ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014-15

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014-15
2014–15 UEFA Champions League
Berlin Jun 2012 052 (Olympiastadion).JPG
Το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, το οποίο φιλοξένησε τον τελικό.
Πληροφορίες
ΔιοργανωτήςUEFA
Ημερομηνίες1  Ιουλίου 2014
Τερματισμός6  Ιουνίου 2015
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΜπαρτσελόνα
Στατιστικά
Πρώτος σκόρερΝεϊμάρ (10), Λιονέλ Μέσι (10), Κριστιάνο Ρονάλντο (10)
Commons page Πολυμέσα σχετικά με τη διοργάνωση
2013-14
2015-16

Το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014-15 ήταν η 60ή διοργάνωση συλλόγων της ΟΥΕΦΑ και η 23η χρονιά απ' όταν μετονομάστηκε από κύπελλο Πρωταθλητριών σε Τσάμπιονς Λιγκ. Ο τελικός διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου στην πρωτεύουσα της Γερμανίας. Ήταν η πρώτη χρονιά κατά την οποία χρησιμοποιήθηκαν οι οικονομικοί κανόνες της ΟΥΕΦΑ, που σήμαινε πως οι σύλλογοι δεν έπρεπε να ξοδεύουν περισσότερα χρήματα απ' όσα εισπράττουν, γιατί απειλούνταν με αποκλεισμό από τη διοργάνωση. Επίσης ήταν η πρώτη χρονιά που ομάδα από το πρωτάθλημα του Γιβραλτάρ έλαβε μέρος και η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας έγινε η 54η της διοργάνωσης.

Κατάταξη ομοσπονδιών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
1 Ισπανία Ισπανία 88.025 4
2 Αγγλία Αγγλία 82.963
3 Γερμανία Γερμανία 79.614
4 Ιταλία Ιταλία 64.147 3
5 Πορτογαλία Πορτογαλία 59.168
6 Γαλλία Γαλλία 59.000
7 Ουκρανία Ουκρανία 49.758 2
8 Ρωσία Ρωσία 46.332
9 Ολλανδία Ολλανδία 44.729
10 Τουρκία Τουρκία 34.500
11 Βέλγιο Βέλγιο 34.400
12 Ελλάδα Ελλάδα 34.600
13 Ελβετία Ελβετία 28.925
14 Κύπρος Κύπρος 26.833
15 Δανία Δανία 25.700
16 Αυστρία Αυστρία 25.375 1
17 Τσεχία Τσεχία 23.725
18 Ρουμανία Ρουμανία 23.024
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
19 Ισραήλ Ισραήλ 22.875 1
20 Λευκορωσία Λευκορωσία 20.875
21 Πολωνία Πολωνία 20.750
22 Κροατία Κροατία 19.583
23 Σουηδία Σουηδία 15.625
24 Σκωτία Σκωτία 15.191
25 Σερβία Σερβία 14.625
26 Σλοβακία Σλοβακία 14.208
27 Νορβηγία Νορβηγία 14.175
28 Βουλγαρία Βουλγαρία 12.250
29 Ουγγαρία Ουγγαρία 11.750
30 Σλοβενία Σλοβενία 9.708
31 Γεωργία Γεωργία 9.166
32 Αζερμπαϊτζάν Αζερμπαϊτζάν 8.541
33 Φινλανδία Φινλανδία 8.508
34 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 7.833
35 Μολδαβία Μολδαβία 7.666
36 Ιρλανδία Ιρλανδία 7.375
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
37 Λιθουανία Λιθουανία 6.500 1
38 Καζακστάν Καζακστάν 5.958
39 Λετονία Λετονία 5.791
40 Ισλανδία Ισλανδία 5.416
41 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο 5.250
42 Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας Π.Γ.Δ.Μ. 5.250
43 Αλβανία Αλβανία 4.166
44 Μάλτα Μάλτα 3.958
45 Λίχτενσταϊν Λίχτενσταϊν 3.500 0
46 Λουξεμβούργο Λουξεμβούργο 3.375 1
47 Βόρεια Ιρλανδία Βόρεια Ιρλανδία 3.083
48 Ουαλία Ουαλία 2.583
49 Εσθονία Εσθονία 2.208
50 Αρμενία Αρμενία 1.750
51 Νήσοι Φερόες Νήσοι Φερόες 1.583
52 Άγιος Μαρίνος Άγιος Μαρίνος 0.666
53 Ανδόρρα Ανδόρρα 0.500
54 Γιβραλτάρ Γιβραλτάρ 0.000

