Ευρωμπάσκετ 2022

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Ευρωμπάσκετ 2022
41ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ
EuroBasket 2022.svg
Πληροφορίες διοργάνωσης
ΔιοργανώτριαΤσεχία Τσεχία
Γεωργία Γεωργία
 Γερμανία
Ιταλία Ιταλία
Ημερομηνίες1 Σεπτεμβρίου – 18 Σεπτεμβρίου
Ομάδες24 (από 49 ομοσπονδίες)
Στάδια(σε 4 διοργανώτριες πόλεις)
Πρώτη θέσηΙσπανία Ισπανία (4ος τίτλος)
MVPΓουίλι Ερνανγκόμεθ
2017
2025 >

Το Ευρωμπάσκετ 2022 ήταν η 41η έκδοση της διοργάνωσης του Ευρωμπάσκετ, το οποίο διοργανώνεται από την FIBA Europe και το πρώτο από την συμφωνία ότι η εν λόγω διοργάνωση θα λαμβάνει χώρα κάθε τέσσερα χρόνια, με παρόμοιο σύστημα πρόκρισης όπως το Παγκόσμιο Κύπελλο.[1] Αρχικά είχε προγραμματιστεί να λάβει χώρα από τις 2 έως τις 19 Σεπτεμβρίου 2021, αλλά εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού και της αναβολής των Θερινών Oλυμπιακών Αγώνων του 2020 για το 2021, η εν λόγω διοργάνωση αναβλήθηκε επίσης για τις 1-18 Σεπτεμβρίου 2022.[2]

Όπως και οι δυο προηγούμενες εκδόσεις, το πρωτάθλημα φιλοξενήθηκε σε τέσσερις χώρες. Οι αγώνες στην φάση των ομίλων στην Τσεχία, στη Γεωργία, στη Γερμανία και στην Ιταλία. Η φάση νοκ-άουτ πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν τρεις παίκτες αστέρες του NBA, οι Νίκολα Γιόκιτς (Σερβία), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (Ελλάδα) και ο Λούκα Ντόντσιτς (Σλοβενία), καθιστώντας το ένα από τα πιο πολυαναμενόμενα τουρνουά στην ιστορία του Ευρωμπάσκετ.[3]

Η Ισπανία κέρδισε τον τελικό εναντίον της Γαλλίας, κατακτώντας τον τέταρτο τίτλο της στις τελευταίες έξι διοργανώσεις του Ευρωμπάσκετ.[4] Η γηπεδούχος Γερμανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο αφού νίκησε την Πολωνία στον μικρό τελικό.[5]

Επιλογή οικοδεσπότη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Για τα Ευρωμπάσκετ 2015 και 2017, η FIBA Europe άνοιξε τρεις επιλογές για την υποβολή προσφορών: φιλοξενία των προκαταρκτικών αγώνων, φιλοξενία του τελικού ή φιλοξενία ολόκληρης της διοργάνωσης. Τελικά και τα δυο πρωταθλήματα φιλοξενήθηκαν σε τέσσερις πόλεις σε τέσσερις χώρες. Το Ευρωμπάσκετ 2022 πραγματοποιήθηκε για τρίτη φορά σε τέσσερις διαφορετικές χώρες.

Επτά χώρες υπέβαλαν ξεχωριστές υποψηφιότητες για να φιλοξενήσουν το Ευρωμπάσκετ 2022[6][7]:

Η Τσεχία, η Γεωργία, η Γερμανία και η Ιταλία επιλέχθηκαν ως οικοδέσποινες χώρες στις 15 Ιουλίου 2019 στο Μόναχο της Γερμανίας.

