ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019–20

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
(Ανακατεύθυνση από ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20)
Μετάβαση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20
Το Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ στην Κωνσταντινούπολη που θα φιλοξενήσει τον τελικό.
Πληροφορίες
ΗμερομηνίεςΠροκριματικά:
25 Ιουνίου – 28 Αυγούστου 2019
Κύρια Φάση:
17 Σεπτεμβρίου 2019 – 30 Μαΐου 2020
ΟμάδεςΚύρια Φάση: 32
Συνολικά: 79 (από 54 ομοσπονδίες)
2018-19
2020-21

Το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20 θα είναι η 65η σεζόν της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης με διοργανώτρια την ΟΥΕΦΑ, και η 28η σεζόν από τότε που μετονομάστηκε σε ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ που βρίσκεται στην Κωνσταντινούπολη, Τουρκία. [1]

Το Βοηθός διαιτητή βίντεο ή ευρέως γνωστό, VAR, θα χρησιμοποιηθεί από τα πλέι-οφ και μετά.

Κατανομή των ομάδων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Συνολικά 79, 80 ή 81 ομάδες από 54 ή 55 ποδοσφαιρικές ομοσπονδίες μέλη πρόκειται να πάρουν μέρος στην διοργάνωση (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν που δεν έχει εγχώριο πρωτάθλημα). Η κατάταξη των ομοσπονδιών που βασίζεται στον συντελεστή της ΟΥΕΦΑ αποφασίζει για το πόσες ομάδες θα συμμετάσχουν από κάθε ομοσπονδία:

  • Οι ομοσπονδίες 1-4 στέλνουν 4 ομάδες η καθεμιά
  • Οι ομοσπονδίες 5-6 στέλνουν 3 ομάδες η καθεμιά
  • Οι ομοσπονδίες 7-15 στέλνουν 2 ομάδες η καθεμιά
  • Οι ομοσπονδίες 16-55 (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν) στέλνουν 1 ομάδα η καθεμιά
  • Οι νικητές του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2018–19 και ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2018-19 παίρνουν από μια θέση στους ομίλους αν δεν προκριθούν μέσω των εγχώριων πρωταθλημάτων τους.


Κατάταξη ομοσπονδιών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Για το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20 οι ομοσπονδίες κατανεμήθηκαν με βάση την επίδοσή τους σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις από την περίοδο 2013–14 έως και την περίοδο 2017–18.[2]

Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
1 Flag of Spain.svg Ισπανία 106.998 4
2 Flag of England.svg Αγγλία 79.605
3 Flag of Italy.svg Ιταλία 76.249
4 Flag of Germany.svg Γερμανία 71.427
5 Flag of France.svg Γαλλία 56.415 3
6 Flag of Russia.svg Ρωσία 53.382
7 Flag of Portugal.svg Πορτογαλία 47.248 2
8 Flag of Ukraine.svg Ουκρανία 41.133
9 Flag of Belgium.svg Βέλγιο 38.500
10 Flag of Turkey.svg Τουρκία 35.800
11 Flag of Austria.svg Αυστρία 32.850
12 Flag of Switzerland.svg Ελβετία 30.200
13 Flag of the Czech Republic.svg Τσεχία 30.175
14 Flag of the Netherlands.svg Ολλανδία 29.749
15 Flag of Greece.svg Ελλάδα 28.600
16 Flag of Croatia.svg Κροατία 26.000 1
17 Flag of Denmark.svg Δανία 25.950
18 Flag of Israel.svg Ισραήλ 21.750
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
19 Flag of Cyprus.svg Κύπρος 21.550 1
20 Flag of Romania.svg Ρουμανία 20.450
21 Flag of Poland.svg Πολωνία 20.125
22 Flag of Sweden.svg Σουηδία 19.975
23 Flag of Azerbaijan.svg Αζερμπαϊτζάν 19.125
24 Flag of Bulgaria.svg Βουλγαρία 19.125
25 Flag of Serbia.svg Σερβία 18.750
26 Flag of Scotland.svg Σκωτία 18.625
27 Flag of Belarus.svg Λευκορωσία 18.625
28 Flag of Kazakhstan.svg Καζακστάν 18.125
29 Flag of Norway.svg Νορβηγία 17.425
30 Flag of Slovenia.svg Σλοβενία 14.500
31 Flag of Liechtenstein.svg Λίχτενσταϊν 13.000 0
32 Flag of Slovakia.svg Σλοβακία 12.125 1
33 Flag of Moldova.svg Μολδαβία 10.000
34 Flag of Albania.svg Αλβανία 8.500
35 Flag of Iceland.svg Ισλανδία 8.250
36 Flag of Hungary.svg Ουγγαρία 8.125
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
37 Flag of North Macedonia.svg Βόρεια Μακεδονία 7.500 1
38 Flag of Finland.svg Φινλανδία 6.900
39 Flag of Ireland.svg Ιρλανδία 6.700
40 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Βοσνία και Ερζεγοβίνη 6.625
41 Flag of Latvia.svg Λετονία 5.625
42 Flag of Estonia.svg Εσθονία 5.500
43 Flag of Lithuania.svg Λιθουανία 5.375
44 Flag of Montenegro.svg Μαυροβούνιο 5.000
45 Flag of Georgia.svg Γεωργία 5.000
46 Flag of Armenia.svg Αρμενία 4.875
47 Flag of Malta.svg Μάλτα 4.500
48 Flag of Luxembourg.svg Λουξεμβούργο 4.375
49 Ulster Banner.svg Βόρεια Ιρλανδία 4.250
50 Flag of Wales.svg Ουαλία 3.875
51 Flag of the Faroe Islands.svg Νήσοι Φερόες 3.750
52 Flag of Gibraltar.svg Γιβραλτάρ 3.000
53 Flag of Andorra.svg Ανδόρρα 1.331
54 Flag of San Marino.svg Άγιος Μαρίνος 0.499
55 Flag of Kosovo.svg Κόσοβο 0.000

Ομάδες ανά γύρο[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Αυτή είναι η λίστα για την κατάταξη των θέσεων:[3]