Ομάδες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Φάση ομίλων
Ισπανία Ατλέτικο Μαδρίτης (1η) Αγγλία Λίβερπουλ (2η) Γερμανία Μπορούσια Ντόρτμουντ (2η) Ελλάδα Ολυμπιακός (1η)
Ισπανία Μπαρτσελόνα (2η) Αγγλία Τσέλσι (3η) Γερμανία Σάλκε (3η) Ουκρανία Σαχτάρ Ντόνετσκ (1η)
Ισπανία Ρεάλ Μαδρίτης (3η) Πορτογαλία Μπενφίκα (1η) Γαλλία Παρί Σεν Ζερμέν (1η) Τουρκία Γαλατασαράι (2η)1
Ιταλία Γιουβέντους (1η) Πορτογαλία Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2η) Γαλλία Μονακό (2η) Βέλγιο Άντερλεχτ (1η)
Ιταλία ΑΣ Ρόμα (2η) Ολλανδία Άγιαξ (1η) Ελβετία Βασιλεία
Αγγλία Μάντσεστερ Σίτι (1η) Γερμανία Μπάγερν Μονάχου (1η) Ρωσία ΤΣΣΚΑ Μόσχας (1η)
Γύρος Πλέι-Όφ
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
Αγγλία Άρσεναλ (4η) Γερμανία Μπάγερ Λεβερκούζεν (4η) Πορτογαλία Πόρτο (3η)
Ισπανία Μπιλμπάο (4η) Ιταλία ΣΣΚ Νάπολι (3η)
Τρίτος προκριματικός γύρος
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
Αυστρία Σάλτσμπουργκ (1η) Τουρκία Μπεσίκτας (3η)1 Κύπρος ΑΕΛ Λεμεσού (2η) Ελβετία Γκρασχόπερς Ζυρίχης (2η)
Κύπρος ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας (1η) Ουκρανία Ντνίπρο (2η) Βέλγιο Σταντάρ Λιέγης (2η) Δανία Κοπεγχάγη (2η)
Δανία Άαλμποργκ ΜΚ (1η) Ρωσία Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (2η) Ελλάδα Παναθηναϊκός (2η) Γαλλία Λιλ (3η)
Ολλανδία Φέγενορντ (2η)
Δεύτερος προκριματικός γύρος
Σκωτία Σέλτικ (1η) Αζερμπαϊτζάν Καραμπάγ (1η) Ισλανδία ΚΡ Ρέικιαβικ (1η)
Τσεχία Σπάρτα Πράγας (1η) Σερβία Παρτιζάν Βελιγραδίου (2η) Φινλανδία ΧΓΚ Ελσίνκι (1η) Μαυροβούνιο ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς (1η)
Ρουμανία Στεάουα Βουκουρεστίου (1η) Σλοβακία Σλόβαν Μπρατισλάβας (1η) Βοσνία και Ερζεγοβίνη Ζρίνσκι Μόσταρ (1η) Αλβανία Σκεντερμπέου Κορυτσάς (1η)
Ισραήλ Μακάμπι Τελ Αβίβ (1η) Νορβηγία Στρόμσγκοντσετ (1η) Μολδαβία Σερίφ Τιράσπολ (1η) Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας ΦΚ Ραμποτνίτσκι Σκοπίων (1η)
Λευκορωσία ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1η) Ουγγαρία Ντεμπρέτσενι ΒΣΚ (1η) Ιρλανδία Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ (1η) Μάλτα Βαλέτα (1η)
Πολωνία Λέγκια Βαρσοβίας (1η) Βουλγαρία Λουντογκόρετς Ραζγκράντ (1η) Λιθουανία Ζάλγκιρις Βίλνιους (1η) Λουξεμβούργο Φ91 Ντούντελανζ (1η)
Κροατία Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1η) Σλοβενία ΝΚ Μάριμπορ (1η) Καζακστάν ΦΚ Ακτομπέ (1η) Βόρεια Ιρλανδία Κλίφτονβιλ (1η)
Σουηδία Μάλμε (1η) Γεωργία Ντιναμό Τιφλίδας (1η) Λετονία ΦΚ Βέντσπιλς (1η) Ουαλία Δε Νιου Σαιντς ΦΚ (1η)
Πρώτος προκριματικός γύρος
Αρμενία Μπανάντς (1η) Νήσοι Φερόες ΧΜ (1η) Ανδόρρα ΦΚ Σάντα Κολόμα (1η)
Άγιος Μαρίνος Λα Φιορίτα (1η) Εσθονία Λεβάντια Τάλιν (1η) Γιβραλτάρ Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ (1η)

