Ε.Σ.ΚΑ. Νότιας Αττικής 2016-2017 (Γυναίκες)

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Ε.Σ.ΚΑ. Νότιας Αττικής Γυναικών 2016-2017
E.S.KA.N.A. Women Championship Logo.png
Επίσημο λογότυπο της διοργάνωσης
Δομή
Ομάδες 14
Δομή 26 Αγωνιστικές
(2 Γύροι των 13 Αγωνιστικών)
Αγώνες 182 παιχνίδια
Διάρκεια 9 Οκτωβρίου 2016 -
30 Απριλίου 2017
Περίοδοι
2015-16
2017-18
Ενημέρωση στατιστικών 1 Οκτωβρίου 2016

Το γυναικείο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης της Ένωσης Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 αποτελεί την 22η διοργάνωση από τη δημιουργία του θεσμού. Οι ομάδες που διαγωνίζονται σε αυτό έχουν τη νομική μορφή ερασιτεχνικών σωματείων. Παράλληλα λαμβάνουν χώρα αγώνες Πρωταθλήματος στο επίπεδο όλων των ηλικιακών ομάδων (νεανίδων, κορασίδων, παγκορασίδων, μίνι κοριτσιών) καθώς και διοργάνωση Κυπέλλου Γυναικών.


Συμμετέχοντες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στην κλήρωση του Πρωταθλήματος έλαβαν μέρος 13 σωματεία από τις περιοχές δικαιοδοσίας της Ένωσης. Επιπλέον συμπεριλήφθη μια αναπτυξιακή ομάδα κορασίδων, εκτός συναγωνισμού για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.[1]

Σημειώνεται, επίσης, ότι μετά την εθελοντική αποχώρηση της ομάδας του Παλαιού Φαλήρου από την Α2 Εθνική Κατηγορία,[2] σε αυτή προβιβάστηκαν οι Κυρίαρχοι Παλαιάς Κοκκινιάς, η επιλαχούσα ομάδα πίσω από την Πρωταθλήτρια του προηγούμενου έτους, Ελευθερία Μοσχάτου.[3][4][5] Το Παλαιό Φάληρο, τελικά, δεν δήλωσε συμμετοχή ούτε στο γυναικείο τοπικό πρωτάθλημα.


Συμμετέχοντες Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Γυναικών 2016-2017
Ομάδα
Περιοχή Γήπεδο Ίδρυση Στην Α Προπονητής Πρόεδρος
1. Α.Ο. Αετός Καλλιθέας Καλλιθέα Κλειστό Εθν. Αντιστάσεως ? ? Θανάσης Μπούτας
2. Α.Ο. Βάρης «Ανάγυρους» Βάρη Νέο Κλειστό Βάρης ? ? Μαργαρίτα Κωτσάκη
3. Αναπτυξιακή Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Νέο Φάληρο Κλειστό «Παν. Σαλπέας» ? ? Κυριάκος Αράπης
4. Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης Αργυρούπολη Νέο Κλειστό Αργυρούπολης ? ? Δημήτρης Χρυσοβελίδης
5. Ατρόμητος Ε.Σ. Ηρακλής Πειραιά Πειραιάς Κλειστό Καμινίων ? ? Θανάσης Αδαμόπουλος Τάσος Καντάς
6. Α.Σ. Κορυδαλλός Κορυδαλλός Δ.Α.Κ. Κορυδαλλού ? ? Δημήτρης Αναστασίου Απόστολος Δαλακούρας
7. Γ.Α.Σ. Μάνδρας Μάνδρα Κλειστό Μάνδρας ? ? Βασίλης Ζαβαντής
8. Παναιγινιακός Α.Ο. Αίγινα Κλειστό Μεθάνων ? ? Μάγδα Γεωργίου
9. Γ.Α.Σ. Πήγασος Κορυδαλλού Κορυδαλλός Δ.Α.Κ. Κορυδαλλού ? ? Βασίλης Συγλέτος
10. Α.Ο.Φ. Πορφύρας Φρεαττύδα Κλειστό «Παν. Σαλπέας» 1976 ? Έφη Κοιλάκου
11. A.O. Προοδευτική Νεολαία Κορυδαλλός Δ.Α.Κ. Κορυδαλλού 1992 ? Βαγγέλης Κλαδούχος Βασίλης Κατσαρός
12. Α.Ο. Προφήτη Ηλία Πειραιά Πειραιάς Κλειστό Καμινίων 1980 2011 Πάτροκλος Χλιαουτάκης
13. Α.Ο. Φιλοθέη Μαγούλας Μαγούλα Κλειστό Μαγούλας ? ? Μιχάλης Μέτος
14. Α.Φ.Μ.Σ. Φοίνιξ Πειραιά Πειραιάς Κλειστό «Παν. Σαλπέας» ? ? Κυριάκος Αράπης


