Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1998-1999

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1998-1999 κατακτήθηκε από την Πάρμα ΦΚ κερδίζοντας στον τελικό την Ολιμπίκ Μαρσέιγ.

Πρώτος προκριματικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Άρτζες Πιτέστι 7–1 ΦΚ Μπακού 5–1 2–0
ΦΚ Μπελσίνα Μπομπρούισκ 1–3 ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0–0 1–3
Ομόνοια 8–6 Λίνφιλντ ΦΚ 5–1 3–5
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 6–1 Μπιρκιρκάρα ΦΚ 2–1 4–0
Κολτσέτι-1913 Πότι 1990 0–11 ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 0–4 0–7
ΦΚ Ίντερ Μπρατισλάβα 4–0 ΚΦ Τίρανα 2–0 2–0
ΓΚ Τάλινα Σάνταμ 1–5 Πολόνια Βαρσοβίας 0–2 1–3
Χάβναρ Μπόλτφελαγκ 2–4 Βάασαν Παλοσέουρα 2–0 0–4
Ζελιέζνιτσαρ Σαράγεβο 1–2 Κιλμάρνοκ ΦΚ 1–1 0–1
ΝΚ Μούρα 8–2 ΦΚ Ρίγας Φούτμπολα σκόλα 6–1 2–1
ΙΑ Άκρανες 3–3(ε.) Ζάλγκιρις Βίλνιους 3–2 0–1
Χάποελ Τελ Αβίβ 6–2 ΦινΠα 3–1 3–1
Σιράκ ΦΚ 0–7 Μάλμε ΦΦ 0–2 0–5
Μπερσότ ΑΚ 4–1 ΦΚ Σαράγεβο 4–1 0–0
Σέλμπουρν ΦΚ 3–7 Ρέιντζερς Γλασκώβης 3–5 0–2
ΦΚ Οτσέλουλ Γκαλάτσι 4–1 ΦΚ Σλόγκα Γιούγκομαγκνατ 3–0 1–1
Ουνιόν Λουξεμβούργου 0–7 ΙΦΚ Γκέτεμποργκ 0–3 0–4
Φερεντσβάρος 14–1 ΚΕ Πρινσιπάτ 6–0 8–1
ΚΣ Τιλίγκουλ-Τιράς Τιράσπολ 0–6 ΡΣΚ Άντερλεχτ 0–1 0–5
Νιούταουν ΑΦΚ 0–7 Βίσλα Κρακοβίας 0–0 0–7

Δεύτερος προκριματικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 4–2 ΦΚ Ρότορ Βόλγκογκραντ 2–1 2–1
Φερεντσβάρος 4–6 ΑΕΚ 4–2 0–4
Μπερσότ ΑΚ 3–5 Σερβέτ Γενεύης 1–4 2–1
ΦΚ Άρτζες Πιτέστι (ε.)4–4 Ιστανμπούλσπορ ΑΣ 2–0 2–4
Μόλντε ΦΚ 0–2 ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0–0 0–2
ΙΦΚ Γκέτεμποργκ 2–2(ε.) Φενερμπαχτσέ Σπορ Κουλουμπού 2–1 0–1
ΝΚ Μούρα 0–2 Σίλκεμποργκ ΙΦ 0–0 0–2
Ρέιντζερς Γλασκώβης 2–0 ΠΑΟΚ 2–0 0–0
Σλάβια Πράγας 4–2 ΦΚ Ίντερ Μπρατισλάβα 4–0 0–2
ΦΚ Ζυρίχη 6–3 ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 4–0 2–3
ΣΚ Μπραν 1–0 Ζάλγκιρις Βίλνιους 1–0 0–0
Βίσλα Κρακοβίας 7–2 Τραμπζονσπόρ 5–1 2–1
Βέιλε ΒΚ 6–0 ΦΚ Οτσέλουλ Γκαλάτσι 3–0 3–0
Χάποελ Τελ Αβίβ 1–1(π.) Στρόμσγκοντσετ ΙΦ 1–0 0–1(παρ.)
ΝΚ Όσιγιεκ 3–3(ε.) ΡΣΚ Άντερλεχτ 3–1 0–2
Ομόνοια 3–3(ε.) Ραπίντ Βιέννης 3–1 0–2
Βάασαν Παλοσέουρα 0–3 Γκράτσερ ΑΚ 0–0 0–3
Πολόνια Βαρσοβίας 0–2 ΦΚ Ντιναμό Μόσχας 0–1 0–1
Χάιντουκ Σπλιτ 3–2 Μάλμε ΦΦ 1–1 2–1
ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς 4–0 Κιλμάρνοκ ΦΚ 2–0 2–0