1 Η πρωταθλήτρια Τουρκίας Φενέρμπαχτσε δεν έλαβε μέρος λόγω αποκλεισμού της από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τη 2η Γαλατασαράι, ενώ η 3η Μπεσίκτας συμμετείχε στα προκριματικά.

Γύροι και ημερομηνίες κληρώσεων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Φάση Γύρος Ημερ.Κλήρωσης Πρώτος Αγώνας Δεύτερος Αγώνας
Προκριματικά Πρώτος Προκρ. Γύρος 23 Ιουνίου 2014 1–2 Ιουλίου 2014 8–9 Ιουλίου 2014
Δεύτερος Προκρ. Γύρος 16–17 Ιουλίου 2014 23–24 Ιουλίου 2014
Τρίτος Προκρ. Γύρος 18 Ιουλίου 2014 29-30 Ιουλίου 2014 5–6 Αυγούστου 2014
Πλέι-Οφ Γύρος Πλέι-Οφ 8 Αυγούστου 2014 19–20 Αυγούστου 2014 26–27 Αυγούστου 2014
Φάση Ομίλων 1η Αγωνιστική 28 Αυγούστου 2014
(Μονακό)
16–17 Σεπτεμβρίου 2014
2η Αγωνιστική 30 Σεπτεμβρίου–1 Οκτωβρίου 2014
3η Αγωνιστική 21–22 Οκτωβρίου 2014
4η Αγωνιστική 4-5 Νοεμβρίου 2014
5η Αγωνιστική 25–26 Νοεμβρίου 2014
6η Αγωνιστική 9–10 Δεκεμβρίου 2014
Φάση Νόκ-Άουτ Φάση των 16 15 Δεκεμβρίου 2014 17–18 & 24–25 Φεβρουαρίου 2015 10–11 & 17–18 Μαρτίου 2015
Προημιτελικοί 20 Μαρτίου 2015 14-15 Απριλίου 2015 21–22 Απριλίου 2015
Ημιτελικοί 24 Απριλίου 2015 5-6 Μαΐου 2015 12-13 Μαΐου 2015
Τελικός 6 Ιουνίου 2015 στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου

Προκριματικοί γύροι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πρώτος προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 1 με 2 Ιουλίου ενώ οι επαναληπτικοί στις 8 Ιουλίου.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σάντα Κολόμα 3-3(ε.ε) ΦΚ Μπανάντς 1–0 2-3
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ 3-6 ΗΒ 1-1 2-5
Λα Φιορίτα 0-8 Λεβάντια Τάλιν 0-1 0-7

