Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας 2012–13

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος2012–13
2013–14

Για την περίοδο 2012–13, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Ηλείας.

Πρωτάθλημα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος2013–14
Πρωταθλήτρια ομάδα
Π.Α.Ο. Βάρδας

Η περίοδος 2012–13 ήταν η 44η σεζόν των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ. Ηλείας.

Α1 Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Α1 κατηγορία μετείχαν 16 ηλειακές ομάδες. Η πρωταθλήτρια ομάδα, του Π.Α.Ο. Βάρδας, συμμετείχε στο ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, όπου διεκδίκησε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία της επόμενης περιόδου απέναντι στους πρωταθλητές Ε.Π.Σ. της Πελοποννήσου και των Επτανήσων. Κέρδισε την άνοδο, τερματίζοντας 1η. Στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία αγωνίστηκε τη νέα περίοδο και ο Αστέρας Αμαλιάδας, ο οποίος συγχωνεύτηκε το καλοκαίρι του 2013 με τον Π.Φ.Ο. Πανόπουλο και πλέον ονομάζεται Αστέρας Αμαλιάδας/Πανόπουλο

Βαθμολογία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ
Ομάδα
Α
ΤΥ
ΤΚ
ΔΤ
Β
1
Π.Α.Ο. Βάρδας
30
57
19
+38
70
2
Αστέρας Αμαλιάδας
30
76
30
+46
70
3
Νίκη Τραγανού
30
50
35
+15
50
4
Ξενοφών Κρεστένων
30
55
43
+13
46
5
Δάφνη Ανδραβίδας
30
56
47
+9
44
6
Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου
30
33
30
+3
43
7
Κένταυρος Μαγούλας
30
43
43
0
42
8
Ολυμπιακός Σαβαλίων
30
34
41
-7
39
9
Κεραυνός Χειμαδιού
30
38
50
-12
37
10
Χάβαρι
30
41
48
-7
36
11
Αναγέννηση Παλαιοχωρίου
30
36
50
-14
35
12
Προοδευτική Μανολάδας
30
42
48
-6
32
13
Αίας Γαστούνης
30
35
44
-9
30
14
Ηλειακός Λεχαινών
30
44
57
-13
29
15
Ολυμπιακός Λαμπετίου
30
39
57
-18
26
16
Αργοναύτης Κατακόλου
30
34
56
-22
21
Συμμετοχή στο Ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 2013
Υποβιβασμός στην Α2 Κατηγορία

Τελ. ενημέρωση: 27/04/2016
Πηγή: Επίσημος ιστότοπος της Ε.Π.Σ. Ηλείας
Θ = Θέση; Α = Αγώνες; ΤΥ = Τέρματα Υπέρ; ΤΚ = Τέρματα Κατά; ΔΤ = Διαφορά Τερμάτων; Β = Βαθμοί

Α2 κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Άρης Στρεφίου 69 84-23
2 Ολυμπιάδα Γουμέρου 61 55-29
3 Π.Α.Ο Κακόβατου 56 59-32
4 Α.Π.Ο Κουρτέσι 55 60-29
5 Ενιππέας Λατζοϊου 54 68-43
6 Αλφειός Επιταλίου 50 71-46
7 Ηλειακός Βαρθολομιού 47 42-36
8 Νέος Απόλλων Δουνείκων 43 49-54
9 Μυρσιναϊκός 42 55-58
10 Πέλοπας Πύργου 41 43-33
11 Ατρόμητος Βαρβάσαινας 41 68-61
12 Αλφειονίδα Αλφειούσας 40 50-57
13 Πανωλενιακός Καράτουλα 38 54-63
14 Α.Ε.Κ Πύργου 27 38-58
15 Ήφαιστος Βουνάργου 5 21-99
16 Αχιλλέας Νεοχωρίου -5 10-108

- ο Αχιλλέας Νεοχωρίου είχε δύο μηδενισμούς και -6 βαθμούς, ο Ήφαιστος Βουνάργου έναν μηδενισμό και -3.

