Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας 1990–91

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος1990–91
1991–92

Για την περίοδο 1990-91, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Ηλείας.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αίας Γαστούνης ο οποίος κέρδισε την άνοδο στην Δ εθνική.

Πρωτάθλημα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η περίοδος 1990-91 ήταν η 22η σεζόν των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ. Ηλείας.

Η δομή του πρωταθλήματος είναι η εξής:

  • Α κατηγορία
  • Β κατηγορία (3 όμιλοι)
  • Γ κατηγορία (3 όμιλοι)

Α κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Α κατηγορία μετείχαν 16 ομάδες.

Θ ομάδα Β τέρματα Ν Ι Η
1 Αίας Γαστούνης 52 70-14 23 6 1
2 Πανωλενιακός Καράτουλα 37 59-46 16 5 9
3 Δάφνη Ανδραβίδας 31 47-36 11 9 10
4 Εθνικός Αμαλιάδας 31 39-36 11 9 10
5 Ολυμπιακός Ζαχάρως 31 48-34 13 5 12
6 Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου 30 43-59 13 4 13
7 Α.Ε.Κ Πύργου 30 61-51 13 4 13
8 Ατρόμητος Καβασίλων 30 46-46 10 10 10
9 Π.Α.Ο Βάρδας 30 50-44 12 6 12
10 Ήφαιστος Βουνάργου 29 38-47 9 11 10
11 Ηλειακός Βαρθολομιού 28 45-43 11 6 13
12 Απόλλων Γαστούνης 28 45-40 10 8 12
13 Α.Ε.Κ κάτω Παναγιάς 26 39-52 10 8 12
14 Πέλοπας Πύργου 25 30-41 7 11 12
15 Θύελλα Πύργου 21 37-53 8 5 17
16 Π.Α.Ο Κακόβατου 21 47-62 9 3 18

Β κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Β κατηγορία συμμετείχαν 36 ομάδες σε 3 ομίλους.

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα Ν Ι Η
1 Αργοναύτης Κατακόλου 33 65-25 15 3 4
2 Ανατολή Κολιρίου 31 60-23 13 5 4
3 Πήγασος Πρασίνου 30 49-31 14 4 4
4 Ολυμπιακός Μυρτιάς 29 49-26 12 5 5
5 Α.Ο Χάβαρι 27 28-23 11 5 6
6 Κένταυρος Σώστι 21 34-44 7 7 8
7 Δόξα νέας Μανωλάδας 20 40-54 9 2 11
8 Α.Ο Αμπελώνας 19 49-55 8 3 11
9 Αετός Αλποχωρίου 18 28-29 6 6 10
10 Ατρόμητος Βαρβάσαινας 18 33-53 6 6 10
11 Ηρακλής Ρουπακίου 7 12-48 3 4 15
12 Απόλλων Δουνέϊκων 2 30-56 1 2 19
  • Ατρόμητος Βαρβάσαινας έναν μηδενισμό
  • Απόλλων Δουνέϊκων -4 βαθμούς
  • Δόξα νέας Μανωλάδας και Ηρακλής Ρουπακίου -2 βαθμούς

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα Ν Ι Η
1 Κεραυνός Χειμαδιού 34 49-28 14 4 4
2 Ερμής Πλατάνου 34 69-27 15 4 3
3 Οινόμαος Μιράκας 33 51-29 14 4 4
4 Ξενοφών Κρεστένων 26 38-33 10 4 8
5 Δόξα Σαμικού 25 46-36 10 5 7
6 Α.Ο Μακρίσια 20 34-37 8 4 10
7 Αλφειός Επιταλίου 20 32-31 7 6 9
8 Άρης Στρεφίου 19 41-47 8 3 11
9 Ενιππέας Λατζοϊου 16 25-41 5 6 11
10 Πρόοδος Σαλμώνης 12 26-44 4 4 14
11 Άτλας Ανεμοχωρίου 11 29-51 4 5 13
12 Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 11 29-49 3 5 14
  • Οινόμαος Μιράκας, Πρόοδος Σαλμώνης και Άτλας Ανεμοχωρίου από έναν μηδενισμό
  • Πρόοδος Σαλμώνης -4 βαθμούς

3ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα Ν Ι Η
1 Αστέρας Βάρδας 40 83-20 18 2 2
2 Νίκη Τραγανού 34 48-24 13 6 3
3 Κόροιβος Κοροίβου 27 39-22 10 7 5
4 Α.Ο Πηνειακός 25 40-37 9 7 6
5 Α.Ο Κάστρου 22 39-34 8 6 8
6 Ίφιτος Καλυβιών 21 35-36 6 8 8
7 Δόξα Αγίας Μαύρας 20 32-32 7 6 9
8 Θύελλα Αρετής 17 26-37 6 6 10
9 Σ.Ε.Φ.Α Λεχαινών 17 28-35 6 7 9
10 Προοδευτική Μανωλάδας 17 34-40 7 3 12
11 Ολυμπιακός Σαβαλίων 17 40-48 6 5 11
12 Εθνικός Αμπελόκαμπου 4 9-73 1 2 19
  • η Σ.Ε.Φ.Α Λεχαινών είχε -2 βαθμούς.

Γ κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Γ κατηγορία συμμετείχαν 35 ομάδες σε 3 ομίλους.

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Κένταυρος Μαγούλας 34 59-20
2 Διγενής Χαριάς 34 67-18
3 Α.Ο Κουτσοχέρα 34 52-18
4 Άρης Ξυλοκέρας 30 37-16
5 Α.Ο Αγίου Γεωργίου 27 40-35
6 Δόξα Ελαιώνα 25 36-22
7 Ολυμπιακός Λαμπετίου 16 44-34
8 Άφοβος Βροχίτσας 16 34-32
9 Α.Ο Λέτρινα 13 33-57
10 Ωλενιακός Ωλένης 8 34-64
11 Κόροιβος Κατσαρού 7 19-60
12 Α.Ο Κορυφή 2 14-61

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Α.Ο Χελιδόνια 33 47-21
2 Πέλοπας Πελοπίου 32 56-18
3 Απόλλων Νέας Φιγαλείας 30 47-17
4 Ολυμπιάδα Γουμέρου 29 42-25
5 Άρης Λανθίου 25 34-31
6 Κεραυνός Βρίνας 22 31-32
7 Κένταυρος Λάλα 20 35-27
8 Α.Ο Νεοχωρίου 18 34-41
9 Τυφώνας Μουζακίου 15 40-52
10 Αλφειονίδα Αλφειούσας 13 34-69
11 Θύελλα Θολού 7 27-74
12 Α.Ο Νεμούτα 6 32-53

3ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Θύελλα Καρδαμά 37 57-14
2 Άρης Δήμητρας 36 56-20
3 Α.Π.Ο Κουρτέσι 31 37-13
4 Εθνικός Γερακίου 23 30-20
5 Μυρσιναϊκός 17 35-32
6 Αχιλλέας Νεοχωρίου 16 32-38
7 Αετός Κέντρου 12 30-34
8 Α.Ο Σιμόπουλου 11 25-35
9 Ιονικός Λυγιάς 7 25-55
10 Ίφιτος Λευκοχωρίου 7 14-38
11 Ατρόμητος Βουνάργου 4 14-51

Κύπελλο Ηλείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τελικός

06 Μαρτίου 1991 Αστέρας Αμαλιάδας - Ηλειακός Λεχαινών 1-0 - γήπεδο Γαστούνης -

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]