Ομάδες που μπαίνουν σε αυτόν τον γύρο Ομάδες που προκρίθηκαν από τον προηγούμενο γύρο
Προκαταρκτικός Γύρος
(4 ομάδες)
  • 4 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 52–55
Πρώτος προκριματικός γύρος
(32 ομάδες)
  • 31 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 20–51 (εξαιρείται το Λίχτενσταϊν)
  • 1 νικητής από τον προκαταρκτικό γύρο
Δεύτερος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές
(20 ομάδες)
  • 4 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 16–19
  • 16 νικητές από τον πρώτο προκριματικό γύρο
Μη-πρωταθλητές
(4 ομάδες)
  • 4 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 12–15
Τρίτος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές
(12 ομάδες)
  • 2 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 14–15
  • 10 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές
(8 ομάδες)
  • 5 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 7–11
  • 1 τρίτη από την ομοσπονδία 6
  • 2 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
Γύρος Πλέι-Οφ Πρωταθλητές
(8 ομάδες)
  • 2 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 12–13
  • 6 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές
(4 ομάδες)
  • 4 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
Φάση Ομίλων
(32 ομάδες)
  • 11 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 1–11
  • 6 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 1–6
  • 5 τρίτες από τις ομοσπονδίες 1–5
  • 4 τέταρτες από τις ομοσπονδίες 1–4
  • 4 νικητές από την φάση πλέι-οφ (Πρωταθλητές)
  • 2 νικητές από την φάση πλέι-οφ (Μη-πρωταθλητές)
Φάση Νοκ-Άουτ
(16 ομάδες)
  • 8 νικητές ομίλων από την φάση ομίλων
  • 8 δεύτεροι ομίλων από την φάση ομίλων
  • Ο νικητής του προηγούμενου Τσάμπιονς Λιγκ προκρίνεται απευθείας στους ομίλους όμως αφού το κατέκτησε η Λίβερπουλ ΦΚ η οποία είχε ήδη προκριθεί στους ομίλους μέσω του πρωταθλήματός της τότε θα γίνουν οι εξής αλλαγές:
    • Η πρωταθλήτρια της ομοσπονδίας 11 (Αυστρία) ξεκινάει στην φάση ομίλων αντί για την φάση πλέι-οφ.
    • Η πρωταθλήτρια της ομοσπονδίας 13 (Τσεχία) ξεκινάει στην φάση πλέι-οφ αντί για τον τρίτο προκριματικό γύρο.
    • Η πρωταθλήτρια της ομοσπονδίας 15 (Ελλάδα) ξεκινάει στον τρίτο προκριματικό γύρο αντί για τον δεύτερο προκριματικό γύρο.
    • Οι πρωταθλήτριες των ομοσπονδιών 18 και 19 (Ισραήλ και Κύπρος) ξεκινάνε στον δεύτερο προκριματικό γύρο αντί για τον πρώτο προκριματικό γύρο.
  • Ο νικητής του προηγούμενου Γιουρόπα Λιγκ προκρίνεται απευθείας στους ομίλους αφού το κατέκτησε η Τσέλσι ΦΚ η οποία είχε ήδη προκριθεί στους ομίλους μέσω του πρωταθλήματός της τότε θα γίνουν οι εξής αλλαγές:
    • Η 3η ομάδα της ομοσπονδίας 5 (Γαλλία) ξεκινάει στην φάση ομίλων αντί για την φάση πλέι-οφ.
    • Οι 2ες των ομοσπονδιών 10 και 11 (Τουρκία και Αυστρία) ξεκινάνε από τον τρίτο προκριματικό γύρο αντί για τον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Ομάδες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Μέσα σε παρενθέσεις παρουσιάζονται οι θέσεις που κατέλαβαν οι ομάδες στα εθνικά τους πρωταθλήματα την προηγούμενη σεζόν.
(ΚΤ: κάτοχος τίτλου Τσάμπιονς Λιγκ, ΓΛ: κάτοχος τίτλου Γιουρόπα Λιγκ).[3]

Φάση ομίλων
Flag of England.svg Λίβερπουλ ()ΚΤ Flag of England.svg Τότεναμ () Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία () Flag of Portugal.svg Μπενφίκα (1η)
Flag of England.svg Τσέλσι ΦΚ ()ΓΛ Flag of Italy.svg Γιουβέντους () Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν () Flag of Ukraine.svg ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ (1η)
Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα () Flag of Italy.svg ΣΣΚ Νάπολι () Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν (1η) Flag of Belgium.svg ΚΡΚ Γκενκ (1η)
Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης () Flag of Italy.svg Αταλάντα ΜΚ () Flag of France.svg Λιλ ΟΣΚ (2η) Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι (1η)
Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης () Flag of Italy.svg ΦΚ Ίντερ Μιλάνο() Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών (3η) Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ (1η)
Flag of Spain.svg Βαλένθια ΚΦ () Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου () Flag of Russia.svg ΦΚ Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (1η)
Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι () Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ () Flag of Russia.svg ΦΚ Λοκομοτίβ Μόσχας (2η)
Γύρος Πλέι-Όφ
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
Flag of Switzerland.svg Γιανγκ Μπόις (1η) Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας (1η)
Τρίτος προκριματικός γύρος
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
Flag of Greece.svg ΠΑΟΚ () Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ () Flag of Russia.svg ΦΚ Κρασνοντάρ (3η) Flag of Belgium.svg Κλαμπ Μπρυζ (2η)
Flag of Portugal.svg Πόρτο (2η) Flag of Turkey.svg Ιστανμπούλ Μπασάκσεχιρ (2η)
Flag of Ukraine.svg Ντιναμό Κιέβου (2η) Flag of Austria.svg ΛΑΣΚ Λιντς (2η)
Δεύτερος προκριματικός γύρος
Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1η) Flag of Israel.svg Μακάμπι Τελ Αβίβ (1η) Flag of Switzerland.svg ΦΚ Βασιλεία (2η) Flag of the Netherlands.svg ΠΣΦ Αϊντχόφεν ()
Flag of Denmark.svg ΦΚ Κοπεγχάγη () Flag of Cyprus.svg ΑΠΟΕΛ (1η) Flag of the Czech Republic.svg ΦΚ Βικτόρια Πλζεν (2η) Flag of Greece.svg Ολυμπιακός ()
Πρώτος προκριματικός γύρος
Flag of Romania.svg ΤΦΡ Κλουζ (1η) Flag of Kazakhstan.svg ΦΚ Αστανά (1η) Flag of North Macedonia.svg ΦΚ Σκεντίγια (1η) Flag of Georgia.svg Σαμπουρτάλο Τιφλίδας (1η)
Flag of Poland.svg Πιαστ Γκλίβιτσε(1η) Flag of Norway.svg Ρόσενμποργκ ΜΚ () Flag of Finland.svg ΧΓΚ Ελσίνκι (1η) Flag of Armenia.svg Αραράτ-Αρμένια (1η)
Flag of Sweden.svg ΑΪΚ Στοκχόλμης (1η) Flag of Slovenia.svg ΝΚ Μάριμπορ (1η) Flag of Ireland.svg Νταντάλκ ΦΚ (1η) Flag of Malta.svg Βαλέτα ΦΚ (1η)
Flag of Azerbaijan.svg Καραμπάγ ΦΚ (1η) Flag of Slovakia.svg Σλόβαν Μπρατισλάβας (1η) Flag of Bosnia and Herzegovina.svg ΦΚ Σαράγεβο (1η) Flag of Luxembourg.svg Φ91 Ντουντελάνζ (1η)
Flag of Bulgaria.svg Λουντογκόρετς Ραζγκράντ (1η) Flag of Moldova.svg ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ (1η) Flag of Latvia.svg Ρίγα ΦΚ (1η) Ulster Banner.svg Λίνφιλντ ΦΚ (1η)
Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας (1η) Flag of Albania.svg Παρτιζάνι Τιράνων (1η) Flag of Estonia.svg ΓΚ Νέμε Κάλιου (1η) Flag of Wales.svg Δε Νιου Σαιντς ΦΚ (1η)
Flag of Scotland.svg Σέλτικ Γλασκώβης () Flag of Iceland.svg Βάλουρ Ρέικιαβικ (1η) Flag of Lithuania.svg ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε (1η) Flag of the Faroe Islands.svg ΗΒ (1η)
Flag of Belarus.svg ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1η) Flag of Hungary.svg Φερεντσβάρος (1η) Flag of Montenegro.svg ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς (1η)
Προκαταρκτικός γύρος
Flag of Gibraltar.svg Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ (1η) Flag of Andorra.svg ΦΚ Σάντα Κολόμα (1η) Flag of San Marino.svg Τρε Πεν (1η) Flag of Kosovo.svg Φερονικέλι (1η)

Γύροι και ημερομηνίες κληρώσεων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης είναι το ακόλουθο:

