Όσκαρ Καλύτερων Οπτικών Εφέ: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Γραμμή 175: | Γραμμή 175: | ||
|'''John Stears''' |
|'''John Stears''' |
||
|- |
|- |
||
|''[[The Greatest Story Ever Told]]'' |
|''[[Η Ωραιότερη Ιστορία του Κόσμου|The Greatest Story Ever Told]]'' |
||
|J. McMillan Johnson |
|J. McMillan Johnson |
||
|- |
|- |
||
Γραμμή 188: | Γραμμή 188: | ||
| rowspan=3 style="text-align:center" | '''[[1967]]'''<br /><small>[[40th Academy Awards|(40η)]] |
| rowspan=3 style="text-align:center" | '''[[1967]]'''<br /><small>[[40th Academy Awards|(40η)]] |
||
|- style="background:#FAEB86" |
|- style="background:#FAEB86" |
||
|''''' |
|'''''Doctor Dolittle''''' |
||
|'''L.B. Abbott''' |
|'''L.B. Abbott''' |
||
|- |
|- |
||
|'' |
|''Tobruk'' |
||
|Howard A. Johnson, Jr. και Albert Whitlock |
|Howard A. Johnson, Jr. και Albert Whitlock |
||
|- |
|- |
||
Γραμμή 204: | Γραμμή 204: | ||
| rowspan=3 style="text-align:center" | '''[[1969]]'''<br /><small>[[42nd Academy Awards|(42η)]] |
| rowspan=3 style="text-align:center" | '''[[1969]]'''<br /><small>[[42nd Academy Awards|(42η)]] |
||
|- style="background:#FAEB86" |
|- style="background:#FAEB86" |
||
|''''' |
|'''''Marooned''''' |
||
|'''Robbie Robertson''' |
|'''Robbie Robertson''' |
||
|- |
|- |
||
|'' |
|''Krakatoa, East of Java'' |
||
|Eugène Lourié και Alex Weldon |
|Eugène Lourié και Alex Weldon |
||
|} |
|} |
Έκδοση από την 15:19, 2 Μαΐου 2014
Πρότυπο:Βραβείο Το Βραβείο Όσκαρ Καλύτερων Οπτικών Εφέ (αγγλικά:Academy Award for Best Visual Effects),ή αλλιώς γνωστό και ως Βραβείο Όσκαρ Καλύτερων Ειδικών Εφέ, είναι μια κατηγορία των Βραβείων Όσκαρ το οποίο απονέμεται από την Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών για τα ειδικά επιτεύγματα στα οπτικά εφέ.(πηγή: IMDb).
Ιστορία
Η κατηγορία αυτή πρωτοπαρουσιάστηκε από την Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών το έτος 1928,έτος πρώτης απονομής των Βραβείων Όσκαρ.Τότε η κατηγορία αυτή ονομάστηκε Καλύτερα Μηχανικά Εφέ.Στην κατηγορία αυτήν κέρδισε η ταινία Τα Φτερά.
Ωστόσο η κατηγορία αυτήν ξαναπαρουσιάστηκε το 1938,όπου τότε ήταν όπου η Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών πραγματικά αναγνώρισε την δουλειά των ειδικών εφέ μιας ταινίας.Αρχικά,η κατηγορία αυτή ονομάστηκε Ειδικού Επιτεύγματος Βραβείο για τα Ειδικά Εφέ , αφού τότε με την κατηγορία αυτήν η Ακαδημία τιμούσε και τα οπτικά και τα ηχητικά εφέ μαζί. Ωστόσο, το επόμενο έτος η κατηγορία αυτή μετονομάστηκε σε Καλύτερα Ειδικά Εφέ. Αυτό συνέβαινε από το 1939 μέχρι και το 1963. Το 1964,η κατηγορία μετονομάστηκε σε Καλύτερα Ειδικά Οπτικά Εφέ, αφού το βραβείο αυτό δίνονταν μόνο για τα οπτικά εφέ.