Δεύτερος προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 15 με 16 Ιουλίου ενώ οι επαναληπτικοί στις 22 με 23 Ιουλίου.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-1 (εετ) Σκεντερμπέου Κορυτσάς 0-0 1-1
ΦΚ Σάντα Κολόμα 0-3 Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1 0-2
Ντιναμό Τιφλίδας 0-3 ΦΚ Ακτομπέ 0-1 0-2
Ζρίνσκι Μόσταρ 0-2 Μάριμπορ 0-0 0-2
Σερίφ Τιράσπολ 5-0 ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς 2-0 3-0
Σπάρτα Πράγας 8-1 Λεβάντια Τάλιν 7-0 1-1
Μάλμε 1-0 Βέντσπιλς 0-0 1-0
Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0 Δε Νιου Σαιντς ΦΚ 1-0 2-0
ΚΡ Ρέικιαβικ 0-5 Σέλτικ 0-1 0-4
Κλίφτονβιλ 0-2 Ντεμπρετσένι 0-0 0-2
Παρτιζάν Βελιγραδίου 6-1 ΗΒ 3-0 3-1
Λέγκια Βαρσοβίας 6-1 Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ 1-1 5-0
ΦΚ Ραμποτνίτσκι Σκοπίων 1-2 Ελσίνκι 0-0 1-2
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 4-0 Ζάλγκιρις Βίλνιους 2-0 2-0
Λουντογκόρετς 5-1 Φ91 Ντούντελανζ 4-0 1-1
Βαλέτα 0-5 Καραμπάγκ 0-1 0-4
Στρόμσγκοντσετ 0-3 Στεάουα Βουκουρεστίου 0-1 0-2

Τρίτος Προκριματικός Γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο τρίτος προκριματικός γύρος χωρίστηκε σε δύο σκέλη: ένα για τους "Πρωταθλητές" και ένα για τους "Μη-Πρωταθλητές". Οι ηττημένες ομάδες λαμβάνουν μέρος στα πλέι-οφ του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2014-2015

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Καραμπάγ ΦΚ 2-3 Σάλτσμπουργκ 2-1 0-2
Ντεμπρέτσενι 2-3 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-0 1-3
Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-1 ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ 2-1 0-0
Άαλμποργκ 2-1 Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 2-0
Λέγκια Βαρσοβίας 4-4(εετ) Σέλτικ 4-1 0-3[Α]
ΦΚ Ακτομπέ 3-4 Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2 1-2
Μάριμπορ 3-2 Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 2-2
ΧΓΚ Ελσίνκι 2-4 ΑΠΟΕΛ 2-2 0-2
Σπάρτα Πράγας 4-4(εετ) Μάλμε ΦΦ 4-2 0-2
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ 2-2(εετ) ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 0-0 2-2
Μη Πρωταθλητές
AEΛ 1-3 Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-0 0-3
Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 0-2 ΦΚ Κοπεγχάγη 0-0 0-2
Φέγενορντ 2-5 Μπεσίκτας 1-2 1-3
Γκρασχόπερς 1-3 Λιλ 0-2 1-1
Σταντάρ Λιέγης 2-1 Παναθηναϊκός 0-0 2-1

Α. Η ΟΥΕΦΑ κατακύρωσε τον αγώνα με σκορ 3-0 υπέρ της Σέλτικ επειδή η Λέγκια χρησιμοποίησε τιμωρημένο ποδοσφαιριστή. Το κανονικό σκορ του αγώνα ήταν 2-0 υπέρ της Λέγκια.

