Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ανδρών 2010

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

Το 16o Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης, γνωστό και ως Μουντομπάσκετ 2010, έλαβε χώρα στην Τουρκία από τις 28 Αυγούστου έως τις 12 Σεπτεμβρίου 2010, με τη συμμετοχή 24 εθνικών ομάδων ανδρών. Τέσσερις πόλεις φιλοξένησαν τους αγώνες: Κωνσταντινούπολη, Άγκυρα, Σμύρνη και Καισάρεια.

Το σύστημα διεξαγωγής προέβλεπε δύο φάσεις: Αρχικά οι ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους και στη συνέχεια, ανάλογα με τη θέση τους, οδηγούνταν σε αγώνες νοκ-άουτ με προκαθορισμένες διασταυρώσεις. Νικήτριες αναδείχθηκαν οι Ηνωμένες Πολιτείες, για τέταρτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης. Δεύτερη τερμάτισε η Τουρκία και τρίτη η Λιθουανία. Για τις δύο τελευταίες, ήταν το πρώτο τους μετάλλιο σε Μουντομπάσκετ.

Διαδικασία πρόκρισης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Αυτοδίκαιη συμμετοχή (2)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η FIBA παραχώρησε αυτοδίκαιη συμμετοχή σε δύο ομάδες:

Πρόκριση μέσω των ηπειρωτικών πρωταθλημάτων (18)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Δεκαοκτώ εισιτήρια δόθηκαν στις ηπειρωτικές ζώνες, ανάλογα με τη δυναμικότητά τους, για να τις μοιράσουν μέσω των πρωταθλημάτων τους. Από αυτά προκρίθηκαν οι:

Αμερικανικό
Πρωτάθλημα
2009
1 Flag of Brazil.svg Βραζιλία
2 Flag of Puerto Rico.svg Πουέρτο Ρίκο
3 Flag of Argentina.svg Αργεντινή
4 Flag of Canada.svg Καναδάς
Ασιατικό
Πρωτάθλημα
2009
1 Flag of Iran.svg Ιράν
2 Flag of the People's Republic of China.svg Κίνα
3 Flag of Jordan.svg Ιορδανία
Αφρικανικό
Πρωτάθλημα
2009
1 Flag of Angola.svg Αγκόλα
2 Flag of Côte d'Ivoire.svg Ακτή Ελεφαντοστού
3 Flag of Tunisia.svg Τυνησία
Ευρωμπάσκετ
2009
1 Flag of Spain.svg Ισπανία
2 Flag of Serbia.svg Σερβία
3 Flag of Greece.svg Ελλάδα
4 Flag of Slovenia.svg Σλοβενία
5 Flag of France.svg Γαλλία
6 Flag of Croatia.svg Κροατία
Πρωτάθλημα
Ωκεανίας
2009
1 Flag of New Zealand.svg Νέα Ζηλανδία
2 Flag of Australia.svg Αυστραλία


Πρόκριση με εξωαγωνιστικά κριτήρια (4)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Μετά την ολοκλήρωση των ηπειρωτικών πρωταθλημάτων, η FIBA κάλεσε όσους συμμετέχοντες δεν είχαν τερματίσει σε θέση πρόκρισης, να υποβάλουν υποψηφιότητα για τέσσερις προσκλήσεις (wild cards), υπό την προϋπόθεση ότι θα κατέβαλλαν 500.000 Ευρώ. Στη διαδικασία μπήκαν τελικά 14 χώρες, από τις οποίες η FIBA επέλεξε με ένα συνδυασμό κριτηρίων (εμπορικότητα, παράδοση κτλ.) τις εξής:


Α' Γύρος (φάση των ομίλων)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας (ιεραρχικά):

  1. περισσότερες νίκες στους μεταξύ των ισοβαθμούντων αγώνες
  2. μεγαλύτερο πηλίκο Π+ διά Π- στους ίδιους αγώνες
  3. μεγαλύτερο πηλίκο Π+ διά Π- στο σύνολο των αγώνων
  4. κλήρωση (δεν χρειάστηκε)