Β κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Κεραυνός Καλλικώμου 77 85-25
2 Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας 69 112-28
3 Α.Ο Χελιδόνια 53 73-47
4 Α.Ο Αγίου Γεωργίου 52 69-47
5 Θύελλα Πύργου 45 62-49
6 Α.Ο Μακρίσια 44 64-67
7 Ηρακλής Πύργου 40 72-77
8 Δόξα Ελαιώνα 38 50-55
9 Απόλλων Νέας Φιγαλείας 37 58-58
10 Α.Ο Νεοχωρίου 33 38-63
11 Θρίαμβος Πύργου 32 57-79
12 Ωλενιακός Ωλένης 32 50-80
13 Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 31 47-81
14 Νέος Ατρόμητος Λαστεϊκων 30 39-62
15 Α.Ο Αμπελώνα 28 45-64
16 Ερμής Πλατάνου 25 42-79

- η Δόξα Ελαιώνα ξεκίνησε με -2 βαθμούς και ο Α.Ο Αμπελώνας με -5, ο Α.Ο Αγίου Γεωργίου είχε ένα μηδενισμό και -3 βαθμούς.

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Ολυμπιακός Μυρτιάς 75 83-30
2 Ατρόμητος Καβασίλων 64 54-18
3 Αετός Αλποχωρίου 57 52-25
4 Νέος Κόροιβος Κατσαρού 53 49-30
5 Εθνικός Αμπελοκάμπου 51 48-35
6 Άρης Δήμητρας 49 43-35
7 Θύελλα Καρδαμά 48 52-47
8 Εθνικός Γερακίου 44 43-39
9 Αετός Κέντρου 39 60-45
10 Εθνικός Αμαλιάδας 38 43-48
11 Λέοντες Αμαλιάδας 35 38-59
12 Ελπίδα Βαρθολομιού 32 43-73
13 Πάνθηρες Αμαλιάδας 31 38-48
14 Κένταυρος Σώστι 28 49-57
15 Άρης Ξυλοκέρας 19 40-69
16 Ηρακλής Ρουπακίου -6 0-90

- ο Αετός Κέντρου ξεκίνησε με -6 βαθμούς, Πάνθηρες Αμαλιάδας και Κένταυρος Σώστι ξεκίνησαν με -2, οι Πάνθηρες Αμαλιάδας και ο Αετός Κέντρου είχαν έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.

Γ κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Κόκκινη Θύελλα Ζαχάρως 47 54-16
2 Α.Ε Πηνείας 41 44-19
3 Άρης Λανθίου 38 35-21
4 Πρόοδος Σαλμώνης 38 40-29
5 Α.Ο Κουτσοχέρα 37 38-19
6 Άφοβος Βροχίτσας 32 23-27
7 Κεραυνός Βρίνας 25 28-34
8 Α.Ο Ανδρίτσαινας 21 32-45
9 Α.Ο Μαγούλας 14 17-39
10 Αίολος Πύργου 12 17-49
11 Α.Ο Αγίου Δημητρίου Πουρναρίου 10 19-51

ο Κεραυνός Βρίνας είχε δύο μηδενισμούς.

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Κένταυρος Καπελέτου 45 42-22
2 Πήγασος Πρασίνου 39 47-26
3 Φίλιππος Ανδραβίδας 37 40-21
4 Α.Ο Πηνειακός 34 32-39
5 Απόλλων Γαστούνης 30 39-23
6 Αναγέννηση Αμαλιάδας 26 38-45
7 Α.Ο Αρετής 25 38-44
8 Πρίγκιπες Λεχαινών 20 41-54
9 Α.Ο Περιστέρι 20 35-44
10 Αναγέννηση Κορυφής 17 28-46
11 Δόξα Αγίας Μαύρας 13 31-58

ο Πήγασος Πρασίνου ξεκίνησε με -2 βαθμούς, ο Φίλιππος Ανδραβίδας και οι Πρίγκιπες Λεχαινών είχαν ένα μηδενισμό.


Κύπελλο Ηλείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τελικός

06 Μαρτίου 2013 Π.Φ.Ο Πανόπουλο - Π.Α.Ο Βάρδας 1-0 - ενωσιακό γήπεδο Σπιάτζας -

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στο λήμμα αυτό έχει ενσωματωθεί κείμενο από το λήμμα Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας της Ελληνικής Βικιπαίδειας, η οποία διανέμεται υπό την GNU FDL και την CC-BY-SA 3.0. (ιστορικό/συντάκτες).