Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Ηπείρου 1962–63: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
Fon7 (συζήτηση | συνεισφορές) Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
Fon7 (συζήτηση | συνεισφορές) Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
||
Γραμμή 1: | Γραμμή 1: | ||
Για την '''περίοδο 1962–63''', η [[Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηπείρου]] είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων [[Ποδόσφαιρο|ποδοσφαιρικών]] διοργανώσεων, στους νομούς Ιωαννίνων,Άρτας,Πρέβεζας και το νησί της Λευκάδας. |
|||
== Α ερασιτεχνική == |
== Α ερασιτεχνική == |
||
Η Νικόπολη έπαιξε στο πρωτάθλημα Β εθνικής της επόμενης σεζόν,αφού πρώτα ενώθηκε με την ΑΕ Πρέβεζας και δημιουργώντας τον ΠΑΣ Πρέβεζα. |
Η Νικόπολη έπαιξε στο πρωτάθλημα Β εθνικής της επόμενης σεζόν,αφού πρώτα ενώθηκε με την ΑΕ Πρέβεζας και δημιουργώντας τον [[Π.Α.Σ. Πρέβεζα|ΠΑΣ Πρέβεζα]]. |
||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
! |
! |
||
Γραμμή 55: | Γραμμή 57: | ||
|- |
|- |
||
|2 |
|2 |
||
| |
|[[Α.Ο. Αμβρακία Κωστακιών|ΑΟ Κοστακιοί]] |
||
|8 |
|8 |
||
|19-17 |
|19-17 |
||
Γραμμή 81: | Γραμμή 83: | ||
== Γ ερασιτεχνική == |
== Γ ερασιτεχνική == |
||
Νέες παρουσίες είναι η [[Α.Σ. Θύελλα Ελεούσας|Θύελλα Ελεούσας]] από τον νομό Ιωαννίνων και ο [[Α.Ο. Σκουφάς Κομποτίου|Σκουφάς Κομποτίου]] από τον νομό Άρτας.Αντίθετα δεν κατέβηκε ο Αετός Σταυρακίου. |
|||
=== Βόρειος === |
=== Βόρειος === |
Έκδοση από την 17:28, 18 Απριλίου 2021
Για την περίοδο 1962–63, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηπείρου είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, στους νομούς Ιωαννίνων,Άρτας,Πρέβεζας και το νησί της Λευκάδας.
Α ερασιτεχνική
Η Νικόπολη έπαιξε στο πρωτάθλημα Β εθνικής της επόμενης σεζόν,αφού πρώτα ενώθηκε με την ΑΕ Πρέβεζας και δημιουργώντας τον ΠΑΣ Πρέβεζα.
Ομάδα | Αγ | ΓΥ-ΓΚ | Β | |
---|---|---|---|---|
1 | Ν. Νικόπολη Πρέβεζας | 8 | 29-8 | 22 |
2 | ΑΟ Ιωαννίνων | 8 | 20-7 | 21 |
3 | Λευκάτα Λευκάδας | 8 | 8-13 | 15 |
4 | Τηλυκράτης Λευκάδας | 8 | 3-17 | 11 |
5 | ΑΕ Πρέβεζας | 8 | 7-23 | 10 |
Β ερασιτεχνική
Ομάδα | Αγ | ΓΥ-ΓΚ | Β | |
---|---|---|---|---|
1 | Θύελλα Κατσικάς | 8 | 18-3 | 22 |
2 | ΑΟ Κοστακιοί | 8 | 19-17 | 17 |
3 | Ηρακλής Χαλκιάδων | 8 | 12-20 | 15 |
4 | ΑΟ Ανατολής | 8 | 15-13 | 14 |
5 | Εθνικός Φιλιππιάδας | 8 | 8-19 | 7 |
Γ ερασιτεχνική
Νέες παρουσίες είναι η Θύελλα Ελεούσας από τον νομό Ιωαννίνων και ο Σκουφάς Κομποτίου από τον νομό Άρτας.Αντίθετα δεν κατέβηκε ο Αετός Σταυρακίου.
Βόρειος
Ομάδα | Αγ | ΓΥ-ΓΚ | Β | |
---|---|---|---|---|
1 | Πίνδος Κόνιτσας | 2 | 3-3 | 4 |
2 | Θύελλα Ελεούσας | 2 | 3-3 | 4 |
Νότιος
Ομάδα | Αγ | ΓΥ-ΓΚ | Β | |
---|---|---|---|---|
1 | Σκουφάς Κομποτίου | 2 | 4-0 | 6 |
2 | Αίας Ράχης | 2 | 0-4 | 0 |
Α ερασιτεχνική (Β' ομάδες)
Ομάδα | Αγ | ΓΥ-ΓΚ | Β | |
---|---|---|---|---|
1 | ΑΟ Ιωαννίνων | 8 | 12-0 | 18 |
2 | Ν.Νικόπολη Πρέβεζας | 8 | 9-7 | 13 |
3 | ΑΕ Πρέβεζας | 8 | 7-7 | 3 |
4 | Λευκάτα Λευκάδας | 8 | 5-16 | 0 |
5 | Τηλυκράτης Λευκάδας | 8 | 0-16 | 0 |
Πηγές
|