Μεταξύ των ετών 1972 και 1977 δεν υπήρχε συγκεκριμένο βραβείο Όσκαρ για τα οπτικά εφέ.Ωστόσο, κατά το διάστημα αυτό, για τα οπτικά εφέ δινόταν ένα Ειδικό Βραβείο ονόματι Βραβείο Όσκαρ Ειδικού Επιτεύγματος . Το 1977 ωστόσο , ξαναεισάχθηκε η κατηγορίατ του βραβείου Όσκαρ για τα οπτικά εφέ με το τωρινό όνομα Καλύτερα Οπτικά Εφέ, αν και εώς το 1995 για κάποια χρόνια συνεχίζονταν να δίνεται από την Ακαδημία για τα οπτικά εφέ του Ειδικού Επιτεύγματος το Βραβείο. Και το έτος 1990 ήταν το τελευταίο έτος στο οποίο δεν υπήρξαν επίσημες υποψηφιότητες και αντιθέτως ένα Ειδικού Επιτεύγματος Βραβείο δόθηκε.
Νικητές και Υποψήφιοι
Καλύτερων Ειδικών Εφέ
Καλύτερα Μηχανικά Εφέ
- 1927-1928: Τα Φτερά - Roy Pomeroy
- Ο Τραγουδιστής της Jazz - Nugent Slaughter
- Η Ιδιωτική ζωή της Ελένης της Τροίας - Ralph Hammeras
Τιμητικό Βραβείο Όσκαρ για τα Ειδικά Εφέ/Ειδικού Επιτεύγματος Βραβείο για τα Ειδικά Εφέ
"Για τα έξοχα επιτεύγματα στην δημιουργία ειδικών φωτογραφικών και ηχητικών εφέ"
- 1938: Spawn of the North - Gordon Jennings, assisted by Jan Domela, Dev Jennings, Irmin Roberts and Art Smith; transparencies by Farciot Edouart, assisted by Loyal Griggs (Note: Award also given to sound effects artists as well)
Ειδικά Εφέ (Note: From 1939 to 1962, Visual Effects nominations were shared with Sound Effects nominations as a combined Special Effects category).
- 1939: The Rains Came - Edmund H. Hansen (ηχητικά), Fred Sersen (φωτογραφικά)
- Gone with the Wind - Jack Cosgrove (photographic), Fred Albin (sound), Arthur Johns (sound)
- Only Angels Have Wings - Roy Davidson (φωτογραφικά εφέ), Edwin C. Hahn (ηχητικά εφέ)
- Ελισάβετ και Έσσεξ - Byron Haskin (φωτογραφικά εφέ), Nathan Levinson (ηχητικά εφέ)
- Topper Takes a Trip - Roy Seawright (photographic)
- Union Pacific - Farciot Edouart (φωτογραφικά εφέ), Gordon Jennings (φωτογραφικά εφέ), Loren Ryder (ηχητικά εφέ)
- Ο Μάγος του Όζ - A. Arnold Gillespie (φωτογραφικά εφέ), Douglas Shearer (ηχητικά εφέ)
- 1940: The Thief of Bagdad - Lawrence W. Butler (photographic), Jack Whitney (ηχητικά εφέ)
- The Blue Bird - Fred Sersen (photographic), Edmund H. Hansen (ηχητικά εφέ)
- Boom Town - A. Arnold Gillespie (photographic), Douglas Shearer (sound)
- The Boys from Syracuse - John P. Fulton (photographic), Bernard B. Brown (ηχητικά εφέ), Joe Lapis (ηχητικά εφέ)
- Dr. Cyclops - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic)
- Foreign Correspondent - Paul Eagler (photographic), Thomas T. Moulton (ηχητικά εφέ)
- The Invisible Man Returns - John P. Fulton (photographic), Bernard B. Brown (ηχητικά εφέ), William Hedgcock (ηχητικά εφέ)
- The Long Voyage Home - R. T. Layton (photographic), Ray Binger (photographic), Thomas T. Moulton (ηχητικά εφέ)
- One Million B.C. - Roy Seawright (photographic), Elmer A. Raguse (ηχητικά εφέ)
- Ρεβέκκα - Jack Cosgrove (photographic), Arthur Johns (ηχητικά εφέ)
- The Sea Hawk - Byron Haskin (photographic), Nathan Levinson (sound)