Τόποι διεξαγωγής και στάδια[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Το Ευρωμπάσκετ 2022, διεξάχθηκε σε πέντε γήπεδα, όπως και στα Ευρωμπάσκετ 2015 και 2017:

Βερολίνο, Γερμανία
Ευρωμπάσκετ 2022 is located in Ευρώπη
Βερολίνο
Βερολίνο
Κολωνία
Κολωνία
Μιλάνο
Μιλάνο
Πράγα
Πράγα
Τιφλίδα
Τιφλίδα
Ευρωμπάσκετ 2022 (Ευρώπη)
Mercedes-Benz Arena
Χωρητικότητα: 14,500[8]
Alba Berlin vs BBC Bayreuth, 19 February 2011 (1).jpg
Κολωνία, Γερμανία
Lanxess Arena
Χωρητικότητα: 19,500
Lanxess-Arena, Köln-7892.jpg
Μιλάνο, Ιταλία Πράγα, Τσεχία Τιφλίδα, Γεωργία
Mediolanum Forum O2 Arena Ολυμπιακό Μέγαρο Τιφλίδας
Χωρητικότητα: 12,700 Χωρητικότητα: 16,805 Χωρητικότητα: 10,000[9][10]
Forum Assago Parquet 2.jpg
2017 European Women Basketball Championship EuroBasket Prague O2 Arena – final ceremony.jpg
Tbilisi Arena.jpg

Προκριματικά[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι προκριματικοί αγώνες ξεκίνησαν τον Νοέμβριο 2017, με εννέα ομάδες να συμμετέχουν, συμπεριλαμβανομένων των πέντε ομάδων που αποκλείστηκαν από τα ευρωπαϊκά προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 . Οι συν-οικοδεσπότες (Τσεχία, Γεωργία, Γερμανία, Ιταλία) συμμετείχαν στα προκριματικά παρόλο που είχαν ήδη προκριθεί στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Προκριθείσες ομάδες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Τρόπος πρόκρισης Ημερομηνία πρόκρισης Εμφάνιση Τελευταία εμφάνιση Καλύτερη θέση σε διοργάνωση
Τσεχία Τσεχία Οικοδεσπότες 15 Ιουλίου 2019 2017 7η θέση (2015)
Γεωργία Γεωργία 11η θέση (2011)
Γερμανία Γερμανία 25η Πρωταθλητές (1993)
Ιταλία Ιταλία 38η Πρωταθλητές (1983, 1999)
Κροατία Κροατία Η πρώτη τριάδα του Δ' ομίλου 29 Νοεμβρίου 2020 14η 3η θέση (1993, 1995)
Ελλάδα Ελλάδα Η πρώτη τριάδα του Η' ομίλου 28η Πρωταθλητές (1987, 2005)
Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 10η 2015 8η θέση (1993)
Ισραήλ Ισραήλ Η πρώτη τριάδα του Α' ομίλου 30 Νοεμβρίου 2020 30η 2017 2η θέση (1979)
Ισπανία Ισπανία 32η Πρωταθλητές (2009, 2011, 2015)
Σλοβενία Σλοβενία Η πρώτη τριάδα του ΣΤ' ομίλου 14η Πρωταθλητές (2017)
Ουκρανία Ουκρανία 6η θέση (2013)
Ρωσία Ρωσία Η πρώτη τριάδα του Β' ομίλου 19 Φεβρουαρίου 2021 14η Πρωταθλητές (2007)
Σερβία Σερβία Η πρώτη τριάδα του Ε' ομίλου 2η θέση (2009, 2017)
Φινλανδία Φινλανδία 17η 6η θέση (1967)
Πολωνία Πολωνία Η πρώτη τριάδα του Α' ομίλου 29η 2η θέση (1963)
Ουγγαρία Ουγγαρία Η πρώτη τριάδα του ΣΤ' ομίλου 16η Πρωταθλητές (1955)
Βέλγιο Βέλγιο Οι δύο πρώτοι του Γ' ομίλου 20 Φεβρουαρίου 2021 18η 4η θέση (1947)
Ολλανδία Ολλανδία Η πρώτη τριάδα του Δ' ομίλου 16η 2015 4η θέση (1983)
Τουρκία Τουρκία 25η 2017 2η θέση (2001)
Βουλγαρία Βουλγαρία Η πρώτη τριάδα του Η' ομίλου 25η 2011 2η θέση (1957)
Γαλλία Γαλλία Οι δύο πρώτοι του Ζ' ομίλου 39η 2017 Πρωταθλητές (2013)
Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία 13η θέση (2009, 2011, 2013)
Εσθονία Εσθονία Η πρώτη τριάδα του Β' ομίλου 22 Φεβρουαρίου 2021 2015 5η θέση (1937, 1939)
Λιθουανία Λιθουανία Η πρώτη τριάδα του Γ' ομίλου 15η 2017 Πρωταθλητές (1937, 1939, 2003)
Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο Αντικατάσταση της Ρωσίας 20 Μαΐου 2022 2017 13η θέση (2017)

