Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
μ Αναστροφή της επεξεργασίας από τον 94.65.252.183 (συνεισφ.), επιστροφή στην τελευταία εκδοχή υπό [[Χρή... |
||
Γραμμή 1: | Γραμμή 1: | ||
[[Εικόνα:Citaro O530G.jpg|thumb|right|200px|Λεωφορείο του ΟΑΣΘ]] |
[[Εικόνα:Citaro O530G.jpg|thumb|right|200px|Λεωφορείο του ΟΑΣΘ]] |
||
Ο '''Ο.Α.Σ.Θ.''' ('''Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών [[Θεσσαλονίκης]]''') είναι ιδιωτική εταιρεία επιχορηγούμενη από το ελληνικό δημόσιο, που δημιουργήθηκε το 1957, η οποία έχει ως αντικείμενο τη λειτουργία και διαχείριση του δημόσιου συστήματος συγκοινωνιών με αστικά λεωφορεία στη [[Θεσσαλονίκη]] την ευρύτερη περιοχή. Απασχολεί 2.500 περίπου εργαζόμενους οι οποίοι κινούν καθημερινά 530 από τα 604 λεωφορεία του Οργανισμού, που εξυπηρετούν 180.000.000 επιβάτες το χρόνο με |
Ο '''Ο.Α.Σ.Θ.''' ('''Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών [[Θεσσαλονίκης]]''') είναι ιδιωτική εταιρεία επιχορηγούμενη από το ελληνικό δημόσιο, που δημιουργήθηκε το 1957, η οποία έχει ως αντικείμενο τη λειτουργία και διαχείριση του δημόσιου συστήματος συγκοινωνιών με αστικά λεωφορεία στη [[Θεσσαλονίκη]] την ευρύτερη περιοχή. Απασχολεί 2.500 περίπου εργαζόμενους οι οποίοι κινούν καθημερινά 530 από τα 604 λεωφορεία του Οργανισμού, που εξυπηρετούν 180.000.000 επιβάτες το χρόνο με 77 βασικές λεωφορειακές γραμμές. O Ο.Α.Σ.Θ περιλαμβάνει μόνο λεωφορειακές μεταφορές, λόγω της έλλειψης άλλων μέσων μεταφοράς. |
||
Στον Ο.Α.Σ.Θ. εφαρμόζεται και ειδικό πρόγραμμα για την δωρεάν εξυπηρέτηση Α.με.Α. και κάθε χρόνο 10.000 περίπου Α.με.Α. (άτομα με αναπηρικά αμαξίδια και λοιπές αναπηρίες) εξυπηρετούνται με τα 3 ειδικά λεωφορεία του Ο.Α.Σ.Θ. (2 κανονικά και 1 εφεδρικό). |
Στον Ο.Α.Σ.Θ. εφαρμόζεται και ειδικό πρόγραμμα για την δωρεάν εξυπηρέτηση Α.με.Α. και κάθε χρόνο 10.000 περίπου Α.με.Α. (άτομα με αναπηρικά αμαξίδια και λοιπές αναπηρίες) εξυπηρετούνται με τα 3 ειδικά λεωφορεία του Ο.Α.Σ.Θ. (2 κανονικά και 1 εφεδρικό). |
||
Ο Ο.Α.Σ.Θ. έχει εγκαταστήσει σύστημα τηλεματικής για τον εντοπισμό των λεωφορείων και την διαχείριση της κυκλοφορίας αυτών, ως και για την πληροφόρηση των επιβατών δια της οπτικής και ηχητικής αναγγελίας των στάσεων εντός όλων των λεωφορείων και σε 200 τηλεματικές έξυπνες στάσεις δια της αναγγελίας της ώρας διέλευσης των επόμενων λεωφορείων. |
Ο Ο.Α.Σ.Θ. έχει εγκαταστήσει σύστημα τηλεματικής για τον εντοπισμό των λεωφορείων και την διαχείριση της κυκλοφορίας αυτών, ως και για την πληροφόρηση των επιβατών δια της οπτικής και ηχητικής αναγγελίας των στάσεων εντός όλων των λεωφορείων και σε 200 τηλεματικές έξυπνες στάσεις δια της αναγγελίας της ώρας διέλευσης των επόμενων λεωφορείων. |
Έκδοση από την 19:47, 22 Μαΐου 2013