- Swiss Family Robinson - Vernon L. Walker (photographic), John O. Aalberg (ηχητικά εφέ)
- Typhoon - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), Loren L. Ryder (sound)
- Γυναίκες στον Πόλεμο - Howard Lydecker (photographic), William Bradford (photographic), Bud Thackery (photographic), Herbert Norsch (ηχητικά εφέ)
- 1941: I Wanted Wings - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), Louis Mesenkop (ηχητικά εφέ)
- Aloma of the South Seas - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), Louis Mesenkop (ηχητικά εφέ)
- Flight Command - A. Arnold Gillespie (photographic), Douglas Shearer (ηχητικά εφέ)
- The Invisible Woman - John P. Fulton (photographic), John D. Hall (ηχητικά εφέ)
- The Sea Wolf - Byron Haskin (photographic), Nathan Levinson (ηχητικά εφέ)
- That Hamilton Woman - Lawrence W. Butler (photographic), William A. Wilmarth (ηχητικά εφέ)
- Topper Returns - Roy Seawright (photographic), Elmer A. Raguse (ηχητικά εφέ)
- A Yank in the R.A.F. - Fred Sersen (photographic), Edmund H. Hansen (ηχητικά εφέ)
- 1942: Reap the Wild Wind - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), William L. Pereira (photographic), Louis Mesenkop (ηχητικά εφέ)
- The Black Swan - Fred Sersen (photographic), Roger Heman Sr. (sound), George Leverett (ηχητικά εφέ)
- Desperate Journey - Byron Haskin (photographic), Nathan Levinson (ηχητικά εφέ)
- Flying Tigers - Howard Lydecker (photographic), Daniel J. Bloomberg (ηχητικά εφέ)
- Invisible Agent - John P. Fulton (photographic), Bernard B. Brown (ηχητικά εφέ)
- Το βιβλίο της Ζούγκλας - Lawrence W. Butler (photographic), William A. Wilmarth (ηχητικά εφέ)
- Κυρία Μίνιβερ - A. Arnold Gillespie (photographic), Warren Newcombe (photographic), Douglas Shearer (ηχητικά εφέ)
- The Navy Comes Through - Vernon L. Walker (photographic), James G. Stewart (ηχητικά εφέ)
- One of Our Aircraft Is Missing - Ronald Neame (photographic), C. C. Stevens (ηχητικά εφέ)
- The Pride of the Yankees - Jack Cosgrove (photographic), Ray Binger (photographic), Thomas T. Moulton (ηχητικά εφέ)
- 1943: Crash Dive - Fred Sersen (photographic), Roger Heman Sr. (ηχητικά εφέ)
- Air Force - Hans F. Koenekamp (photographic), Rex Wimpy (photographic), Nathan Levinson (ηχητικά εφέ)
- Bombardier - Vernon L. Walker (photographic), James G. Stewart (ηχητικά εφέ), Roy Granville(Ηχοληψία)
- The North Star - Clarence Slifer (photographic), Ray Binger (photographic), Thomas T. Moulton (ηχητικά εφέ)
- So Proudly We Hail! - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), George Dutton (ηχητικά εφέ)
- Stand By for Action - A. Arnold Gillespie (photographic), Donald Jahraus (photographic), Michael Steinore (ηχητικά εφέ)
- 1944: Thirty Seconds Over Tokyo - A. Arnold Gillespie (photographic), Donald Jahraus (photographic), Warren Newcombe (photographic), Douglas Shearer (ηχητικά εφέ)
- The Adventures of Mark Twain - Paul Detlefsen (photographic), John Crouse (photographic), Nathan Levinson (ηχητικά εφέ)