Γύρος πλέι-οφ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο γύρος πλέι-οφ χωρίστηκε σε δύο σκέλη: ένα για τους "Πρωταθλητές" και ένα για τους "Μη-Πρωταθλητές". Οι ηττημένες ομάδες λαμβάνουν μέρος στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2014-2015

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Μάριμπορ 2-1 Σέλτικ 1-1 1-0
Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ 2-4 Μάλμε 2-1 0-3
Άαλμποργκ 1-5 Α.Π.Ο.Ε.Λ. 1-1 0-4
Στεάουα Βουκουρεστίου 1-1 (5-6 πεν.) Λουντογκόρετς 1-0 0-1
Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-4 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-1 0-3
Μη Πρωταθλητές
Μπεσίκτας 0-1 Άρσεναλ 0-0 0-1
Σταντάρ Λιέγης 0-4 Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 0-1 0-3
Κοπεγχάγη 2-7 Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 0-4
Λιλ 0-3 Πόρτο 0-1 0-2
Νάπολι 2-4 Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 1-3

Φάση ομίλων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποιήθηκε στις 29 Αυγούστου 2014.

1ο γκρουπ δυναμικότητας 2ο γκρουπ δυναμικότητας 3ο γκρουπ δυναμικότητας 4ο γκρουπ δυναμικότητας
Ισπανία Ρεάλ ΜαδρίτηςΚΤ Γερμανία ΦΚ Σάλκε 04 Γερμανία Μπάγερ Λεβερκούζεν Βέλγιο Άντερλεχτ
Ισπανία Μπαρτσελόνα Γερμανία Μπορούσια Ντόρτμουντ Ελλάδα Ολυμπιακός Ιταλία ΑΣ Ρόμα
Γερμανία Μπάγερν Μονάχου Ιταλία Γιουβέντους Ρωσία ΤΣΣΚΑ Μόσχας Κύπρος ΑΠΟΕΛ
Αγγλία Τσέλσι Γαλλία Παρί Σεν Ζερμέν Ολλανδία ΑΦΚ Άγιαξ Λευκορωσία ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ
Πορτογαλία Μπενφίκα Ουκρανία ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ Αγγλία Λίβερπουλ Βουλγαρία Λουντογκόρετς Ραζγκράντ
Ισπανία Ατλέτικο Μαδρίτης Ελβετία Βασιλεία Πορτογαλία Σπόρτινγκ Λισαβόνας Σλοβενία Μάριμπορ
Αγγλία Άρσεναλ Ρωσία Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Τουρκία Γαλατασαράι Γαλλία Μονακό
Πορτογαλία Πόρτο Αγγλία Μάντσεστερ Σίτι Ισπανία Μπιλμπάο Σουηδία Μάλμε

KT: Κάτοχος τροπαίου

Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Οι νικητές των ομίλων και οι δεύτεροι προκρίνονται στη Φάση των 16
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στη τρίτη θέση προκρίνονται στη Φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΙσπανίαΑτλέτικο Μαδρίτης 6 4 1 1 14 3 +11 13
ΙταλίαΓιουβέντους 6 3 1 2 7 4 +3 10
ΕλλάδαΟλυμπιακός 6 3 0 3 10 13 -3 9
ΣουηδίαΜάλμε 6 1 0 5 4 15 -11 3
  ΑΤ ΓΒ ΟΛ ΜΑ
Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 4-0 5-0
Γιουβέντους 0-0 3-2 2-0
Ολυμπιακός 3-2 1-0 4-2
Μάλμε 0-2 0-2 2-0

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΙσπανίαΡεάλ Μαδρίτης 6 6 0 0 16 2 +14 18
ΕλβετίαΒασιλεία 6 2 1 3 7 8 -1 7
ΑγγλίαΛίβερπουλ 6 1 2 3 5 9 -4 5
ΒουλγαρίαΛουντογκόρετς 6 1 1 4 5 14 -9 4
  ΡΜ ΒΑ ΛΙ ΛΡ
Ρεάλ Μαδρίτης 5-1 1-0 4-0
Βασιλεία 0-1 1-0 4-0
Λίβερπουλ 0-3 1-1 2-1
Λουντογκόρετς 1-2 1-0 2-2

3ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΓαλλίαΜονακό 6 3 2 1 4 1 +3 11
ΓερμανίαΜπάγερ Λεβερκούζεν 6 3 1 2 7 4 +3 10
ΡωσίαΖενίτ 6 2 1 3 4 6 -2 7
ΠορτογαλίαΜπενφίκα 6 1 2 3 2 6 -4 5
  ΜΠ ΖΕ ΜΛ ΜΟ
Μπενφίκα 0-2 0-0 1-0
Ζενίτ 1-0 1-2 0-0
Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-1 2-0 0-1
Μονακό 0-0 2-0 1-0

4ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΓερμανίαΜπορούσια Ντόρτμουντ 6 4 1 1 14 4 +10 13
ΑγγλίαΆρσεναλ 6 4 1 1 15 8 +7 13
ΒέλγιοΆντερλεχτ 6 1 3 2 8 10 -2 6
ΤουρκίαΓαλατασαράι 6 0 1 5 4 19 -15 1
  ΑΡ ΜΝ ΓΑ ΑΝ
Άρσεναλ 2-0 4-1 3-3
Ντόρτμουντ 2-0 4-1 1-1
Γαλατασαράι 1-4 0-4 1-1
Άντερλεχτ 1-2 0-3 2-0

5ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΓερμανίαΜπάγερν Μονάχου 6 5 0 1 16 4 +12 15
ΑγγλίαΜάντσεστερ Σίτι 6 2 2 2 9 8 +1 8
ΙταλίαΑΣ Ρόμα 6 1 2 3 8 14 -6 5
ΡωσίαΤΣΣΚΑ Μόσχας 6 1 2 3 6 13 -7 5
  ΜΜ ΜΣ ΤΜ ΡΟ
Μπάγερν Μονάχου 1-0 3-0 2-0
Μάντσεστερ Σίτι 3-2 1-2 1-1
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1 2-2 1-1
ΑΣ Ρόμα 1-7 0-2 5-1

6ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΙσπανίαΜπαρτσελόνα 6 5 0 1 15 5 +10 15
ΓαλλίαΠαρί Σεν Ζερμέν 6 4 1 1 10 7 +3 13
ΟλλανδίαΑΦΚ Άγιαξ 6 1 2 3 8 10 -2 5
ΚύπροςΑΠΟΕΛ 6 0 1 5 1 12 -11 1
  ΜΠ ΠΡ ΑΓ ΑΠ
Μπαρτσελόνα 3-1 3-1 1-0
Παρί Σεν Ζερμέν 3-2 3-1 1-0
ΑΦΚ Άγιαξ 0-2 1-1 4-0
ΑΠΟΕΛ 0-4 0-1 1-1

7ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΑγγλίαΤσέλσι 6 4 2 0 17 3 +14 14
ΓερμανίαΦΚ Σάλκε 04 6 2 2 2 9 14 -5 8
ΠορτογαλίαΣπόρτινγκ Λισαβόνας 6 2 1 3 12 12 0 7
ΣλοβενίαΝΚ Μάριμπορ 6 0 3 3 4 13 -9 3
  ΤΣ ΣΑ ΣΛ ΜΑ
Τσέλσι 1-1 3-1 6-0
ΦΚ Σάλκε 04 0-5 4-3 1-1
Σπόρτινγκ Λισ. 0-1 4-2 3-1
Μάριμπορ 1-1 0-1 1-1

8ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
ΠορτογαλίαΠόρτο 6 4 2 0 16 4 +12 14
ΟυκρανίαΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 6 2 3 1 15 4 +11 9
ΙσπανίαΜπιλμπάο 6 2 1 3 5 6 -1 7
ΛευκορωσίαΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 6 1 0 5 2 24 -22 3
  ΠΟ ΣΝ ΜΠ ΜΜ
Πόρτο 1-1 2-1 6-0
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 2-2 0-1 5-0
Μπιλμπάο 0-2 0-0 2-0
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-3 0-7 2-1