Κλήρωση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε στις 29 Απριλίου 2021 στο Βερολίνο.[11][12] Καθένας από τους τέσσερις οικοδεσπότες είχε το δικαίωμα να επιλέξει μια ομοσπονδία συνεργατών για εμπορικούς σκοπούς και σκοπούς μάρκετινγκ. Αυτές οι ομάδες θα τοποθετούνταν αυτόματα στον ίδιο όμιλο με την χώρα-συνεργάτη που θα είχαν επιλέξει.

Οικοδέσποινα ομάδα Επιλεγόμενη ομάδα Ημερομηνία
Τσεχία Τσεχία Πολωνία Πολωνία 19 Μαρτίου 2021[13]
Γερμανία Γερμανία Λιθουανία Λιθουανία
Γεωργία Γεωργία Τουρκία Τουρκία 7 Απριλίου 2021[14]
Ιταλία Ιταλία Εσθονία Εσθονία

Οι 24 προκριθείσες ομάδες χωρίστηκαν σύμφωνα με την παγκόσμια κατάταξη του πρωταθλήματος ανδρών της FIBA σε δοχεία δυναμικότητας, ώστε να μην συμπέσουν ισοδύναμες ομάδες στους ομίλους κατά την κλήρωση.

Δοχείο 1 Δοχείο 2 Δοχείο 3 Δοχείο 4 Δοχείο 5 Δοχείο 6

Ισπανία Ισπανία (2)
Σερβία Σερβία (5)
Ελλάδα Ελλάδα (6)
Γαλλία Γαλλία (7)

Λιθουανία Λιθουανία (8)
Ρωσία Ρωσία (9)
Ιταλία Ιταλία (10)
Τσεχία Τσεχία (12)

Πολωνία Πολωνία (13)
Κροατία Κροατία (14)
Τουρκία Τουρκία (15)
Σλοβενία Σλοβενία (16)

Γερμανία Γερμανία (17)
Ουκρανία Ουκρανία (28)
Φινλανδία Φινλανδία (32)
Γεωργία Γεωργία (36)

Βέλγιο Βέλγιο (37)
Ουγγαρία Ουγγαρία (38)
Ισραήλ Ισραήλ (39)
Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία (41)

Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη (43)
Ολλανδία Ολλανδία (44)
Εσθονία Εσθονία (47)
Βουλγαρία Βουλγαρία (49)

Η Ρωσία αντικαταστάθηκε από το Μαυροβούνιο.[15]

Αποτελέσματα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η κατανομή σε ομίλους μετά την κλήρωση έγινε ως εξής:

Ομιλος 1 Ομιλος 2 Ομιλος 3 Ομιλος 4

Βέλγιο Βέλγιο
Βουλγαρία Βουλγαρία
Γεωργία Γεωργία
Ισπανία Ισπανία
Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο
Τουρκία Τουρκία

Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη
Γαλλία Γαλλία
Γερμανία Γερμανία
Λιθουανία Λιθουανία
Ουγγαρία Ουγγαρία
Σλοβενία Σλοβενία

Ελλάδα Ελλάδα
Εσθονία Εσθονία
Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία
Ιταλία Ιταλία
Κροατία Κροατία
Ουκρανία Ουκρανία

Ισραήλ Ισραήλ
Ολλανδία Ολλανδία
Πολωνία Πολωνία
Σερβία Σερβία
Τσεχία Τσεχία
Φινλανδία Φινλανδία

Στον Α' όμιλο, αρχικά είχαν κληρωθεί η Ισπανία, η Ρωσία, η Τουρκία, η Γεωργία (ως διοργανώτρια), το Βέλγιο και η Βουλγαρία, ωστόσο εξαιτίας της Ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, το 2022, τη θέση της Ρωσίας πήρε το Μαυροβούνιο, το οποίο είχε το καλύτερο ρεκόρ (3-3) μεταξύ των ομάδων που δεν προκρίθηκαν από τα προκριματικά. [1]

Διαιτητές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι παρακάτω 44 διαιτητές επιλέχθηκαν για την διοργάνωση.[16]