- Days of Glory - Vernon L. Walker (photographic), James G. Stewart (sound), Roy Granville (sound)
- Secret Command - David Allen (photographic), Ray Cory (photographic), Robert Wright (photographic), Russell Malmgren (sound), Harry Kusnick (sound)
- Since You Went Away - Jack Cosgrove (photographic), Arthur Johns (sound)
- The Story of Dr. Wassell - Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), George Dutton (sound)
- Πρόεδρος Γουίλσον - Fred Sersen (photographic), Roger Heman Sr. (sound)
- 1945: Wonder Man - John P. Fulton (photographic), Arthur Johns (sound)
- Captain Eddie - Fred Sersen (photographic), Sol Halperin (photographic), Roger Heman Sr. (sound), Harry M. Leonard (sound)
- Spellbound - Τζακ Κοσγκρόουβ (τεχνικός οπτικών εφέ)
- They Were Expendable - A. Arnold Gillespie (photographic), Donald Jahraus (photographic), R. A. MacDonald (photographic), Michael Steinore (sound)
- A Thousand and One Nights - Lawrence W. Butler (photographic), Ray Bomba (sound)
- 1947: Green Dolphin Street - A. Arnold Gillespie και Warren Newcombe (photo) Douglas Shearer and Michael Steinore (sound)
- Unconquered - Farciot Edouart, Devereux Jennings, Gordon Jennings, W. Wallace Kelley, Paul Lerpae (photo) George Dutton (sound)
- 1948: Portrait of Jennie - Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russell Shearman and Clarence Slifer (photographic), Charles L. Freeman and James G. Stewart (sound)
- 1949: Mighty Joe Young - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- Tulsa - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- 1950: Destination Moon - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- Samson and Delilah - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- 1951: When Worlds Collide - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
(Η ταινίαWhen Worlds Collide ήταν αποκλειστικά η μόνη υποψήφια ταινία και κέρδισε άμεσα το βραβείο.)
- 1952: Plymouth Adventure - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
(Η ταινίαPlymouth Adventure ήταν αποκλειστικά η μόνη υποψήφια ταινία και κέρδισε άμεσα το βραβείο.)
- 1953: Ο Πόλεμος των Κόσμων( - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
(Η ταινίαΟ Πόλεμος των Κόσμων ήταν αποκλειστικά η μόνη υποψήφια ταινία και κέρδισε άμεσα το βραβείο.)
- 1954: 20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- Hell and High Water - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- Them! - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- 1955: The Bridges at Toko-Ri - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- The Dam Busters - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- The Rains of Ranchipur - Δεν ονομάστηκαν οι υποψήφιοι
- 1956: Οι Δέκα Εντολές - John P. Fulton
- 1957: The Enemy Below - Sound Effects by Walter Rossi (Note: Listed for reference only; this is not a Visual Effects award win.)
