση[147]
Λέγκια Βαρσοβίας Πολωνία 0-2[148] 1-0[148]
Τράμπζονσπορ Τουρκία 1-2[148] 2-4[148]
Ομόνοια Β΄ προκριματικός ΦΚ Άστρα Τζιούρτζιου Ρουμανία 1-2[149] 1-1[149] 1-3
2014-15 ΑΕΛΓ3 Πλέι-οφ Τότεναμ Χότσπερ Αγγλία 1-2[150] 0-3[150] 1-5
Απόλλωνας Πλέι-Οφ ΦΚ Λοκομοτίβ Μόσχας Ρωσία 1-1[151] 4-1[151] 5-2
Όμιλοι ΦΚ Ζυρίχη Ελβετία 3-2[151] 1-3[151] 4η θέση[151]
Βιγιαρρεάλ Ισπανία 0-2[151] 0-4[151]
Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ Γερμανία 0-2[151] 0-5[151]
Ερμής Προκριματικός Γιανγκ Μπόις Βέρνης Ελβετία 0-2[152] 0-1[152] 0-3
Ομόνοια Β΄ προκριματικός ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα Μαυροβούνιο 0-0[153] 2-0[153] 2-0
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Μέταλουργκ Σκοπίων Βόρεια Μακεδονία 3-0[153] 1-0[153] 4-0
Πλέι-οφ ΦΚ Ντιναμό Μόσχας Ρωσία 1-2[153] 2-2[153] 3-4
2015-16 ΑΕΚ Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ζιροντέν ντε Μπορντώ Γαλλία 0-1[154] 0-3[154] 0-4
ΑΠΟΕΛ Όμιλοι ΦΚ Σάλκε 04 Γερμανία 0-3[155] 0-1[155] 4η θέση[155]
ΑΚ Σπάρτα Πράγας Τσεχία 1-3[155] 0-2[155]
Αστέρας Τρίπολης Ελλάδα 2-1[155] 0-2[155]
Απόλλωνας Α΄ προκριματικός ΦΚ Σαξάν Μολδαβία 2-0[156] 2-0[156] 4-0
Β΄ προκριματικός ΦΚ Τράκαϊ Λιθουανία 4-0[156] 0-0[156] 4-0
Γ΄ προκριματικός Γκαμπάλα ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 1-1[156] 0-1[156] 1-2
Ομόνοια Α΄ προκριματικός Ντιναμό Μπατούμι Γεωργία 2-0[157] 0-1[157] 2-1
B΄ προκριματικός Γιαγκιελόνια Μπιαουίστοκ Πολωνία 1-0[157] 0-0[157] 1-0
Γ΄ προκριματικός Μπρόντμπυ ΙΦ Δανία 2-2[157] 0-0[157] 2-2 (ε.)
2016-17 ΑΕΚ Α΄ προκριματικός Φολγκόρε Φαλτσιάνο Άγιος Μαρίνος 3-0[158] 3-1[158] 6-1
Β΄ προκριματικός Κλίφτονβιλ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2-0[158] 3-2[158] 5-2
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Σπαρτάκ Μόσχας Ρωσία 1-1[158] 1-0[158] 2-1
Πλέι-Οφ Σλόβαν Λίμπερετς Τσεχία 0-1[158] 0-3[158] 0-4
ΑΠΟΕΛΓ3 Όμιλοι Γιανγκ Μπόις Βέρνης Ελβετία 1-0[159] 1-2[159] 1η θέση[159]
Ολυμπιακός Ελλάδα 2-0[159] 1-0[159]
ΦΚ Αστανά Καζακστάν 2-1[159] 1-3[159]
Φάση των 32 Αθλέτικ Μπιλμπάο Ισπανία 2-0[159] 2-3[159] 4-3
Φάση των 16 ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 0-1[159] 0-1[159] 0-2
Απόλλωνας Γ΄ προκριματικός Γκρασχόπερς Ζυρίχης Ελβετία 1-2[160] 3-3[160] 4-5
Ομόνοια Α΄ προκριματικός ΦΚ Μπανάντς Αρμενία 1-0[161] 4-1 (παρ.)[161] 5-1
Β΄ προκριματικός Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ Ισραήλ 3-2[161] 0-1[161] 3-3 (ε.)
2017-18 Απόλλωνας B΄ προκριματικός ΦΚ Ζάρια Μπάλτι Μολδαβία 3-0[162] 2-1[162] 5-1
Γ΄ προκριματικός Αμπερντίν ΦΚ Σκωτία 2-0[162] 1-2[162] 3-2
Πλέι-Οφ ΦΚ Μίτγιουλαντ Δανία 3-2[162] 1-1[162] 4-3
Όμιλοι Αταλάντα ΜΚ Ιταλία 1-1[162] 1-3[162] 4η θέση[151]
Έβερτον ΦΚ Αγγλία 0-3[162] 2-2[162]
Ολιμπίκ Λυών Γαλλία 1-1[162] 0-4[162]
ΑΕΚ Α΄ προκριματικός Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ Γιβραλτάρ 5-0[163] 1-1[163] 6-1
Β΄ προκριματικός Κορκ Σίτι ΦΚ Ιρλανδία 1-0[163] 1-0[163] 2-0
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ντιναμό Μινσκ Λευκορωσία 2-0[163] 1-1[163] 3-1
Πλέι-Οφ ΦΚ Βικτόρια Πλζεν Τσεχία 0-0[163] 1-3[163] 1-3
ΑΕΛ Α΄ προκριματικός Σεντ Τζόζεφς ΦΚ Γιβραλτάρ 6-0[164] 4-0[164] 10-0
Β΄ προκριματικός ΦΚ Προγκρές Νίντερκορν Λουξεμβούργο 2-1[164] 1-0[164] 3-1
Γ΄ προκριματικός Αούστρια Βιέννης Αυστρία 1-2[164] 0-0[164] 1-2
2018-19 Απόλλωνας Α΄ προκριματικός ΦΚ Στούμπρας Λιθουανία 2-0[165] 0-1[166] 2-1
Β΄ προκριματικός Ζελεζνιτσάρ Σαραγέβο Βοσνία και Ερζεγοβίνη 3-1[167] 2-1[168] 5-2
Γ΄ προκριματικός ΦΚ Ντιναμό Μπρεστ Λευκορωσία 4-0[169] 0-1[170] 4-1
Πλέι-οφ ΦΚ Βασιλεία Ελβετία 1-0[171] 2-3[172] 3-3 (ε.)
Ομίλοι Άιντραχτ Φραγκφούρτης Γερμανία 2-3[173] 0-2[174] 3η θέση
ΣΣ Λάτσιο Ιταλία 2-0[175] 1-2[176]
Ολιμπίκ Μαρσέιγ Γαλλία 2-2[177] 3-1[178]
ΑΕΚ Β΄ προκριματικός Νταντάλκ ΦΚ Ιρλανδία 4-0[179] 0-0[180] 4-0
Γ΄ προκριματικός Στουρμ Γκρατς Αυστρία 5-0[181] 2-0[182] 7-0
Πλέι-οφ ΑΣ Τρέντσιν Σλοβακία 3-0[183] 1-1[184] 4-1
Ομίλοι Μπάγερ Λεβερκούζεν Γερμανία 1-5[185] 2-4[186] 3η θέση
ΦΚ Ζυρίχη Ελβετία 0-1[187] 2-1[188]
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ Βουλγαρία 1-1[189] 0-0[190]
Ανόρθωση Α΄ προκριματικός ΚΦ Λάτσι Αλβανία 2-1[191] 0-1[192] 2-2 (ε.)
ΑΠΟΕΛΓ3 Β΄ προκριματικός Φλόρα Τάλιν Εσθονία 5-0[193] 0-2[194] 5-2
Γ΄ προκριματικός Χάποελ Μπερ Σεβά Ισραήλ 3-1[195] 2-2[196] 5-3
Πλέι-οφ ΦΚ Αστανά Καζακστάν 1-0[197] 0-1[198] 1-1 (1-2 π.)
2019-20 ΑΠΟΕΛΓ3 Όμιλοι Σεβίλλη ΦΚ Ισπανία 1-0[199] 0-1[200] 2η θέση
Καραμπάγ ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 2-1[201] 2-2[202]
Φ91 Ντουντελάνζ Λουξεμβούργο 3-4[203] 2-0[204]
Φάση των 32 ΦΚ Βασιλεία Ελβετία 0-3[205] 0-1[206] 0-4
Απόλλωνας Α΄ προκριματικός ΦΚ Κάουνο Ζαλγκίρις Λιθουανία 4-0[207] 2-0[208] 6-0
Β΄ προκριματικός Σάμροκ Ρόβερς Βόρεια Ιρλανδία 3-1 (παρ.)[209] 1-2[210] 4-3
Γ΄ προκριματικός Αούστρια Βιέννης Αυστρία 3-1[211] 2-1[212] 5-2
Πλέι-οφ ΠΣΦ Αϊντχόφεν Ολλανδία 0-4[213] 0-3[214] 0-7
ΑΕΚ Α΄ προκριματικός ΦΚ Πετροκούμπ Χιντσέστι Μολδαβία 1-0[215] 1-0[216] 2-0
Β΄ προκριματικός Λέβσκι Σόφιας Βουλγαρία 3-0[217] 4-0[218] 7-0
Γ΄ προκριματικός ΚΑΑ Γάνδη Βέλγιο 1-1[219] 0-3[220] 1-4
ΑΕΛ Β΄ προκριματικός Άρης Θεσσαλονίκης Ελλάδα 0-1[221] 0-0[222] 0-1
2020-21 ΟμόνοιαΓ3 Όμιλοι ΠΣΦ Αϊντχόφεν Ολλανδία 1-2[223] 0-4[224] 4η θέση
Γρανάδα ΚΦ Ισπανία 0-2[225] 1-2[226]
ΠΑΟΚ Ελλάδα 2-1[227] 1-1[228]
ΑΠΟΕΛ Α΄ προκριματικός ΣΚ Τζιλάνι Κοσσυφοπέδιο - 2-0 (παρ.)[229]
Β΄ προκριματικός ΦΚ Καϊσάρ Καζακστάν - 4-1[230]
Γ΄ προκριματικός Ζρίνσκι Μόσταρ Βοσνία και Ερζεγοβίνη 2-2 (4-2 π.)[231] -
Πλέι-οφ Τσεχία Σλόβαν Λίμπερετς - 0-1[232]
Απόλλων A΄ προκριματικός ΦΚ Σαμπουρτάλο Τιφλίδας Γεωργία 5-1[233] -
B΄ προκριματικός ΟΦΗ Ελλάδα - 1-0[234]
Γ΄ προκριματικός Λεχ Πόζναν Πολωνία 0-5[235] -
Ανόρθωση Γ΄ προκριματικός ΦΚ Βασιλεία Ελβετία - 2-3[236]
2021-22 ΟμόνοιαΓ3 Γ΄ προκριματικός Φλόρα Τάλιν Εσθονία 1-0[237] 1-2[238] 2-2 (5-4 π.)
Πλέι-οφ Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ Βέλγιο 4-2[239] 0-2[240] 4-4 (2-3 π.)
Ανόρθωση Γ΄ προκριματικός Ραπίντ Βιέννης Αυστρία 2-1[241] 0-3[242] 2-4