Κανονική Περίοδος (Α' Φάση)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η Α' Φάση του Πρωταθλήματος (κανονική περίοδος) θα διεξαχθεί από τις 9 Οκτωβρίου 2016 μέχρι τις 30 Απριλίου 2017. Τα σωματεία που συμμετέχουν θα αναμετρηθούν μεταξύ τους δύο φορές. Η κλήρωση για την κατάρτιση του προγράμματος έλαβε χώρα στις 19 Ιουλίου 2016 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο Φάληρο.[6] Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων είναι τα ακόλουθα: [7]


Πρώτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
09.10.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Προοδευτική Νεολαία 47-38
09.10.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Α.Σ. Κορυδαλλού 46-18
09.10.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Παναιγινιακός 61-56
09.10.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Ατρόμητος Ηρακλής 45-38
09.10.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Ανάγυρους Βάρης 43-46
09.10.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Φοίνικας Πειραιά 50-38
09.10.2016 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Φιλοθέη Μαγούλας 56-49
Δεύτερη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
16.10.2016 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Μάνδρα 39-62
16.10.2016 Μεθάνων Παναιγινιακός - Προφύρας Φρεαττύδας 41-32
16.10.2016 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Αναπτυξιακή Κορασίδων 64-45
16.10.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Προφήτης Ηλίας 48-59
16.10.2016 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Αετός Καλλιθέας 76-48
16.10.2016 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Αργυρούπολη 30-53
16.10.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Πήγασος Κορυδαλλού 49-41
Τρίτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
23.10.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Παναιγινιακός 50-47
23.10.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Ατρόμητος Ηρακλής 32-48
23.10.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Ανάγυρους Βάρης 33-39
23.10.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Φοίνικας Πειραιά 64-54
23.10.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Φιλοθέη Μαγούλας 48-44
23.10.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Πήγασος Κορυδαλλού 66-50
23.10.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Α.Σ. Κορυδαλλού 60-31
Τέταρτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
30.10.2016 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Μάνδρα 60-36
30.10.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Προφύρας Φρεαττύδας 53-44
30.10.2016 Ανατόλια Ηρακλής Θεσσ/κης - Αναπτυξιακή Κορασίδων 95-35
30.10.2016 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Προφήτης Ηλίας 49-57
30.10.2016 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Αετός Καλλιθέας 44-50
30.10.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Προοδευτική Νεολαία 45-34
30.10.2016 Μεθάνων Παναιγινιακός - Α.Σ. Κορυδαλλού 53-37
Πέμπτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
06.11.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Ανάγυρους Βάρης 42-43
06.11.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Φοίνικας Πειραιά 31-62
06.11.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Φιλοθέη Μαγούλας 60-68
06.11.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Πήγασος Κορυδαλλού 46-39
06.11.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Αργυρούπολη 65-71
06.11.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Παναιγινιακός 55-49
06.11.2016 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Ατρόμητος Ηρακλής 30-72
Έκτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
13.11.2016 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Μάνδρα 73-24
13.11.2016 2ο Ελευσίνας Φιλοθέη Μαγούλας - Προφύρας Φρεαττύδας 58-45
13.11.2016 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Αναπτυξιακή Κορασίδων 78-63
13.11.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Προφήτης Ηλίας 50-43
13.11.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Προοδευτική Νεολαία 46-38
13.11.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Α.Σ. Κορυδαλλού 62-41
13.11.2016 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Παναιγινιακός 58-29
Έβδομη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
20.11.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Φιλοθέη Μαγούλας 49-45
20.11.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Πήγασος Κορυδαλλού 39-44
20.11.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Αργυρούπολη 38-73
20.11.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Αετός Καλλιθέας 40-42
20.11.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Ατρόμητος Ηρακλής 59-63
20.11.2016 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Φοίνικας Πειραιά 30-96
20.11.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Παναιγινιακός 49-42
Όγδοη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
27.11.2016 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Μάνδρα 42-49
27.11.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Προφύρας Φρεαττύδας 61-38
27.11.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Αναπτυξιακή Κορασίδων 60-42
27.11.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Προοδευτική Νεολαία 50-44
27.11.2016 2ο Ελευσίνας Φιλοθέη Μαγούλας - Α.Σ. Κορυδαλλού 58-34
27.11.2016 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Παναιγινιακός 68-45
27.11.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Ατρόμητος Ηρακλής 36-41
