Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας 2013–14

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος2013–14
2014–15

Για την περίοδο 2013–14, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Ηλείας.

Πρωτάθλημα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Ηλείας
Περίοδος2014–15
Πρωταθλήτρια ομάδα
Άρης Αρχαίας Ολυμπίας

Η περίοδος 2013–14 ήταν η 45η σεζόν των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ. Ηλείας.

Α1 Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Α1 κατηγορία μετείχαν 16 ηλειακές ομάδες. Η πρωταθλήτρια ομάδα συμμετείχε στο ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, όπου διεκδίκησε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία της επόμενης περιόδου απέναντι στους πρωταθλητές Ε.Π.Σ. της Πελοποννήσου και των Επτανήσων.

Βαθμολογία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ
Ομάδα
Α
ΤΥ
ΤΚ
ΔΤ
Β
1
Άρης Αρχαίας Ολυμπίας
30
72
12
+60
78
2
Νίκη Τραγανού
30
81
21
+60
76
3
Κένταυρος Μαγούλας
30
52
36
+16
54
4
Ολυμπιακός Σαβαλίων
30
60
46
+14
52
5
Ξενοφών Κρεστένων
30
61
39
+22
44
6
Ενιππέας Λατζοΐου
30
56
45
+11
44
7
Αίας Γαστούνης
30
52
48
+4
44
8
Δάφνη Ανδραβίδας
30
43
40
=3
42
9
Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου
30
48
55
-5
40
10
Κουρτέσι
30
55
53
+2
40
11
Κεραυνός Χειμαδιού
30
41
52
-11
39
12
Χάβαρι
30
38
51
-13
36
13
Προοδευτική Μανολάδας
30
38
50
-12
30
14
Αναγέννηση Παλαιοχωρίου
30
40
60
-20
23
15
Π.Α.Ο. Κακοβάτου
30
24
83
-59
21
16
Ολυμπιάδα Γούμερου
30
21
91
-70
7
play off εφόσον η διαφορά είναι μικρότερη από 4 βαθμοί
Υποβιβασμός στην Α2 Κατηγορία. Η Δάφνη Ανδραβίδας δε δήλωσε συμμετοχή στο νέο πρωτάθλημα και υποβιβάστηκε στο Β' τοπικό. Η Αναγέννηση Παλαιοχωρίου δε δήλωσε συμμετοχή σε κανένα πρωτάθλημα.

Τελ. ενημέρωση: 17/04/2014
Πηγή: Επίσημος ιστότοπος της Ε.Π.Σ. Ηλείας
Θ = Θέση; Α = Αγώνες; ΤΥ = Τέρματα Υπέρ; ΤΚ = Τέρματα Κατά; ΔΤ = Διαφορά Τερμάτων; Β = Βαθμοί

Στον αγώνα μπαράζ που διεξήχθη στις 13 Απριλίου 2014, ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας αναδείχθηκε πρωταθλητής, καθώς επικράτησε με 2-0 στην έδρα του της Νίκης Τραγανού.

Α2 Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην Α2 κατηγορία μετείχαν 16 ηλειακές ομάδες.