Γκρουπ A (Καισάρεια)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Βθμ Αγ Νικ Ηττ Π+ Π- Διαφ Συντελεστής Ισοβαθμιών
Σερβία Σερβία 9 5 4 1 465 356 +109 1-0
Αργεντινή Αργεντινή 9 5 4 1 413 379 +34 0-1
Αυστραλία Αυστραλία 8 5 3 2 381 341 +40
Ανγκόλα Ανγκόλα 7 5 2 3 340 414 -74 1-0
Γερμανία Γερμανία 7 5 2 3 378 402 -24 0-1
Ιορδανία Ιορδανία 5 5 0 5 361 446 -85

28 Αυγούστου

Αυστραλία Αυστραλία 76–75 Ιορδανία Ιορδανία
Ανγκόλα Ανγκόλα 44–94 Σερβία Σερβία
Γερμανία Γερμανία 74–78 Αργεντινή Αργεντινή

29 Αυγούστου

Ιορδανία Ιορδανία 65–79 Ανγκόλα Ανγκόλα
Σερβία Σερβία 81–82 (2OT) Γερμανία Γερμανία
Αργεντινή Αργεντινή 74–72 Αυστραλία Αυστραλία

30 Αυγούστου

Ιορδανία Ιορδανία 69–112 Σερβία Σερβία
Αυστραλία Αυστραλία 78–43 Γερμανία Γερμανία
Ανγκόλα Ανγκόλα 70–91 Αργεντινή Αργεντινή

1 Σεπτεμβρίου

Σερβία Σερβία 94–79 Αυστραλία Αυστραλία
Γερμανία Γερμανία 88-92 (ΟΤ) Ανγκόλα Ανγκόλα
Αργεντινή Αργεντινή 88-79 Ιορδανία Ιορδανία

2 Σεπτεμβρίου

Ανγκόλα Ανγκόλα 55–76 Αυστραλία Αυστραλία
Αργεντινή Αργεντινή 82-84 Σερβία Σερβία
Ιορδανία Ιορδανία 73-91 Γερμανία Γερμανία


Γκρουπ Β (Κωνσταντινούπολη)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Βθμ Αγ Νικ Ηττ Π+ Π- Διαφ Συντελεστής Ισοβαθμιών
ΗΠΑ Η.Π.Α. 10 5 5 0 455 331 +124
Σλοβενία Σλοβενία 9 5 4 1 393 376 +17
Βραζιλία Βραζιλία 8 5 3 2 398 354 +44
Κροατία Κροατία 7 5 2 3 395 407 -12
Ιράν Ιράν 6 5 1 4 301 367 -66
Τυνησία Τυνησία 5 5 0 5 300 407 -107

28 Αυγούστου

Τυνησία Τυνησία 56–80 Σλοβενία Σλοβενία
Η.Π.Α. ΗΠΑ 106–78 Κροατία Κροατία
Ιράν Ιράν 65–81 Βραζιλία Βραζιλία

29 Αυγούστου

Σλοβενία Σλοβενία 77–99 ΗΠΑ Η.Π.Α.
Κροατία Κροατία 75–54 Ιράν Ιράν
Βραζιλία Βραζιλία 80–65 Τυνησία Τυνησία


30 Αυγούστου

Σλοβενία Σλοβενία 91–84 Κροατία Κροατία
Τυνησία Τυνησία 58–71 Ιράν Ιράν
Η.Π.Α. ΗΠΑ 70–68 Βραζιλία Βραζιλία

1 Σεπτεμβρίου

Κροατία Κροατία 84–64 Τυνησία Τυνησία
Ιράν Ιράν 51–88 ΗΠΑ Η.Π.Α.
Βραζιλία Βραζιλία 77–80 Σλοβενία Σλοβενία