  • Βέλγιο Γκερτ Γιάκομπς
  • Βοσνία και Ερζεγοβίνη Αντεμίρ Ζουράποβιτς
  • Βουλγαρία Μαρτίν Χορόζοφ
  • Βουλγαρία Βέντσισλαβ Βελίκοφ
  • Κροατία Μάρτιν Βούλιτς
  • Κύπρος Ηλίας Κουνέλλης
  • Τσεχία Ίβορ Ματιέγιεκ
  • Εσθονία Μίχκελ Μένιστε
  • Γαλλία Αλεξάντρ Ντεμάν
  • Γαλλία Νικολά Μαέστρ
  • Γαλλία Γιοάν Ροσό
  • Γερμανία Κάρστεν Στράουμπε
  • Ελλάδα Γεώργιος Πουρσανίδης
  • Ουγγαρία Πέτερ Πρακς
  • Ισραήλ Έρεζ Γκουριόν
  • Ιταλία Μπενιαμίνο Ατάρντ
  • Ιταλία Λορέντσο Μπαλντίνι
  • Ιταλία Σαβέριο Λαντσαρίνι
  • Ιταλία Μανουέλ Ματσόνι
  • Λετονία Άντρις Αουνκρόγκερς
  • Λετονία Μάρτινς Κοζλόφσκις
  • Λετονία Όσκαρς Λούτσις
  • Λετονία Γκάτις Σάλινς
  • Λιθουανία Γκβίντας Γκεντβίλας
  • Λιθουανία Γκιντάρας Ματσιούλις
  • Μαυροβούνιο Ζντράβκο Ρούτεσιτς
  • Μαυροβούνιο Ράντομιρ Βοήνοβιτς
  • Βόρεια Μακεδονία Ίγκορ Μιτρόφσκι
  • Πολωνία Βόιτσεχ Λίσκα
  • Πολωνία Μιχάου Προτς
  • Πολωνία Ντάριους Ζαπόλσκι
  • Πορτογαλία Πάουλο Μάρκες
  • Ρουμανία Μάριους Τσιούλιν
  • Ρουμανία Γκιζέλα Γκιόργκι
  • Σερβία Αλεξάνταρ Γκλίσιτς
  • Σλοβακία Ζντένκο Τομάσοβιτς
  • Σλοβενία Μπόρις Κρέγιτς
  • Ισπανία Φερνάνδο Καλατράβα
  • Ισπανία Λουίς Καστίγιο
  • Ισπανία Αντόνιο Κόνδε
  • Τουρκία Κερέμ Μπακί
  • Τουρκία Γιενέρ Γιουλμάς
  • Τουρκία Ζαφέρ Γιουλμάς
  • Ουκρανία Σέρχιι Ζάστσουκ

Φάση των ομίλων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι αγώνες μεταξύ των ομάδων στους ομίλους διεξάχθηκαν στις παρακάτω ημερομηνίες. Η κάθε νίκη αντιστοιχεί σε 2 βαθμούς, και η ήττα σε 1 βαθμό. Οι τέσσερις πρώτες σε βαθμολογία ομάδες από κάθε όμιλο προκρίθηκαν στη φάση των 16. Εκεί οι ομάδες του ομίλου 1 διασταυρώθηκαν με τις ομάδες του ομίλου 2, και ο όμιλος 3 θα παίξει με τον όμιλο 4, στα εξής ζευγάρια αντιπάλων Α1-Β4, Α2-Β3, Α3-Β2 , Α4-Β1, Γ1-Δ4 , Γ2-Δ3 , Γ3-Δ2 , Γ4-Δ1.