Ένατη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
04.12.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Αργυρούπολη 46-54
04.12.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Αετός Καλλιθέας 33-36
04.12.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Προφήτης Ηλίας 38-64
04.12.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Ανάγυρους Βάρης 56-42
04.12.2016 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Πήγασος Κορυδαλλού 20-48
04.12.2016 Μεθάνων Παναιγινιακός - Φιλοθέη Μαγούλας 0-0
04.12.2016 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Φοίνικας Πειραιά 46-59
Δέκατη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
11.12.2016 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Μάνδρα 54-33
11.12.2016 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Προφύρας Φρεαττύδας 52-20
11.12.2016 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Προοδευτική Νεολαία 47-97
11.12.2016 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Α.Σ. Κορυδαλλού 76-21
11.12.2016 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Παναιγινιακός 56-51
11.12.2016 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Ατρόμητος Ηρακλής 34-46
11.12.2016 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Ανάγυρους Βάρης 64-37
Ενδέκατη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
18.12.2016 Μάνδρας Μάνδρα - Προφήτης Ηλίας 26-47
18.12.2016 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Αναπτυξιακή Κορασίδων 44-63
18.12.2016 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Φοίνικας Πειραιά 57-69
18.12.2016 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Αετός Καλλιθέας 35-61
18.12.2016 Μεθάνων Παναιγινιακός - Αργυρούπολη 46-59
18.12.2016 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Πήγασος Κορυδαλλού 52-40
18.12.2016 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Φιλοθέη Μαγούλας 44-49
Δωδέκατη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
08.01.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Μάνδρα αναβ.
08.01.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Προοδευτική Νεολαία 40-49
08.01.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Α.Σ. Κορυδαλλού 93-35
08.01.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Παναιγινιακός 55-47
08.01.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Ατρόμητος Ηρακλής 61-40
08.01.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Ανάγυρους Βάρης 59-57
08.01.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Φοίνικας Πειραιά 32-89
Δέκατη τρίτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
15.01.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Προφύρας Φρεαττύδας 48-36
15.01.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Φιλοθέη Μαγούλας 59-50
15.01.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Αναπτυξιακή Κορασίδων αναβ.
15.01.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Προφήτης Ηλίας 48-82
15.01.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Αετός Καλλιθέας 51-37
15.01.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Αργυρούπολη 39-43
15.01.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Πήγασος Κορυδαλλού 73-39
Δέκατη τέταρτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
22.01.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Μάνδρα 40-28
22.01.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Προφύρας Φρεαττύδας 53-56
22.01.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Αναπτυξιακή Κορασίδων αναβ.
22.01.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Προφήτης Ηλίας 42-49
22.01.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Αετός Καλλιθέας 30-38
22.01.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Αργυρούπολη 66-59
22.01.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Πήγασος Κορυδαλλού 55-63
Δέκατη πέμπτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
29.01.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Α.Σ. Κορυδαλλού 54-45
29.01.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Παναιγινιακός 27-38
29.01.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Ατρόμητος Ηρακλής αναβ.
29.01.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Ανάγυρους Βάρης 51-42
29.01.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Φοίνικας Πειραιά 36-58
29.01.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Φιλοθέη Μαγούλας 63-49
29.01.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Προοδευτική Νεολαία 54-52
Δέκατη έκτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
05.02.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Μάνδρα 33-35
05.02.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Προφύρας Φρεαττύδας 72-42
05.02.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Αναπτυξιακή Κορασίδων 46-56
05.02.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Προφήτης Ηλίας 54-64
05.02.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Αετός Καλλιθέας 34-54
05.02.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Αργυρούπολη 66-78
05.02.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Προοδευτική Νεολαία 39-74
Δέκατη έβδομη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
12.02.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Ατρόμητος Ηρακλής 45-47
12.02.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Ανάγυρους Βάρης 44-52
12.02.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Φοίνικας Πειραιά 60-82
12.02.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Φιλοθέη Μαγούλας 52-38
12.02.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Πήγασος Κορυδαλλού 56-50