Σημειώσεις:
Γ1: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, αλλά όχι στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Γ2: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Γ3: Αρχικά συμμετείχε στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά αποκλείστηκε και συνέχισε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ/Γιουρόπα Λιγκ.
Γ4: Συμμετείχε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ αφότου προκρίθηκε σε αυτό μέσω του Ιντερτότο.
Γ5: Αν και αποκλείστηκε στη φάση των πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, μετά από κλήρωση ανάμεσα στις αποκλεισμένες ομάδες για αντικατάσταση της Φενερμπαχτσέ η οποία τιμωρήθηκε από το Αθλητικό Διαιτητικό Δικαστήριο, ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που κληρώθηκε για να συμμετάσχει στη θέση της τουρκικής ομάδας.[243]
Γ6: Η αρμενική ομάδα εκπροσωπούσε τη Σοβιετική Ένωση.
Γ7: Η τσεχική ομάδα εκπροσωπούσε τη Τσεχοσλοβακία.

ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες ξεκίνησαν να συμμετέχουν στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ από την ίδρυση του το 2021. Συνολικά έχουν συμμετάσχει 8 διαφορετικές κυπριακές ομάδες στη διοργάνωση. Οι κυπριακές ομάδες έχουν 2 συμμετοχές στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Ομόνοια και η Ανόρθωση ήταν οι πρώτες ομάδες που συμμετείχαν στους ομίλους του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, την περίοδο 2021-22.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση.

Στατιστικά των κυπριακών ομάδων στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.
Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
Ανόρθωση 1 8 1 2 1 1 6 5 7 0 3 1 3 5 3 2 4 2 9 10 10
ΑΕΛ 1 4 1 1 1 0 2 1 4 1 0 1 1 1 3 2 1 1 3 2 7
Ομόνοια 1 6 0 0 2 1 2 5 2 0 2 1 3 5 2 0 4 2 5 10 4
Απόλλων 1 2 0 0 0 1 1 3 0 0 1 0 2 2 1 0 1 1 3 5 1
ΑΠΟΕΛ 1 6 2 3 0 0 6 2 6 0 2 1 0 3 1 2 0 0 0 0 8
Άρης 1 2 0 1 0 0 2 0 2 0 0 1 0 3 0 1 0 1 2 3 2
Σύνολο 5 23 4 7 5 3 11 14 13 1 6 3 9 13 9 4 10 6 27 32 22

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμοτοχές των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση ανά περίοδο.

Πορεία των κυπριακών ομάδων στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.
Περίοδος Ομάδα Φάση Αντίπαλος Χώρα αντιπάλου Εντός Εκτός Συν. σκορ Πρ./Απ.
2021-22 ΟμόνοιαΓ1 Ομίλοι ΦΚ Βασιλεία Ελβετία 1-1[244] 1-3[245] 3η θέση
Καραμπάγ ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 1-4[246] 2-2[247]
ΦΚ Καϊράτ Καζακστάν 0-0[248] 0-0[249]
ΑνόρθωσηΓ1 Πλέι-Οφ Χάποελ Μπερ Σεβά Ισραήλ 3-1[250] 0-0[251] 3-1
Ομίλοι ΚΑΑ Γάνδη Βέλγιο 1-0[252] 0-2[253] 3η θέση
Παρτιζάν Βελιγραδίου Σερβία 0-2[254] 1-1[255]
Φλόρα Τάλιν Εσθονία 2-2[256] 2-2[257]
ΑΕΛ Β΄ προκριματικός ΚΦ Βλαζνία Σκόδρας Αλβανία 1-0[258] 1-0[259] 2-0
Γ΄ προκριματικός Καραμπάγ ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 1-1[260] 0-1[261] 1-2
Απόλλων Β΄ προκριματικός ΜΣΚ Ζίλινα Σλοβακία 1-3[262] 2-2[263] 3-5

Σημειώσεις:
Γ1: Συμμετείχε στο Γιουρόπα Λιγκ αλλά αποκλείστηκε και συνέχισε στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Κόνφερενς Λίγκ.

Κύπελλο Κυπελλούχων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες συμμετείχαν στο Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης από την περίοδο 1963-64 έως και την περίοδο 1998-99 που καταργήθηκε.[1][264] Στη διοργάνωση συμμετείχε ο κυπελλούχος Κύπρου ή ο φιναλίστ του κυπέλλου σε περίπτωση που ο κυπελλούχος ήταν παράλληλα και πρωταθλητής Κύπρου (οπόταν συμμετείχε στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Τσάμπιονς Λιγκ).

Χρονικά, ο πρώτος αγώνας κυπριακής ομάδας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ήταν στο πλαίσιο του Κυπέλλου Κυπελλούχων 1963-64, όταν ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε την ΣΚ Γιόβικ Λιν στο Παλιό ΓΣΠ.[1][2] Συνολικά συμμετείχαν δέκα διαφορετικές κυπριακές ομάδες στη διοργάνωση.[265] Η καλύτερη πορεία ήρθε από τον Απόλλωνα στην τελευταία έκδοση της διοργάνωσης, στο Κύπελλο Κυπελλούχων 1998-99, όταν για πρώτη φορά κυπριακή ομάδα απέκλεισε δύο ομάδες και συμμετείχε στο Β΄ γύρο.

Μοναδική χρονιά που οι κυπριακές ομάδες δεν συμμετείχαν στη διοργάνωση ήταν η περίοδος 1974-75. Λόγω των γεγονότων της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο τον Ιούλιο του 1974, οι τρεις ομάδες που είχαν εξασφαλίσει τα ευρωπαϊκά εισιτήρια αποσύρθηκαν. Στο Κύπελλο Κυπελλούχων θα συμμετείχε η Ένωσις Νέων Παραλιμνίου.[12][13]

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση.

Στατιστικά των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Κυπελλούχων.
Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
ΑΠΟΕΛ 10 30 5 5 2 8 20 14 17 1 4 10 7 64 7 6 6 18 27 78 24
Απόλλων 6 16 2 2 2 4 9 14 8 1 0 7 7 36 3 3 2 11 16 50 11
Ομόνοια 5 12 1 1 0 5 5 11 3 1 1 4 2 12 4 2 1 9 7 23 7
ΑΕΚ 1 4 1 1 1 0 5 0 4 0 0 2 0 3 0 1 1 2 5 3 4
ΑΕΛ 3 6 0 1 1 1 3 3 4 0 0 3 1 12 0 1 1 4 4 15 4
ΕΝΠ 2 4 0 1 0 1 3 4 3 0 0 2 1 11 0 1 0 3 4 15 3
Πεζοπορικός 3 6 0 0 2 1 1 2 2 0 0 3 1 23 0 0 2 4 2 25 2
Ανόρθωση 3 6 0 0 1 2 1 8 1 0 0 3 0 26 0 0 1 5 1 34 1
Νέα Σαλαμίνα 1 2 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 5 0
Ολυμπιακός 1 2 0 0 0 1 1 6 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 1 8 0
Σύνολο 35 88 9 11 9 24 48 64 42 3 5 36 19 192 14 14 14 60 67 256 56

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμοτοχές των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση ανά περίοδο.