Όμιλος A΄[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τόπος διεξαγωγής: Τιφλίδα, Γεωργία

Θση Ομάδα Αγ Ν Η ΠΥ ΠΚ ΔΠ Βθμ Πρόκριση
1 Ισπανία Ισπανία 5 4 1 431 368 +63 9 Πρόκριση στην φάση νοκ-άουτ
2 Τουρκία Τουρκία 5 3 2 403 378 +25 8
3 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο 5 3 2 381 378 +3 8
4 Βέλγιο Βέλγιο 5 3 2 384 383 +1 8
5 Βουλγαρία Βουλγαρία 5 1 4 427 475 −48 6 Αποκλεισμός
6 Γεωργία Γεωργία 5 1 4 381 425 −44 6
1 Σεπτεμβρίου 2022
Τουρκία Τουρκία 72–68 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο
Ισπανία Ισπανία 114–87 Βουλγαρία Βουλγαρία
Βέλγιο Βέλγιο 79–76 (ΠΤ) Γεωργία Γεωργία
3 Σεπτεμβρίου 2022
Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο 76–70 Βέλγιο Βέλγιο
Γεωργία Γεωργία 64–90 Ισπανία Ισπανία
Βουλγαρία Βουλγαρία 87–101 Τουρκία Τουρκία
4 Σεπτεμβρίου 2022
Τουρκία Τουρκία 83–88 (ΠΤ) Γεωργία Γεωργία
Ισπανία Ισπανία 73–83 Βέλγιο Βέλγιο
Βουλγαρία Βουλγαρία 81–91 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο
6 Σεπτεμβρίου 2022
Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο 65–82 Ισπανία Ισπανία
Γεωργία Γεωργία 80–92 Βουλγαρία Βουλγαρία
Βέλγιο Βέλγιο 63–78 Τουρκία Τουρκία
7 Σεπτεμβρίου 2022
Τουρκία Τουρκία 69–72 Ισπανία Ισπανία
Γεωργία Γεωργία 73–81 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο
Βουλγαρία Βουλγαρία 80–89 Βέλγιο Βέλγιο

Όμιλος B΄[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τόπος διεξαγωγής: Κολωνία, Γερμανία

Θση Ομάδα Αγ Ν Η ΠΥ ΠΚ ΔΠ Βθμ Πρόκριση
1 Σλοβενία Σλοβενία 5 4 1 464 432 +32 9 Πρόκριση στην φάση νοκ-άουτ
2 Γερμανία Γερμανία 5 4 1 463 411 +52 9
3 Γαλλία Γαλλία 5 3 2 381 379 +2 8
4 Λιθουανία Λιθουανία 5 2 3 439 412 +27 7
5 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 5 2 3 412 438 −26 7 Αποκλεισμός
6 Ουγγαρία Ουγγαρία 5 0 5 382 469 −87 5
1 Σεπτεμβρίου 2022
Γαλλία Γαλλία 63–76 Γερμανία Γερμανία
Σλοβενία Σλοβενία 92–85 Λιθουανία Λιθουανία
Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 95–85 Ουγγαρία Ουγγαρία
3 Σεπτεμβρίου 2022
Γερμανία Γερμανία 92–82 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη
Ουγγαρία Ουγγαρία 88–103 Σλοβενία Σλοβενία
Λιθουανία Λιθουανία 73–77 Γαλλία Γαλλία
4 Σεπτεμβρίου 2022
Γαλλία Γαλλία 78–74 Ουγγαρία Ουγγαρία
Σλοβενία Σλοβενία 93–97 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη
Λιθουανία Λιθουανία 107–109 (ΠΤ) Γερμανία Γερμανία
6 Σεπτεμβρίου 2022
Γερμανία Γερμανία 80–88 Σλοβενία Σλοβενία
Ουγγαρία Ουγγαρία 64–87 Λιθουανία Λιθουανία
Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 68–81 Γαλλία Γαλλία
7 Σεπτεμβρίου 2022
Γαλλία Γαλλία 82–88 Σλοβενία Σλοβενία
Ουγγαρία Ουγγαρία 71–106 Γερμανία Γερμανία
Λιθουανία Λιθουανία 87–70 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη

Όμιλος Γ΄[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τόπος διεξαγωγής: Μιλάνο, Ιταλία