- The Spirit of St. Louis - Visual Effects by Louis Lichtenfield
- 1958: tom thumb - Visual Effects by Tom Howard
- Torpedo Run - Οπτικά Εφέ από : A. Arnold Gillespie Ηχητικά: Harold Humbrock
- 1959: Ben-Hur - Visual Effects by A. Arnold Gillespie and Robert MacDonald, Audio: Milo B. Lory
- Journey to the Center of the Earth - Οπτικά Εφέ από L.B. Abbott και James B. Gordon, Ηχητικά: Carl Faulkner
- 1960: The Time Machine - Οπτικά Εφέ από : Gene Warren και Tim Baar
- The Last Voyage - Οπτικά Εφέ από : A.J. Lohman
- 1961: The Guns of Navarone - Visual Effects by Bill Warrington, Ηχητικά: Vivian C. Greenham
- The Absent-Minded Professor - Οπτικά Εφέ από : Robert A. Mattey και Eustace Lycett
- 1962: The Longest Day - Οπτικά Εφέ από :[[Robert MacDonald Ηχητικά:Jacques Maumont
- Mutiny on the Bounty - Οπτικά Εφέ από :A. Arnold Gillespie Ηχητικά: Milo B. Lory
Καλύτερων Οπτικών Εφέ
Δεκαετία του 1960
Έτος | Ταινία | Τεχνικός/Τεχνικοί Οπτικών Εφέ |
---|---|---|
1963 (36th) | ||
Κλεοπάτρα | Emil Kosa, Jr. | |
Τα Πουλιά | Ούμπ Ιουέρκς | |
1964 (37η) | ||
Μαίρη Πόππινς | Peter Ellenshaw, Eustace Lycett και Hamilton Luske | |
Τα 7 Πρόσωπα του Δρ.Λαο | Jim Danforth | |
1965 (38η) | ||
Thunderball | John Stears | |
The Greatest Story Ever Told | J. McMillan Johnson | |
1966 (39η) | ||
Fantastic Voyage | Art Cruickshank | |
Hawaii | Linwood G. Dunn | |
1967 (40η) | ||
Doctor Dolittle | L.B. Abbott | |
Tobruk | Howard A. Johnson, Jr. και Albert Whitlock | |
1968 (41η) | ||
2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος | Stanley Kubrick | |
Ice Station Zebra | Hal Millar και J. McMillan Johnson | |
1969 (42η) | ||
Marooned | Robbie Robertson | |
Krakatoa, East of Java | Eugène Lourié και Alex Weldon |
Δεκαετία του 1970
Έτος | Ταινίες | Τεχνικός/Τεχνικοί Οπτικών Εφέ |
---|---|---|
1970 (43rd) | ||
Tora! Tora! Tora! | A.D. Flowers και L.B. Abbott | |
Patton | [Άλεξ Γουέλντον | |
1971 (44η) | ||
Bedknobs and Broomsticks | Alan Maley, Eustace Lycett and Danny Lee | |
When Dinosaurs Ruled the Earth | Jim Danforth και Roger Dicken | |
1972 (45th) | ||
The Poseidon Adventure† | L. B. Abbott και A. D. Flowers | |
1973 (46th) | ||
Δεν δόθηκε κανένα βραβείο | ||
1974 (47th) | ||
Earthquake† | 'Frank Brendel και Glen Robinson | |
1975 (48th) | ||
The Hindenburg† | Albert Whitlock και Glen Robinson | |
1976 (49th) | ||
King Kong† | Carlo Rambaldi, Glen Robinson, και Frank Van der Veer | |
Logan's Run† | L. B. Abbott, Glen Robinson, και Matthew Yuricich | |
1977 (50th) | ||
Ο Πόλεμος των Άστρων | Τζον Στιαρς, Τζον Ντύκστρα, Ρίτσαρντ Έντλουντ , Γκραντ ΜακΚιούν και Ρόμπερτ Μπλαλακ | |
Close Encounters of the Third Kind | Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, και Richard Yuricich | |
1978 (51st) | ||