Πορεία των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Κυπελλούχων.
Περίοδος Ομάδα Φάση Αντίπαλος Χώρα αντιπάλου Εντός Εκτός Συν. σκορ Πρ./Απ.
1963-64 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός ΣΚ Γιόβικ Λιν Νορβηγία 6-0[266] 1-0[266] 7-0 Προώθηση
Α΄ γύρος Σπόρτινγκ Λισαβόνας Πορτογαλία 0-2Κ2[267] 1-16[267] 1-18 Αποχώρηση
1964-65 Ανόρθωση Προκριματικός ΑΚ Σπάρτα Πράγας ΤσεχίαΚ3 0-6Κ1[268] 0-10[268] 0-16 Αποχώρηση
1965-66 Ομόνοια Α΄ γύρος Ολυμπιακός Πειραιώς Ελλάδα 0-1[269] 1-1[269] 1-2 Αποχώρηση
1966-67 Απόλλων Α΄ γύρος Σταντάρ Λιέγης Βέλγιο 0-1Κ1[270] 1-5[270] 1-6 Αποχώρηση
1967-68 Απόλλων Α΄ γύρος Γκιόρι ΕΤΟ ΦΚ Ουγγαρία 0-4Κ1[271] 0-5[271] 0-9 Αποχώρηση
1968-69 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Ντανφέρμλιν Αθλέτικ Σκωτία 0-2[272] 1-10[272] 1-12 Αποχώρηση
1969-70 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Λιρς ΣΚ Βέλγιο 0-1Κ2[273] 1-10[273] 1-11 Αποχώρηση
1970-71 Πεζοπορικός Α΄ γύρος Κάρντιφ Σίτι Ουαλία 0-0[274] 0-8[274] 0-8 Αποχώρηση
1971-72 Ανόρθωση Α΄ γύρος Κ. Μπέρσχοτ Φ.Α.Κ. Βέλγιο 0-1Κ2[275] 0-7[275] 0-8 Αποχώρηση
1972-73 Πεζοπορικός Α΄ γύρος Κορκ Χιμπέρνιανς ΦΚ Ιρλανδία 1-2Κ2[276] 1-4[276] 2-6 Αποχώρηση
1973-74 Πεζοπορικός Α΄ γύρος Μάλμε ΦΦ Σουηδία 0-0[277] 0-11[277] 0-11 Αποχώρηση
1974-75 ΕΝΠ Α΄ γύρος ΦΚ Αβενίρ Μπέγκεν Λουξεμβούργο Αποσύρθηκε λόγω της εισβολής.[278][279][280] Αποχώρηση
1975-76 Ανόρθωση Α΄ γύρος Αραράτ Ερεβάν ΑρμενίαΚ4 1-1[281] 0-9[281] 1-10 Αποχώρηση
1976-77 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Ηρακλής Ελλάδα 2-0[282] 0-0[282] 2-0 Προώθηση
Β΄ γύρος ΣΣΚ Νάπολι Ιταλία 1-1[283] 0-2[283] 1-3 Αποχώρηση
1977-78 Ολυμπιακός Α΄ γύρος Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα Ρουμανία 1-6[284] 0-2[284] 1-8 Αποχώρηση
1978-79 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Σάμροκ Ρόβερς Ιρλανδία 0-1[285] 0-2[285] 0-3 Αποχώρηση
1979-80 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Μπολντκλούμπεν 1903 Δανία 0-1[286] 0-6[286] 0-7 Αποχώρηση
1980-81 Ομόνοια Α΄ γύρος Κ. Βάτερσεϊ Σ.Β. Θορ Γκενκ Βέλγιο 1-3[287] 0-4[287] 1-7 Αποχώρηση
1981-82 ΕΝΠ Α΄ γύρος Βάσας ΣΚ Ουγγαρία 1-0[288] 0-8[288] 1-8 Αποχώρηση
1982-83 Απόλλων Α΄ γύρος Μπαρτσελόνα Ισπανία 1-1[289] 0-8[289] 1-9 Αποχώρηση
1983-84 ΕΝΠ Α΄ γύρος ΚΣΚ Μπέβερεν Βέλγιο 2-4[290] 1-3[290] 3-7 Αποχώρηση
1984-85 ΑΠΟΕΛ Α΄ γύρος Σερβέτ Γενεύης Ελβετία 0-3[291] 1-3[291] 1-6 Αποχώρηση
1985-86 ΑΕΛ Α΄ γύρος Ντούκλα Πράγας ΤσεχίαΚ3 2-2[292] 0-4[292] 2-6 Αποχώρηση
1986-87 Απόλλων Α΄ γύρος Μάλμε ΦΦ Σουηδία 2-1[293] 0-6[293] 2-7 Αποχώρηση
1987-88 ΑΕΛ Προκριματικός ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα ΣλοβακίαΚ5 0-1[294] 1-5[294] 1-6 Αποχώρηση
1988-89 Ομόνοια Α΄ γύρος Παναθηναϊκός Ελλάδα 0-1[295] 0-2[295] 0-3 Αποχώρηση
1989-90 ΑΕΛ Α΄ γύρος ΦΚ Αντμίρα Βάκερ Μέντλινγκ Αυστρία 1-0[296] 0-3[296] 1-3 Αποχώρηση
1990-91 Νέα Σαλαμίνα Α΄ γύρος Αμπερντίν ΦΚ Σκωτία 0-2[297] 0-3[297] 0-5 Αποχώρηση
1991-92 Ομόνοια Α΄ γύρος Κλαμπ Μπρυζ Βέλγιο 0-2[298] 0-2[298] 0-4 Αποχώρηση
1992-93 Απόλλων Α΄ γύρος Λίβερπουλ ΦΚ Αγγλία 1-2[299] 1-6[299] 2-8 Αποχώρηση
1993-94 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Μπάνγκορ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2-1[300] 1-1[300] 3-2 Προώθηση
Α΄ γύρος Παρί Σεν Ζερμέν Γαλλία 0-1[301] 0-2[301] 0-3 Αποχώρηση
1994-95 Ομόνοια Προκριματικός ΚΣ Τιλίγκουλ-Τιράς Τιράσπολ Μολδαβία 3-1[302] 1-0[302] 3-1 Προώθηση
Α΄ γύρος Άρσεναλ ΦΚ Αγγλία 1-3[303] 0-3[303] 1-6 Αποχώρηση
1995-96 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ Αζερμπαϊτζάν 3-0[304] 0-0[304] 3-0 Προώθηση
Α΄ γύρος Ντεπορτίβο δε Λα Κορούνια Ισπανία 0-0[305] 0-8[305] 0-8 Αποχώρηση
1996-97 ΑΕΚ Προκριματικός ΦΚ Κοτάικ Αρμενία 5-0[306] 0-1[306] 5-1 Προώθηση
Α΄ γύρος Μπαρτσελόνα Ισπανία 0-0[307] 0-2[307] 0-2 Αποχώρηση
1997-98 ΑΠΟΕΛ Προκριματικός Χάβναρ Μπόλτφελαγκ Νήσοι Φερόε 6-0[308] 1-1[308] 7-1 Προώθηση
Α΄ γύρος Στουρμ Γκρατς Αυστρία 0-1[309] 0-3[309] 0-4 Αποχώρηση
1998-99 Απόλλων Προκριματικός ΦΚ Εκράνας Λιθουανία 3-3[310] 2-1[310] 5-4 Προώθηση
Α΄ γύρος ΦΚ Γιάμπλονετς Τσεχία 2-1[311] 1-2 (4-3 πέν.)[311] 3-3 Προώθηση
Β΄ γύρος Πανιώνιος Ελλάδα 0-1[312] 2-3[312] 2-4 Αποχώρηση

Σημειώσεις:
Κ1: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, αλλά όχι στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Κ2: Οι εντός έδρας αγώνες των κυπριακών ομάδων δεν έγιναν στην Κύπρο αλλά στη χώρα της αντίπαλης ομάδας, στην έδρα της αντιπάλου ομάδας.
Κ3: Η τσεχική ομάδα εκπροσωπούσε τη Τσεχοσλοβακία.
Κ4: Η αρμενική ομάδα εκπροσωπούσε τη Σοβιετική Ένωση.
Κ5: Η σλοβάκικη ομάδα εκπροσωπούσε τη Τσεχοσλοβακία.

Κύπελλο Ιντερτότο ΟΥΕΦΑ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η ΟΥΕΦΑ ανέλαβε τη διεξαγωγή του κυπέλλου Ιντερτότο το 1995. Από τη χρονιά αυτή άρχισε η συμμετοχή των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση,[313] η οποία κράτησε έως το 2008 που η διοργάνωση διεξήχθη για τελευταία φορά.[314] Μοναδική διοργάνωση που οι κυπριακές ομάδες δεν συμμετείχαν ήταν το Ιντερτότο 1999.

Στα μέσα κάθε ποδοσφαιρικής περιόδου όσες κυπριακές ομάδες ενδιαφέρονταν να συμμετάσχουν στο θεσμό, δήλωναν την υποψηφιότητα τους και όποια από αυτές τερμάτιζε στη ψηλότερη θέση στο πρωτάθλημα συμμετείχε στο Κύπελλο Ιντερτότο.[313][315][316][317][318]

Συνολικά, η Κύπρος εκπροσωπήθηκε στις 13 από τις 14 περιόδους της διοργάνωσης. Σε κάθε περίοδο συμμετείχε μία κυπριακή ομάδα εκτός από το Ιντερτότο 2003 που συμμετείχαν δύο ομάδες. Τις χρονιές 1995, 1996 και 1997 οι ομάδες ξεκινούσαν συμμετέχοντας σε ομίλους των πέντε ομάδων, δίνοντας δύο εντός και δύο εκτός έδρας αγώνες. Προκρίνονταν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου. Από την χρονιά 1998 έως και την χρονιά 2005 οι αγώνες διεξάγονταν με το σύστημα νοκ-άουτ. Οι τρεις τελικές νικήτριες του θεσμού προκρίνονταν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Τις χρονιές 2006-2008 οι αγώνες συνέχιζαν να είναι νοκ-άουτ αλλά τα εισιτήρια για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ αυξήθηκαν σε 11, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία σε πολλές ομάδες να προκριθούν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.[319]

Την καλύτερη πορεία κυπριακής ομάδας πραγματοποίησε ο Εθνικός Άχνας, τη χρονιά 2006. Στα επίσημα πρακτικά της ΟΥΕΦΑ, ο Εθνικός Άχνας θεωρείται ως ένας από τους νικητές του Κυπέλλου Ιντερτότο 2006,[320][321] καθώς τη χρονιά αυτή νικητές αναδεικνύονταν οι 11 ομάδες που προκρίνονταν από τον τρίτο γύρο και εξασφάλιζαν θέση στο Β΄ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ 2006-07.[321]

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα συνολικά στατιστικά των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση.

Στατιστικά των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Ιντερτότο.
Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
Εθνικός Άχνας 6 16 3 3 3 2 13 14 12 1 3 4 7 16 6 4 6 6 20 30 18
Νέα Σαλαμίνα 3 12 1 4 0 2 12 14 12 1 1 4 5 15 4 5 1 6 17 29 16
Απόλλων 1 4 0 1 0 1 4 3 3 0 0 2 0 10 0 1 0 3 4 13 3
ΕΝΠ 2 4 0 0 0 2 1 9 0 0 0 2 0 14 0 0 0 4 1 23 0
Ανόρθωση 1 2 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 0 0 0 2 1 5 0
Ολυμπιακός 1 2 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 7 0 0 0 2 0 9 0
Σύνολο 14 40 4 8 3 9 30 44 27 2 4 14 13 65 10 10 7 23 43 109 37

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμετοχές των κυπριακών ομάδων στη διοργάνωση ανά περίοδο.