12.02.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Αργυρούπολη 39-53
12.02.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Παναιγινιακός 48-38
Δέκατη όγδοη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
19.02.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Μάνδρα 39-24
19.02.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Προφύρας Φρεαττύδας 77-23
19.02.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Αναπτυξιακή Κορασίδων αναβ.
19.02.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Προφήτης Ηλίας 52-48
19.02.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Αετός Καλλιθέας 58-35
19.02.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Προοδευτική Νεολαία 32-54
19.02.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Α.Σ. Κορυδαλλού 20-0
Δέκατη ένατη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
05.03.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Φοίνικας Πειραιά 0-0
05.03.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Φιλοθέη Μαγούλας 0-0
05.03.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Πήγασος Κορυδαλλού 0-0
05.03.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Αργυρούπολη 0-0
05.03.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Αετός Καλλιθέας 0-0
05.03.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Ανάγυρους Βάρης 0-0
05.03.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Ατρόμητος Ηρακλής 0-0
Εικοστή αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
12.03.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Μάνδρα 0-0
12.03.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Προφύρας Φρεαττύδας 0-0
12.03.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Αναπτυξιακή Κορασίδων 0-0
12.03.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Προφήτης Ηλίας 0-0
12.03.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Προοδευτική Νεολαία 0-0
12.03.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Α.Σ. Κορυδαλλού 0-0
12.03.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Παναιγινιακός 0-0
Εικοστή πρώτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
19.03.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Πήγασος Κορυδαλλού 0-0
19.03.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Αργυρούπολη 0-0
19.03.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Αετός Καλλιθέας 0-0
19.03.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Προφήτης Ηλίας 0-0
19.03.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Φιλοθέη Μαγούλας 0-0
19.03.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Φοίνικας Πειραιά 0-0
19.03.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Ανάγυρους Βάρης 0-0
Εικοστή δεύτερη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
26.03.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Μάνδρα 0-0
26.03.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Προφύρας Φρεαττύδας 0-0
26.03.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Αναπτυξιακή Κορασίδων 0-0
26.03.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Προοδευτική Νεολαία 0-0
26.03.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Α.Σ. Κορυδαλλού 0-0
26.03.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Παναιγινιακός 0-0
26.03.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Ατρόμητος Ηρακλής 0-0
Εικοστή τρίτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
02.04.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Αετός Καλλιθέας 0-0
02.04.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Προφήτης Ηλίας 0-0
02.04.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Αναπτυξιακή Κορασίδων 0-0
02.04.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Αργυρούπολη 0-0
02.04.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Πήγασος Κορυδαλλού 0-0
02.04.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Φιλοθέη Μαγούλας 0-0
02.04.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Φοίνικας Πειραιά 0-0
Εικοστή τέταρτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
09.04.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Μάνδρα 0-0
09.04.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Προφύρας Φρεαττύδας 0-0
09.04.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Προοδευτική Νεολαία 0-0
09.04.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Α.Σ. Κορυδαλλού 0-0
09.04.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Παναιγινιακός 0-0
09.04.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Ατρόμητος Ηρακλής 0-0
09.04.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Ανάγυρους Βάρης 0-0
Εικοστή πέμπτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
23.04.2017 Μάνδρας Μάνδρα - Αναπτυξιακή Κορασίδων 0-0
23.04.2017 Κορυδαλλού Προοδευτική Νεολαία - Προφύρας Φρεαττύδας 0-0
23.04.2017 Κορυδαλλού Α.Σ. Κορυδαλλού - Προφήτης Ηλίας 0-0
23.04.2017 Μεθάνων Παναιγινιακός - Αετός Καλλιθέας 0-0
23.04.2017 Καμινίων Ατρόμητος Ηρακλής - Αργυρούπολη 0-0
23.04.2017 Νέο Βάρης Ανάγυρους Βάρης - Πήγασος Κορυδαλλού 0-0
23.04.2017 Παν. Σαλπέας Φοίνικας Πειραιά - Φιλοθέη Μαγούλας 0-0
Εικοστή έκτη αγωνιστική
Ημερομηνία Γυμναστήριο Ομάδες Σκορ
30.04.2017 Παν. Σαλπέας Προφύρας Φρεαττύδας - Μάνδρα 0-0
30.04.2017 Μαγούλας Φιλοθέη Μαγούλας - Προοδευτική Νεολαία 0-0
30.04.2017 Παν. Σαλπέας Αναπτυξιακή Κορασίδων - Α.Σ. Κορυδαλλού 0-0
30.04.2017 Καμινίων Προφήτης Ηλίας - Παναιγινιακός 0-0
30.04.2017 Εθν. Αντιστάσεως Αετός Καλλιθέας - Ατρόμητος Ηρακλής 0-0
30.04.2017 Νέο Αργυρούπολης Αργυρούπολη - Ανάγυρους Βάρης 0-0
30.04.2017 Κορυδαλλού Πήγασος Κορυδαλλού - Φοίνικας Πειραιά 0-0