Ο Ο.Α.Σ.Θ. (Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης) είναι ιδιωτική εταιρεία επιχορηγούμενη από το ελληνικό δημόσιο, που δημιουργήθηκε το 1957, η οποία έχει ως αντικείμενο τη λειτουργία και διαχείριση του δημόσιου συστήματος συγκοινωνιών με αστικά λεωφορεία στη Θεσσαλονίκη την ευρύτερη περιοχή. Απασχολεί 2.500 περίπου εργαζόμενους οι οποίοι κινούν καθημερινά 530 από τα 604 λεωφορεία του Οργανισμού, που εξυπηρετούν 180.000.000 επιβάτες το χρόνο με 77 βασικές λεωφορειακές γραμμές. O Ο.Α.Σ.Θ περιλαμβάνει μόνο λεωφορειακές μεταφορές, λόγω της έλλειψης άλλων μέσων μεταφοράς. Στον Ο.Α.Σ.Θ. εφαρμόζεται και ειδικό πρόγραμμα για την δωρεάν εξυπηρέτηση Α.με.Α. και κάθε χρόνο 10.000 περίπου Α.με.Α. (άτομα με αναπηρικά αμαξίδια και λοιπές αναπηρίες) εξυπηρετούνται με τα 3 ειδικά λεωφορεία του Ο.Α.Σ.Θ. (2 κανονικά και 1 εφεδρικό). Ο Ο.Α.Σ.Θ. έχει εγκαταστήσει σύστημα τηλεματικής για τον εντοπισμό των λεωφορείων και την διαχείριση της κυκλοφορίας αυτών, ως και για την πληροφόρηση των επιβατών δια της οπτικής και ηχητικής αναγγελίας των στάσεων εντός όλων των λεωφορείων και σε 200 τηλεματικές έξυπνες στάσεις δια της αναγγελίας της ώρας διέλευσης των επόμενων λεωφορείων.
Λεωφορειακές Γραμμές
Γραμμές 1 έως 50 |
---|
Γραμμές:
01 :CARREFOUR-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΚΤΕΛ
02 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Ν.Σ. Σταθμός (μέσω Εγνατίας) 03 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Ν.Σ. Σταθμός 04 :Καλαμαριά - ΧΑΡΙΛΑΟΥ 05 :Νέα Κρήνη - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 06 :Καλαμαριά - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 07 :ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 08 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Κ.Τ.Ε.Λ. μέσω Εγνατίας 09 :Ν.Σ. ΣΤΑΘΜΟΣ - ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ 10 :ΧΑΡΙΛΑΟΥ-Ν.Σ. Σταθμός 11 :Πυλαία - Ν.Σ. Σταθμός 12 :Κ.Τ.Ε.Λ. - Κάτω Τούμπα 14 :Άνω Τούμπα - Ν.Σ. Σταθμός 15 :Σαράντα Εκκλησιές - ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 16 :ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ - ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 17 :Τριανδρία - Ν.Σ. Σταθμός 18 :Αγ. Ανάργυροι - Κορδελιό 19 :Κορδελιό - Ν.Σ. Σταθμός 20 :Μενεμένη - ΕΡΜΟΥ 21 :Εύοσμος - Αριστοτέλους 22 :Άνω Πόλη 23 :Ν.Σ. ΣΤΑΘΜΟΣ - Συκιές 24 :ΠΛ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΔΡΑ 25 :Νεάπολη - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 26 :Καλλιθέα- ΠΛ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ 27 :Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης - Πανεπιστήμιο 28 :CARREFOUR - Πανεπιστήμιο 29 :Πολίχνη - Αριστοτέλους 30 :Τριανδρία - ΑΠΟΘΗΚΗ 31 :ΒΟΥΛΓΑΡΗ - Κ.Τ.Ε.Λ. 32 :Κάτω Ηλιούπολη - Αριστοτέλους 33 :ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 34 :Άνω Ηλιούπολη - Αριστοτέλους 35 :Μετέωρα - ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 36 :ΒΟΥΛΓΑΡΗ - ΖΩΝΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ 37 :Ν.Σ. Σταθμός - ΚΡΥΟΝΕΡΙ 38 :Ν.Σ. Σταθμός - Νέα Ευκαρπία 39 :ΚΗΦΙΣΙΑ - ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ 40 :Ν.Σ. Σταθμός - ΚΑΛΟΧΩΡΙ 42 :ΚΟΡΔΕΛΙΟ - ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΑ ΕΥΟΣΜΟΥ 45 :Κ.Τ.Ε.Λ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - Κ.Τ.Ε.Λ. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 50 :ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ |
Γραμμές 51 έως 92 |
---|
Γραμμές:
51 :Ν.Σ. Σταθμός - Σίνδος
52 :Ν.Σ. Σταθμός - Α.Τ.Ε.Ι. ΣΙΝΔΟΥ 53 :Τοπικό Σίνδου 54 :Ν.Σ. Σταθμός - ΙΩΝΙΑ 55 :Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης - Ωραιόκαστρο 56 :Ν.Σ. Σταθμός - Ωραιόκαστρο 57 :ΕΡΜΟΥ - Ασβεστοχώρι - Διασ/ση Χορτιάτη 58 :ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ - Πανόραμα - Διασ/ση Χορτιάτη 59 :Γυμνάσιο Πεύκων 60 :ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΝΕΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 61 :Διασ/ση Χορτιάτη - Χορτιάτης 64 :Ν.Σ. Σταθμός - Φίλυρο 66 :ΧΑΡΙΛΑΟΥ - Θέρμη 67 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - ΤΡΙΑΔΙ 69 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Επανομή 70 :Ν.Σ. Σταθμός - Επανομή 71 :Ν.Σ. Σταθμός - Ν. Μηχανιώνα 72 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Ν. Μηχανιώνα 76 :Α.Σ. ΙΚΕΑΑ - ΑΓΓΕΛΟΧΩΡΙ 77 :Ν. ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ (ΚΕΡΑΣΙΑ) - Επανομή 78 :Κ.Τ.Ε.Λ. - Αεροδρόμιο 79 :Α.Σ. ΙΚΕΑ - Αεροδρόμιο 80 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΑΛΓΑΡΑ 81 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Κουφάλια 82 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΝΕΟΧΩΡΟΥΔΑ 83 :Λαγκαδάς - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 84 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ 85 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ 86 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΛΑΓΚΑΔΙΚΙΑ 87 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Βασιλικά 88 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΕΣΗΜΕΡΙ 89 :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΞΗΡΟΧΩΡΙ - ΑΚΡΟΠΤΑΜΟΣ 90 :ΜΑΛΓΑΡΑ - Κουφάλια 91 :Τοπικό Λαγκαδά 92 :Κουφάλια-ΑΘΥΡΑ-ΡΑΧΩΝΑ |
Εισιτήρια
Υπάρχουν 4 είδη εισιτηρίων:
- Εισιτήριο για μία επιβίβαση, 0,80€, 0,40€ (μειωμένο)
- Εισιτήριο για δύο επιβιβάσεις εντός 90 λεπτών, 0,90€, 0,50€ (μειωμένο)
- Εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών εντός 24 ωρών, 4€, 2€ (μειωμένο)
- Εισιτήριο για την πολιτιστική γραμμή 50, 2€, 1€ (μειωμένο)
Στόλος Λεωφορείων
- Σαρακάκης Αλέξανδρος (Volvo B10MA) (1998-)
- ΕΛΒΟ C93.113CLL (Scania L113CLL) (1998-)
- Irisbus Europolis (2003-)
- Irisbus CityClass (2004-)
- Mercedes-Benz Citaro G (2006-)
- ΕΛΒΟ C05.B7L-11M (Volvo B7L)
- ΕΛΒΟ C04.B7LA (Volvo B7LA)
- Σαρακάκης Μακεδονία(Volvo B7RLE)
- ΕΛΒΟ C03.B7L (Volvo B7L) (2006-)
- ΕΛΒΟ C06.B9LA (Volvo B9LA) (2007-)
- Mercedes-Benz Citaro (2009-)
- ΕΛΒΟ C08.B9L (Volvo B9L) (2010-)
- ΕΛΒΟ C08.B9LA (Volvo B9LA) (2010-)
- Irisbus Citelis 12 (2010-)
- Mercedes-Benz Sprinter City 35 (2010-)
Εξωτερικοί σύνδεσμοι
Αυτό το λήμμα χρειάζεται επέκταση. Μπορείτε να βοηθήσετε την Βικιπαίδεια επεκτείνοντάς το. |