Θση Ομάδα Αγ Ν Η ΠΥ ΠΚ ΔΠ Βθμ Πρόκριση
1 Ελλάδα Ελλάδα 5 5 0 456 391 +65 10 Πρόκριση στην φάση νοκ-άουτ
2 Ουκρανία Ουκρανία 5 3 2 412 396 +16 8
3 Κροατία Κροατία 5 3 2 410 390 +20 8
4 Ιταλία Ιταλία 5 3 2 408 363 +45 8
5 Εσθονία Εσθονία 5 1 4 368 382 −14 6 Αποκλεισμός
6 Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία 5 0 5 321 453 −132 5
2 Σεπτεμβρίου 2022
Κροατία Κροατία 85–89 Ελλάδα Ελλάδα
Ουκρανία Ουκρανία 90–61 Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία
Ιταλία Ιταλία 83–62 Εσθονία Εσθονία
3 Σεπτεμβρίου 2022
Ελλάδα Ελλάδα 85–81 Ιταλία Ιταλία
Εσθονία Εσθονία 73–74 Ουκρανία Ουκρανία
Μεγάλη Βρετανία Ηνωμένο Βασίλειο 65–86 Κροατία Κροατία
5 Σεπτεμβρίου 2022
Κροατία Κροατία 73–70 Εσθονία Εσθονία
Ουκρανία Ουκρανία 84–73 Ιταλία Ιταλία
Μεγάλη Βρετανία Ηνωμένο Βασίλειο 77–93 Ελλάδα Ελλάδα
6 Σεπτεμβρίου 2022
Ελλάδα Ελλάδα 99–79 Ουκρανία Ουκρανία
Εσθονία Εσθονία 94–62 Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία
Ιταλία Ιταλία 81–76 Κροατία Κροατία
8 Σεπτεμβρίου 2022
Κροατία Κροατία 90–85 Ουκρανία Ουκρανία
Εσθονία Εσθονία 69–90 Ελλάδα Ελλάδα
Μεγάλη Βρετανία Ηνωμένο Βασίλειο 56–90 Ιταλία Ιταλία

Όμιλος Δ΄[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τόπος διεξαγωγής: Πράγα, Τσεχία

Θση Ομάδα Αγ Ν Η ΠΥ ΠΚ ΔΠ Βθμ Πρόκριση
1 Σερβία Σερβία 5 5 0 466 361 +105 10 Πρόκριση στην φάση νοκ-άουτ
2 Φινλανδία Φινλανδία 5 3 2 432 403 +29 8
3 Πολωνία Πολωνία 5 3 2 387 414 −27 8
4 Τσεχία Τσεχία 5 2 3 416 435 −19 7
5 Ισραήλ Ισραήλ 5 2 3 394 416 −22 7 Αποκλεισμός
6 Ολλανδία Ολλανδία 5 0 5 359 425 −66 5
2 Σεπτεμβρίου 2022
Σερβία Σερβία 100–76 Ολλανδία Ολλανδία
Πολωνία Πολωνία 99–84 Τσεχία Τσεχία
Ισραήλ Ισραήλ 89–87 (ΠΤ) Φινλανδία Φινλανδία
3 Σεπτεμβρίου 2022
Ολλανδία Ολλανδία 67–74 Ισραήλ Ισραήλ
Φινλανδία Φινλανδία 89–59 Πολωνία Πολωνία
Τσεχία Τσεχία 68–81 Σερβία Σερβία
5 Σεπτεμβρίου 2022
Σερβία Σερβία 100–70 Φινλανδία Φινλανδία
Πολωνία Πολωνία 85–76 Ισραήλ Ισραήλ
Τσεχία Τσεχία 88–80 Ολλανδία Ολλανδία
6 Σεπτεμβρίου 2022
Ολλανδία Ολλανδία 69–75 Πολωνία Πολωνία
Φινλανδία Φινλανδία 98–88 Τσεχία Τσεχία
Ισραήλ Ισραήλ 78–89 Σερβία Σερβία
8 Σεπτεμβρίου 2022
Σερβία Σερβία 96–69 Πολωνία Πολωνία
Φινλανδία Φινλανδία 88–67 Ολλανδία Ολλανδία
Τσεχία Τσεχία 88–77 Ισραήλ Ισραήλ

Φάση νοκ άουτ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Όλοι οι αγώνες διεξήχθησαν στην Mercedes-Benz Arena στο Βερολίνο της Γερμανίας.

Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                           
10 Σεπτεμβρίου            
 Γερμανία Γερμανία  85
13 Σεπτεμβρίου
 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο  79  
 Γερμανία Γερμανία  107
11 Σεπτεμβρίου
   Ελλάδα Ελλάδα  96  
 Ελλάδα Ελλάδα  94
16 Σεπτεμβρίου
 Τσεχία Τσεχία  88  
 Γερμανία Γερμανία  91
10 Σεπτεμβρίου
   Ισπανία Ισπανία  96  
 Ισπανία Ισπανία (ΠΤ)  102
13 Σεπτεμβρίου
 Λιθουανία Λιθουανία  94  
 Ισπανία Ισπανία  100
11 Σεπτεμβρίου
   Φινλανδία Φινλανδία  90  
 Φινλανδία Φινλανδία  94
18 Σεπτεμβρίου
 Κροατία Κροατία  86  
 Ισπανία Ισπανία  88
10 Σεπτεμβρίου
   Γαλλία Γαλλία  76
 Σλοβενία Σλοβενία  88
14 Σεπτεμβρίου
 Βέλγιο Βέλγιο  72  
 Σλοβενία Σλοβενία  87
11 Σεπτεμβρίου
   Πολωνία Πολωνία  90  
 Ουκρανία Ουκρανία  86
16 Σεπτεμβρίου
 Πολωνία Πολωνία  94  
 Πολωνία Πολωνία  54
10 Σεπτεμβρίου
   Γαλλία Γαλλία  95   Τρίτη θέση
 Τουρκία Τουρκία  86
14 Σεπτεμβρίου 18 Σεπτεμβρίου
 Γαλλία Γαλλία (ΠΤ)  87  
 Γαλλία Γαλλία (ΠΤ)  93  Γερμανία Γερμανία  82
11 Σεπτεμβρίου
   Ιταλία Ιταλία  85    Πολωνία Πολωνία  69
 Σερβία Σερβία  86
 Ιταλία Ιταλία  94  

Τελική κατάταξη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κατάταξη[17] Ομάδα Αγώνες που έπαιξε Νίκες/ήττες Πόντοι που έβαλε Πόντοι που δέχτηκε Διαφορά πόντων Πόντοι Θέση στην παγκόσμια κατάταξη
Πριν Μετά Μεταβολή
Πρώτη θέση, χρυσό μετάλλιο Ισπανία Ισπανία 9 8-1 817 719 +98 17 2
Δεύτερη θέση, αργυρό μετάλλιο Γαλλία Γαλλία 9 6-3 732 692 +40 15 4
Τρίτη θέση, χάλκινο μετάλλιο Γερμανία Γερμανία 9 7-2 828 751 +77 16 11
4 Πολωνία Πολωνία 9 5-4 694 764 -70 14 13
Ομάδες που αποκλείστηκαν στα προημιτελικά
5 Ελλάδα Ελλάδα 7 6–1 646 586 +60 13 9
6 Σλοβενία Σλοβενία 7 5–2 639 594 +45 12 5
7 Ιταλία Ιταλία 7 4–3 687 642 +45 11 10
8 Φινλανδία Φινλανδία 7 4–3 616 589 +27 11 35
Ομάδες που αποκλείστηκαν στο γύρο των 16
9 Σερβία Σερβία 6 5–1 552 455 +97 11 6
10 Τουρκία Τουρκία 6 3–3 489 465 +23 9 16
11 Κροατία Κροατία 6 3–3 496 484 +12 9 21
12 Ουκρανία Ουκρανία 6 3–3 498 490 +8 9 32
13 Μαυροβούνιο Μαυροβούνιο 6 3–3 460 463 −3 9 25
14 Βέλγιο Βέλγιο 6 3–3 456 471 −15 9 37
15 Λιθουανία Λιθουανία 6 2–4 533 514 +19 8 8
16 Τσεχία Τσεχία 6 2–4 504 529 −25 8 12
Ομάδες που αποκλείστηκαν στην φάση των ομίλων (στη πέμπτη θέση)
17 Ισραήλ Ισραήλ 5 2–3 394 416 −22 7 42
18 Βοσνία και Ερζεγοβίνη Βοσνία και Ερζεγοβίνη 5 2–3 412 438 −26 7 46
19 Εσθονία Εσθονία 5 1–4 368 382 −14 6 48
20 Βουλγαρία Βουλγαρία 5 1–4 427 475 −48 6 52
Ομάδες που αποκλείστηκαν στην φάση των ομίλων (στην έκτη θέση)
21 Γεωργία Γεωργία 5 1–4 381 425 −44 6 36
22 Ολλανδία Ολλανδία 5 0–5 359 425 −66 5 47
23 Ουγγαρία Ουγγαρία 5 0–5 382 469 −87 5 43
24 Ηνωμένο Βασίλειο Μεγάλη Βρετανία 5 0–5 321 453 −132 5 45