Superman† | Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, και Zoran Perisic | |
1979 (52nd) | ||
Alien | Χ.Ρ. Γκίγκερ, Κάρλο Ραμπάλντι, Μπράιαν Τζόνσον, Νικ Άλντερ και Ντένις Άιλινγκ | |
The Black Hole | Peter Ellenshaw, Art Cruickshank, Eustace Lycett, Danny Lee, Harrison Ellenshaw, and Joe Hale | |
Moonraker | Derek Meddings, Paul Wilson, and John Evans | |
1941 | William A. Fraker, A.D. Flowers, και Gregory Jein | |
Star Trek: The Motion Picture | Douglas Trumbull, John Dykstra, Richard Yuricich, Robert Swarthe, David K. Stewart, and Grant McCune |
Δεκαετία του 1980
Έτος | Ταινία | Τεχνικοί Οπτικών Εφέ |
---|---|---|
1980 (53η) | ||
Η Αυτοκρατορία Αντεπιτίθεται† | Μπραΐαν Τζόνσον, Ρίτσαρντ Έντλουντ, Ντένις Μούρεν και Μπρους Νίκολσον | |
1981 (54η) | ||
Raiders of the Lost Ark | Ρίτσαρντ Έντλαντ, Κιτ Γουέστ, Μπρους Νίκολσον και Τζο Τζόνστον | |
Dragonslayer | Ντένις Μούρεν, Φιλ Τίππεττ, Κεν Ράλστον, και Μπραΐαν Τζόνσον | |
1982 (55η) | ||
E.T. the Extra-Terrestrial | Κάρλο Ραμπάλντι, Ντένις Μούρεν και Κένεθ Σμιθ | |
Blade Runner | Douglas Trumbull, Richard Yuricich, και David Dryer | |
Poltergeist | Ρίτσαρντ Έντλουντ, Μαΐκλ Γουντ, και Μπρους Νίκολσον | |
1983 (56η) | ||
Επεισόδιο 6 - Η Επιστροφή των Τζεντάι† | Ρίτσαρντ Έντλουντ, Ντένις Μούρεν, Κεν Ράλστον και Φιλ Τίππετ | |
1984 (57th) | ||
Ο Ιντιάνα Τζόουνς και Ο Ναός του Χαμένου Θησαυρού | Ντένις Μούρεν, Μάικλ Τζ. Μακάλιστερ, Λορν Πίτερσον και Τζορτζ Γκιμπς | |
Ghostbusters | Ρίτσαρντ Έντλουντ, Τζον Μπρούνο, Μαρκ Βάργκο, και Τσακ Γκάσπαρ | |
2010 | Ρίτσαρντ Έντλουντ, Neil Krepela, George Jenson, και Mark Stetson | |
1985 (58th) | ||
Cocoon | Ken Ralston, Ralph McQuarrie, Scott Farrar, και David Berry | |
Return to Oz | Will Vinton, Ian Wingrove, Zoran Perisic, και Michael Lloyd | |
Young Sherlock Holmes | Ντένις Μούρεν, Κιτ Γουέστ, Τζον Έλλις, και Ντέιβιντ Άλεν | |
1986 (59th) | ||
Aliens | Ρόμπερτ Σκότακ, Σταν Γουίνστον, Τζον Ρίτσαρντσον και Σούζαν Μπένσον | |
Little Shop of Horrors | Lyle Conway, Bran Ferren, και Martin Gutterridge | |
Poltergeist II: The Other Side | Ρίτσαρντ Έντλουντ, Τζον Μπρούνο, Garry Waller, και William Neil | |
1987 (60th) | ||
Innerspace | Ντένις Μούρεν, Bill George, Harley Jessup, και Kenneth F. Smith | |
Ο Κυνηγός | Joel Hynek, Robert M. Greenberg, Richard Greenberg, και Stan Winston | |
1988 (61st) | ||
Who Framed Roger Rabbit | Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, και George Gibbs | |
Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει | Ρίτσαρντ Έντλαντ, Αλ Ντι Σάρο, Μπρεντ Μπόατς και Τάιν Μόρις | |
Willow | Ντένις Μούρεν, Michael McAlister, Phil Tippett, και Κρις ΈβανςC | |
1989 (62nd) | ||
The Abyss | Τζον Μπρούνο , Ντένις Μούρεν, Hoyt Yeatman, και Dennis Skotak | |