Προκρίσεις[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδες που προκρίθηκαν
Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Ισχυροί στη φάση των 16
Ανίσχυροι στη φάση των 16
Προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ
Οι ομάδες που αποκλείστηκαν ως τελευταίες
Όμιλος Νικητής Δεύτερος Προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ Αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση
1 Ισπανία Ατλέτικο Μαδρίτης Ιταλία Γιουβέντους Ελλάδα Ολυμπιακός Σουηδία Μάλμε
2 Ισπανία Ρεάλ Μαδρίτης Ελβετία ΦΚ Βασιλεία Αγγλία Λίβερπουλ Βουλγαρία Λουντογκόρετς
3 Γαλλία Μονακό Γερμανία Μπάγερ Λεβερκούζεν Ρωσία Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Πορτογαλία Μπενφίκα
4 Γερμανία Μπορούσια Ντόρτμουντ Αγγλία Άρσεναλ Βέλγιο Άντερλεχτ Τουρκία Γαλατασαράι
5 Γερμανία Μπάγερν Μονάχου Αγγλία Μάντσεστερ Σίτι Ιταλία ΑΣ Ρόμα Ρωσία ΤΣΣΚΑ Μόσχας
6 Ισπανία Μπαρτσελόνα Γαλλία Παρί Σεν Ζερμέν Ολλανδία Άγιαξ Κύπρος ΑΠΟΕΛ
7 Αγγλία Τσέλσι Γερμανία Σάλκε Πορτογαλία Σπόρτινγκ Λισαβόνας Σλοβενία Μάριμπορ
8 Πορτογαλία Πόρτο Ουκρανία Σαχτάρ Ντόνετσκ Ισπανία Αθλέτικ Μπιλμπάο Λευκορωσία ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Πίνακας Φάσης Νοκ-Άουτ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                                         
 Ιταλία Γιουβέντους 2 3 5  
 Γερμανία Μπορούσια Ντόρτμουντ 1 0 1  
   Ιταλία Γιουβέντους 1 0 1  
   Γαλλία Μονακό 0 0 0  
 Αγγλία Άρσεναλ 1 2 3
 Γαλλία Μονακό (ε.ε.) 3 0 3  
   Ιταλία Γιουβέντους 2 1 3  
   Ισπανία Ρεάλ Μαδρίτης 1 1 2  
 Γερμανία Μπάγερ Λεβερκούζεν 1 0 (2) 1  
 Ισπανία Ατλέτικο Μαδρίτης (πεν.) 0 1 (3) 1  
   Ισπανία Ατλέτικο Μαδρίτης 0 0 0
   Ισπανία Ρεάλ Μαδρίτης 0 1 1  
 Γερμανία Σάλκε 0 4 4
 Ισπανία Ρεάλ Μαδρίτης 2 3 5  
   Ιταλία Γιουβέντους 1
   Ισπανία Μπαρτσελόνα 3
 Γαλλία Παρί Σεν Ζερμέν (ε.ε.) 1 2 3  
 Αγγλία Τσέλσι 1 2 3  
   Γαλλία Παρί Σεν Ζερμέν 1 0 1
   Ισπανία Μπαρτσελόνα 3 2 5  
 Αγγλία Μάντσεστερ Σίτι 1 0 1
 Ισπανία Μπαρτσελόνα 2 1 3  
   Ισπανία Μπαρτσελόνα 3 2 5
   Γερμανία Μπάγερν Μονάχου 0 3 3  
 Ελβετία Βασιλεία 1 0 1  
 Πορτογαλία Πόρτο 1 4 5  
   Πορτογαλία Πόρτο 3 1 4
   Γερμανία Μπάγερν Μονάχου 1 6 7  
 Ουκρανία Σαχτάρ Ντόνετσκ 0 0 0
 Γερμανία Μπάγερν Μονάχου 0 7 7  

Φάση των 16[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Παρί Σεν Ζερμέν (ε) 3-3 Τσέλσι 1-1 2-2
Μάντσεστερ Σίτι 1-3 Μπαρτσελόνα 1-2 0-1
Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1(2-3 πεν.) Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 0-1

(2-3 πεν.)

