Himni i Flamurit

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
(Ανακατεύθυνση από Hymni i Flamurit)
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Himni i Flamurit
Ύμνος της Σημαίας
Εθνικός ύμνος Αλβανία Αλβανία
Μουσική Ciprian Porumbescu
Στίχοι Αλεξάντερ Σταύρι Ντρενόβα

Το Himni i Flamurit (Ύμνος της Σημαίας) είναι ο εθνικός ύμνος της Αλβανίας. Τον έχει γράψει ο Αλεξάντερ Σταύρι Ντρενόβα (1872-1947) ή αλλιώς Ασντρένι (Asdreni), έχει τέσσερις στροφές και οι στίχοι του είναι:

Rreth flamurit të përbashkuar,
Me një dëshirë e një qëllim,
Të gjithë Atje duke iu betuar,
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ai largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor.

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë,
Që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë,
Për të, për të luftojmë ne.

Γύρω από τη σημαία ενωμένοι
με μια θέληση κι ένα σκοπό
Έχοντας όλοι σ' αυτήν πίστη (πατρίδα)
να δώσουμε την μπέσα για την σωτηρία

Από τον πόλεμο μόνον εκείνος απομακρύνεται
που έχει γεννηθεί προδότης
όποιος είναι άντρας δεν φοβάται
αλλά πεθαίνει, πεθαίνει ως μαρτύρας

Στα χέρια τα όπλα θα κρατήσουμε
να προστατέψουμε την πατρίδα σε κάθε μέρος
τα δίκαιά μας εμείς δεν τ' αποχωριζόμαστε
εδώ οι εχθροί δεν έχουν θέση.

Γιατί ο ίδιος ο Ύψιστος το είπε με το στόμα του
ότι έθνη ρίχνονται καταγής
αλλά η Αλβανία θα ζήσει
για εκείνη, για εκείνη εμείς μαχόμαστε.

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]