Φάση Γύρος Ημερ.Κλήρωσης Πρώτος Αγώνας Δεύτερος Αγώνας
Προκαταρκτικός Προκαταρκτικός Γύρος 11 Ιουνίου 2019 25 Ιουνίου 2019 (Ημιτελικός γύρος) 28 Ιουνίου 2019 (Τελικός γύρος)
Προκριματικά Πρώτος Προκρ. Γύρος 18 Ιουνίου 2019 9-10 Ιουλίου 2019 16-17 Ιουλίου 2019
Δεύτερος Προκρ. Γύρος 23-24 Ιουλίου 2019 30-31 Ιουλίου 2019
Τρίτος Προκρ. Γύρος 22 Ιουλίου 2019 6-7 Αυγούστου 2019 13 Αυγούστου 2019
Πλέι-Οφ Γύρος Πλέι-Οφ 5 Αυγούστου 2019 20-21 Αυγούστου 2019 27-28 Αυγούστου 2019
Φάση Ομίλων 1η Αγωνιστική 29 Αυγούστου 2019
(Μονακό)
17-18 Σεπτεμβρίου 2019
2η Αγωνιστική 1-2 Οκτωβρίου 2019
3η Αγωνιστική 22-23 Οκτωβρίου 2019
4η Αγωνιστική 5-6 Νοεμβρίου 2019
5η Αγωνιστική 26-27 Νοεμβρίου 2019
6η Αγωνιστική 10-11 Δεκεμβρίου 2019
Φάση Νόκ-Άουτ Φάση των 16 16 Δεκεμβρίου 2019 18-19 & 25–26 Φεβρουαρίου 2020 10-11 & 17-18 Μαρτίου 2020
Προημιτελικοί 20 Μαρτίου 2020 7-8 Απριλίου 2020 14-15 Απριλίου 2020
Ημιτελικοί 28-29 Απριλίου 2020 5-6 Μαΐου 2020
Τελικός 30 Μαΐου 2020 στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ στην Κωνσταντινούπολη Flag of Turkey.svg


Προκαταρκτικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση για τον προκαταρκτικό γύρο πραγματοποιήθηκε στις 11 Ιουνίου 2019. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 25 Ιουνίου, ενώ ο τελικός στις 28 Ιουνίου 2019. Οι ηττημένοι από τους ημιτελικούς και τον τελικό θα συνεχίσουν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2018-19.

Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Φαντίλ Βόκρι Στέιντιουμ στην Πριστίνα, Κόσοβο.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Ημιτελικός γύρος
Φερονικέλι Flag of Kosovo.svg 1-0 Flag of Gibraltar.svg Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ
Τρε Πέννε Flag of San Marino.svg 0-1 Flag of Andorra.svg ΦΚ Σάντα Κολόμα
Τελικός γύρος
Φερονικέλι Flag of Kosovo.svg 2-1 Flag of Andorra.svg ΦΚ Σάντα Κολόμα

Πρώτος προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση για τον πρώτο προκριματικό γύρο διεξήχθει στις 18 Ιουνίου 2019. Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 9 και 10 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 16 και 17 Ιουλίου 2019. Οι ηττημένοι συνέχισαν στον 2ο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20.


Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΓΚ Νέμε Κάλιου Flag of Estonia.svg 2–2 (ε) Flag of North Macedonia.svg ΦΚ Σκεντίγια 0–1 2–1
ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε Flag of Lithuania.svg 1–2 Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 0–0 1–2
Αραράτ-Αρμένια Flag of Armenia.svg 3–4 Flag of Sweden.svg ΑΪΚ Στοκχόλμης 2–1 1–3
ΦΚ Αστανά Flag of Kazakhstan.svg 2–3 Flag of Romania.svg ΤΦΡ Κλουζ 1–0 1–3
Φερεντσβάρος Flag of Hungary.svg 5–3 Flag of Bulgaria.svg Λουντογκόρετς Ραζγκράντ 2–1 3–2
Παρτιζάνι Τιράνων Flag of Albania.svg 0–2 Flag of Azerbaijan.svg Καραμπάγ ΦΚ 0–0 0–2
Σλόβαν Μπρατισλάβας Flag of Slovakia.svg 2–2
(2–3 πέν.)
Flag of Montenegro.svg ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς 1–1 1–1(παρ.)
ΦΚ Σαράγεβο Flag of Bosnia and Herzegovina.svg 2–5[Α] Flag of Scotland.svg Σέλτικ Γλασκώβης 1–3 1–2
ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ Flag of Moldova.svg 3–4 Flag of Georgia.svg Σαμπουρτάλο Τιφλίδας 0–3 3–1
Φ91 Ντουντελάνζ Flag of Luxembourg.svg 3–3 (ε) Flag of Malta.svg Βαλέτα ΦΚ 2–2 1–1
Λίνφιλντ ΦΚ Ulster Banner.svg 0–6 Flag of Norway.svg Ρόσενμποργκ ΜΚ 0–2 0–4
Βάλουρ Ρέικιαβικ Flag of Iceland.svg 0–5 Flag of Slovenia.svg ΝΚ Μάριμπορ 0–3 0–2
Νταντάλκ ΦΚ Flag of Ireland.svg 0–0
(5–4 πέν.)
Flag of Latvia.svg Ρίγα ΦΚ 0–0 0–0(παρ.)
Δε Νιου Σαιντς ΦΚ Flag of Wales.svg 3–2 Flag of Kosovo.svg Φερονικέλι 2–2 1–0
ΧΓΚ Ελσίνκι Flag of Finland.svg 5–2 Flag of the Faroe Islands.svg ΗΒ 3–0 2–2
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ Flag of Belarus.svg 3–2 Flag of Poland.svg Πιαστ Γκλίβιτσε 1–1 2–1

^  Α. Ο ηττημένος θα πάρει ειδική άδεια για να συμμετάσχει στον τρίτο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20.

Δεύτερος προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο διεξήχθει στις 19 Ιουνίου 2019[4]. Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 23 και 24 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 30 Ιουλίου και 31 Ιουλίου 2019. Οι ηττημένοι συνέχισαν στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο δεύτερος προκριματικός γύρος έχει δυο μονοπάτια: των πρωταθλητών της χώρας και των μη πρωταθλητών.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
ΤΦΡ Κλουζ Flag of Romania.svg 3-2 Flag of Israel.svg Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 2-2
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ Flag of Belarus.svg 2-3 Flag of Norway.svg Ρόσενμποργκ ΜΚ 2-1 0-2
Δε Νιου Σαιντς ΦΚ Flag of Wales.svg 0-3 Flag of Denmark.svg ΦΚ Κοπεγχάγη 0-2 0-1
Φερεντσβάρος Flag of Hungary.svg 4-2 Flag of Malta.svg Βαλέτα ΦΚ 3-1 1-1
Νταντάλκ ΦΚ Flag of Ireland.svg 1-4 Flag of Azerbaijan.svg Καραμπάγ ΦΚ 1-1 0-3
Σαμπουρτάλο Τιφλίδας Flag of Georgia.svg 0-5 Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2 0-3
Σέλτικ Γλασκώβης Flag of Scotland.svg 7-0 Flag of Estonia.svg ΓΚ Νέμε Κάλιου 5-0 2-0
Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Flag of Serbia.svg 3-2 Flag of Finland.svg ΧΓΚ Ελσίνκι 2-0 1-2
ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς Flag of Montenegro.svg 0-4 Flag of Cyprus.svg ΑΠΟΕΛ 0-1 0-3
ΝΚ Μάριμπορ Flag of Slovenia.svg 4-4 (ε) Flag of Sweden.svg ΑΪΚ Στοκχόλμης 2-1 2-3 (παρ.)
Μη Πρωταθλητές
ΦΚ Βικτόρια Πλζεν Flag of the Czech Republic.svg 0-4 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός 0-0 0-4
ΠΣΦ Αϊντχόφεν Flag of the Netherlands.svg 4-4 (ε) Flag of Switzerland.svg ΦΚ Βασιλεία 3-2 1-2

Τρίτος προκριματικός γύρος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο τρίτος προκριματικός γύρος χωρίστηκε επίσης σε δύο σκέλη: ένα για τους πρωταθλητές κι ένα για τους μη πρωταθλητές.

Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε στις 22 Ιουλίου 2019. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 6 και 7 Αυγούστου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 13 Αυγούστου 2019.[5]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
ΤΦΡ Κλουζ Flag of Romania.svg 5-4 Flag of Scotland.svg Σέλτικ Γλασκώβης 1-1 4-3
ΑΠΟΕΛ Flag of Cyprus.svg 3-2 Flag of Azerbaijan.svg Καραμπάγ ΦΚ 1-2 2-0
ΠΑΟΚ Flag of Greece.svg 4-5 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ 2-2 2-3
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of Croatia.svg 5-1 Flag of Hungary.svg Φερεντσβάρος 1-1 4-0
Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου Flag of Serbia.svg 2-2 (7-6 πέν.) Flag of Denmark.svg ΦΚ Κοπεγχάγη 1-1 1-1 (παρ.)
ΝΚ Μάριμπορ Flag of Slovenia.svg 2-6 Flag of Norway.svg Ρόσενμποργκ ΜΚ 1-3 1-3
Μη Πρωταθλητές
Ιστανμπούλ Μπασάκσεχιρ Flag of Turkey.svg 0-3 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός 0-1 0-2
ΦΚ Κρασνοντάρ Flag of Russia.svg 3-3 (ε) Flag of Portugal.svg Πόρτο 0-1 3-2
Κλαμπ Μπρυζ Flag of Belgium.svg 4-3 Flag of Ukraine.svg Ντιναμό Κιέβου 1-0 3-3
ΦΚ Βασιλεία Flag of Switzerland.svg 2-5 Flag of Austria.svg ΛΑΣΚ Λιντς 1-2 1-3


Γύρος Πλέι-Οφ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο γύρος των πλέι-οφ χωρίστηκε επίσης σε δύο σκέλη: ένα για τους πρωταθλητές κι ένα για τους μη πρωταθλητές.

Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε στις 5 Αυγούστου 2019. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 20 και 21 Αυγούστου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 27 και 28 Αυγούστου 2019.[6][7]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of Croatia.svg 3-1 Flag of Norway.svg Ρόσενμποργκ ΜΚ 2-0 1-1
ΤΦΡ Κλουζ Flag of Romania.svg 0-2 Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας 0-1 0-1
Γιανγκ Μπόις Flag of Switzerland.svg 3-3 (ε) Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 2-2 1-1
ΑΠΟΕΛ Flag of Cyprus.svg 0-2 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ 0-0 0-2
Μη Πρωταθλητές
ΛΑΣΚ Λιντς Flag of Austria.svg 1-3 Flag of Belgium.svg Κλαμπ Μπρυζ 0-1 1-2
Ολυμπιακός Flag of Greece.svg 6-1 Flag of Russia.svg ΦΚ Κρασνοντάρ 4-0 2-1


Φάση ομίλων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποιήθηκε στις 29 Αυγούστου 2019.

1ο γκρουπ δυναμικότητας 2ο γκρουπ δυναμικότητας 3ο γκρουπ δυναμικότητας 4ο γκρουπ δυναμικότητας
Flag of England.svg Λίβερπουλ ΚΤ Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών Flag of Russia.svg Λοκομοτίβ Μόσχας 
Flag of England.svg Τσέλσι ΓΛ Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν Flag of Belgium (civil).svg Γκενκ
Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι
Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι Flag of Italy.svg Νάπολι Flag of Greece.svg Ολυμπιακός Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία
Flag of Italy.svg Γιουβέντους Flag of Ukraine.svg Σαχτάρ Ντονέτσκ Flag of Belgium (civil).svg Κλαμπ Μπρυζ  Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας
Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου Flag of England.svg Τότεναμ Flag of Spain.svg Βαλένθια Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας
Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ Flag of Italy.svg Ίντερ Μιλάνο Flag of Italy.svg Αταλάντα
Flag of Russia.svg Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Flag of Portugal.svg Μπενφίκα Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of France.svg Λιλ

Όλες οι ώρες είναι στην Ώρα Κεντρικής Ευρώπης (CET) και σε παρένθεση η τοπική ώρα, όπου χρειαστεί.

1ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΠΣΖ ΡΜΑ ΚΛΜ ΓΛΤ
1 Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν 6 5 1 0 17 2 +15 16 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 3-0 1-0 5-0
2 Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης 6 3 2 1 14 8 +6 11 2-2 2-2 6-0
3 Flag of Belgium (civil).svg Κλαμπ Μπρυζ 6 0 3 3 4 12 −8 3 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 0-5 1-3 0-0
4 Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι 6 0 2 4 1 14 −13 2 0-1 0-1 1-1
Πηγή: [1]
18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
18:55
Κλαμπ Μπρυζ Flag of Belgium (civil).svg 0-0 Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι Jan Breydel Stadium, Μπρυζ
Θεατές: 26.616[8]
Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Report
18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00
Παρί Σεν Ζερμέν Flag of France.svg 3-0 Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης Παρκ ντε Πρενς, Παρίσι
Θεατές: 46.361[8]
Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)
Ντι Μαρία Soccerball shade.svg 14'33'

Μονιέ Soccerball shade.svg 90+1'

Report

1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
18:55
Ρεάλ Μαδρίτης Flag of Spain.svg 2-2 Flag of Belgium (civil).svg Κλαμπ Μπρυζ Στάδιο Σαντιάγο Μπερναμπέου, Μαδρίτη
Θεατές: 65.112[9]
Διαιτητής: Γκιόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)
Ράμος Soccerball shade.svg 55'

Καζεμίρο Soccerball shade.svg 85'

Report Ντενίς Soccerball shade.svg 9'39'
1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00 (22:00 TRT)
Γαλατασαράι Flag of Turkey.svg 0-1 Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν Türk Telekom Arena, Κωνσταντινούπολη
Θεατές: 46.532[9]
Διαιτητής: Σίμον Μάρτσινιακ (Πολωνία)
Report Ικάρντι Soccerball shade.svg 52'

22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00 (22:00 TRT)
Γαλατασαράι Flag of Turkey.svg 0-1 Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης Türk Telekom Arena, Κωνσταντινούπολη
Θεατές: 48.886[10]
Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
Report Κρόος Soccerball shade.svg 18'
22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00
Κλαμπ Μπρυζ Flag of Belgium (civil).svg 0-5 Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν Jan Breydel Stadium, Μπρυζ
Θεατές: 26.946[10]
Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ (Γερμανία)
Report Ικάρντι Soccerball shade.svg 7'63'

Εμπαπέ Soccerball shade.svg 61'79'83'


6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Ρεάλ Μαδρίτης Flag of Spain.svg 6-0 Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι Στάδιο Σαντιάγο Μπερναμπέου, Μαδρίτη
Report
6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Παρί Σεν Ζερμέν Flag of France.svg 1-0 Flag of Belgium (civil).svg Κλαμπ Μπρυζ Παρκ ντε Πρενς, Παρίσι
Report

26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
18:55 (20:55 TRT)
Γαλατασαράι Flag of Turkey.svg 1-1 Flag of Belgium (civil).svg Κλαμπ Μπρυζ Türk Telekom Arena, Κωνσταντινούπολη
Report
26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00
Ρεάλ Μαδρίτης Flag of Spain.svg 2-2 Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν Στάδιο Σαντιάγο Μπερναμπέου, Μαδρίτη
Report

11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00
Κλαμπ Μπρυζ Flag of Belgium (civil).svg 1-3 Flag of Spain.svg Ρεάλ Μαδρίτης Jan Breydel Stadium, Μπρυζ
Report
11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00
Παρί Σεν Ζερμέν Flag of France.svg 5-0 Flag of Turkey.svg Γαλατασαράι Παρκ ντε Πρενς, Παρίσι
Report

2ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΜΠΓ ΤΟΤ ΟΛΥ ΕΡΥ
1 Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου 6 6 0 0 24 5 +19 18 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 3-1 2-0 3-0
2 Flag of England.svg Τότεναμ 6 3 1 2 18 14 +4 10 2-7 4-2 5-0
3 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός 6 1 1 4 8 14 −6 4 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 2-3 2-2 1-0
4 Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας 6 1 0 5 3 20 −17 3 0-6 0-4 3-1
Πηγή: [2]
18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
18:55 (19:55 EEST)
Ολυμπιακός Flag of Greece.svg 2-2 Flag of England.svg Τότεναμ Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης, Πειραιάς
Θεατές: 31.001[8]
Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκκι (Ιταλία)
Ποντένσε Soccerball shade.svg 44'

Βαλμπουενά Soccerball shade.svg 54' (πεν.)