Πορεία των κυπριακών ομάδων στο Κύπελλο Ιντερτότο.
Περίοδος Ομάδα Φάση Αντίπαλος Χώρα αντιπάλου Εντός Εκτός Συν. σκορ Πρ./Απ.
1995 Νέα Σαλαμίνα ΌμιλοιΙ1 ΟΦΗ Ελλάδα - 1-2[322][323] 3η θέση
Τέρβις Πάρνου Εσθονία 2-0[322][323] -
ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα ΜαυροβούνιοΙ3 - 1-1[322][323]
Μπάγερ Λεβερκούζεν Γερμανία 0-2[322][323] -
1996 Απόλλων ΌμιλοιΙ1 Βέρντερ Βρέμης Γερμανία 0-2[324][325] - 4η θέση
Γιουργκούορντεν ΙΦ Φούτμπολσφερίενινγκ Σουηδία - 0-8[324][325]
Β68 Τόφτιρ Νήσοι Φερόε 4-1[324][325] -
ΛΑΣΚ Αυστρία - 0-2[324][325]
1997 Νέα Σαλαμίνα ΌμιλοιΙ1 ΦΚ Λοζάν-Σπορ Ελβετία - 1-4[326][327] 4η θέση
Αρντς ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 4-1[326][327] -
Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ Βέλγιο - 0-4[326][327]
ΑΖ Οσέρ Γαλλία 1-10[326][327] -
1998 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος Έργκριτε ΙΣ Σουηδία 2-1[328][329] 0-4[328][329] 2-5
1999 Δεν συμμετείχε καμία ομάδα.
2000 Νέα Σαλαμίνα Α΄ γύρος ΚΦ Βλαζνία Σκόδρας Αλβανία 4-1[330][331] 2-1[330][331] 6-2
Β΄ γύρος Αούστρια Βιέννης Αυστρία 1-0[331][332] 0-3[331][332] 1-3
2001 Ανόρθωση Α΄ γύρος Σλάβεν Μπελούπο Κροατία 0-2[333][334] 0-7[333][334] 0-9
2002 Ένωση Νέων Παραλιμνίου Α΄ γύρος ΣΚ Μπρέγκεντς Αυστρία 0-2[335][336] 1-3[335][336] 1-5
2003 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος Γκιόρι ΕΤΟ ΦΚ Ουγγαρία 2-2[337][338] 1-1[337][338] 3-3
Ολυμπιακός Α΄ γύρος ΜΦΚ Ντούμπνιτσα Σλοβακία 1-4[337][338] 0-3[337][338] 1-7
2004 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος ΦΚ Βάρνταρ Βόρεια Μακεδονία 1-5[339][340] 1-5[339][340] 2-10
2005 Ολυμπιακός Α΄ γύρος ΑΚΦ Γκλόρια 1922 Μπίστριτσα Ρουμανία 0-5[341][342] 0-11[341][342] 0-16
2006 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος Παρτιζάνι Τιράνων Αλβανία 4-2[343][344] 1-2[343][344] 5-4
Β΄ γύρος ΝΚ Όσιγιεκ Κροατία 0-0[344][345] 2-2[344][345] 2-2
Γ΄ γύρος Μακάμπι Πετάχ Τίκβα Ισραήλ 2-3[344][346] 2-0[344][346] 4-3 Ι2
2007 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος ΦΚ Μακεντόνιγια Γκιόρτσε Πέτροφ Βόρεια Μακεδονία 1-0[347][348] 0-2[347][348] 1-2
2008 Εθνικός Άχνας Α΄ γύρος ΚΣ Μπέσα Καβάι Αλβανία 1-1[349][350] 0-0[349][350] 1-1

Σημειώσεις:
Ι1:Τις περιόδους 1995, 1996 και 1997 οι ομάδες ξεκινούσαν συμμετέχοντας σε ομίλους των 5 ομάδων, δίνοντας δύο εντός και δύο εκτός έδρας αγώνες. Προκρίνονταν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.
Ι2:Ο Εθνικός Άχνας συνέχισε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 2006-2007.
Ι3:H ομάδα από το Μαυροβούνιο εκπροσωπούσε τη Σερβία και Μαυροβούνιο.

Στατιστικά 1963-2021[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τελευταία ανανέωση: 4 Ιουλίου 2022

Συνολικές συμμετοχές[επεξεργασία κώδικα]

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα στατιστικά όλων των ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις.

Εντός Εκτός Σύνολο
Ομάδα Συμ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
ΑΠΟΕΛ 48 222 50 51 23 36 162 127 176 21 28 63 93 208 91 72 51 99 255 335 267
Ομόνοια 47 155 28 34 20 23 128 88 122 18 12 48 74 163 66 52 32 71 202 251 188
Ανόρθωση 33 115 21 28 10 19 93 68 94 11 9 38 46 143 42 39 19 57 139 211 136
Απόλλων 25 111 23 25 12 19 96 80 87 12 7 36 57 131 43 37 19 55 153 211 130
ΑΕΚ 8 54 15 16 6 5 50 19 54 9 8 10 34 36 35 25 14 15 84 55 89
ΑΕΛ 12 38 5 10 3 6 27 19 33 4 3 12 9 40 15 14 6 18 36 59 48
Εθνικός Άχνας 7 20 4 4 4 2 18 14 16 1 3 6 9 21 6 5 7 8 27 35 22
Νέα Σαλαμίνα 4 14 1 4 0 3 12 16 12 1 1 5 5 18 4 5 1 8 17 34 16
Ολυμπιακός 8 18 1 0 3 6 8 42 3 1 0 8 7 51 3 1 3 14 15 93 6
Πεζοπορικός 7 14 0 0 4 3 7 12 4 0 0 7 3 40 0 0 4 10 10 52 4
ΕΝΠ 5 10 0 1 0 4 6 12 3 0 0 5 3 29 0 1 0 9 9 41 3
ΑΠΟΠ Κινύρας 1 2 0 0 1 0 2 2 1 0 0 1 1 2 0 0 1 1 3 4 1
Αλκή 1 2 0 0 0 1 0 9 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 12 0
Διγενής 1 2 0 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 0 7 0
ΕΠΑ 3 6 0 0 0 3 0 8 0 0 0 3 0 14 0 0 0 6 0 22 0
Ερμής 1 2 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 1 0 0 0 2 0 3 0
Άρης 1 2 0 1 0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Σύνολο 212 787 148 173 86 132 609 521 605 78 71 245 341 904 305 251 157 377 952 1428 910

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Σημείωση: Ο ΑΠΟΕΛ σε 6 περιόδους (2002-2003, 2013-2014, 2015-16, 2016-17, 2018-19, 2019-20), η Ανόρθωση σε 5 περιόδους (1997-1998, 1998-1999, 1999-2000, 2005-2006, 2021-22), η Ομόνοια σε 3 περιόδους (2010-2011, 2020-21, 2021-22), η ΑΕΛ σε 2 περιόδους (2012-13, 2014-15) και ο Εθνικός Άχνας (2006-2007) σε μία περίοδο, συμμετείχαν την ίδια περίοδο σε δύο διοργανώσεις, συμμετοχές οι οποίες αθροίζονται στο τελικό σύνολο.

Συμμετοχές σε ομίλους[επεξεργασία κώδικα]

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τις συμμετοχές σε ομίλους ανά ομάδα και ανά διοργάνωση.[351][352]

↓Ομάδα / Διοργάνωση→ Τσάμπιονς Λιγκ Γιουρόπα Λιγκ Κόνφερενς Λιγκ Σύνολο
ΑΠΟΕΛ 4

(2009-10, 2011-12, 2014-15, 2017-18)

4

(2013-14, 2015-16, 2016-17, 2019-20)

8
Απόλλων 4

(2013-14, 2014-15, 2017-18, 2018-19)

4
Ομόνοια 1

(2020-21)

1

(2021-22)

2
Ανόρθωση 1

(2008-09)

1

(2021-22)

2
ΑΕΚ 2

(2011-12, 2018-19)

2
ΑΕΛ 1

(2012-13)

1
Σύνολο 5 12 2 19

Με έντονη γραφή οι περίοδοι όπου οι κυπριακές ομάδες προκρίθηκαν από τον όμιλο σε επόμενη φάση.

Στατιστικά ανά χώρα[επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες έχουν αντιμετωπίσει αντιπάλους από 51 διαφορετικές χώρες. Η UEFA έχει 55 ομοσπονδίες μέλη της, συμπεριλαμβανομένης της Κύπρου. Οι κυπριακές ομάδες δεν έχουν ακόμη αντιμετωπίσει αντιπάλους από Ανδόρρα, Λετονία και Λίχτενσταϊν. Οι ομάδες που άνηκαν στην ΕΣΣΔ, στη Γιουγκοσλαβία, στην Τσεχοσλοβακία και στην Ανατολική Γερμανία λογίζονται στις ομοσπονδίες που ανήκουν σήμερα.

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα στατιστικά των κυπριακών ομάδων ανά χώρα προέλευσης των αντιπάλων.

