Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
μ Μικροδιορθώσεις |
|||
Γραμμή 26: | Γραμμή 26: | ||
|map_state = show |
|map_state = show |
||
}} |
}} |
||
Ο '''Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης''' είναι |
Ο '''Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης''' είναι [[Σιδηρόδρομος|σιδηροδρομικός]] σταθμός στην [[Οινόη Βοιωτίας|Οινόη]] της [[Βοιωτία]]ς. Βρίσκεται κοντά στην [[Αυτοκινητόδρομος 1 (Ελλάδα)|Εθνική Οδό]] και στη διασταύρωση του υπεραστικού δικτύου και του [[Προαστιακός σιδηρόδρομος Αθήνας|προαστιακού σιδηροδρόμου της Αθήνας]]. Ο σταθμός άνοιξε στις [[8 Μαρτίου]] [[1904]] και από τις [[6 Μαΐου]] [[2005]] εξυπηρετείται από τον Προαστιακό στη γραμμή μεταξύ [[Πειραιάς|Πειραιά]] και [[Χαλκίδα|Χαλκίδας]]. Επίσης, εξυπηρετείται από τα υπεραστικά τρένα ανάμεσα στην [[Αθήνα]] και τη [[Θεσσαλονίκη]]. |
||
== |
==Δομή σταθμού== |
||
{|table border=0 cellspacing=0 cellpadding=3 |
{|table border=0 cellspacing=0 cellpadding=3 |
Έκδοση από την 18:11, 20 Μαρτίου 2016
Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν. |
Oinoi Railway Station | |||
---|---|---|---|
Πληροφορίες | |||
Περιοχή | Σχηματαρίου 6, Οινόη, Βοιωτία | ||
Γραμμές | Αθήνα - Θεσσαλονίκη Οινόη - Χαλκίδα | ||
Λειτουργία | |||
Έναρξη λειτουργίας | 8 Μαρτίου 1904 | ||
Διαχειριστής | ΤΡΑΙΝΟΣΕ | ||
Επίπεδα | 2 | ||
Τύπος δόμησης | Στο έδαφος | ||
Σχετικά πολυμέσα | |||
|
Ο Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης είναι σιδηροδρομικός σταθμός στην Οινόη της Βοιωτίας. Βρίσκεται κοντά στην Εθνική Οδό και στη διασταύρωση του υπεραστικού δικτύου και του προαστιακού σιδηροδρόμου της Αθήνας. Ο σταθμός άνοιξε στις 8 Μαρτίου 1904 και από τις 6 Μαΐου 2005 εξυπηρετείται από τον Προαστιακό στη γραμμή μεταξύ Πειραιά και Χαλκίδας. Επίσης, εξυπηρετείται από τα υπεραστικά τρένα ανάμεσα στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.
Δομή σταθμού
Ε Έδαφος/Εισιτήρια |
Εξυπηρέτηση πελατών | Έξοδοι/Εισιτήρια |
Επίπεδο Ε1 |
γραμμές ΟΣΕ | γραμμές εκτός λειτουργείας |
Αποβάθρα 3 | Π1 προς Χαλκίδα (Δήλεσι) → | |
Αποβάθρα 1Α | ΟΣΕ προς Αθήνα (Σ.Κ.Α.) ← | |
Αποβάθρα 1Β | Π1 προς Πειραιά (Οι/τα) ← | |
Αποβάθρα 2Α | ΟΣΕ προς Θεσσαλονίκη (Τανάγρα) → | |
Αποβάθρα 2Γ | Π1 προς Χαλκίδα (Δήλεσι) → | |
Πίνακας δρομολογίων
Προορισμός | Πρώτος συρμός |
Τελευταίος συρμός | |
---|---|---|---|
ΟΣΕ | |||
Αθήνα | 09:36 | 04:11 | |
Θεσσαλονίκη | 08:08 | 00:47 | |
Καλαμπάκα | 09:16 | ||
Προαστιακός Αθήνας | |||
Προορισμός | Πρώτος συρμός |
Τελευταίος συρμός | |
colspan="3" style="background-color:#ffd700
| |||
Πειραιάς | 05:29 | 22:54 | |
Χαλκίδα | 05:51 | 05:00 |
Yπηρεσίες
|
|