Report Κέιν Soccerball shade.svg 26' (πεν.)

Μόουρα Soccerball shade.svg 30'

18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00
Μπάγερν Μονάχου Flag of Germany.svg 3-0 Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας Αλιάντς Αρένα, Μόναχο
Θεατές: 70.000[8]
Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)
Κομάν Soccerball shade.svg 34'

Λεβαντόφσκι Soccerball shade.svg 80'
Μύλερ Soccerball shade.svg 90+1'

Report

1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00
Ερυθρός Αστέρας Flag of Serbia.svg 3-1 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός Στάδιο Ερυθρού Αστέρα, Βελιγράδι
Θεατές: 43.291[9]
Διαιτητής: Μπενουά Μπαστιάν (Γαλλία)
Βούλιτς Soccerball shade.svg 62'

Μιλούνοβιτς Soccerball shade.svg 87'
Μποακγιέ Soccerball shade.svg 90'

Report Σεμέδο Soccerball shade.svg 37'
1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00 (20:00 BST)
Τότεναμ Flag of England.svg 2-7 Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου Τότεναμ Χότσπερ Αρένα, Λονδίνο
Θεατές: 60.127[9]
Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπά (Γαλλία)
Σον Χιουνγκ-μιν Soccerball shade.svg 12'

Κέιν Soccerball shade.svg 61' (πεν.)

Report Κίμιχ Soccerball shade.svg 15'

Λεβαντόφσκι Soccerball shade.svg 45'87'
Γκνάμπρι Soccerball shade.svg 53'55'83'88'


22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00 (20:00 BST)
Τότεναμ Flag of England.svg 5-0 Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας Τότεναμ Χότσπερ Αρένα, Λονδίνο
Θεατές: 51.743[10]
Διαιτητής: Μάρκο Γκουίντα (Ιταλία)
Κέιν Soccerball shade.svg 9'72'

Σον Χιουνγκ-μιν Soccerball shade.svg 16'44'
Λαμέλα Soccerball shade.svg 57'

Report
22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00 (22:00 EEST)
Ολυμπιακός Flag of Greece.svg 2-3 Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης, Πειραιάς
Θεατές: 31.670[10]
Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
Ελ-Αραμπί Soccerball shade.svg 23'

Γκιλιέρμε Soccerball shade.svg 79'

Report Λεβαντόφσκι Soccerball shade.svg 34'62'

Τολισό Soccerball shade.svg 75'


6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
18:55
Μπάγερν Μονάχου Flag of Germany.svg 2-0 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός Αλιάντς Αρένα, Μόναχο
Λεβαντόφσκι Soccerball shade.svg 69'

Ίβαν Πέρισιτς Soccerball shade.svg 89'

Report
6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Ερυθρός Αστέρας Flag of Serbia.svg 0-4 Flag of England.svg Τότεναμ Στάδιο Ερυθρού Αστέρα, Βελιγράδι
Report

26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00 (20:00 GMT)
Τότεναμ Flag of England.svg 4-2 Flag of Greece.svg Ολυμπιακός Τότεναμ Χότσπερ Αρένα, Λονδίνο
Report
26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00
Ερυθρός Αστέρας Flag of Serbia.svg 0-6 Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου Στάδιο Ερυθρού Αστέρα, Βελιγράδι
Report

11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00 (22:00 EET)
Ολυμπιακός Flag of Greece.svg 1-0 Flag of Serbia.svg Ερυθρός Αστέρας Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης, Πειραιάς
Θεατές: 31,898
Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
Ελ-Αραμπί Soccerball shade.svg 87' (πεν.) Report
11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00
Μπάγερν Μονάχου Flag of Germany.svg 3-1 Flag of England.svg Τότεναμ Αλιάντς Αρένα, Μόναχο
Report

3ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΜΣΙ ΑΤΑ ΣΑΧ ΝΤΖ
1 Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι 6 4 2 0 16 4 +12 14 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 5-1 1-1 2-0
2 Flag of Italy.svg Αταλάντα 6 2 1 3 8 12 −4 7 1-1 1-2 2-0
3 Flag of Ukraine.svg Σαχτάρ Ντονέτσκ 6 1 3 2 8 13 −5 6 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 0-3 0-3 2-2
4 Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ 6 1 2 3 10 13 −3 5 1-4 4-0 3-3
Πηγή: [3]
18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00 (22:00 EEST)
Σαχτάρ Ντονέτσκ Flag of Ukraine.svg 0-3 Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι Στάδιο Μεταλίστ, Χάρκοβο[11]
Θεατές: 36.675[8]
Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίαζ (Πορτογαλία)
Report Μαχρέζ Soccerball shade.svg 24'

Γκουντογκάν Soccerball shade.svg 38'
Ζέζους Soccerball shade.svg 76'

18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of Croatia.svg 4-0 Flag of Italy.svg Αταλάντα ΜΚ Stadion Maksimir, Ζάγκρεμπ
Θεατές: 28.863[8]
Διαιτητής: Χεσούς Χιλ Μανθάνο (Ισπανία)
Λέοβατς Soccerball shade.svg 10'

Όρσιτς Soccerball shade.svg 31'42'68'

Report

1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
18:55
Αταλάντα ΜΚ Flag of Italy.svg 1-2 Flag of Ukraine.svg Σαχτάρ Ντονέτσκ Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο[12]
Θεατές: 26.022[9]
Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)
Ζαπάτα Soccerball shade.svg 28' Report Μοράεζ Soccerball shade.svg 41'

Σόλομον Soccerball shade.svg 90+5'

1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00 (20:00 BST)
Μάντσεστερ Σίτι Flag of England.svg 2-0 Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ Σίτι οφ Μάντσεστερ Στέιντιουμ, Μάντσεστερ
Θεατές: 49.046[9]
Διαιτητής: Σερντάτ Γκοζουμπουγιούκ (Ολλανδία)
Στέρλινγκ Soccerball shade.svg 66'

Φόντεν Soccerball shade.svg 90+5'

Report

22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
18:55 (19:55 EEST)
Σαχτάρ Ντονέτσκ Flag of Ukraine.svg 2-2 Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ Στάδιο Μεταλίστ, Χάρκοβο[11]
Θεατές: 21.526[10]
Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λάοθ (Ισπανία)
Κονοπλιάνκα Soccerball shade.svg 16'

Ντοντού Soccerball shade.svg 75'

Report Όλμο Soccerball shade.svg 25'

Όρσιτς Soccerball shade.svg 60' (πεν.)

22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00 (20:00 BST)
Μάντσεστερ Σίτι Flag of England.svg 5-1 Flag of Italy.svg Αταλάντα ΜΚ Σίτι οφ Μάντσεστερ Στέιντιουμ, Μάντσεστερ
Θεατές: 49.308[10]
Διαιτητής: Όρελ Γκρίνφελντ (Ισραήλ)
Αγουέρο Soccerball shade.svg 34'38' (πεν.)

Στέρλινγκ Soccerball shade.svg 58'64'69'

Report Μαλινόφκσι Soccerball shade.svg 28' (πεν.)