Εντός Εκτός Σύνολο
Χώρα Αγ. Π Α Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
Αγγλία 16 0 5 0 1 7 5 17 1 0 2 6 7 27 2 0 3 13 12 44 3
Άγιος Μαρίνος 4 2 0 2 0 0 6 1 6 2 0 0 7 1 6 4 0 0 13 2 12
Αζερμπαϊτζάν 14 3 3 2 2 3 10 12 8 1 4 2 7 7 7 3 6 5 17 19 15
Αλβανία 18 7 2 8 1 0 25 8 25 5 1 3 15 10 16 13 2 3 40 18 41
Ανδόρρα 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Αρμενία 15 6 2 5 1 1 18 3 16 4 1 3 7 13 13 9 2 4 25 16 29
Αυστρία 31 4 11 9 2 4 28 15 29 2 2 12 9 37 8 11 4 16 37 52 37
Βέλγιο 43 2 18 6 5 10 26 27 23 0 1 21 8 72 1 6 6 31 34 99 24
Βόρεια Ιρλανδία 11 5 0 6 0 0 18 4 18 2 2 1 10 8 8 8 2 1 28 12 26
Βόρεια Μακεδονία 20 7 3 7 1 2 16 7 22 6 2 2 14 11 20 13 3 4 30 18 42
Βοσνία και Ερζεγοβίνη 9 2 3 1 2 2 10 13 5 1 0 3 3 6 3 2 2 5 13 19 8
Βουλγαρία 22 3 7 4 7 0 18 8 19 2 1 8 13 21 7 6 8 8 31 29 26
Γαλλία 21 2 3 4 3 4 12 17 15 1 0 9 6 23 3 5 3 13 18 40 18
Γερμανία 52 0 16 1 5 21 17 71 8 0 4 21 7 108 4 1 9 42 24 179 12
Γεωργία 7 3 1 3 0 1 10 4 9 1 0 2 1 3 3 4 0 3 11 7 12
Γιβραλτάρ 4 2 0 2 0 0 11 0 6 1 1 0 5 1 4 3 1 0 16 1 10
Δανία 14 4 3 3 2 2 13 8 11 1 3 3 4 11 6 4 5 5 17 19 17
Ελβετία 30 1 10 4 2 8 15 25 14 2 1 13 17 40 7 6 3 21 32 65 21
Ελλάδα 38 6 9 8 3 7 27 22 27 4 6 10 14 24 18 12 9 17 41 46 45
Εσθονία 11 4 0 5 1 0 14 2 16 1 2 2 6 7 5 6 3 2 20 9 21
Ιρλανδία 18 5 4 5 2 2 14 6 17 2 1 6 5 12 7 7 3 8 19 18 24
Ισλανδία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 4 0 1 0 1 2 5 3
Ισπανία 36 1 11 3 6 9 11 41 15 0 2 16 9 59 2 3 8 25 20 100 17
Ισραήλ 16 4 2 6 1 1 17 8 19 1 4 3 6 10 7 7 5 4 23 18 26
Ιταλία 26 0 9 1 6 6 14 30 9 0 0 13 5 38 0 1 6 19 19 68 9
Καζακστάν 11 1 3 2 3 0 4 2 9 1 1 4 4 10 4 3 4 4 8 12 13
Κοσσυφοπέδιο 1 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 2 0 3
Κροατία 10 3 2 1 1 3 2 6 4 1 2 2 7 13 5 2 3 5 9 19 9
Λετονία 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Λευκορωσία 10 4 1 5 0 0 12 0 15 1 2 2 7 7 5 6 2 2 19 7 20
Λιθουανία 14 6 1 6 1 0 20 4 19 3 2 2 9 6 11 9 3 2 29 10 30
Λίχτενσταϊν 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Λουξεμβούργο 12 6 0 5 0 1 20 6 15 4 0 2 7 5 12 9 0 3 27 11 27
Μάλτα 12 6 0 6 0 0 22 0 18 6 0 0 22 1 18 12 0 0 44 1 36
Μαυροβούνιο 9 3 1 3 1 0 7 1 10 3 1 1 7 4 10 6 2 1 14 5 20
Μολδαβία 8 4 0 4 0 0 9 1 12 4 0 0 6 1 12 8 0 0 15 2 24
Νήσοι Φερόες 9 4 0 5 0 0 21 3 15 3 1 0 12 3 10 8 1 0 33 6 25
Νορβηγία 8 4 0 4 0 0 13 2 12 2 1 1 3 2 7 6 1 1 16 4 19
Ολλανδία 16 1 5 2 2 4 9 19 8 0 0 8 0 34 0 2 2 12 9 53 8
Ουαλία 4 1 1 1 1 0 3 0 4 0 1 1 0 8 1 1 2 1 3 8 5
Ουγγαρία 12 2 4 3 2 1 11 9 11 1 1 4 5 22 4 4 3 5 16 31 15
Ουκρανία 6 0 2 0 0 3 0 4 0 0 2 1 3 5 2 0 2 4 3 9 2
Πολωνία 12 3 3 3 1 2 7 10 10 2 1 3 5 8 7 5 2 5 12 18 17
Πορτογαλία 10 0 3 1 0 4 2 6 3 0 1 4 4 24 1 1 1 8 6 30 4
Ρουμανία 32 3 12 4 5 7 18 33 17 1 2 13 10 46 5 5 7 20 28 79 22
Ρωσία 14 2 4 3 2 2 9 8 11 2 2 3 7 11 8 5 4 5 16 19 19
Σερβία 17 4 4 2 4 3 8 11 10 1 3 4 7 13 6 3 7 7 15 24 16
Σκωτία 10 1 4 1 1 3 3 6 4 0 0 5 2 18 0 1 1 8 5 24 4
Σλοβακία 14 4 3 3 1 3 9 9 10 2 3 2 8 12 9 5 4 5 17 21 19
Σλοβενία 4 1 1 1 1 0 5 3 4 0 1 1 1 2 1 1 2 1 6 5 5
Σουηδία 11 0 5 3 1 1 8 4 10 0 0 6 1 38 0 3 1 7 9 42 10
Τουρκία 8 1 1 1 1 2 5 5 4 0 0 4 2 8 0 1 1 6 7 13 4
Τσεχία 25 4 8 4 5 3 17 19 17 1 2 10 10 41 5 5 7 13 27 60 22
Φινλανδία 8 3 1 4 0 0 8 0 12 0 2 2 5 9 2 4 2 2 13 9 14
785 145 192 173 86 132 609 521 605 78 71 245 341 904 305 251 157 377 950 1425 910

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμών, ήττα=0 βαθμοί.

Οι αγώνες των κυπριακών ομάδων σε ομίλους περιλαμβάνονται στον πίνακα, αλλά όχι και στις στήλες «προκρίσεις» και «αποκλεισμοί» επείδη δεν ήταν νοκ-άουτ αγώνες.

Οι αντίπαλοι της περιόδου 1974-75 κατά την οποία η Ομόνοια, ο Πεζοπορικός και η ΕΝΠ αποσύρθηκαν και του ΑΠΟΕΛ την περίοδο 1986-87 που αρνήθηκε να αγωνιστεί (Β΄ γύρος), δεν συμπεριλαμβάνονται και δεν προστίθενται στη στήλη «αποκλεισμοί».

Στατιστικά ανά περίοδο[επεξεργασία κώδικα]

Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα στατιστικά των ομάδων ανά περίοδο.

Εντός Εκτός Σύνολο
Περίοδος Ομ. Αγ. Πρ. Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ ΔΤ Β
1963-64 2 6 1 2 1 0 2 7 5 3 1 0 2 2 19 3 2 0 4 9 24 6
1964-65 1 2 0 1 0 0 1 0 6 0 0 0 1 0 10 0 0 0 2 0 16 0
1965-66 2 4 0 2 0 0 2 0 6 0 0 1 1 1 6 1 0 1 3 1 12 1
1966-67 2 4 0 2 0 0 2 1 3 0 0 0 2 1 13 0 0 0 4 2 16 0
1967-68 2 4 0 2 0 1 1 2 6 1 0 0 2 1 8 0 0 1 3 3 14 1
1968-69 2 4 0 2 0 0 2 0 8 0 0 0 2 1 16 0 0 0 4 1 24 0
1969-70 2 4 0 2 0 0 2 0 9 0 0 0 2 2 16 0 0 0 4 2 25 0
1970-71 2 4 0 2 0 1 1 0 6 1 0 0 2 0 18 0 0 1 3 0 24 1
1971-72 3 6 0 3 0 0 3 0 13 0 0 0 3 0 19 0 0 0 6 0 32 0
1972-73 3 8 1 3 1 0 3 3 7 3 0 0 4 2 16 0 1 0 7 5 23 3
1973-74 3 6 0 3 0 1 2 0 5 1 0 0 3 0 22 0 0 1 5 0 27 1
1974-75 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1975-76 3 6 0 3 1 1 1 5 5 4 0 0 3 1 20 0 1 1 4 6 25 4
1976-77 3 8 1 3 1 1 2 4 6 4 0 2 2 1 11 2 1 3 4 5 17 6
1977-78 3 6 0 3 0 1 2 2 10 1 0 0 3 0 7 0 0 1 5 2 17 1
1978-79 3 6 0 3 1 1 1 4 4 4 0 0 3 1 8 0 1 1 4 5 12 4
1979-80 3 8 1 3 2 0 2 10 11 6 0 0 4 1 21 0 2 0 6 11 32 6
1980-81 3 6 0 3 1 0 2 4 8 3 0 0 3 0 13 0 1 0 5 4 21 3
1981-82 3 6 0 3 1 1 1 2 2 4 0 0 3 0 15 0 1 1 4 2 17 4
1982-83 3 6 0 3 1 2 0 5 3 5 0 0 3 0 12 0 1 2 3 5 15 5
1983-84 3 6 0 3 1 0 2 6 6 3 0 0 3 1 16 0 1 0 5 7 22 3
1984-85 3 6 0 3 1 1 1 4 6 4 0 0 3 3 13 0 1 1 4 7 19 4
1985-86 3 8 1 3 1 2 1 10 7 5 1 0 3 7 9 3 2 2 4 17 16 8
1986-87 3 6 1 2 2 1 0 4 2 7 0 0 3 2 10 0 2 1 3 6 12 7
1987-88 3 8 1 3 0 1 3 0 4 1 1 0 3 3 11 3 1 1 6 3 15 4
1988-89 3 6 0 3 0 0 3 3 8 0 0 0 3 1 8 0 0 0 6 4 16 0
1989-90 3 6 0 3 1 0 2 3 6 3 0 1 2 1 10 1 1 1 4 4 16 4
1990-91 3 8 1 3 1 1 2 7 8 4 0 0 4 1 12 0 1 1 6 8 20 4
1991-92 3 8 1 3 1 0 3 4 6 3 0 1 3 3 9 1 1 1 6 7 15 4
1992-93 3 6 0 3 0 1 2 3 8 1 0 1 2 3 13 1 0 2 4 6 21 2
1993-94 3 10 2 3 3 1 1 11 6 10 0 1 4 1 8 1 3 2 5 12 14 11
1994-95 3 12 3 3 4 0 2 13 9 12 4 0 2 10 10 12 8 0 4 23 19 24
1995-96 4 14 2 3 3 2 2 9 4 11 1 2 4 4 18 5 4 4 6 13 22 16
1996-97 4 18 4 3 5 2 2 22 10 17 2 1 6 8 21 7 7 3 8 30 31 24
1997-98 4 18 3 4 5 2 2 20 13 17 0 3 6 5 22 3 5 5 8 25 35 20
1998-99 4 18 4 5 5 1 3 25 15 16 2 0 7 11 23 6 7 1 10 36 38 22
1999-00 3 12 2 4 3 2 1 8 6 11 1 1 4 6 13 4 4 3 5 14 19 15
2000-01 4 12 2 4 3 2 1 7 2 11 2 0 4 8 14 6 5 2 5 15 16 17
2001-02 4 12 2 4 1 3 2 8 11 6 1 0 5 8 23 3 2 3 7 16 34 9
2002-03 4 20 5 5 6 0 4 17 11 18 0 2 8 6 23 2 6 2 12 23 34 20
2003-04 5 14 2 5 1 3 3 9 14 6 2 1 4 10 15 7 3 4 7 19 29 13
2004-05 4 10 1 4 2 2 1 11 8 8 1 0 4 7 15 3 3 2 5 18 23 11
2005-06 4 20 5 5 6 0 4 15 14 18 2 2 6 11 25 8 8 2 10 26 39 26
2006-07 4 20 6 4 4 5 1 18 9 17 2 2 6 14 15 8 6 7 7 32 24 25
2007-08 4 14 3 4 4 3 0 8 2 15 3 0 4 8 14 9 7 3 4 16 16 24
2008-09 4 26 7 3 6 5 2 25 17 23 3 5 5 11 13 14 9 10 7 36 30 37
2009-10 4 22 5 3 6 3 2 23 8 21 3 2 6 13 15 11 9 5 8 36 23 32
2010-11 4 22 6 5 6 2 3 18 10 20 5 1 5 15 14 16 11 3 8 33 24 36
2011-12 4 36 10 3 12 2 4 29 19 38 4 6 8 21 20 18 16 8 12 50 39 56
2012-13 4 24 5 4 7 2 3 17 9 23 5 3 4 9 13 18 12 5 7 26 22 41
2013-14 4 22 1 4 3 3 5 11 13 12 1 4 6 7 17 7 4 7 11 18 30 19
2014-15 5 30 5 4 5 3 7 17 19 18 3 3 9 13 31 12 8 6 16 30 50 30
2015-16 4 26 6 4 5 4 4 16 13 19 2 4 7 5 13 10 7 8 11 21 26 29
2016-17 4 30 8 5 10 2 3 28 10 32 5 2 8 17 22 17 15 4 11 45 32 49
2017-18 4 38 11 2 11 4 4 35 20 37 5 7 7 18 26 22 16 11 11 53 46 59
2018-19 4 36 9 3 13 2 3 42 15 41 4 4 10 18 26 16 17 6 13 60 41 57
2019-20 4 30 10 5 8 2 5 25 18 26 7 2 6 17 15 23 15 4 11 42 33 49
2020-21 4 19 7 5 2 3 3 11 14 9 4 1 6 11 17 13 6 4 9 22 31 22
2021-22 4 28 3 5 6 4 4 18 18 22 1 6 7 10 22 9 7 10 11 28 40 31
2022-23 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Σύνολο 785 148 192 173 86 132 609 521 605 78 71 245 341 904 305 251 157 377 950 1425 910

Για σκοπούς σύγκρισης υπολογίζεται βαθμολογία με το σύστημα: νίκη=3 βαθμοί, ισοπαλία=1 βαθμός, ήττα=0 βαθμοί.