Βαθμολογία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ
Ομάδα
Α
ΤΥ
ΤΚ
ΔΤ
Β
1
Αργοναύτης Κατακόλου
28
56
19
+37
63
2
Ατρόμητος Καβάσιλων
27
49
26
+23
59
3
Ηλειακός Βαρθολομιού
28
61
18
+43
57
4
Νέος Απόλλων Δουνέικων
28
74
32
+42
57
5
Αλφειός Επιταλίου
28
56
33
+23
55
6
Ηλειακός Λεχαινών
28
52
28
+24
52
7
Μυρσινιακός
28
75
43
+32
51
8
Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας
28
57
37
+20
45
9
Κεραυνός Καλλικώμου
28
55
41
+14
44
10
Αλφειονίδα Αλφειούσας
28
47
37
+10
41
11
Πέλοπας Πύργου
28
40
44
-4
36
12
Χελιδόνια
27
32
44
-12
32
13
Ολυμπιακός Μυρτιάς
28
36
81
-45
15
14
Αετός Αλποχωρίου
28
24
88
-64
11
15
Ατρόμητος Βαρβάσαινας
28
17
107
-90
4
16
Ολυμπιακός Λαμπετίου
28
18
57
-39
0
Άνοδος στην Α1 κατηγορία. Ο Ηλειακός Βαρθολομιού και ο Ατρόμητος Καβασίλων προβιβάστηκαν στην θέση της Δάφνης Ανδραβίδας και του Νέου Απόλλωνα Δουνέικων, που δε δήλωσαν συμμετοχή στο νέο πρωτάθλημα της Α1
Υποβιβασμός στην Β΄ Κατηγορία. Ο Νέος Απόλλων Δουνέικων, αν και κέρδισε την άνοδο στην Α1, δήλωσε συμμετοχή στο Β' τοπικό.

Τελ. ενημέρωση: 17/04/2014
Πηγή: Επίσημος ιστότοπος της Ε.Π.Σ. Ηλείας
Θ = Θέση; Α = Αγώνες; ΤΥ = Τέρματα Υπέρ; ΤΚ = Τέρματα Κατά; ΔΤ = Διαφορά Τερμάτων; Β = Βαθμοί

Β΄ Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στη Β κατηγορία μετείχαν 32 ηλειακές ομάδες σε δύο ομίλους των 16 ομάδων[1]

Γ΄ Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στη Γ΄ κατηγορία συμμετείχαν 18 ομάδες χωρισμένες σε δυο ομίλους των 9. Οι τέσσερις πρώτες κάθε ομίλου αγωνίστηκα στα play off.[2]

Κύπελλο Ηλείας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Το Κύπελλο Hλείας ξεκίνησε στις 7-8 Αυγούστου του 2013 με τη συμμετοχή 42 συλλόγων και από τις τρεις κατηγορίες των πρωταθλημάτων της Ηλείας. Ο νικητής του αγώνα θα ανακηρυχθεί κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Ηλείας για την τρέχουσα περίοδο και θα συνεχίσει –εφόσον το επιθυμεί– στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.

Α΄ Φάση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Θύελλα Καρδαμά (Β) - ΑΟ Μακρισίων (Β) 5-2
  • Αλφειός Επιταλίου (Α2) - Αετός Αλποχωρίου (Α2) 4-0
  • Αχιλλέας Νεοχωρίου (Β) - Άρης Δήμητρας (Β) 2-3
  • Κεραυνός Χειμαδιού (Α1) - Ολυμπιάδα Γουμέρου (Α1) 1-0
  • Νίκη Τραγανού (Α1) - Αλφειονίς Αλφειούσας (Α2) 4-0
  • Ατρόμητος Καβασίλων (Α2) - Κεραυνός Καλλικώμου (Α2) 1-0
  • Πανωλενιακός (Β) - Λευκός Αστήρ Σκουροχωρίου (Α1) 0-3
  • Κένταυρος Μαγούλας (Α1) - Αργοναύτης Κατακόλου (Α2) 2-0
  • Δόξα Ελαιώνα (Β) - Άρης Αρχ. Ολυμπίας (Α1) 0-5
  • Ηλειακός Λεχαινών (Α2) - Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2) 1-4
  • Ολυμπιακός Λαμπετίου (Α2) - Ολυμπιακός Σαβαλίων (Α1) 1-1, 1-2 παρ.
  • Ολυμπιακός Μυρτιάς (Α2) - Δάφνη Ανδραβίδας (Α1) 1-5
  • Ατρόμητος Βαρβάσαινας (Α2) - ΑΟ Χελιδόνια (Α2) 2-1
  • Αναγέννηση Παλαιοχωρίου (Α1) - Ενιπέας Λατζοίου (Α1) 2-2, 4-5 πεν.
  • Ν. Απόλλων Δουνείκων (Α2) - Ωλεναικός Ώλενας (Β) 3-0
  • Μυρσιναϊκός(Α2) - ΑΟ Χάβαρι (Α1) 2-1
  • Ελπίδα Βαρθολομιού (Β) - Αίας Γαστούνης (Α1) 0-1
  • Απόλλων Ν. Φιγαλείας(Β) - Εθνικός Αμαλιάδας (Β) 1-2
  • Εθνικός Αμπελοκάμπου (Β) - Προοδευτική Μανολάδας (Α1) 0-2
  • Ολυμπιακός Ζαχάρως (Β) - Ηλειακός Βαρθολομιού (Α2) 1-1, 1-3 παρ.
  • Πέλοπας Πύργου (Α2) - ΑΠΟ Κουρτεσίου (Α1) 1-1, 1-3 παρ.

