ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2005-06: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
μ →Τρίτος Προκριματικός γύρος: clean up, αντικατέστησε: Α.Σ. Μονακό → ΑΣ Μονακό με τη χρήση AWB |
μ clean up, αντικατέστησε: Αϊντχόφεν ΠΣΦ → ΠΣΦ Αϊντχόφεν (2) με τη χρήση AWB |
||
Γραμμή 180: | Γραμμή 180: | ||
|6||3||2||1||12||6||+6||'''11''' |
|6||3||2||1||12||6||+6||'''11''' |
||
|- bgcolor="#ccffcc" |
|- bgcolor="#ccffcc" |
||
|align=left|{{flagicon|Netherlands}} '''[[ |
|align=left|{{flagicon|Netherlands}} '''[[ΠΣΦ Αϊντχόφεν]]''' |
||
|6||3||1||2||4||6||−2||'''10''' |
|6||3||1||2||4||6||−2||'''10''' |
||
|- bgcolor="#ccccff" |
|- bgcolor="#ccccff" |
||
Γραμμή 274: | Γραμμή 274: | ||
{{TwoLegResult|[[Βέρντερ Βρέμης]]|Germany|4–4 ([[Εκτός έδρας γκολ|ε]])|'''[[Γιουβέντους]]'''|Italy|3–2|1–2}} |
{{TwoLegResult|[[Βέρντερ Βρέμης]]|Germany|4–4 ([[Εκτός έδρας γκολ|ε]])|'''[[Γιουβέντους]]'''|Italy|3–2|1–2}} |
||
{{TwoLegResult|[[Μπάγερν Μονάχου]]|Germany|2–5|'''[[ΑΚ Μίλαν]]'''|Italy|1–1|1–4}} |
{{TwoLegResult|[[Μπάγερν Μονάχου]]|Germany|2–5|'''[[ΑΚ Μίλαν]]'''|Italy|1–1|1–4}} |
||
{{TwoLegResult|[[ |
{{TwoLegResult|[[ΠΣΦ Αϊντχόφεν]]|Netherlands|0–5|'''[[Ολιμπίκ Λυών]]'''|France|0–1|0–4}} |
||
{{TwoLegResult|[[ΑΦΚ Άγιαξ]]|Netherlands|2–3|'''[[ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο|Ίντερ]]'''|Italy|2–2|0–1}} |
{{TwoLegResult|[[ΑΦΚ Άγιαξ]]|Netherlands|2–3|'''[[ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο|Ίντερ]]'''|Italy|2–2|0–1}} |
||
{{TwoLegResult|'''[[Μπενφίκα]]'''|Portugal|3–0 |[[Λίβερπουλ Φ.Κ.|Λίβερπουλ]]|England|1–0|2–0}} |
{{TwoLegResult|'''[[Μπενφίκα]]'''|Portugal|3–0 |[[Λίβερπουλ Φ.Κ.|Λίβερπουλ]]|England|1–0|2–0}} |
Έκδοση από την 02:24, 7 Ιανουαρίου 2015
Η διοργάνωση της περιόδου 2005-2006 ήταν η δέκατη τέταρτη από την καθιέρωση του Champions League και η πεντηκοστή πρώτη από το ξεκίνημα του κυπέλλου πρωταθλητριών. Το κύπελλο κατέκτησε η Μπαρτσελόνα για δεύτερη φορά στην ιστορία της κερδίζοντας στον τελικό τη Άρσεναλ με σκορ 2-1. Ο τελικός πραγματοποιήθηκε στις 17 Μαΐου, στο Παρίσι και τον παρακολούθησαν 79.000 θεατές. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της διοργάνωσης:
Πρώτος προκριματικός γύρος
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
Λεβάντια Ταλίν | 1–2 | Ντιναμό Τιφλίδας | 1–0 | 0–2 |
Καϊράτ Αλμάτι | 3–4 | Αρτμέντια | 2–0 | 1–4(παρ.) |
ΠΦΣ Μπακού | 4–1 | Χαφναρφγιόρντουρ | 2–0 | 2–1 |
Ραμποτνίτσκι | 6–1 | Σκόντο ΦΚ | 6–0 | 0–1 |
Ντιναμό Μινσκ | 1–2 | Ανόρθωση Αμμοχώστου | 1–1 | 0–1 |
Σλιέμα Γουόντερερς | 1–6 | Σερίφ Τιράσπολ | 1–4 | 0–2 |
ΗΒ Τόρσχανβ | 2–8 | ΦΚΒ Κάουνας | 2–4 | 0–4 |
Λίβερπουλ | 6–0 | Νιου Σεντς | 3–0 | 3–0 |
Χάκα | 3–2 | Πιουνίκ Γιερεβάν | 1–0 | 2–2 |
ΝΝ Γκόριτσα | 2–3 | Σ.Κ. Τίρανα | 2–0 | 0–3 |
Γκελντοράν | 2–6 | Σέλμπουρν | 1–2 | 1–4 |
Φ91 Ντούντελανζ | 4–1 | Ζρίντσκι Μόσταρ | 0–1 | 4–0(παρ.) |
Δεύτερος Προκριματικός γύρος
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
ΦΚΒ Κάουνας | 1–5 | Λίβερπουλ | 1–3 | 0–2 |
Ντιναμό Τιφλίδας | 1–5 | Μπρόντμπυ | 0–2 | 1–3 |
ΡΣΚ Άντερλεχτ | 5–1 | ΠΦΣ Μπακού | 5–0 | 0–1 |
Βαλερένγκα | 5–1 | Χάκα | 1–0 | 4–1 |
Ντιναμό Κιέβου | 2–3 | Τουν | 2–2 | 0–1 |
Ανόρθωση Αμμοχώστου | 3–2 | Τραμπζονσπόρ | 3–1 | 0–1 |
Αρτμέντια | 5–4 | Σέλτικ | 5–0 | 0–4 |
Σ.Κ. Τίρανα | 0–4 | ΤΣΣΚΑ Σόφιας | 0–2 | 0–2 |
Μάλμε | 5–4 | Μακάμπι Χάιφα | 3–2 | 2–2 |
Σέλμπουρν | 1–4 | Στεάουα Βουκουρεστίου | 0–0 | 1–4 |
Ραμποτνίτσκι | 1–3 | Λοκομοτίβ Μόσχας | 1–1 | 0–2 |
Φ91 Ντούντελανζ | 3–9 | Ραπίντ Βιέννης | 1–6 | 2–3 |
Παρτιζάν Βελιγραδίου | 2–0 | Σερίφ Τιράσπολ | 1–0 | 1–0 |
Ντέμπρετσεν | 8–0 | Χάιντουκ Σπλιτ | 3–0 | 5–0 |
Τρίτος Προκριματικός γύρος
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
Βίσλα Κρακοβίας | 4–5 | Παναθηναϊκός | 3–1 | 1–4(παρ.) |
Ρεάλ Μπέτις | 3–2 | ΑΣ Μονακό | 1–0 | 2–2 |