Στατιστικά ανά αντίπαλο[επεξεργασία κώδικα]

Οι κυπριακές ομάδες έχουν αντιμετωπίσει συνολικά 274 διαφορετικούς αντιπάλους. Ο πίνακας που ακολουθεί παρουσιάζει τα αποτελέσματα των κυπριακών ομάδων ανά αντίπαλο.

Ομάδα Χώρα Αγ. Π Α Εντός Εκτός Σύνολο
Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Β
1. ΦΚ Καϊζερσλάουτερν Γερμανία 2 0 1 0 0 1 1 3 0 0 0 1 0 8 0 0 0 2 1 11 0
ΑΕΚ Ελλάδα 6 1 2 0 2 1 6 7 2 1 1 1 2 2 4 1 3 2 8 9 6
ΑΖ Οσέρ Γαλλία 1 0 0 0 0 1 1 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 10 0
Αθλέτικ Μπιλμπάο Ισπανία 4 1 1 2 0 0 4 0 6 0 0 2 2 6 0 2 0 2 6 6 6
Άιντραχτ Φραγκφούρτης Γερμανία 4 0 0 0 0 2 2 6 0 0 0 2 0 4 0 0 0 4 2 10 0
ΑΚ Μίλαν Ιταλία 2 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 0 7 0
ΑΚ Σπάρτα Πράγας Τσεχία 6 0 2 0 1 2 3 11 1 0 0 3 1 14 0 0 1 5 4 25 1
ΑΚΦ Γκλόρια 1922 Μπίστριτσα Ρουμανία 2 0 1 0 0 1 0 5 0 0 0 1 0 11 0 0 0 2 0 16 0
Άλμποργκ ΜΚ Δανία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 5 1 4
Αμπερντίν ΦΚ Σκωτία 4 1 1 1 0 1 2 2 3 0 0 2 1 5 0 1 0 3 3 7 3
ΑΝΤΟ Ντεν Χάαχ Ολλανδία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 3 1 3
Αούστρια Βιέννης Αυστρία 6 1 2 2 0 1 5 3 6 1 1 1 2 4 4 3 1 2 7 7 10
Αραράτ Ερεβάν Αρμενία 4 0 2 0 1 1 1 2 1 0 0 2 0 10 0 0 1 3 1 12 1
Άρης Θεσσαλονίκης Ελλάδα 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 0 1 1
Αρντς ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 1 0 0 1 0 0 4 1 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 4 1 3
Άρσεναλ ΦΚ Αγγλία 2 0 1 0 0 1 1 3 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 1 6 0
ΑΣ Τρέντσιν Σλοβακία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 4 1 4
Αστέρας Τρίπολης Ελλάδα 2 0 0 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 2 3 3
Αταλάντα ΜΚ Ιταλία 2 0 0 0 1 0 1 1 1 0 0 1 1 3 0 0 1 1 2 4 1
Ατλέτικο Μαδρίτης Ισπανία 2 0 0 0 1 0 1 1 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 1 2
ΑΦΚ Άγιαξ Ολλανδία 8 0 3 1 2 1 5 4 5 0 0 4 0 18 0 1 2 5 5 22 5
Β68 Τόφτιρ Νήσοι Φερόες 1 0 0 1 0 0 4 1 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 4 1 3
Β71 Σάντοϊ Νήσοι Φερόες 2 1 0 1 0 0 4 2 3 1 0 0 5 1 3 2 0 0 9 3 6
Βαλέτα ΦΚ Μάλτα 2 1 0 1 0 0 6 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 0 8 0 6
Βάσας ΣΚ Ουγγαρία 2 0 1 1 0 0 1 0 3 0 0 1 0 8 0 1 0 1 1 8 3
Βατς ΦΚ Ουγγαρία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 4 2 3
Βελέζ Μόσταρ Βοσνία και Ερζεγοβίνη 2 0 1 0 0 1 2 5 0 0 0 1 0 1 0 0 0 2 2 6 0
Βέρντερ Βρέμης Γερμανία 5 0 1 0 1 2 2 9 1 0 1 1 0 5 1 0 2 3 2 14 2
Βιγιαρρεάλ Ισπανία 2 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 0 6 0
Βικτόρια Βουκουρεστίου Ρουμανία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 4 0
Βίσλα Κρακοβίας Πολωνία 4 1 1 1 1 0 5 3 4 0 0 2 2 6 0 1 1 2 7 9 4
Γέβλε ΙΦ Σουηδία 2 0 1 1 0 0 3 0 3 0 0 1 0 4 0 1 0 1 3 4 3
Γιαγκιελόνια Μπιαουίστοκ Πολωνία 2 1 0 1 0 0 1 0 3 0 1 0 0 0 1 1 1 0 1 0 4
Γιανγκ Μπόις Βέρνης Ελβετία 4 0 1 1 0 1 1 2 3 0 0 2 1 3 0 1 0 3 2 5 3
Γιουβέντους ΦΚ Ιταλία 6 0 3 0 0 3 2 12 0 0 0 3 1 13 0 0 0 6 3 25 0
Γιουργκούορντεν ΙΦ Φούτμπολσφερίενινγκ Σουηδία 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 8 0 0 0 1 0 8 0
Γκάγκρα ΦΚ Γεωργία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 3 2 3
Γκαμπάλα ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 2 1
Γκιόρι ΕΤΟ ΦΚ Ουγγαρία 4 0 2 0 1 1 2 6 1 0 1 1 1 6 1 0 2 2 3 12 2
Γκρασχόπερς Ζυρίχης Ελβετία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 0 3 3 1 0 1 1 4 5 1
Γκράτσερ ΑΚ Αυστρία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 3 1 4
Γουότερφορντ Γιουνάιτεντ Ιρλανδία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 0 0 1 1 2 0 1 0 1 3 2 3
Γρανάδα ΚΦ Ισπανία 2 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 2 0 0 0 2 1 4 0
Δε Νιου Σαιντς ΦΚ Ουαλία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 1 0 0 0 1 1 1 0 3 0 4
Έβερτον ΦΚ Αγγλία 2 0 0 0 0 1 0 3 0 0 1 0 2 2 1 0 1 1 2 5 1
ΕΜ/Στρέιμουρ Νήσοι Φερόες 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 0 5 0 6
Έργκριτε ΙΣ Σουηδία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 4 0 1 0 1 2 5 3
Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Σερβία 9 2 3 0 4 1 4 6 4 0 2 2 5 8 2 0 6 3 9 14 6
Ζελεζνιτσάρ Σαραγέβο Βοσνία και Ερζεγοβίνη 4 1 1 1 0 1 4 4 3 1 0 1 2 2 3 2 0 2 6 6 6
Ζορία Λουχάνσκ Ουκρανία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 0 3 0
Ζούλτε Βάρεγκεμ Βέλγιο 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 2 3 1
Ζρίνσκι Μόσταρ Βοσνία και Ερζεγοβίνη 1 1 0 0 1 0 2 2 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 2 2 1
ΗΝΚ Σίμπενικ Κροατία 2 1 0 0 0 1 0 2 0 1 0 0 3 0 3 1 0 1 3 2 3
Ηρακλής Ελλάδα 6 3 0 3 0 0 7 2 9 1 1 1 3 4 4 4 1 1 10 6 13
ΙΑ Άκρανες Ισλανδία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 4 0 1 0 1 2 5 3
ΙΦΚ Γκέτεμποργκ Σουηδία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 1 5 0 0 0 2 2 7 0
Κ. Βάτερσεϊ Σ.Β. Θορ Γκενκ Βέλγιο 2 0 1 0 0 1 1 3 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 1 7 0
Κ. Μπέρσχοτ Φ.Α.Κ. Βέλγιο 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 7 0 0 0 2 0 8 0
ΚΑΑ Γάνδη Βέλγιο 4 0 1 1 1 0 2 1 4 0 0 2 0 5 0 1 1 2 2 6 4
Καραμπάγ ΦΚ Αζερμπαϊτζάν 8 2 1 1 1 2 5 8 4 1 2 1 6 5 5 2 3 3 11 13 9
Καρλσρούη ΣΚ Γερμανία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 1 2 0 0 1 1 2 3 1
Κάρντιφ Σίτι Ουαλία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 0 8 0 0 1 1 0 8 1
Κλαμπ Μπρυζ Βέλγιο 6 0 3 0 1 2 2 5 1 0 0 3 1 11 0 0 1 5 3 16 1
Κλίφτονβιλ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 3 2 3 2 0 0 5 2 6
Κορκ Σίτι ΦΚ Ιρλανδία 4 1 1 1 1 0 2 1 4 1 0 1 1 1 3 2 1 1 3 2 7
Κορκ Χιμπέρνιανς ΦΚ Ιρλανδία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 1 4 0 0 0 2 2 6 0
ΚΣ Γκρέβενμαχερ Λουξεμβούργο 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 3 2 3
ΚΣ Μπέσα Καβάι Αλβανία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 1 2
ΚΣ Τιλίγκουλ-Τιράς Τιράσπολ Μολδαβία 2 1 0 1 0 0 3 1 3 1 0 0 1 0 3 2 0 0 4 1 6
ΚΣΚ Μπέβερεν Βέλγιο 2 0 1 0 0 1 2 4 0 0 0 1 1 3 0 0 0 2 3 7 0
ΚΣΦ Ρούσελαρε Βέλγιο 2 1 0 1 0 0 5 0 3 0 0 1 1 2 0 1 0 1 6 2 3
ΚΦ Βλαζνία Σκόδρας Αλβανία 4 2 0 2 0 0 5 1 6 2 0 0 3 1 6 4 0 0 8 2 12
ΚΦ Λάτσι Αλβανία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 2 3
ΚΦ Τεούτα Ντούρες Αλβανία 2 1 0 1 0 0 4 2 3 1 0 0 4 1 3 2 0 0 8 3 6
ΚΦ Τίρανα Αλβανία 2 1 0 1 0 0 3 1 3 0 0 1 2 3 0 1 0 1 5 4 3
ΚΦ Τομόρι Μπεράτ Αλβανία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 3 2 3 2 0 0 5 2 6
ΛΑΣΚ Αυστρία 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 2 0
Λεβάντια Τάλιν Εσθονία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 3 1 3 2 0 0 6 1 6