Πρώτος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σπάρτα Πράγας 2–5 Ρεάλ Σοσιεδάδ 2–4 0–1
Φενερμπαχτσέ Σπορ Κουλουμπού 2–3 Πάρμα ΦΚ 1–0 1–3
Μπλάκμπερν Ρόβερς 2–3 Ολιμπίκ Λυών 0–1 2–2
ΦΚ Ντιναμό Μόσχας 5–4 Σκόντο ΦΚ 2–2 3–2
Βιτόρια Γκιμαράες 2–4 Σέλτικ Γλασκώβης 1–2 1–2
ΦφΜ Στουτγκάρδη 4–3 Φέγενορντ 1–3 3–0
ΦΚ Άρτζες Πιτέστι 0–8 Θέλτα Βίγο 0–1 0–7
Σίλκεμποργκ ΙΦ 0–3 ΑΣ Ρόμα 0–2 0–1
ΛΚΣ Λοντζ 1–3 ΑΣ Μονακό 1–3 0–0
Λίτεξ Λόβετς 1–3 Γκράτσερ ΑΚ 1–1 0–2
ΡΣΚ Άντερλεχτ 0–2 Γκρασχόπερς Ζυρίχης 0–2 0–0
Φιορεντίνα 2–1 Χάιντουκ Σπλιτ 2–1 0–0
Άστον Βίλα 6–2 Στρόμσγκοντσετ ΙΦ 3–2 3–0
ΦΚ Σάλκε 04 1–1(π.) Σλάβια Πράγας 1–0 0–1(παρ.)
Σερβέτ Γενεύης 2–2(ε.) ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2–1 0–1
ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (π.)3-3 ΦΚ Μετς 2–1 1–2(παρ.)
ΜΦΚ Κόσιτσε 0–8 Λίβερπουλ Φ.Κ. 0–3 0–5
Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1–4 Μπολόνια ΦΚ 1909 0–2 1–2
ΝΚ Μάριμπορ 0–5 Βίσλα Κρακοβίας 0–2 0–3
Βέιλε ΒΚ 1–5 Ρεάλ Μπέτις 1–0 0–5
Ζιροντέν Μπορντό 3–2 Ραπίντ Βιέννης 1–1 2–1
Ατλέτικο Μαδρίτης 3–0 Όμπιλιτς Βελιγραδίου 2–0 1–0
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 3–5 Ρέιντζερς Γλασκώβης 1–1 2–4
Λιντς Γιουνάιτεντ (π.)1-1 ΚΣ Μαρίτιμο 1–0 0–1(παρ.)
Ουντινέζε 1–2 Μπάγερ Λεβερκούζεν 1–1 0–1
Στεάουα Βουκουρεστίου 3–7 Βαλένθια ΚΦ 3–4 0–3
Βίλεμ ΙΙ 6–0 1990 Ντιναμό Τιφλίδας 3–0 3–0
ΦΚ Ζυρίχη 7–2 Ανόρθωση 4–0 3–2
Ουίπεστ ΦΚ 2–7 Κλαμπ Μπρυζ 0–5 2–2
Φίτεσε 6–3 ΑΕΚ 3–0 3–3
ΣΚ Μπραν 2–4 Βέρντερ Βρέμης 2–0 0–4(παρ.)
ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς 2–6 Ολιμπίκ Μαρσέιγ 2–2 0–4