Play-Offs (Β' Φάση)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στη φάση των Play-Offs θα λάβουν μέρος οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τέσσερις πρώτες θέσεις του τελικού βαθμολογικού πίνακα της κανονικής περιόδου.[8] Ο πρώτος θα διασταυρωθεί με τον τέταρτο και ο δεύτερος με τον τρίτο.[8] Οι σειρές των μεταξύ τους αγώνων θα κριθούν στις δύο νίκες χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.[8] Κατά συνέπεια θα διεξαχθούν δύο ή τρεις αγώνες κατά περίπτωση.[8] Η θέση στην κανονική περίοδο θα κρίνει απλώς το πλεονέκτημα της έδρας.[8]

Τελικοί (Γ' Φάση)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι νικητές της προηγούμενης φάσης θα αναμετρηθούν μεταξύ τους για τον τίτλο του Πρωταθλητή στους Μεγάλους Τελικούς, ενώ οι ηττημένοι στους Μικρούς Τελικούς για να κριθεί η τελική κατάταξη.[8] Οι σειρές των μεταξύ τους αγώνων θα κριθούν στις δύο νίκες χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.[8] Κατά συνέπεια θα διεξαχθούν δύο ή τρεις αγώνες κατά περίπτωση.[8] Η θέση στην κανονική περίοδο θα κρίνει απλώς το πλεονέκτημα της έδρας.[8]

Κύπελλο Γυναικών[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                           
           
 Ατρόμητος Ηρακλής  47
 Φιλοθέη Μαγούλας  37  
 Πρωτέας Βούλας (Ν)  67
   Ατρόμητος Ηρακλής  38  
 Πανελευσινιακός (Ν)  27
 Πρωτέας Βούλας (Ν)  94  
 Ανάγυρους Βάρης  34
   Πρωτέας Βούλας (Ν)  72  
 Ανάγυρους Βάρης  51
 Μάνδρα  46  
 Προοδευτική Νεολαία  57
   Ανάγυρους Βάρης  62  
 Προοδευτική Νεολαία  63
 Κορυδαλλός Α.Σ.  41  
 Πρωτέας Βούλας (Ν)  
   Φοίνικας Πειραιά  
 Φοίνικας Πειραιά  69
 Προφήτης Ηλίας  47  
 Κρόνος Αγ. Δημ. (Ν)  58
   Φοίνικας Πειραιά  61  
 Κρόνος Αγ. Δημ. (Ν)  69
 Ίκαρος Καλλιθέας (Ν)  44  
 Αργυρούπολη  42
   Φοίνικας Πειραιά  61  
 Παλαιό Φάληρο (Ν)  0
 Αργυρούπολη  20  
 Αργυρούπολη  
    -    
  -  
  -    

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  1. «Το πρόγραμμα στην Α' Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. Γυναικών», άρθρο στον ιστότοπο SuperBasket.gr, 19 Ιουλίου 2016.
  2. «Αποχώρησε από την Α2 Γυναικών το Παλαιό Φάληρο», άρθρο στον ιστότοπο SuperBasket.gr, 11 Ιουνίου 2016.
  3. «Στην Α2 Γυναικών οι Κυρίαρχοι Παλαιάς Κοκκινιάς», άρθρο στον ιστότοπο EBasket.gr, 8 Ιουλίου 2016.
  4. «Α2 Νότου: Οι Κυρίαρχοι στη θέση του Παλαιού Φαλήρου!», άρθρο στον ιστότοπο Woman2Woman.gr, 8 Ιουλίου 2016.
  5. «Κούπα και Α2 για Ελευθερία!», άρθρο στον ιστότοπο Woman2Woman.gr, 17 Μαΐου 2016.
  6. «Προκήρυξη Πρωταθλήματος Γυναικών 2016-2017», έγγραφο στον επίσημο ιστότοπο της Ένωσης.
  7. «Το πανόραμα της ΕΣΚΑΝΑ για τη σεζόν 2016-17!», άρθρο στον ιστότοπο Woman2Woman.gr, 20 Ιουλίου 2016.
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 «Συμπληρωματική Προκήρυξη Πρωταθλήματος Γυναικών 2016-2017», έγγραφο στον επίσημο ιστότοπο της Ένωσης.

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]