Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1997

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση

Το 38ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης διοργανώθηκε στις 21-30 Νοεμβρίου 1997

Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης 1997.gif

Πίνακας περιεχομένων

Διεθνές Φεστιβάλ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Βραβευμένες ταινίες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Sommersault in a coffin / Τούμπες μέσα σε φέρετρο (Τουρκία): 2 βραβεία (Αργυρός Αλέξανδρος και ανδρικής ερμηνείας)
Wintersleepers / Χειμερία νάρκη (Τουρκία): 2 βραβεία (FIPRESCI και βραβείο κοινού)
Emilia’s friends (Βουλγαρία): 1 βραβείο (FIPRESCI)
I went down / Η κάτω βόλτα (Ιρλανδία): 1 βραβείο (σκηνοθεσίας)
Road to Nhill / Στο δρόμο για το Νιλ (Αυστραλία): 1 βραβείο (Χρυσός Αλέξανδρος)
The collector / Η συλλέκτρια (Φινλανδία): 1 βραβείο (καλλιτεχνικού επιτεύγματος)
Tired companions / Κουρασμένοι ταξιδιώτες (Γερμανία): 1 βραβείο (ειδική μνεία)
Topless women talk about their lives / Γυμνόστηθες γυναίκες μιλάνε για τη ζωή τους (Νέα Ζηλανδία): 1 βραβείο (ειδική μνεία)
Twenty four seven / Εικοσιτέσσερα επτά (Μεγάλη Βρετανία): 1 βραβείο (σεναρίου)
Αύριο θα ξέρουμε (Ελλάδα): 1 βραβείο (FIPRESCI)
Καμιά συμπάθεια για το Διάβολο (Ελλάδα): 1 βραβείο (γυναικείας ερμηνείας)

Συμμετοχές διαγωνιστικού[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

A brother... / Ένας αδελφός… (Γαλλία)
Burnt by frost / Κρυοπαγήματα (Νορβηγία)
Green fish / Πράσινο ψάρι (Κορέα)
In the company of man / Παρέα με άντρες (Η.Π.Α.)
Sunday (Η.Π.Α.) (εκτός συναγωνισμού)
The full monty (Η.Π.Α.) (εκτός συναγωνισμού)
Χαμένες νύχτες (Ελλάδα)

Special screenings[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Intimate lighting (Τσεχοσλοβακία, 1965)
Mademoiselle docteur (Γαλλία, 1936)
Ossos (Πορτογαλία, 1997)
Resident alien (Η.Π.Α, 1991)
Seventh heaven (Γαλλία, 1997)
The long narrative (Γαλλία, 1996)
Voice of Bergman (Σουηδία, 1997)

Tributes[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Claude Chabrol (Γαλλία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Le beau Serge / O ωραίος Σέργιος (1956)
Les cousins / Tα ξαδέλφια (1959)
A double tour / Tο τρίο της αμαρτίας (1959)
Les bonnes femmes (1960)
Les Godelureaux (1960)
L’ oeil du Malin / Σατανικός εκβιαστής (1961)
Marie Chantal contre le docteur Kha / Μαρί Σαντάλ εναντίον Δόκτορος Kα (1965)
Les biches / Oι ελαφίνες (1968)
La femme infidèle / H άπιστη γυναίκα (1968)
Que la bête meure / Nα πεθάνει το κτήνος (1969)
Le bouchier / O χασάπης (1969)
La rupture / O χωρισμός (1970)
Juste avant la nuit / Λίγο πριν νυχτώσει (1970)
Les noces rouges / Ματωμένος γάμος (1972)
Nada / Επιχείρηση μηδέν (1973)
Alice ou la dernière fugue (1977)
Violette Noziere (1978)
Les fantômes du chapelier / Tα φαντάσματα του καπελά (1981)
Poulet au vinaigre (1985)
Masques (1987)
Une affaire de femmes (1988)
Betty (1992)
L’enfer / Σε ζηλεύω (1994)
La cérémonie / H τελετή (1995)
Rien ne va plus (1997)