6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Αταλάντα ΜΚ Flag of Italy.svg 1-1 Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο[12]
Report
6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of Croatia.svg 3-3 Flag of Ukraine.svg Σαχτάρ Ντονέτσκ Stadion Maksimir, Ζάγκρεμπ
Report

26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00 (20:00 GMT)
Μάντσεστερ Σίτι Flag of England.svg 1-1 Flag of Ukraine.svg Σαχτάρ Ντονέτσκ Σίτι οφ Μάντσεστερ Στέιντιουμ, Μάντσεστερ
Report
26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00
Αταλάντα ΜΚ Flag of Italy.svg 2-0 Flag of Croatia.svg Ντιναμό Ζάγκρεμπ Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο[12]
Report

11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
18:55 (19:55 EET)
Σαχτάρ Ντονέτσκ Flag of Ukraine.svg 0-3 Flag of Italy.svg Αταλάντα ΜΚ Στάδιο Μεταλίστ, Χάρκοβο[11]
Report
11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
18:55
Ντιναμό Ζάγκρεμπ Flag of Croatia.svg 1-4 Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι Stadion Maksimir, Ζάγκρεμπ
Report

4ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΓΒΝ ΑΤΜ ΜΠΛ ΛΟΚ
1 Flag of Italy.svg Γιουβέντους 6 5 1 0 12 4 +8 16 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 1-0 3-0 2-1
2 Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης 6 3 1 2 8 5 +3 10 2-2 1-0 2-0
3 Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν 6 2 0 4 5 9 −4 6 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 0-2 2-1 1-2
4 Flag of Russia.svg Λοκομοτίβ Μόσχας 6 1 0 5 4 11 −7 3 1-2 0-2 0-2
Πηγή: [4]
18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00
Ατλέτικο Μαδρίτης Flag of Spain.svg 2-2 Flag of Italy.svg Γιουβέντους Στάδιο Μετροπολιτάνο , Μαδρίτη
Θεατές: 66.283[8]
Διαιτητής: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)
Σάβιτς Soccerball shade.svg 70'

Ερέρα Soccerball shade.svg 90'

Report Κουαδράδο Soccerball shade.svg 48'

Ματουιντί Soccerball shade.svg 65'

18 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-18)
21:00
Μπάγερ Λεβερκούζεν Flag of Germany.svg 1-2 Flag of Russia.svg Λοκομοτίβ Μόσχας BayArena, Λεβερκούζεν
Θεατές: 26.592[8]
Διαιτητής: Πάβεου Ρατσκόφσκι (Πολωνία)
Χέβεντες Soccerball shade.svg 25' (αυτ.) Report Κριχόβιακ Soccerball shade.svg 16'

Μπάρινοφ Soccerball shade.svg 37'


1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00 (22:00 MSK)
Λοκομοτίβ Μόσχας Flag of Russia.svg 0-2 Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης Στάδιο Λοκομοτίβ, Μόσχα
Θεατές: 27.051[9]
Διαιτητής: Όρελ Γκρίνφελντ (Ισραήλ)
Report Φέλικς Soccerball shade.svg 48'

Τόμας Soccerball shade.svg 58'

1 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-01)
21:00
Γιουβέντους Flag of Italy.svg 3-0 Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν Στάδιο Γιουβέντους, Τορίνο
Θεατές: 34.525[9]
Διαιτητής: Γουίλι Κόλουμ (Σκωτία)
Ιγουαΐν Soccerball shade.svg 17'

Μπερναρντέσκι Soccerball shade.svg 62'
Ρονάλντο Soccerball shade.svg 89'

Report

22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
18:55
Ατλέτικο Μαδρίτης Flag of Spain.svg 1-0 Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν Στάδιο Μετροπολιτάνο , Μαδρίτη
Θεατές: 56.776[10]
Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίαζ (Πορτογαλία)
Μοράτα Soccerball shade.svg 78' Report
22 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-22)
21:00
Γιουβέντους Flag of Italy.svg 2-1 Flag of Russia.svg Λοκομοτίβ Μόσχας Στάδιο Γιουβέντους, Τορίνο
Θεατές: 38.547[10]
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Ελλάδα)
Ντιμπάλα Soccerball shade.svg 77'79' Report Αλ. Μιράντσουκ Soccerball shade.svg 30'

6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
18:55 (20:55 MSK)
Λοκομοτίβ Μόσχας Flag of Russia.svg 1-2 Flag of Italy.svg Γιουβέντους Στάδιο Λοκομοτίβ, Μόσχα
Report
6 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-06)
21:00
Μπάγερ Λεβερκούζεν Flag of Germany.svg 2-1 Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης BayArena, Λεβερκούζεν
Report

26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
18:55 (20:55 MSK)
Λοκομοτίβ Μόσχας Flag of Russia.svg 0-2 Flag of Germany.svg Μπάγερ Λεβερκούζεν Στάδιο Λοκομοτίβ, Μόσχα
Report
26 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-26)
21:00
Γιουβέντους Flag of Italy.svg 1-0 Flag of Spain.svg Ατλέτικο Μαδρίτης Στάδιο Γιουβέντους, Τορίνο
Report

11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00
Ατλέτικο Μαδρίτης Flag of Spain.svg 2-0 Flag of Russia.svg Λοκομοτίβ Μόσχας Στάδιο Μετροπολιτάνο , Μαδρίτη
Report
11 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-11)
21:00
Μπάγερ Λεβερκούζεν Flag of Germany.svg 0-2 Flag of Italy.svg Γιουβέντους BayArena, Λεβερκούζεν
Report

5ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΛΙΒ ΝΑΠ ΡΜΣ ΓΚΕ
1 Flag of England.svg Λίβερπουλ 6 4 1 1 13 8 +5 13 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 1-1 4-3 2-1
2 Flag of Italy.svg Νάπολι 6 3 3 0 11 4 +7 12 2-0 1-1 4-0
3 Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ 6 2 1 3 16 13 +3 7 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 0-2 2-3 6-2
4 Flag of Belgium (civil).svg Γκενκ 6 0 1 5 5 20 −15 1 1-4 0-0 1-4
Πηγή: [5]
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00
Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Flag of Austria.svg 6–2 Flag of Belgium (civil).svg Γκενκ Red Bull Arena, Βαλς-Ζίτσενχαϊμ
Θεατές: 29.520[13]
Διαιτητής: Φίλιξ Τζβάιγιαρ (Γερμανία)
Χολάντ Soccerball shade.svg 2'34'45'
Χάνγκ Χι-Τσαν Soccerball shade.svg 36'

Σομπόλζαϊ Soccerball shade.svg 45+2'
Ούλμα Soccerball shade.svg 66'

Report Λούκουμι Soccerball shade.svg 40'

Σαμάττα Soccerball shade.svg 52'

17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00
Νάπολι Flag of Italy.svg 2–0 Flag of England.svg Λίβερπουλ Στάντιο Σαν Πάολο, Νάπολη
Θεατές: 38.878[13]
Διαιτητής: Φίλιξ Μπρίχ (Γερμανία)
Μέρτενς Soccerball shade.svg 82' (πεν.)

Γιορέντε Soccerball shade.svg 90+2'

Report

2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
18:55
Γκενκ Flag of Belgium (civil).svg 0–0 Flag of Italy.svg Νάπολι Λούμινους Αρένα, Γκενκ
Θεατές: 19.962[14]
Διαιτητής: Ίστβαν Κόβακς (Ρουμανία)
Report
2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00 (20:00 BST)
Λίβερπουλ Flag of England.svg 4–3 Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Άνφιλντ, Λίβερπουλ
Θεατές: 52.243[14]
Διαιτητής: Αντρίας Εκμπέργκ (Σουηδία)
Μανέ Soccerball shade.svg 9'

Ρόμπερτσον Soccerball shade.svg 25'
Σαλάχ Soccerball shade.svg 36'69'

Report Χάνγκ Χι-Τσαν Soccerball shade.svg 39'

Μιναμίνο Soccerball shade.svg 56'
Χολάντ Soccerball shade.svg 60'


23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00
Γκενκ Flag of Belgium (civil).svg 1–4 Flag of England.svg Λίβερπουλ Λούμινους Αρένα, Γκενκ
Θεατές: 19.626
Report
23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00
Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Flag of Austria.svg 2–3 Flag of Italy.svg Νάπολι Red Bull Arena, Βαλς-Ζίτσενχαϊμ
Θεατές: 29.520
Report