Λέγκια Βαρσοβίας Πολωνία 5 1 1 1 0 1 1 2 3 2 0 1 3 2 6 3 0 2 4 4 9
ΠΦΚ Λέβσκι Σόφιας Βουλγαρία 4 1 1 1 1 0 3 0 4 1 0 1 4 2 3 2 1 1 7 2 7
Λεχ Πόζναν Πολωνία 1 0 1 0 0 1 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 5 0
Λίβερπουλ ΦΚ Αγγλία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 1 6 0 0 0 2 2 8 0
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ Γιβραλτάρ 2 1 0 1 0 0 5 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 6 1 4
Λίνφιλντ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 4 2 0 2 0 0 8 1 6 0 1 1 3 5 1 2 1 1 11 6 7
Λιρς ΣΚ Βέλγιο 4 0 2 1 0 1 2 1 3 0 0 2 1 13 0 1 0 3 3 14 3
Λοκομοτίβ Σόφιας Βουλγαρία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 0 1 2 4 0 0 1 1 4 6 1
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ Βουλγαρία 2 0 0 0 1 0 1 1 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 1 2
Μακάμπι Πετάχ Τίκβα Ισραήλ 4 1 1 1 0 1 5 3 3 1 0 1 2 4 3 2 0 2 7 7 6
Μακάμπι Τελ Αβίβ Ισραήλ 4 1 0 1 1 0 1 0 4 0 2 0 2 2 2 1 3 0 3 2 6
Μακάμπι Χάιφα Ισραήλ 2 0 0 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 2 3
Μάλμε ΦΦ Σουηδία 4 0 2 1 1 0 2 1 4 0 0 2 0 17 0 1 1 2 2 18 4
Μάντσεστερ Σίτι Αγγλία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 1 2 0 0 0 2 2 4 0
Μόναχο 1860 Γερμανία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 0 8 0 0 0 2 1 10 0
Μπάγερ Λεβερκούζεν Γερμανία 3 0 0 0 0 2 1 7 0 0 0 1 2 4 0 0 0 3 3 11 0
Μπάγερν Μονάχου Γερμανία 6 0 3 0 0 3 2 8 0 0 0 3 0 23 0 0 0 6 2 31 0
Μπάνγκορ ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2 1 0 1 0 0 2 1 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 3 2 4
Μπαρτσελόνα Ισπανία 6 0 2 0 2 1 1 5 2 0 0 3 0 11 0 0 2 4 1 16 2
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ Λευκορωσία 2 0 1 1 0 0 2 0 3 0 0 1 0 3 0 1 0 1 2 3 3
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ Ισραήλ 2 0 1 1 0 0 3 2 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 3 3 3
Μπενφίκα Πορτογαλία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 4 0
Μπιρκιρκάρα ΦΚ Μάλτα 2 1 0 1 0 0 4 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 0 6 0 6
Μποαβίστα ΦΚ Πορτογαλία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 2 0 0 0 2 1 3 0
Μποέμιανς 1905 Τσεχία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 0 1 1 6 0 0 1 1 3 8 1
Μποέμιανς ΦΚ Ιρλανδία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 2 3
Μπολντκλούμπεν 1903 Δανία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 6 0 0 0 2 0 7 0
Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ Γερμανία 6 0 1 0 1 2 0 8 1 0 0 3 0 17 0 0 1 5 0 25 1
Μπορούσια Ντόρτμουντ Γερμανία 2 0 0 0 1 0 1 1 1 0 1 0 1 1 1 0 2 0 2 2 2
Μπρόντμπυ ΙΦ Δανία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 2 2 2
ΜΣΚ Ζίλινα Σλοβακία 2 0 1 0 0 1 1 3 0 0 1 0 2 2 1 0 1 1 3 5 1
ΜΣΦ Ντούισμπουργκ Γερμανία 2 0 1 0 0 1 2 3 0 0 0 1 1 7 0 0 0 2 3 10 0
ΜΥΠΑ Μιλικόσκι Φινλανδία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 4 1 4
ΜΦΚ Ντούμπνιτσα Σλοβακία 2 0 1 0 0 1 1 4 0 0 0 1 0 3 0 0 0 2 1 7 0
Νεσατέλ Ξαμάξ ΦΚΣ Ελβετία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 1 6 0
Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ Αζερμπαϊτζάν 4 1 1 1 0 1 4 3 3 0 2 0 1 1 2 1 2 1 5 4 5
ΝΚ Μάριμπορ Σλοβενία 4 1 1 1 1 0 5 3 4 0 1 1 1 2 1 1 2 1 6 5 5
ΝΚ Όσιγιεκ Κροατία 2 1 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 2 2 1 0 2 0 2 2 2
Νταντάλκ ΦΚ Ιρλανδία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 0 1 0 0 0 1 1 1 0 4 0 4
Ντανφέρμλιν Αθλέτικ Σκωτία 2 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 10 0 0 0 2 1 12 0
Ντεπορτίβο δε Λα Κορούνια Ισπανία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 0 8 0 0 1 1 0 8 1
Ντέρι Σίτι ΦΚ Βόρεια Ιρλανδία 2 1 0 1 0 0 2 1 3 1 0 0 3 0 3 2 0 0 5 1 6
Ντίλα Γκόρι Γεωργία 2 0 1 0 0 1 0 3 0 1 0 0 1 0 3 1 0 1 1 3 3
Ντιναμό Βερολίνου ΦΚ Γερμανία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 3 0 1 0 1 2 4 3
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Κροατία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 0 3 0
Ντιναμό Μπατούμι Γεωργία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 1 3
Ντούκλα Πράγας Τσεχία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 0 1 0 4 0 0 1 1 2 6 1
Ντουναουϊβάρος ΦΚ Ουγγαρία 2 1 0 0 1 0 2 2 1 1 0 0 4 2 3 1 1 0 6 4 4
ΟΖΚ Νις Γαλλία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 2 1 3
Ολιμπίκ Λυών Γαλλία 4 1 0 1 1 0 2 1 4 0 0 2 0 5 0 1 1 2 2 6 4
Ολιμπίκ Μαρσέιγ Γαλλία 4 0 0 1 1 0 5 2 4 1 0 1 4 6 3 2 1 1 9 8 7
Ολυμπιακός Ελλάδα 10 1 3 2 1 2 7 5 7 1 1 3 3 6 4 3 2 5 10 11 11
ΟΝ Κέρζενγκ 97 Λουξεμβούργο 2 1 0 1 0 0 5 0 3 1 0 0 2 1 3 2 0 0 7 1 6
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα Ρουμανία 2 0 1 0 0 1 1 6 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 1 8 0
ΟΦΗ Ελλάδα 2 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2 2 3 1 0 1 2 2 3
ΟΦΚ Πέτροβατς Μαυροβούνιο 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 1 3 0 1 0 1 3 4 3
Παλέρμο ΦΚ Ιταλία 2 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 1 1 2 0 0 0 2 1 6 0
Παναθηναϊκός Ελλάδα 4 0 1 1 0 1 3 2 3 0 0 2 0 3 0 1 0 3 3 5 3
Πανιώνιος Ελλάδα 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 2 3 0 0 0 2 2 4 0
ΠΑΟΚ Ελλάδα 4 0 1 1 0 1 2 3 3 0 2 0 2 2 2 1 2 1 4 5 5
Παρί Σεν Ζερμέν Γαλλία 4 0 1 0 0 2 0 2 0 0 0 2 0 3 0 0 0 4 0 5 0
Παρτιζάν Βελιγραδίου Σερβία 8 2 1 2 0 2 4 5 6 1 1 2 2 5 4 3 1 4 6 10 10
Παρτιζάνι Τιράνων Αλβανία 2 1 0 1 0 0 4 2 3 0 0 1 1 2 0 1 0 1 5 4 3
ΠΣΦ Αϊντχόφεν Ολλανδία 4 0 1 0 0 2 1 6 0 0 0 2 0 7 0 0 0 4 1 13 0
ΠΦΚ Νάφτεξ Μπουργκάς Βουλγαρία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 1 1 2 1
ΠΦΚ Σλάβια Σόφιας Βουλγαρία 2 1 0 1 0 0 4 2 3 0 0 1 1 2 0 1 0 1 5 4 3
ΠΦΚ Σούμεν 2010 Βουλγαρία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 2 1 3 2 0 0 4 1 6
Ραμπάτ Άγιαξ ΦΚ Μάλτα 2 1 0 1 0 0 5 0 3 1 0 0 5 0 3 2 0 0 10 0 6
Ραπίντ Βιέννης Αυστρία 8 1 3 3 1 0 10 4 10 0 0 4 2 10 0 3 1 4 12 14 10
Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανία 8 0 3 0 0 4 0 23 0 0 0 4 3 20 0 0 0 8 3 43 0
Ρεάλ Σαραγόσα Ισπανία 2 0 1 0 0 1 0 3 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 4 1
Ρέιντζερς Γλασκώβης Σκωτία 4 0 2 0 1 1 1 2 1 0 0 2 0 3 0 0 1 3 1 5 1
ΡΚ Λανς Γαλλία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 1 3 0 0 1 1 1 3 1
ΡΚΝ Εσπανιόλ Ισπανία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 0 1 0 1 0 0 1 1 2 3 1
ΡΚΝ Μαγιόρκα Ισπανία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 2 4 0 0 0 2 3 6 0
Ρόσενμποργκ ΜΚ Νορβηγία 4 2 0 2 0 0 5 1 6 0 1 1 1 2 1 2 1 1 6 3 7
Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ Βέλγιο 3 0 1 1 0 0 4 2 3 0 0 2 0 6 0 1 0 2 4 8 3