The Adventures of Baron Munchausen | Richard Conway και Kent Houston | |
Επιστροφή στο Μέλλον Μέρος II | Κεν Ράλστον, Μαΐκλ Λαντιέρι, Τζον Μπελ και Στιβ Γκάουλεϊ |
Δεκαετία του 1990
Δεκαετία του 2000
Έτος | Ταινία | Τεχνικοί Οπτικών Εφέ |
---|---|---|
2000 (73η) | ||
Ο Μονομάχος | John Nelson ,Neil Corbould, Tim Burke, και Rob Harvey | |
Το Αόρατο Άγγιγμα | Scott E. Anderson, Craig Hayes, Scott Stokdyk, και Stan Parks | |
Η Τέλεια Καταιγίδα | Stefen Fangmeier, Habib Zargarpour, John Frazier, και Walt Conti | |
2001 (74η) | ||
Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού | Τζιμ Ράιγκιελ, Ράνταλ Γουίλιαμ, Ρίτσαρντ Τέιλορ και Μαρκ Στέτσον | |
A.I. Τεχνητή Νοημοσύνη | Ντένις Μούρεν, Σκοτ Φάραρ, Σταν Γουίνστον και Μάικλ Λαντιέρι | |
Pearl Harbor | Έρικ Μπρέβιγκ, Τζον Φρέιζερ, Εντ Χιρς και Μπεν Σνόου | |
2002 (75η) | ||
Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Οι Δύο Πύργοι | Τζιμ Ράιγκιελ, Ράνταλ Γουίλιαμ Κουκ, Άλεξ Φούνκι και Τζο Λέτερι | |
Spider-Man | Τζον Ντίξτρα, Σκοτ Στόκντικ, Άντονι ΛαΜολινάρα και Τζον Φρέιζερ | |
Η Επίθεση των Κλώνων | Ρομπ Κόλαμ, Πάμπλο Χέλμαν, Τζον Νολ και Μπεν Σνόου | |
2003 (76η) | ||
Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Η Επιστροφή του Βασιλιά | Τζιμ Ράιγκιελ, Τζο Λέτερι, Ράνταλ Γουίλιαμ και Άλεξ Φουνκ | |
Master and Commander: The Far Side of the World | Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness, και Robert Stromberg | |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | Τζον Νολ, Χαλ Τ. Χίκελ, Τσαρλς Γκίμπσον και Τέρι Ντ. Φράζι | |
2004 (77η) | ||
Spider-Man 2 | Τζον Ντίκστρα, Σκοτ Στοκντάικ, Άντονι ΛαΜολινάρα και Τζον Φρέιζερ | |
Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν | Τιμ Μπερκ, Ρότζερ Γκαγιέτ, Μπιλ Τζορτζ και Τζον Ρίτσαρντσον | |
I, Robot | John Nelson, Andrew R. Jones, Erik Nash, και Joe Letteri | |
2005 (78η) | ||
King Kong | Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, και Richard Taylor | |
Το Χρονικό της Νάρνια: Το Λιοντάρι η Μάγισσα και η Ντουλάπα | Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney, και Scott Farrar | |
War of the Worlds | Dennis Muren, Pablo Helman, Randal M. Dutra, και Daniel Sudick | |
2006 (79η) | ||
Οι Πειρατές της Καραϊβικής: Το Σεντούκι του Νεκρού | Τζον Νολ, Χαλ Τ. Χίκελ, Τσαρλς Γκίμπσον και Άλεν Χολ | |
Poseidon | Boyd Shermis, Kim Libreri, Chas Jarrett, και John Frazier | |
Superman: Η Επιστροφή | Μαρκ Στέτσον, Νιλ Κόρμπουλντ, Ρίτσαρντ Ρ. Χούβερ και Τζον Θαμ | |
2007 (80η) | ||
The Golden Compass | Μάικλ Λ. Φινκ, Μπιλ Βέστενχοφερ, Μπεν Μόρρις, Τρέβορ Γουντ | |
Οι Πειρατές της Καραϊβικής: Στο Τέλος του Κόσμου | Τζον Νολ, Χαλ Τ. Χίκελ, Τσάρλι Γκίμπσον και Τζον Φρέιζερ | |
Transformers | Σκοτ Φάρραρ, Σκοτ Μπένζα, Ράσελ Ερλ, Τζον Φρέιζερ | |
2008 (81st) | ||