Arturo Ripstein (Μεξικό)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Tiempo de morir (1965)
La Hora de los ninos (1969)
El Cumberri, el palacio negro (1976)
El Lugar sin limites (1977)
Cadena Perpetua (1978)
El imperio de la fortuna (1985)
Mentiras Piadosas (1988)
La mujer del puerto (1991)
Proncipio y fin (1993)
La reina de la noce (1994)
Profundo Carmesi (1996)

Manoel de Oliveira (Πορτογαλία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Benilde ou a Virgem – Mae (1974)
Franscisca (1981)
Vale Abraao / Η κοιλάδα του Αβραάμ (1993)
Party / Το πάρτι (1996)
Viagem ao principio do mundo / Ταξίδι στην αρχή του κόσμου (1997)

Avant premiers[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Austin powers: international man of mystery
Night falls on Manhattan
The edge
The peacemaker

Balkan[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κυρίως πρόγραμμα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Across the lake (F.Y.R.O.M.)
Felix (Σλοβενία)
Innocence (Τουρκία)
Outsider (Σλοβενία)
Three summer days (Γιουγκοσλαβία)

Times of turmoil[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Belgrade follies (Γιουγκοσλαβία)
Calling the ghosts (Η.Π.Α. / Κροατία)
Ecce homo (Βοσνία)
Off season (Γερμανία)
The death of Yugoslavia (Μεγάλη Βρετανία)
The perfect circle (Βοσνία / Γαλλία)
The year after Dayton (Αυστρία)
Yugofilm (Αυστρία)

Tributes / Spotlights[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Edward Zahariev (Βουλγαρία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Late full moon (1996)

Omer Kavur (Τουρκία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Motherland hotel (1987)
The secret face (1990)
Journey on the hour hand (1997)

Zivojin Pavlovic (Γιουγκοσλαβία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

The rat’s awakening (1967)
When I am dead and white (1967)
Flight of the dead bird (1973)
Deserter (1992)

Ελληνικό Φεστιβάλ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Βραβευμένες ταινίες μεγάλου μήκους[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων: 6 βραβεία (πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη, α’ ανδρικού ρόλου, τιμητική διάκριση ερμηνείας, ενδυματολογίας, σκηνικών και μοντάζ)
Αύριο θα ξέρουμε: 4 βραβεία (φωτογραφίας, μακιγιάζ, ηχοληψίας και ΕΤΕΚΤ)
Χαμένες νύχτες: 4 βραβεία (καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους, σκηνοθεσίας, σεναρίου και α’ γυναικείου ρόλου)
Mirupafshim: 3 βραβεία (καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους και 2 τιμητικές διακρίσεις ερμηνειών)
Βασιλική: 2 βραβεία (μουσικής και ΠΕΚΚ καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους)
Ο κύριος με τα γκρι: 2 βραβεία (α’ γυναικείου ρόλου και β’ γυναικείου ρόλου)
No budget story: 1 βραβείο (β’ ανδρικού ρόλου)
Σινασός, τοπογραφία της μνήμης: 1 βραβείο (κοινού καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους)
Σκουριασμένες εικόνες: 1 βραβείο (ντοκιμαντέρ)
Το αθώο σώμα: 1 βραβείο (σχεδιασμού ήχου)

Συμμετοχές ταινιών μεγάλου μήκους[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ευγένιος, αγνώστων λοιπών στοιχείων
Η επανάσταση της σιωπής
Καμιά συμπάθεια για το Διάβολο
Πες πως μ’ αγαπάς

Tributes[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ειρήνη Παππά[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Νεκρή πολιτεία (1951)
Le infedeli (1953)
Ηλέκτρα (1962)
Ζορμπάς ο Έλληνας (1964)
A ciascump il suo (1967)
Z (1969)
Bambina - Le faro da padre (1973)
Ιφιγένεια (1977)
Eboli - Christo si e fermato a Eboli (1979)
Erendira (1983)

Τάκης Κανελλόπουλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Μακεδονικός γάμος (1960)
Θάσος (1961)
Ουρανός (1962)
Εκδρομή (1966)
Παρένθεση (1968)
Καστοριά (1969)
Η τελευταία άνοιξη (1972)
Το χρονικό μιας Κυριακής (1975)
Ρομαντικό σημείωμα (1978)
Σόνια (1980)