Ρουαγιάλ Εξελσιόρ Μουσκρόν Βέλγιο 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 0 3 0 0 1 1 0 3 1
ΡΣΚ Άντερλεχτ Βέλγιο 10 0 5 1 2 2 4 6 5 0 0 5 2 11 0 1 2 7 6 17 5
Σάμροκ Ρόβερς Ιρλανδία 6 2 1 1 1 1 3 2 4 1 0 2 2 4 3 2 1 3 5 6 7
Σεβίλλη ΦΚ Ισπανία 2 0 0 1 0 0 1 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 1 1 3
Σεντ Τζόζεφς ΦΚ Γιβραλτάρ 2 1 0 1 0 0 6 0 3 1 0 0 4 0 3 2 0 0 10 0 6
Σερβέτ Γενεύης Ελβετία 2 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 1 3 0 0 0 2 1 6 0
Σερκλ Μπρυζ Βέλγιο 2 1 0 1 0 0 3 1 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 3 2 3
Σιράκ ΦΚ Αρμενία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 0 1 0 2 2 1 1 1 0 6 2 4
ΣΚ Γιόβικ Λιν Νορβηγία 2 1 0 1 0 0 6 0 3 1 0 0 1 0 3 2 0 0 7 0 6
ΣΚ Μπρέγκεντς Αυστρία 2 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 0 0 0 2 1 5 0
ΣΚ Σλάβια Πράγας Τσεχία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 0 1 0 0 0 1 1 1 0 2 0 4
ΣΚ Σλόβαν Μπρατισλάβας Σλοβακία 4 2 0 1 1 0 2 1 4 1 1 0 3 1 4 2 2 0 5 2 8
ΣΚ Τζιλάνι Κοσσυφοπέδιο 1 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 2 0 3
Σκεντερμπέου Κορυτσάς Αλβανία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 0 6 0 6
Σλάβεν Μπελούπο Κροατία 2 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 1 0 7 0 0 0 2 0 9 0
Σλιέμα Γουόντερερς ΦΚ Μάλτα 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 2 1 3 2 0 0 5 1 6
Σλόβαν Λίμπερετς Τσεχία 3 0 2 0 0 1 0 1 0 0 0 2 0 4 0 0 0 3 0 5 0
Σλονσκ Βρότσουαφ Τσεχία 2 0 1 0 1 0 2 2 1 0 0 1 1 5 0 0 1 1 3 7 1
Σοσιέτα Σπορτίβα Μουράτα Άγιος Μαρίνος 2 1 0 1 0 0 3 1 3 1 0 0 4 0 3 2 0 0 7 1 6
Σοσιετά Σπορτίβα Φολγκόρε Φαλτσιάνο Άγιος Μαρίνος 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 3 1 3 2 0 0 6 1 6
Σπόρτινγκ Λισαβόνας Πορτογαλία 2 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 16 0 0 0 2 1 18 0
ΣΣ Λάτσιο Ιταλία 6 0 1 1 1 1 3 2 4 0 0 3 2 9 0 1 1 4 5 11 4
ΣΣΚ Νάπολι Ιταλία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 2 0 0 1 1 1 3 1
Σταντάρ Λιέγης Βέλγιο 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 5 0 0 0 2 1 6 0
Στουρμ Γκρατς Αυστρία 4 1 1 1 0 1 5 1 3 1 0 1 2 3 3 2 0 2 7 4 6
Τέρβις Πάρνου Εσθονία 1 0 0 1 0 0 2 0 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3
Τορίνο ΦΚ Ιταλία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 3 0 0 1 1 1 4 1
Τότεναμ Χότσπερ Αγγλία 6 0 2 0 1 2 2 6 1 0 0 3 1 12 0 0 1 5 3 18 1
Τράμπζονσπορ Τουρκία 6 1 1 1 1 1 5 4 4 0 0 3 2 6 0 1 1 4 7 10 4
Τσέλσι ΦΚ Αγγλία 2 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 2 2 1 0 1 1 2 3 1
ΤΣΣΚΑ Μόσχας Ρωσία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 1 6 0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας Βουλγαρία 6 0 3 1 2 0 6 3 5 0 0 3 2 8 0 1 2 3 8 11 5
ΤΦΡ Κλουζ Ρουμανία 2 1 0 0 1 0 0 0 1 1 0 0 3 1 3 1 1 0 3 1 4
Φ91 Ντουντελάνζ Λουξεμβούργο 4 2 0 1 0 1 4 4 3 2 0 0 3 0 6 3 0 1 7 4 9
ΦΑ Ρεντ Μπόις Ντιφερντάνζ Λουξεμβούργο 2 1 0 1 0 0 6 1 3 0 0 1 1 2 0 1 0 1 7 3 3
Φέγενορντ Ολλανδία 2 0 1 0 0 1 0 9 0 0 0 1 0 8 0 0 0 2 0 17 0
Φενέρμπαχτσε Σπορ Κουλουμπού Τουρκία 2 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2 0 3 0
Φερεντσβάρος Ουγγαρία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 4 0 1 0 1 2 5 3
ΦΚ Άαραου Ελβετία 2 0 1 1 0 0 2 1 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 2 3 3
ΦΚ Αντμίρα Βάκερ Μέντλινγκ Αυστρία 2 0 1 1 0 0 1 0 3 0 0 1 0 3 0 1 0 1 1 3 3
ΦΚ Αραράτ-Αρμενία Αρμενία 1 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 3 1 0 0 1 0 3
ΦΚ Άρτζες Πιτέστι Ρουμανία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 4 0 0 1 1 1 5 1
ΦΚ Αστανά Καζακστάν 6 0 2 2 1 0 4 2 7 0 0 3 1 5 0 2 1 3 5 7 7
ΦΚ Άστρα Τζιούρτζιου Ρουμανία 2 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 2 3 1
ΦΚ Βάρνταρ Βόρεια Μακεδονία 6 2 1 1 1 1 2 5 4 1 1 1 3 6 4 2 2 2 5 11 8
ΦΚ Βασιλεία Ελβετία 7 1 2 1 1 1 2 4 4 0 0 4 5 10 0 1 1 5 7 14 4
ΦΚ Βασλούι Ρουμανία 2 0 1 0 1 0 1 1 1 0 0 1 0 2 0 0 1 1 1 3 1
ΦΚ Βιιτόρουλ Κονστάντσα Ρουμανία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 4 1 3
ΦΚ Βικτόρια Πλζεν Τσεχία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 1 3 0 0 1 1 1 3 1
ΦΚ Γιάμπλονετς Τσεχία 4 2 0 2 0 0 3 1 6 1 0 1 4 3 3 3 0 1 7 4 9
ΦΚ Εκράνας Λιθουανία 2 1 0 0 1 0 3 3 1 1 0 0 2 1 3 1 1 0 5 4 4
ΦΚ Ζάρια Μπάλτι Μολδαβία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 2 1 3 2 0 0 5 1 6
ΦΚ Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Ρωσία 4 0 1 2 0 0 3 1 6 0 1 1 0 3 1 2 1 1 3 4 7
ΦΚ Ζιροντέν ντε Μπορντώ Γαλλία 4 0 1 1 0 1 2 2 3 0 0 2 1 5 0 1 0 3 3 7 3
ΦΚ Ζυρίχη Ελβετία 8 0 2 1 1 2 7 8 4 1 0 3 3 9 3 2 1 5 10 17 7
ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο Ιταλία 4 0 1 0 2 0 6 6 2 0 0 2 0 2 0 0 2 2 6 8 2
ΦΚ Ιρτίς Παβλοντάρ Καζακστάν 2 1 0 0 1 0 0 0 1 1 0 0 2 1 3 1 1 0 2 1 4
ΦΚ Καϊράτ Καζακστάν 2 0 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 2
ΦΚ Καϊσάρ Καζακστάν 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 4 0 0 0 1 1 4 0
ΦΚ Κάουνο Ζαλγκίρις Λιθουανία 2 1 0 1 0 0 4 0 3 1 0 0 2 0 3 2 0 0 6 0 6
ΦΚ Καρέντα Κάουνας Λιθουανία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 1 0 1 1 1 1 1 0 4 1 4
ΦΚ Κοπεγχάγη Δανία 4 1 1 1 1 0 4 2 4 0 0 2 0 2 0 1 1 2 4 4 4
ΦΚ Κοτάικ Αρμενία 2 1 0 1 0 0 5 0 3 0 0 1 0 1 0 1 0 1 5 1 3
ΦΚ Λίτεξ Λόβετς Βουλγαρία 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 1 1 2 1
ΦΚ Λοζάν-Σπορ Ελβετία 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 4 0 0 0 1 1 4 0
ΦΚ Λοκομοτίβ Μόσχας Ρωσία 2 1 0 0 1 0 1 1 1 1 0 0 4 1 3 1 1 0 5 2 4
ΦΚ Μακεντόνιγια Γκιόρτσε Πέτροφ Βόρεια Μακεδονία 2 0 1 1 0 0 1 0 3 0 0 1 0 2 0 1 0 1 1 2 3
ΦΚ Μεταλίστ Χάρκιβ Ουκρανία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 1 0 2 2 1 0 1 1 2 3 1
ΦΚ Μέταλουργκ Σκοπίων Βόρεια Μακεδονία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 1 0 3 2 0 0 4 0 6
ΦΚ Μιλάνο Κουμάνοβο Βόρεια Μακεδονία 2 1 0 1 0 0 2 0 3 1 0 0 2 1 3 2 0 0 4 1 6
ΦΚ Μίτγιουλαντ Δανία 4 2 0 1 0 1 3 3 3 1 1 0 3 2 4 2 1 1 6 5 7
ΦΚ Μλάντα Μπόλεσλαβ Τσεχία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 0 1 0 2 2 1 1 1 0 5 2 4
ΦΚ Μπανάντς Αρμενία 4 2 0 2 0 0 7 1 6 2 0 0 2 0 6 4 0 0 9 1 12
ΦΚ Μπελσίνα Μπομπρούισκ Λευκορωσία 2 1 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 5 1 3 2 0 0 8 1 6
ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα Μαυροβούνιο 3 1 0 0 1 0 0 0 1 1 1 0 3 1 4 1 2 0 3 1 5
ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα Σλοβακία 2 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 5 0 0 0 2 1 6 0
ΦΚ Ντινάμο Βουκουρεστίου Ρουμανία 6 0 3 2 0 1 4 11 6 0 0 3 2 10 0 2 0 4 6 21 6
ΦΚ Ντιναμό