The Curious Case of Benjamin Button | Έρικ Μπάρμπα, Στιβ Πριγκ, Μπερτ Ντάλτον & Κρεγκ Μπάρον | |
Ο Σκοτεινός Ιππότης | Νικ Ντέιβις, Κρις Κόρμπουλντ, Τιμ Γουέμπερ και Πολ Φράνκλιν | |
Iron Man (ταινία) | Τζον Νέλσον, Μπεν Σνόου, Ντάνιελ Σούντικ & Σέιν Μέιχαν | |
2009 (82η) | ||
Avatar | Τζο Λέτερι, Στίβεν Ροζενμπάουμ, Ρίτσαρντ Μπάνεχαμ & Άντριου Τζόουνς | |
District 9 | Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, και Matt Aitken | |
Star Trek | Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh και Burt Dalton |
Δεκαετία του 2010
Έτος | Ταινία | Τεχνικοί Οπτικών Εφέ |
---|---|---|
2010 (83η) | ||
Inception | Κρις Κόρμπουλντ, Άντριου Λόκλι, Πιτ Μπεμπ και Πολ Τζέι Φράνκλιν | |
Alice in Wonderland | Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, και Sean Phillips | |
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου - Μέρος 1 | Τιμ Μπερκ, Τζον Ρίτσαρντσον, Κρίστιαν Μανζ και Νίκολας Αϊτάντι | |
Η Ζωή Μετά | Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, και Joe Farrell | |
Iron Man 2 | Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, και Daniel Sudick | |
2011 (84η) | ||
Hugo | Ρομπ Λεγκάτο, Τζος Γουίλιαμς, Μπεν Γκρόσμαν και Άλεξ Χένινγκ | |
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου - Μέρος 2 | Τιμ Μπερκ, Ντέιβιντ Βίκερι, Γκρεγκ Μπάτλερ και Τζον Ρίτσαρντσον | |
Real Steel | Έρικ Νας, Τζον Ρόουζενγκραντ, Νταν Τέιλορ και Σουέν Γκίλμπεργκ | |
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση | Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, and Daniel Barrett | |
Transformers: Dark of the Moon | Σκοτ Φάραρ, Σκοτ Μπένζα, Μάθιου Μπάτλερ και Τζον Φρέιζερ | |
2012 (85η) | ||
Η Ζωή του Πι | Μπιλ Γουεστενχόφερ, Γκιγιόμ Ροσερόν, Έρικ-Γιαν Ντε Μπόερ & Ντόναλντ Ρ. Έλιοτ | |
Οι Εκδικητές | Γιάνεκ Σιρς, Τζεφ Γουάιτ, Γκάι Γουίλιαμς και Νταν Σούντικ | |
Χόμπιτ: Ένα Αναπάντεχο Ταξίδι | Τζο Λέτερι, Έρικ Σάιντον, Ντέιβιντ Κλέιτον και Ρ. Κρίστοφερ Γουάιτ | |
Προμηθέας | Ρίτσαρντ Στάμερς, Τρέβορ Γουντ, Τσάρλι Χένλεϊ & Μάρτιν Χιλ | |
Η Χιονάτη και ο Κυνηγός | Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, και Michael Dawson | |
2013 (86η) | ||
Βαρύτητα | Τιμ Γουέμπερ, Κρις Λόρενς, Ντέιβιντ Σιρκ, Νιλ Κόρμπουλντ και Νίκι Πένι | |
Χόμπιτ: Η Ερημιά του Νοσφιστή | Τζο Λέτερι, Έριν Σάιντον , Ντέιβιντ Κλέιτον & Έρικ Ρέινολντς | |
Iron Man 3 | Μπράιαν Γκριλ, Κρίστοφερ Τάουνσεντ, Γκάι Γουίλιαμς και Ντάνιελ Σούντικ | |
The Lone Ranger | Τιμ Αλεξάντερ, Γκάρι Μπρόζενιτς, Έντσον Γουίλιαμς & Τζον Φρέιζερ | |
Star Trek Into Darkness | Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, and Burt Dalton |
- †The award was a Special Achievement Award instead of a competitive award.
Αυτό το λήμμα σχετικά με τον κινηματογράφο χρειάζεται επέκταση. Μπορείτε να βοηθήσετε την Βικιπαίδεια επεκτείνοντάς το. |