Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1995-1996

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1995-1996 κατακτήθηκε από την Μπάγερν Μονάχου κερδίζοντας σε διπλό τελικό την Ζιροντέν Μπορντό.

Προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ομόνοια 5–1 Σλιέμα Γουόντερερς ΦΚ 3–0 2–1
Σπάρτα Πράγας 4–2 Γαλατασαράι 3–1 1–1
Άφαν Λίντο ΦΚ 1–2 ΦΚ Γιέλγκαβα 1–2 0–0
Απόλλων Σμύρνης 2–3 ΝΚ Ολίμπια Λιουμπλιάνα 1–0 1–3
Μπάνγκορ Σίτι ΦΚ 0–5 Βίτζεβ Λοτζ 0–4 0–1
Μπρόντμπυ ΙΦ 6–0 ΦΚ Ίνκαρας Κάουνας 3–0 3–0
Κρουσέιντερς ΦΚ 1–6 Σίλκεμποργκ ΙΦ 1–2 0–4
Ντιναμό Βουκουρεστίου 1–2 Λέφσκι Σόφιας 0–1 1–1(παρ.)
Νταντάλκ ΦΚ 0–4 Μάλμε ΦΦ 0–2 0–2
Ζενές Ες 0–4 ΦΚ Λουγκάνο 0–0 0–4
Κόσιτσε 1–3 Ουίπεστ ΦΚ 0–1 1–2
ΦΚ Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 0–0(π.) Ντιναμό Μινσκ 0–0 0–0
Φενερμπαχτσέ Σπορ Κουλουμπού 6–0 Παρτιζάνι Τιράνων 2–0 4–0
ΦΚ Βάρνταρ 1992 3–0 1990 ΦΚ Σαμτρέντια 1–0 2–0
Γκλέναβον ΦΚ 1–0 ΦΧ Χαφναρφιόρδουρ 0–0 1–0
Χιμπέρνιανς ΦΚ 2–7 ΦΚ Τσερνομόρετς Οδησσού 2–5 0–2
Καπάζ ΠΦΚ 1–9 Αούστρια Βιέννης 0–4 1–5
Λίλεστρεμ ΣΚ 4–1 Φλόρα Τάλιν 4–0 0–1
Μάδεργουελ ΦΚ 3–3(ε.) ΜΥΠΑ Μιλικόσκι 1–3 2–0
Έρεμπρο ΣΚ 0–3 ΦΚ Αβενίρ Μπέγκεν 0–0 0–3
ΠΦΚ Μπότεφ Πλόβντιφ 2–0 1990 Ντιναμό Τιφλίδας 1–0 1–0
ΠΦΚ Σλάβια Σόφιας 0–3 Ολυμπιακός 0–2 0–1
Ρέιθ Ρόβερς ΦΚ 6–2 ΓΙ Γκότα 4–0 2–2
ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 0–1 Νεσατέλ Ξαμάξ 0–1 0–0
Σέλμπουρν ΦΚ 0–6 ΙΑ Άκρανες 0–3 0–3
Σλόβαν Μπρατισλάβας 6–0 ΝΚ Όσιγιεκ 4–0 2–0
Στουρμ Γκρατς 1–2 Σλάβια Πράγας 0–1 1–1
ΚΦ Τίρανα 0–3 Χάποελ Μπερ Σεβά 0–1 0–2
Σκόντο ΦΚ 1–2 ΝΚ Μάριμπορ 1–0 0–2
Τάμπερεεν Πάλο-Βέικοτ 1–7 Βίκινγκ ΦΚ 0–4 1–3
Ζαγκλέμπιε Λούμπιν 1–0 Σιράκ ΦΚ 0–0 1–0
ΦΚ Ζίμπρου Κισινάου 2–0 Χάποελ Τελ Αβίβ 2–0 0–0