Special screenings[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι βραβευμένες ταινίες του 20ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Βίζα (καλύτερης σπουδαστικής ταινίας)
Ιωάννα σ’ αγαπώ (α’ καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας)
Ο Ηρακλής, ο Αχελώος και η γιαγιά μου (καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης)
Το χαμόγελο της Άννας (β’ καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας)

Ντοκιμαντέρ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Film on zero
The dashing seamen
Η επιστροφή του Οδυσσέα
Το άρωμα του χρόνου

100 χρόνια της Ένωσης Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Το ελληνικό θέατρο στον κινηματογράφο[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι Γερμανοί ξανάρχονται (1948)
Ζητείται ψεύτης (1961)
Το κανόνι και τ` αηδόνι (1968)

Νέοι ορίζοντες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

International selection[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Bandits (Γερμανία)
Bent (Μεγάλη Βρετανία)
East palace west palace (Κίνα, Γαλλία)
Fireworks (Ιαπωνία)
In with the new (Γερμανία)
Labyrinth of dreams (Ιαπωνία)
Stowaways (Ελβετία, Καναδάς, Γαλλία, Βέλγιο)
Taste of cherry (Ιράν)
The traveller from the south (Ιράν)
The witman boys (Ουγγαρία, Γαλλία, Πολωνία)
Under the skin (Μεγάλη Βρετανία)
Vertical love (Κούβα)

3X3[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Tony Gatlif (Γαλλία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

The princess (1983)
Latcho drom (1993)
Gatzo dillo (1997)

Errol Morris (Η.Π.Α.)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Gates of heaven (1978)
The thin blue line (1988)
Fast cheap and out of control (1997)

Fridrich T. Fridriksson (Ισλανδία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Children of nature (1991)
Cold fever (1995)
Devil’s island (1996)

Νέος γαλλικός κινηματογράφος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Clubbed to death
La vie de Jesus
Marius et Jeannette
Sinon, oui
Western

Spotlight[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Tsai Ming – Liang (Ταϊβάν)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Rebels of the Neon God (1992)
Vive l’ amour (1994)
The river (1997)

Aleksandr Sokurov (Ρωσία)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Days of the eclipse (1988)
Save and protect (1989)
The second circle (1990)
Elegy from Russia (1993)
Mother and son (1997)

Shadows in the night[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

American Indies[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Little shots of happiness (Η.Π.Α.)
Unmade beds (Η.Π.Α., Μεγάλη Βρετανία, Γαλλία)
Sick: the life and death of Bob Flanagan, supermasochist (Η.Π.Α.)
Mirror, mirror (Γαλλία)
Year of the horse (Η.Π.Α.)
Work (Η.Π.Α.)
Habit (Η.Π.Α.)
Boogie nights (Η.Π.Α.)

Έκθεση φωτογραφίας Abbas Kiarostami (Ιράν)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κριτικές επιτροπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

FIPRESCI[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Howard Feinstein (Η.Π.Α.) Πρόεδρος
Αλέξης Δερμετζόγλου (Ελλάδα)
Mark Duursma (Ολλανδία)
Annika Gustafsson (Σουηδία)
Susana Lopez (Μεξικό)
Bojidar Manov (Βουλγαρία)
Mateusz Werner (Πολωνία)

Ελληνικό διαγωνιστικό[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Δημήτρης Μαυρίκιος Πρόεδρος
Αθανάσιος Αθανασίου
Δημήτρης Γιατζουζάκης
Παναγιώτης Καλαντζόπουλος
Θωμάς Λιναράς
Δημήτρης Ναζίρης
Γιώργος Σκαμπαρδώνης
Νίκος Σμαραγδής

ΕΤΕΚΤ[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Αντώνης Μιχαλέας σκηνοθέτης
Γιάννης Τσιτσόπουλος μοντέρ
Γιάννης Δασκαλοθανάσης διευθυντής φωτογραφίας
Αθηνά Τσερεγκώφ μακιγιέζ
Βασίλης Κυριακόπουλος ηχολήπτης