Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας 1993–94

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος1993–94
1994–95

Για την περίοδο 1993-94, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Ηλείας.

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Π.Α.Ε Πύργος η οποία κέρδισε την άνοδο στην Δ εθνική.

Πρωτάθλημα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η περίοδος 1993-94 ήταν η 25η σεζόν των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ. Ηλείας.

Η δομή του πρωταθλήματος είναι η εξής:

  • Α κατηγορία
  • Β κατηγορία (3 όμιλοι)
  • Γ κατηγορία (3 όμιλοι)

Α κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Α κατηγορία μετείχαν 18 ομάδες.

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Π.Α.Ε Πύργος 79 91-26
2 Αργοναύτης Κατακόλου 71 57-44
3 Ηλειακός Βαρθολομιού 68 59-30
4 Εθνικός Αμαλιάδας 58 68-41
5 Προοδευτική Μανωλάδας 52 66-55
6 Ξενοφών Κρεστένων 52 67-56
7 Πέλοπας Πύργου 51 48-37
8 Ατρόμητος Καβασίλων 50 58-43
9 Πανωλενιακός Καράτουλα 50 61-54
10 Νίκη Τραγανού 48 44-43
11 Δάφνη Ανδραβίδας 48 45-46
12 Α.Ε.Κ Πύργου 47 52-39
13 Ολυμπιακός Ζαχάρως 47 52-54
14 Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου 46 57-54
15 Κόροιβος Κοροίβου 29 47-71
16 Α.Ο Πηνειακός 26 31-70
17 Αλφειονίδα Αλφειούσας 14 24-62
18 Π.Α.Ο Κακόβατου 11 37-104

Β κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Β κατηγορία μετείχαν 42 ομάδες χωρισμένες σε 3 ομίλους.

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Πήγασος Πρασίνου 59 76-35
2 Ατρόμητος Βαρβάσαινας 58 66-28
3 Α.Ο Λέτρινα 49 49-30
4 Ανατολή Κολιρίου 47 47-34
5 Αναγέννηση Αμαλιάδας 46 55-30
6 Κεραυνός Χειμαδιού 45 56-36
7 Απόλλων Δουνέικων 41 34-33
8 Α.Ο Αγίου Γεωργίου 32 34-40
9 Ήφαιστος Βουνάργου 32 35-32
10 Θύελλα Πύργου 31 40-42
11 Δόξα Ελαιώνα 24 26-32
12 Α.Ο Αμπελώνα 21 34-48
13 Εθνικός Γερακίου 13 21-52
14 Αετός Αλποχωρίου 5 23-63

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Ενιππέας Λατζοίου 60 57-22
2 Αλφειός Επιταλίου 50 39-16
3 Άρης Λανθίου 46 53-39
4 Ωλενιακός Ωλένης 43 46-33
5 Α.Ο Μακρίσια 42 45-35
6 Άρης Στρεφίου 40 40-30
7 Ερμής Πλατάνου 36 46-50
8 Δόξα Σαμικού 35 56-42
9 Ολυμπιάδα Γουμέρου 35 61-57
10 Κεραυνός Βρίνας 33 31-41
11 Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 29 42-46
12 Πέλοπας Πελοπίου 28 33-56
13 Οινόμαος Μιράκας 23 43-72
14 Κόκκινη Θύελλα Ζαχάρως 15 19-74

3ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Απόλλων Γαστούνης 66 66-17
2 Δόξα Νέας Μανωλάδας 54 61-24
3 Δόξα Αγίας Μαύρας 40 42-36
4 Αστέρας Βάρδας 39 37-33
5 Μυρσιναϊκός 36 51-34
6 Ποσειδώνας Κουρούτας 33 33-36
7 Α.Ο Χάβαρι 32 47-51
8 Ολυμπιακός Σαβαλίων 32 40-38
9 Α.Π.Ο Κουρτέσι 31 42-45
10 Ίφιτος Λευκοχωρίου 30 23-43
11 Α.Ο Κάστρο 29 36-52
12 Α.Ε.Κ κάτω Παναγιάς 28 38-57
13 Άρης Δήμητρας 28 27-35
14 Ίφιτος Καλυβίων 27 32-68

Γ κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Γ κατηγορία μετείχαν 25 ομάδες χωρισμένες σε 3 ομίλους.

1ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Ολυμπιακός Μυρτιάς 44 56-16
2 Διγενής Χαριάς 37 60-18
3 Ολυμπιακός Λαμπετίου 28 42-31
4 Θύελλα Καρδαμά 27 33-27
5 Άφοβος Βροχίτσας 21 39-43
6 Άρης Ξυλοκέρας 21 34-42
7 Κόροιβος Κατσαρού 17 29-34
8 Ατρόμητος Βουνάργου 7 19-46
9 Α.Ο Κορυφής 4 16-65

2ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Απόλλων Νέας Φιγαλείας 37 26-12
2 Άτλας Ανεμοχωρίου 36 36-13
3 Α.Ο Νεοχώρι 27 30-19
4 Κεραυνός Καλλικώμου 25 32-23
5 Πρόοδος Σαλμώνης 24 42-27
6 Α.Ο Χελιδόνια 17 24-23
7 Α.Ο Νεμούτα 16 19-29
8 Κένταυρος Μαγούλας 14 26-36
9 Ηρακλής Ηράκλειας 8 14-50

3ος όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ ομάδα Β τέρματα
1 Α.Ε Μυρτουνίων 50 55-7
2 Φίλιππος Ανδραβίδας 43 55-14
3 Κένταυρος Σώστι 42 43-14
4 Ιονικός Λυγιάς 25 26-35
5 Εθνικός Αμπελοκάμπου 24 28-38
6 Ατρόμητος Αυγείου 24 27-34
7 Αναγέννηση Παλαιοχωρίου 19 25-40

Κύπελλο Ηλείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τελικός

10 Φεβρουαρίου 1994 Π.Α.Ε Πύργος - Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου 2-1 παράταση (1-1) - εθνικό στάδιο Πύργου -

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]