Γιουβέντους 5-1 Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 3-0
Σάλκε 4-5 Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 3-4
Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-7 Μπάγερν Μονάχου 0-0 0-7
Άρσεναλ 3-3 Μονακό (ε) 1-3 2-0
Βασιλεία 1-5 Πόρτο 1-1 0-4

Προημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 Ρεάλ Μαδρίτης 0-0 0–1
Παρί Σεν Ζερμέν 1-5 Μπαρτσελόνα 1-3 0-2
Πόρτο 4-7 Μπάγερν Μονάχου 3–1 1-6
Γιουβέντους 1-0 Μονακό 1-0 0–0

Ημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπαρτσελόνα 5-3 Μπάγερν Μονάχου 3-0 2-3
Γιουβέντους 3-2 Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 1-1

Τελικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

6 Ιουνίου 2015
21:45 EEST 19:45 GMT
Ιταλία Γιουβέντους 1–3 Ισπανία Μπαρτσελόνα Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου, Βερολίνο
Θεατές: 70.442
Διαιτητής: Τουρκία Σουνεΐτ Τσακίρ (Μπανχατίν Ντουραν Τάρικ Ονγκούν βοηθοί) Γιόνας Έρριξον (τέταρτος)
Άλβαρο Μοράτα Soccerball shade.svg 55' Λεπτομέρειες Ιβάν Ράκιτιτς Soccerball shade.svg 4'
Λουίς Σουάρεζ Soccerball shade.svg 68'
Νεϊμάρ Soccerball shade.svg 90+7'

Καιρός: Μερικώς συννεφιασμένος,26°C,48% υγρασία

Στατιστικά[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κορυφαίοι Σκόρερ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θέση Παίκτης Ομάδα Γκολ Λεπτά
1 ΑργεντινήΛιονέλ Μέσι ΙσπανίαΜπαρτσελόνα 10 1147
1 ΠορτογαλίαΚριστιάνο Ρονάλντο ΙσπανίαΡεάλ Μαδρίτης 10 1065
1 ΒραζιλίαΝεϊμάρ ΙσπανίαΜπαρτσελόνα 10 809
2 ΒραζιλίαΛουίζ Αντριάνο ΟυκρανίαΣαχταρ Ντονετσκ 9 628
3 ΚολομβίαΤζάκσον Μαρτίνεζ ΠορτογαλίαΠόρτο 7 846
3 ΟυρουγουάηΛουίς Σουάρες ΙσπανίαΜπαρτσελόνα 7 867
3 ΑργεντινήΚάρλος Τέβεζ ΙταλίαΓιουβέντους 7 1066
4 ΑργεντινήΣέρχιο Αγκουέρο ΑγγλίαΜάντσεστερ Σίτι 6 550
4 ΓαλλίαΚαρίμ Μπενζεμά ΙσπανίαΡεάλ Μαδρίτης 6 1078
4 ΓερμανίαΤόμας Μίλερ ΓερμανίαΜπάγερν Μονάχου 6 780
4 ΟυρουγουάηΈντινσον Καβάνι ΓαλλίαΠαρί Σεν Ζερμέν 6 920

Κορυφαίοι σε ασίστ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θέση Παίκτης Ομάδα Ασίστ Λεπτά
1 ΑργεντινήΛιονέλ Μέσι ΙσπανίαΜπαρτσελόνα 5 967
2 ΠορτογαλίαΚριστιάνο Ρονάλντο ΙσπανίαΡεάλ Μαδρίτης 4 975
2 ΙσπανίαΣεσκ Φάμπρεγας ΑγγλίαΤσέλσι 4 696
2 ΙσπανίαΚόκε ΙσπανίαΑτλέτικο Μαδρίτης 4 833
3 8 διαφορετικοί 5 διαφορετικές 3 ___

Δείτε Επίσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]