2 Σεπτεμβρίου

Η.Π.Α. ΗΠΑ 92–57 Τυνησία Τυνησία
Σλοβενία Σλοβενία 65–60 Ιράν Ιράν
Βραζιλία Βραζιλία 92–74 Κροατία Κροατία


Γκρουπ Γ (Άγκυρα)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Βθμ Αγ Νικ Ηττ Π+ Π- Διαφ Συντελεστής Ισοβαθμιών
Τουρκία Τουρκία 10 5 5 0 393 285 +108
Ρωσία Ρωσία 9 5 4 1 365 346 +19
Ελλάδα Ελλάδα 8 5 3 2 403 370 +33
Κίνα Κίνα 6 5 1 4 360 422 -12 1,0127
Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο 6 5 1 4 386 401 -15 0,9939
Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού 6 5 1 4 334 417 -83 0,9938

28 Αυγούστου

Ελλάδα Ελλάδα 89–81 Κίνα Κίνα
Ρωσία Ρωσία 75–66 Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο
Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού 47–86 Τουρκία Τουρκία

29 Αυγούστου

Κίνα Κίνα 83–73 Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού
Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο 80–83 Ελλάδα Ελλάδα
Τουρκία Τουρκία 65–56 Ρωσία Ρωσία

31 Αυγούστου

Ρωσία Ρωσία 72–66 Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού
Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο 84–76 Κίνα Κίνα
Τουρκία Τουρκία 76–65 Ελλάδα Ελλάδα

1 Σεπτεμβρίου

Ρωσία Ρωσία 89–80 Κίνα Κίνα
Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού 60–97 Ελλάδα Ελλάδα
Τουρκία Τουρκία 79–77 Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο

2 Σεπτεμβρίου

Πόρτο Ρίκο Πόρτο Ρίκο 79–88 Ακτή Ελεφαντοστού Ακτή Ελεφαντοστού
Ελλάδα Ελλάδα 69–73 Ρωσία Ρωσία
Τουρκία Τουρκία 87–40 Κίνα Κίνα

Γκρουπ Δ (Σμύρνη)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Βθμ Αγ Νικ Ηττ Π+ Π- Διαφ Συντελεστής Ισοβαθμιών
Λιθουανία Λιθουανία 10 5 5 0 391 341 +50
Ισπανία Ισπανία 8 5 3 2 420 356 +64 1,0705
Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία 8 5 3 2 424 400 +24 0,9708
Γαλλία Γαλλία 8 5 3 2 351 339 +12 0,9595
Λίβανος Λίβανος 6 5 1 4 339 440 -101
Καναδάς Καναδάς 5 5 0 5 330 379 -49

28 Αυγούστου

Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία 79–92 Λιθουανία Λιθουανία
Καναδάς Καναδάς 71–81 Λίβανος Λίβανος
Γαλλία Γαλλία 72–66 Ισπανία Ισπανία

29 Αυγούστου

Λιθουανία Λιθουανία 70–68 Καναδάς Καναδάς
Λίβανος Λίβανος 59–86 Γαλλία Γαλλία
Ισπανία Ισπανία 101–84 Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία

31 Αυγούστου

Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία 108–76 Λίβανος Λίβανος
Γαλλία Γαλλία 68–63 Καναδάς Καναδάς
Ισπανία Ισπανία 73–76 Λιθουανία Λιθουανία

1 Σεπτεμβρίου

Καναδάς Καναδάς 61–71 Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία
Λίβανος Λίβανος 57–91 Ισπανία Ισπανία
Λιθουανία Λιθουανία 69–55 Γαλλία Γαλλία

2 Σεπτεμβρίου

Ισπανία Ισπανία 89–67 Καναδάς Καναδάς
Λίβανος Λίβανος 66–84 Λιθουανία Λιθουανία
Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία 82–70 Γαλλία Γαλλία

Τελικός γύρος (νοκ-άουτ φάση)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έδρα: Σινάν Ερντέμ Ντομ (Κωνσταντινούπολη)