Ο ΠΑΟ Κακοβάτου, ο ΑΟ Αγ. Γεωργίου και ο Ξενοφών Κρεστένων προκρίθηκαν χωρίς αγώνα

Β΄ Φάση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Αίας Γαστούνης (Α1) - Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2) 0-2
  • Αλφειός Επιταλίου (Α2) - Ν. Απόλλων Δουνείκων (Α2) 3-1
  • Ενιπέας Λατζοίου (Α1)- ΠΑΟ Κακοβάτου (Α1) 2-0
  • Μυρσιναϊκός(Α2) - Ατρόμητος Καβασίλων (Α2) 2-3
  • Άρης Αρχ. Ολυμπίας (Α1)- Προοδευτική Μανολάδας (Α1) 2-0
  • Εθνικός Αμαλιάδας (Β) - Κεραυνός Χειμαδιού (Α1) 2-4
  • Θύελλα Καρδαμά (Β) - Ολυμπιακός Σαβαλίων (Α1) 0-1
  • Λευκός Αστήρ Σκουροχωρίου (Α1) - Νίκη Τραγανού (Α1) 1-4
  • Άρης Δήμητρας (Β) - ΑΟ Αγ. Γεωργίου (Β) 1-0
  • Ξενοφών Κρεστένων (Α1) - Κένταυρος Μαγούλας (Α1) 2-0
  • ΑΠΟ Κουρτεσίου (Α1) - Ηλειακός Βαρθολομιού (Α2) 0-2

Γ΄ Φάση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Αφοβος Βροχίτσας (Γ) - Κεραυνός Χειμαδιού (Α1) 0-3
  • Ηλειακός Βαρθολομιού (Α2) - Δάφνη Ανδραβίδας (Α1) 1-3
  • Ολυμπιακός Σαβαλίων (Α1) - Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2) 1-2
  • Πρίγκηπες Λεχαινών (Γ) - Ενιπέας Λατζοίου (Α1) 1-5
  • ΑΟ Κουτσοχέρας (Γ) - Άρης Αρχ. Ολυμπίας (Α1) 0-3
  • Ξενοφών Κρεστένων (Α1) - Αλφειός Επιταλίου (Α2) 2-1
  • Άρης Δήμητρας (Β) - Αναγέννηση Κορυφής (Γ) 5-3
  • Ατρόμητος Καβασίλων (Α2)- Νίκη Τραγανού (Α1) 0-3

Δ΄ Φάση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Ξενοφών Κρεστένων (Α1) - Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2) 0-1
  • Ενιπέας Λατζοίου (Α1) - Άρης Αρχ. Ολυμπίας (Α1) 0-1
  • Άρης Δήμητρας (Β) - Δάφνη Ανδραβίδας (Α1) 2-4
  • Κεραυνός Χειμαδιού (Α1) - Νίκη Τραγανού (Α1) 0-3

Ημιτελική Φάση[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  • Άρης Αρχ. Ολυμπίας (Α1)- Νίκη Τραγανού (Α1) 1-1 0-0
  • Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2)- Δάφνη Ανδραβίδας (Α1) 4-3 2-1

Τελικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

08 Μαρτίου 2014 Νίκη Τραγανού (Α1) - Ηρακλής Παλαιοβαρβάσαινας (Α2) 3-1[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]