5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00 (20:00 GMT)
Λίβερπουλ Flag of England.svg 2–1 Flag of Belgium (civil).svg Γκενκ Άνφιλντ, Λίβερπουλ
Θεατές: 52.611
Report
5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00
Νάπολι Flag of Italy.svg 1–1 Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Στάντιο Σαν Πάολο, Νάπολη
Θεατές: 32.862
Report

27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00
Γκενκ Flag of Belgium (civil).svg 1–4 Flag of Austria.svg Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Λούμινους Αρένα, Γκενκ
Θεατές: 17.284
Report
27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00 (20:00 GMT)
Λίβερπουλ Flag of England.svg 1–1 Flag of Italy.svg Νάπολι Άνφιλντ, Λίβερπουλ
Θεατές: 52.128
Report

10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
18:55
Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ Flag of Austria.svg 0–2 Flag of England.svg Λίβερπουλ Red Bull Arena, Βαλς-Ζίτσενχαϊμ
Θεατές: 29.520
Report
10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
18:55
Νάπολι Flag of Italy.svg 4–0 Flag of Belgium (civil).svg Γκενκ Στάντιο Σαν Πάολο, Νάπολη
Θεατές: 22.265
Report

6ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΜΠΑ ΜΠΟ ΙΝΤ ΣΛΑ
1 Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα 6 4 2 0 9 4 +5 14 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 3-1 2-1 0-0
2 Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ 6 3 1 2 8 8 0 10 0-0 3-2 2-1
3 Flag of Italy.svg Ίντερ Μιλάνο 6 2 1 3 10 9 +1 7 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 1-2 2-0 1-1
4 Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας 6 0 2 4 4 10 −6 2 1-2 0-2 1-3
Πηγή: [6]
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
18:55
Ίντερ Μιλάνο Flag of Italy.svg 1–1 Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο
Θεατές: 50.128[13]
Διαιτητής: Ρούντι Μπουκέ (Γαλλία)
Μπάρελα Soccerball shade.svg 90+2' Report Ολαγίνκα Soccerball shade.svg 63'
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00
Μπορούσια Ντόρτμουντ Flag of Germany.svg 0–0 Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ, Ντόρτμουντ
Θεατές: 66.099[13]
Διαιτητής: Οβίντιου Χάτεγκαν (Ρουμανία)
Report

2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
18:55
Σλάβια Πράγας Flag of the Czech Republic.svg 0–2 Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ Sinobo Stadium, Πράγα
Θεατές: 19.370[14]
Διαιτητής: Μπγιόρν Κάιπερς (Ολλανδία)
Report Χακίμι Soccerball shade.svg 35'89'
2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00
Μπαρτσελόνα Flag of Spain.svg 2–1 Flag of Italy.svg Ίντερ Μιλάνο Καμπ Νόου, Βαρκελώνη
Θεατές: 86.141[14]
Διαιτητής: Ντάμιρ Σκομίνα (Σλοβενία)
Σουάρες Soccerball shade.svg 58'84' Report Μαρτίνες Soccerball shade.svg 3'

23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00
Σλάβια Πράγας Flag of the Czech Republic.svg 1–2 Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα Sinobo Stadium, Πράγα
Θεατές: 19.170
Report
23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00
Ίντερ Μιλάνο Flag of Italy.svg 2–0 Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο
Θεατές: 65.673
Report

5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
18:55
Μπαρτσελόνα Flag of Spain.svg 0–0 Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας Καμπ Νόου, Βαρκελώνη
Θεατές: 67.023
Report
5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00
Μπορούσια Ντόρτμουντ Flag of Germany.svg 3–2 Flag of Italy.svg Ίντερ Μιλάνο Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ, Ντόρτμουντ
Θεατές: 66.099
Report

27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00
Σλάβια Πράγας Flag of the Czech Republic.svg 1–3 Flag of Italy.svg Ίντερ Μιλάνο Sinobo Stadium, Πράγα
Θεατές: 19.370
Report
27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00
Μπαρτσελόνα Flag of Spain.svg 3–1 Flag of Germany.svg Μπορούσια Ντόρτμουντ Καμπ Νόου, Βαρκελώνη
Θεατές: 90.071
Report

10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00
Ίντερ Μιλάνο Flag of Italy.svg 1–2 Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, Μιλάνο
Θεατές: 71.818
Report
10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00
Μπορούσια Ντόρτμουντ Flag of Germany.svg 2–1 Flag of the Czech Republic.svg Σλάβια Πράγας Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ, Ντόρτμουντ
Θεατές: 65.079
Report

7ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΡΜΛ ΟΛΛ ΜΠΦ ΖΕΝ
1 Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία 6 3 2 1 8 6 +2 11 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 0-2 2-2 2-1
2 Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών 6 2 2 2 9 8 +1 8 2-2 3-1 1-1
3 Flag of Portugal.svg Μπενφίκα 6 2 1 3 9 8 +1 7 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 1-2 2-1 3-0
4 Flag of Russia.svg Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης 6 2 1 3 7 9 −2 7 0-2 2-0 3-1
Πηγή: [7]
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
18:55
Ολιμπίκ Λυών Flag of France.svg 1–1 Flag of Russia.svg Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Θεατές: 47.201[13]
Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)
Ντεπάι Soccerball shade.svg 51' (πεν.) Report Αζμούν Soccerball shade.svg 41'
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00 (20:00 WEST)
Μπενφίκα Flag of Portugal.svg 1–2 Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία Στάδιο Ντα Λουζ, Λισαβόνα
Θεατές: 46.460[13]
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Ελλάδα)
Σεφέροβιτς Soccerball shade.svg 84' Report Βέρνερ Soccerball shade.svg 69'78'

2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00 (22:00 MSK)
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Flag of Russia.svg 3–1 Flag of Portugal.svg Μπενφίκα Στάδιο Κρεστόφσκι, Αγία Πετρούπολη
Θεατές: 51.683[14]
Διαιτητής: Κάρλθος ντελ Θέρο Γράντε (Ισπανία)
Τζιούμπα Soccerball shade.svg 22'

Ντίαζ Soccerball shade.svg 70' (αυτ.)
Αζμούν Soccerball shade.svg 78'

Report Ντε Τόμαζ Soccerball shade.svg 85'
2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00
ΡΜ Λειψία Flag of Germany.svg 0–2 Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών Red Bull Arena, Λειψία
Θεατές: 40.194[14]
Διαιτητής: Αντόνιο Λαόθ (Ισπανία)
Report Ντεπάι Soccerball shade.svg 11'

Τεριέ Soccerball shade.svg 65'


23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
18:55
ΡΜ Λειψία Flag of Germany.svg 2–1 Flag of Russia.svg Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Red Bull Arena, Λειψία
Θεατές: 41.058
Report
23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00 (20:00 WEST)
Μπενφίκα Flag of Portugal.svg 2–1 Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών Στάδιο Ντα Λουζ, Λισαβόνα
Θεατές: 53.035
Report

5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
18:55 (20:55 MSK)
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Flag of Russia.svg 0–2 Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία Στάδιο Κρεστόφσκι, Αγία Πετρούπολη
Θεατές: 50.452
Report
5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00
Ολιμπίκ Λυών Flag of France.svg 3–1 Flag of Portugal.svg Μπενφίκα Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Θεατές: 51.077
Report

27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
18:55 (20:55 MSK)
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Flag of Russia.svg 2–0 Flag of France.svg Ολιμπίκ Λυών Στάδιο Κρεστόφσκι, Αγία Πετρούπολη
Θεατές: 51.183
Report
27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00
ΡΜ Λειψία Flag of Germany.svg 2–2 Flag of Portugal.svg Μπενφίκα Red Bull Arena, Λειψία
Θεατές: 38.339
Report

10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00 (20:00 WET)
Μπενφίκα Flag of Portugal.svg 3–0 Flag of Russia.svg Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης Στάδιο Ντα Λουζ, Λισαβόνα
Θεατές: 40.232
Report
10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00
Ολιμπίκ Λυών Flag of France.svg 2–2 Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu
Θεατές: 53.288
Report

8ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ΒΑΛ ΤΣΕ ΑΓΞ ΛΙΛ
1 Flag of Spain.svg Βαλένθια 6 3 2 1 9 7 +2 11 Πρόκριση στη Φάση Νοκ-Άουτ 2-2 0-3 4-1
2 Flag of England.svg Τσέλσι 6 3 2 1 11 9 +2 11 0-1 4-4 2-1
3 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ 6 3 1 2 12 6 +6 10 Πρόκριση στo Γιουρόπα Λιγκ 0-1 0-1 3-0
4 Flag of France.svg Λιλ 6 0 1 5 4 14 −10 1 1-1 1-2 0-2
Πηγή: [8]
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00
Άγιαξ Flag of the Netherlands.svg 3–0 Flag of France.svg Λιλ Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα, Άμστερνταμ
Θεατές: 51.441[13]
Διαιτητής: Σρντάν Γιοβάνοβιτς (Σερβία)
Πρόμες Soccerball shade.svg 18'

Άλβαρεζ Soccerball shade.svg 50'
Ταλιαφίκο Soccerball shade.svg 62'

Report
17 Σεπτεμβρίου 2019 (2019-09-17)
21:00 (20:00 BST)
Τσέλσι Flag of England.svg 0–1 Flag of Spain.svg Βαλένθια Στάμφορντ Μπριτζ, Λονδίνο
Θεατές: 39.469[13]
Διαιτητής: Τζούνεϊτ Τσακίρ (Τουρκία)
Report Ροντρίγο Soccerball shade.svg 74'

2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00
Βαλένθια Flag of Spain.svg 0–3 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ Στάδιο Μεστάγια, Βαλένθια
Θεατές: 44.659[14]
Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
Report Ζίας Soccerball shade.svg 8'

Προμές Soccerball shade.svg 34' Φαν ντε Μπιικ Soccerball shade.svg 67'

2 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-02)
21:00
Λιλ Flag of France.svg 1–2 Flag of England.svg Τσέλσι Σταντ Πιερ-Μωρουά, Villeneuve-d'Ascq
Θεατές: 48.523[14]
Διαιτητής: Αλεξέι Κούλμπακοφ (Λευκορωσία)
Οσιμχέν Soccerball shade.svg 33' Report Αμπραχάμ Soccerball shade.svg 22'

Γουίλιαν Soccerball shade.svg 78'


23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
18:55
Άγιαξ Flag of the Netherlands.svg 0–1 Flag of England.svg Τσέλσι Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα, Άμστερνταμ
Θεατές: 52.482
Report
23 Οκτωβρίου 2019 (2019-10-23)
21:00
Λιλ Flag of France.svg 1–1 Flag of Spain.svg Βαλένθια Σταντ Πιερ-Μωρουά, Villeneuve-d'Ascq
Θεατές: 47.488
Report

5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00
Βαλένθια Flag of Spain.svg 4–1 Flag of France.svg Λιλ Στάδιο Μεστάγια, Βαλένθια
Θεατές: 38.252
Report
5 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-05)
21:00 (20:00 GMT)
Τσέλσι Flag of England.svg 4–4 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ Στάμφορντ Μπριτζ, Λονδίνο
Θεατές: 39.132
Report

27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
18:55
Βαλένθια Flag of Spain.svg 2–2 Flag of England.svg Τσέλσι Στάδιο Μεστάγια, Βαλένθια
Θεατές: 43.486
Report
27 Νοεμβρίου 2019 (2019-11-27)
21:00
Λιλ Flag of France.svg 0–2 Flag of the Netherlands.svg Άγιαξ Σταντ Πιερ-Μωρουά, Villeneuve-d'Ascq
Θεατές: 48.612
Report

10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00
Άγιαξ Flag of the Netherlands.svg 0–1 Flag of Spain.svg Βαλένθια Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα, Άμστερνταμ
Θεατές: 51.931
Report
10 Δεκεμβρίου 2019 (2019-12-10)
21:00 (20:00 GMT)
Τσέλσι Flag of England.svg 2–1 Flag of France.svg Λιλ Στάμφορντ Μπριτζ, Λονδίνο
Θεατές: 40.016
Report

Φάση Νοκ-Άουτ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Φάση των 16[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπορούσια Ντόρτμουντ Flag of Germany.svg 1 Flag of France.svg Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 11 Μαρ.
Ρεάλ Μαδρίτης Flag of Spain.svg 2 Flag of England.svg Μάντσεστερ Σίτι 1-2 17 Μαρ.
Αταλάντα Flag of Italy.svg 8-4 Flag of Spain.svg Βαλένθια 4-1 4-3
Ατλέτικο Μαδρίτης Flag of Spain.svg 4 Flag of England.svg Λίβερπουλ 1-2 11 Μαρ.
Τσέλσι Flag of England.svg 5 Flag of Germany.svg Μπάγερν Μονάχου 0-3 18 Μαρ.
Ολιμπίκ Λυών Flag of France.svg 6 Flag of Italy.svg Γιουβέντους 1-0 17 Μαρ.
Τότεναμ Χότσπερ Flag of England.svg 0-4 Flag of Germany.svg ΡΜ Λειψία 0-1 0-3
Νάπολι Flag of Italy.svg 8 Flag of Spain.svg Μπαρτσελόνα 1-1 18 Μαρ.

Δείτε επίσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  1. «Istanbul to host 2020 UEFA Champions League Final». Union of European Football Associations. 24 Μαΐου 2018. https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/newsid=2560806.html. Ανακτήθηκε στις 24 Μαΐου 2018. 
  2. «Country coefficients 2017/18». UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 Αυγούστου 2018. Ανακτήθηκε στις 10 Αυγούστου 2018. 
  3. 3,0 3,1 «Champions League and Europa League changes next season». Union of European Football Associations. 27 Φεβρουαρίου 2018. https://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=2499801.html. Ανακτήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 2018. 
  4. «UEFA Champions League second qualifying round draw». UEFA.com. 
  5. «UEFA Champions League third qualifying round draw». UEFA.com. 
  6. «UEFA Champions League play-off round draw». UEFA.com. 
  7. http://www.gazzetta.gr/football/champions-league/article/1387126/olympiakos-perase-ton-panathinaiko-kai-ehei-ta-perissotera-eyropaika-mats
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 «Full Time Summary Matchday 1 – Wednesday 18 September 2019» (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 18 Σεπτεμβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 18 Σεπτεμβρίου 2019. 
  9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 «Full Time Summary Matchday 2 – Tuesday 1 October 2019» (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 1 Οκτωβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 1 Οκτωβρίου 2019. 
  10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 10,7 «Full Time Summary Matchday 3 – Tuesday 22 October 2019» (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 Οκτωβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 22 Οκτωβρίου 2019. 
  11. 11,0 11,1 11,2 Η Σαχτάρ Ντονέτσκ θα δώσει τα εντός έδρας παιχνίδια της στο Στάδιο Μεταλίστ στην πόλη Χάρκοβο, αντί για την φυσική της έδρα (Ντονμπάς Αρένα στο Ντονέτσκ), λόγω του Πολέμου στην Ανατολική Ουκρανία.
  12. 12,0 12,1 12,2 Η Αταλάντα θα δώσει τα εντός έδρας παιχνίδια της στο Στάντιο Τζουζέπε Μεάτσα, στο Μιλάνο, αντί για την φυσική της έδρα (Stadio Atleti Azzurri d'Italia, Μπέργκαμο).
  13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 13,7 «Full Time Summary Matchday 1 – Tuesday 17 September 2019» (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 17 Σεπτεμβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 2019. 
  14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 14,7 «Full Time Summary Matchday 2 – Wednesday 2 October 2019» (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 2 Οκτωβρίου 2019. Ανακτήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 2019.