Βραβεία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τα βραβεία ανακοινώθηκαν στις 19 Σεπτεμβρίου 2022.[18]

Βραβείο Παίκτης
Καλύτερη Πεντάδα Ισπανία Γουίλι Ερνανγκόμεθ
Ισπανία Λορένζο Μπράουν
Γαλλία Ρουντί Γκομπέρ
Γερμανία Ντένις Σρέντερ
Ελλάδα Γιάννης Αντετοκούνμπο
Πολυτιμότερος Παίκτης Ισπανία Γουίλι Ερνανγκόμεθ

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  1. PR N°20 - Central Board gives green light to new format and calendar of competition
  2. «FIBA's Executive Committee confirms global calendar update». FIBA.basketball (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 20 Αυγούστου 2021. 
  3. «Media Survey: The most authoritative FIBA EuroBasket 2022 predictions are here». FIBA.basketball (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 2022. 
  4. «Youthful Spain streaks away from France to win Eurobasket». Manila Bulletin (στα Αγγλικά). 19 Σεπτεμβρίου 2022. Ανακτήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου 2022. 
  5. «Germany hold off Poland comeback to claim third place». fiba.basketball (στα Αγγλικά). 19 Σεπτεμβρίου 2022. Ανακτήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου 2022. 
  6. «Znane protikandidatke Slovenije za EuroBasket 2021». RTVSLO.si (στα Σλοβενικά). Ανακτήθηκε στις 20 Αυγούστου 2021. 
  7. «Poznato sedam kandidata za Evrobasket 2021. godine». NOVOSTI (στα Σερβικά). Ανακτήθηκε στις 20 Αυγούστου 2021. 
  8. «Euroleague.net "the 16,000-seat o2 World"». 
  9. «FIBA Europe delegation visits Tbilisi to see progress of new arena». FIBA. 1 Απριλίου 2021. Ανακτήθηκε στις 28 Δεκεμβρίου 2021. 
  10. «In'l Basketball Federation praises "successful" construction of new sports complex in Tbilisi». Agenda.ge. 12 Μαΐου 2022. Ανακτήθηκε στις 19 Μαΐου 2022. 
  11. «Location, date and seedings confirmed for FIBA EuroBasket 2022 Draw». FIBA.basketball (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 20 Αυγούστου 2021. 
  12. «FIBA EuroBasket 2022 groups confirmed, mascot unveiled». FIBA.basketball (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 20 Αυγούστου 2021. 
  13. «Germany, Czech Republic announce Lithuania, Poland as partner federations for FIBA EuroBasket 2022». FIBA. 19 March 2021. http://www.fiba.basketball/eurobasket/2022/news/germany-czech-republic-announce-lithuania-poland-as-partner-federations-for-fiba-eurobasket-2022. Ανακτήθηκε στις 19 March 2021. 
  14. «Italy, Georgia to partner with Estonia, Turkey for FIBA EuroBasket 2022». FIBA. 7 April 2021. http://www.fiba.basketball/eurobasket/2022/news/italy-georgia-to-partner-with-estonia-turkey-for-fiba-eurobasket-2022. Ανακτήθηκε στις 7 April 2021. 
  15. «Russia and Belarus withdrawn from FIBA's European national team and club competitions». FIBA.basketball (στα Αγγλικά). Ανακτήθηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2022. 
  16. «Referees» (PDF). reports.eurobasket.basketball. σελ. 194–195. Ανακτήθηκε στις 31 Αυγούστου 2022. [νεκρός σύνδεσμος]
  17. «Tournament summary» (PDF). Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο (PDF) στις 19 Σεπτεμβρίου 2022. Ανακτήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 2022. 
  18. «Willy Hernangomez earns TISSOT MVP award to lead TISSOT All-Star Five in Berlin». fiba.basketball. 19 Σεπτεμβρίου 2022. 

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]