Όμιλοι Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                                   
  4 Σεπτεμβρίου            
1 Γκρουπ Α 1oς  Σερβία Σερβία  73
  8 Σεπτεμβρίου
2 Γκρουπ Β 4oς  Κροατία Κροατία  72  
   Σερβία Σερβία  92
4 Σεπτεμβρίου
    Ισπανία Ισπανία  89  
3 Γκρουπ Γ 2oς  Ισπανία Ισπανία  80
  11 Σεπτεμβρίου
4 Γκρουπ Δ 3oς  Ελλάδα Ελλάδα  72  
   Σερβία Σερβία  82
5 Σεπτεμβρίου
   Τουρκία Τουρκία  83  
5 Γκρουπ Γ 1oς  Τουρκία Τουρκία  95
  8 Σεπτεμβρίου
6 Γκρουπ Δ 4oς  Γαλλία Γαλλία  77  
   Τουρκία Τουρκία  95
5 Σεπτεμβρίου
   Σλοβενία Σλοβενία  68  
7 Γκρουπ Β 2oς  Σλοβενία Σλοβενία  87
  12 Σεπτεμβρίου
8 Γκρουπ Α 3oς  Αυστραλία Αυστραλία  58  
   Τουρκία Τουρκία  64
6 Σεπτεμβρίου
   ΗΠΑ Η.Π.Α.  81
9 Γκρουπ Β 1oς  ΗΠΑ Η.Π.Α.  121
  9 Σεπτεμβρίου
10 Γκρουπ Α 4oς  Ανγκόλα Αγκόλα  66  
   ΗΠΑ Η.Π.Α.  89
6 Σεπτεμβρίου
   Ρωσία Ρωσία  79  
11 Γκρουπ Γ 2oς  Ρωσία Ρωσία  78
  11 Σεπτεμβρίου
12 Γκρουπ Δ 3oς  Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία   56  
   ΗΠΑ Η.Π.Α.  89
7 Σεπτεμβρίου
   Λιθουανία Λιθουανία  74   Μικρός τελικός
13 Γκρουπ Δ 1oς  Λιθουανία Λιθουανία   78
  9 Σεπτεμβρίου 12 Σεπτεμβρίου
14 Γκρουπ Γ 4oς  Κίνα Κίνα   67  
   Λιθουανία Λιθουανία  104  Σερβία Σερβία  88
7 Σεπτεμβρίου
    Αργεντινή Αργεντινή  85    Λιθουανία Λιθουανία  99
15 Γκρουπ Α 2oς  Αργεντινή Αργεντινή   93
 
16 Γκρουπ Β 3oς  Βραζιλία Βραζιλία   89  
 


Αγώνες κατάταξης θέσεων 5 έως 8[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  Πρώτος γύρος Πέμπτη θέση
             
10 Σεπτεμβρίου
 Ισπανία Ισπανία 97  
 Σλοβενία Σλοβενία 80  
 
12 Σεπτεμβρίου
     Ισπανία Ισπανία 81
   Αργεντινή Αργεντινή 86
 
 
Έβδομη θέση
10 Σεπτεμβρίου 11 Σεπτεμβρίου
 Ρωσία Ρωσία 61  Σλοβενία Σλοβενία  78
 Αργεντινή Αργεντινή 73    Ρωσία Ρωσία  83


Βραβεία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πρωταθλήτρια Κόσμου 2010
ΗΠΑ
Η.Π.Α.


MVP
Flag of the United States.svg Κέβιν Ντουράντ

Χρυσή Πεντάδα:


Κορυφαίοι Σκόρερ:

Όνομα Πόντοι Παιχνίδια Μέσος Όρος
Flag of Argentina.svg Λούις Σκόλα 244 9 27,1
Flag of New Zealand.svg Κέρκ Πένι 148 6 24,7
Flag of the United States.svg Κέβιν Ντουράντ 206 9 22,8

Δείτε επίσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]


Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]