Πρώτος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Λουγκάνο 2–1 ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 1–1 1–0
ΑΚ Μίλαν 8–1 Ζαγκλέμπιε Λούμπιν 4–0 4–1
Σπάρτα Πράγας (ε.)2–2 Σίλκεμποργκ ΙΦ 0–1 2–1
ΑΣ Μονακό 1–3 Λιντς Γιουνάιτεντ 0–3 1–0
Μπάγερν Μονάχου 5–1 Λοκομοτίβ Μόσχας 0–1 5–0
Μπρόντμπυ ΙΦ 3–0 Λίλεστρεμ ΣΚ 3–0 0–0
ΦΚ Τσερνομόρετς Οδησσού (π.)1-1 Βίτζεβ Λοτζ 1–0 0–1
Αλάνια Βλαντικαφκάς 1–2 Λίβερπουλ Φ.Κ. 1–2 0–0
Φενερμπαχτσέ Σπορ Κουλουμπού 1–4 Ρεάλ Μπέτις 1–2 0–2
Αούστρια Βιέννης 1–3 Ντιναμό Μινσκ 1–2 0–1
ΦΚ Βάρνταρ 1992 1–3 Ζιροντέν Μπορντό 0–2 1–1
Γκλέναβον ΦΚ 0–7 Βέρντερ Βρέμης 0–2 0–5
Χάποελ Μπερ Σεβά 0–12 Μπαρτσελόνα 0–7 0–5
Λιρς ΣΚ 2–5 Μπενφίκα 1–3 1–2
Μάλμε ΦΦ 2–2(ε.) Νότιγχαμ Φόρεστ 2–1 0–1
ΜΥΠΑ Μιλικόσκι 2–8 ΠΣΦ Αϊντχόφεν 1–1 1–7
Νεσατέλ Ξαμάξ 1–5 ΑΣ Ρόμα 1–1 0–4
Ολυμπιακός 5–1 ΝΚ Μάριμπορ 2–0 3–1
Λέφσκι Σόφιας 1–3 Αίντραχτ Άαλστ 1–2 0–1
Ρέιθ Ρόβερς ΦΚ 3–2 ΙΑ Άκρανες 3–1 0–1
ΡΚ Λανς 13–0 ΦΚ Αβενίρ Μπέγκεν 6–0 7–0
ΡΚ Στρασμπούρ 5–0 Ουίπεστ ΦΚ 3–0 2–0
Ρόντα ΓΚ 5–2 ΝΚ Ολίμπια Λιουμπλιάνα 5–0 0–2
ΣΚ Φαρένσε 0–2 Ολιμπίκ Λυών 0–1 0–1
ΣΚ Φράιμπουργκ 1–2 Σλάβια Πράγας 1–2 0–0
ΦΚ Ρότορ Βόλγκογκραντ (ε.)2–2 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0–0 2–2
Σεβίλλη ΦΚ 3–1 ΠΦΚ Μπότεφ Πλόβντιφ 2–0 1–1
Σλόβαν Μπρατισλάβας 2–4 ΦΚ Καϊζερσλάουτερν 2–1 0–3
Σ.Σ. Λάτσιο 7–1 Ομόνοια 5–0 2–1
Βίκινγκ ΦΚ 1–2 ΑΖ Οσέρ 1–1 0–1
Βιτόρια Γκιμαράες 3–1 Σταντάρ Λιέγης 3–1 0–0
ΦΚ Ζίμπρου Κισινάου 3–1 ΦΚ Γιέλγκαβα 1–0 2–1

Δεύτερος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Καϊζερσλάουτερν 1–4 Ρεάλ Μπέτις 1–3 0–1
ΦΚ Λουγκάνο 1–3 Σλάβια Πράγας 1–2 0–1
Σπάρτα Πράγας 6–3 ΦΚ Ζίμπρου Κισινάου 4–3 2–0
ΑΖ Οσέρ 0–1 Νότιγχαμ Φόρεστ 0–1 0–0
ΑΣ Ρόμα 4–0 Αίντραχτ Άαλστ 4–0 0–0
Μπρόντμπυ ΙΦ 1–0 Λίβερπουλ Φ.Κ. 0–0 1–0
Μπαρτσελόνα 7–0 Βιτόρια Γκιμαράες 3–0 4–0
ΦΚ Τσερνομόρετς Οδησσού 0–4 ΡΚ Λανς 0–0 0–4
Ζιροντέν Μπορντό 3–1 ΦΚ Ρότορ Βόλγκογκραντ 2–1 1–0
Λιντς Γιουνάιτεντ 3–8 ΠΣΦ Αϊντχόφεν 3–5 0–3
Ολιμπίκ Λυών 4–1 Σ.Σ. Λάτσιο 2–1 2–0
Ρέιθ Ρόβερς ΦΚ 1–4 Μπάγερν Μονάχου 0–2 1–2
ΡΚ Στρασμπούρ 1–3 ΑΚ Μίλαν 0–1 1–2
Σεβίλλη ΦΚ (ε.)2–2 Ολυμπιακός 1–0 1–2(παρ.)
Μπενφίκα 3–2 Ρόντα ΓΚ 1–0 2–2
Βέρντερ Βρέμης 6–2 Ντιναμό Μινσκ 5–0 1–2

Τρίτος γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΑΚ Μίλαν 2–0 Σπάρτα Πράγας 2–0 0–0
Μπάγερν Μονάχου 7–2 Μπενφίκα 4–1 3–1
Μπρόντμπυ ΙΦ 3–4 ΑΣ Ρόμα 2–1 1–3
Ζιροντέν Μπορντό 3–2 Ρεάλ Μπέτις 2–0 1–2
Νότιγχαμ Φόρεστ 1–0 Ολιμπίκ Λυών 1–0 0–0
ΠΣΦ Αϊντχόφεν 2–1 Βέρντερ Βρέμης 2–1 0–0
Σεβίλλη ΦΚ 2–4 Μπαρτσελόνα 1–1 1–3
Σλάβια Πράγας 1–0 ΡΚ Λανς 0–0 1–0(παρ.)

Προημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΑΚ Μίλαν 2–3 Ζιροντέν Μπορντό 2–0 0–3
Μπάγερν Μονάχου 7–2 Νότιγχαμ Φόρεστ 2–1 5–1
Μπαρτσελόνα 5–4 ΠΣΦ Αϊντχόφεν 2–2 3–2
Σλάβια Πράγας (ε.)3–3 ΑΣ Ρόμα 2–0 1–3(παρ.)

Ημιτελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου 4–3 Μπαρτσελόνα 2–2 2–1
Σλάβια Πράγας 0–2 Ζιροντέν Μπορντό 0–1 0–1

Τελικοί[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου 5–1 Ζιροντέν Μπορντό 2–0 3–1

Δείτε ακόμη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]