Δεύτερος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Ντιναμό Μόσχας 2–6 Ρεάλ Σοσιεδάδ 2–3 0–3
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2–5 Ατλέτικο Μαδρίτης 2–4 0–1
ΑΣ Ρόμα 1–0 Λιντς Γιουνάιτεντ 1–0 0–0
Σέλτικ Γλασκώβης 3–5 ΦΚ Ζυρίχη 1–1 2–4
Γκρασχόπερς Ζυρίχης 3–2 Φιορεντίνα 0–2 3–0
Φίτεσε 1–3 Ζιροντέν Μπορντό 0–1 1–2
Μπάγερ Λεβερκούζεν 2–3 Ρέιντζερς Γλασκώβης 1–2 1–1
Βίσλα Κρακοβίας 2–3 Πάρμα ΦΚ 1–1 1–2
Γκράτσερ ΑΚ 3–7 ΑΣ Μονακό 3–3 0–4
Βέρντερ Βρέμης 3–4 Ολιμπίκ Μαρσέιγ 1–1 2–3
Θέλτα Βίγο 3–2 Άστον Βίλα 0–1 3–1
Λίβερπουλ Φ.Κ. (ε.)2–2 Βαλένθια ΚΦ 0–0 2–2
Μπολόνια ΦΚ 1909 4–1 Σλάβια Πράγας 2–1 2–0
Βίλεμ ΙΙ 1–4 Ρεάλ Μπέτις 1–1 0–3
ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 3–5 Ολιμπίκ Λυών 1–2 2–3
ΦφΜ Στουτγκάρδη 3–4 Κλαμπ Μπρυζ 1–1 2–3(παρ.)

Τρίτος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ρεάλ Σοσιεδάδ 3–5 Ατλέτικο Μαδρίτης 2–1 1–4(παρ.)
ΑΣ Ρόμα 3–2 ΦΚ Ζυρίχη 1–0 2–2
Γκρασχόπερς Ζυρίχης 3–3(ε.) Ζιροντέν Μπορντό 3–3 0–0
Ρέιντζερς Γλασκώβης 2–4 Πάρμα ΦΚ 1–1 1–3
ΑΣ Μονακό 2–3 Ολιμπίκ Μαρσέιγ 2–2 0–1
Θέλτα Βίγο 4–1 Λίβερπουλ Φ.Κ. 3–1 1–0
Μπολόνια ΦΚ 1909 4–2 Ρεάλ Μπέτις 4–1 0–1
Ολιμπίκ Λυών 5–3 Κλαμπ Μπρυζ 1–0 4–3

Προημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ατλέτικο Μαδρίτης 4–2 ΑΣ Ρόμα 2–1 2–1
Ζιροντέν Μπορντό 2–7 Πάρμα ΦΚ 2–1 0–6
Ολιμπίκ Μαρσέιγ 2–1 Θέλτα Βίγο 2–1 0–0
Μπολόνια ΦΚ 1909 3–2 Ολιμπίκ Λυών 3–0 0–2

Ημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ατλέτικο Μαδρίτης 2–5 Πάρμα ΦΚ 1–3 1–2
Ολιμπίκ Μαρσέιγ (ε.)1–1 Μπολόνια ΦΚ 1909 0–0 1–1

Τελικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

12 Μαΐου 1999
Ιταλία Πάρμα ΦΚ 3–0 Ολιμπίκ Μαρσέιγ Γαλλία Στάδιο Λουζνικί, Moscow
Θεατές: 62,000
Διαιτητής: Hugh Dallas (Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία Σκωτίας)
Crespo  26'
Vanoli  36'
Chiesa  55'
Αναφορά

Δείτε ακόμη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]