Βαλερένγκα IF | 1–1 (3–4π) | Κλουμπ Μπριζ | 1–0 | 0–1 |
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | 6–0 | Ντέμπρετσεν | 3–0 | 3–0 |
Έβερτον | 2–4 | Βιγιαρεάλ | 1–2 | 1–2 |
Ανόρθωση Αμμοχώστου | 1–4 | Ρέιντζερς Γλασκώβης | 1–2 | 0–2 |
Στεάουα Βουκουρεστίου | 3–4 | Ρόζενμποργκ | 1–1 | 2–3 |
Ραπίντ Βιέννης | 2–1 | Λοκομοτίβ Μόσχας | 1–1 | 1–0 |
Αρτμέντια | 0–0 (4–3π) | Παρτιζάν Βελιγραδίου | 0–0 | 0–0 |
ΤΣΣΚΑ Σόφιας | 2–3 | Λίβερπουλ | 1–3 | 1–0 |
Σπόρτινγκ Λισαβόνας | 2–4 | Ουντινέζε | 0–1 | 2–3 |
Μάλμε | 0–4 | Τουν | 0–1 | 0–3 |
Σαχτάρ Ντονέτσκ | 1–3 | Ίντερ | 0–2 | 1–1 |
Βασιλεία | 2–4 | Βέρντερ Βρέμης | 2–1 | 0–3 |
Μπρόντμπυ | 3–5 | ΑΦΚ Άγιαξ | 2–2 | 1–3 |
ΡΣΚ Άντερλεχτ | 4–1 | Σλάβια Πράγας | 2–1 | 2–0 |
Φάση ομίλων
1ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Γιουβέντους | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 15 |
Μπάγερν Μονάχου | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 | 13 |
Κλουμπ Μπριζ | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 7 | −1 | 7 |
Ραπίντ Βιέννης | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 15 | −12 | 0 |
2ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Άρσεναλ | 6 | 5 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 16 |
ΑΦΚ Άγιαξ | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 11 |
Τουν | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 9 | −5 | 4 |
Σπάρτα Πράγας | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 9 | −7 | 2 |
3ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Μπαρτσελόνα | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 2 | +14 | 16 |
Βέρντερ Βρέμης | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 12 | 0 | 7 |
Ουντινέζε | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 12 | −2 | 7 |
Παναθηναϊκός | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 16 | −12 | 4 |
4ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Βιγιαρεάλ | 6 | 2 | 4 | 0 | 3 | 1 | +2 | 10 |
Μπενφίκα | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 8 |
Λιλ | 6 | 1 | 3 | 2 | 1 | 2 | −1 | 6 |
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 4 | −1 | 6 |
5ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ΑΚ Μίλαν | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 6 | +6 | 11 |
ΠΣΦ Αϊντχόφεν | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 10 |
Σάλκε | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 9 | +3 | 8 |
Φενερμπαχτσέ | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 14 | −7 | 4 |
6ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ολιμπίκ Λυών | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 4 | +9 | 16 |
Ρεάλ Μαδρίτης | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 8 | +2 | 10 |
Ρόζενμποργκ | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 11 | −5 | 4 |
Ολυμπιακός | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 13 | −6 | 4 |
7ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Λίβερπουλ | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | +5 | 12 |
Τσέλσι | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 1 | +6 | 11 |
Ρεάλ Μπέτις | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 7 | −4 | 7 |
ΡΣΚ Άντερλεχτ | 6 | 1 | 0 | 5 | 1 | 8 | −7 | 3 |
8ος Όμιλος
Ομάδα | Αγ. | Ν | Ι | Η | ΓΥ | ΓΚ | Δ | Βαθ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ίντερ | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 13 |
Ρέιντζερς Γλασκώβης | 6 | 1 | 4 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 |
Αρτμέντια | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 9 | −4 | 6 |
Πόρτο | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 9 | −1 | 5 |
Φάση των 16
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
Τσέλσι | 2–3 | Μπαρτσελόνα | 1–2 | 1–1 |
Ρεάλ Μαδρίτης | 0–1 | Άρσεναλ | 0–1 | 0–0 |
Βέρντερ Βρέμης | 4–4 (ε) | Γιουβέντους | 3–2 | 1–2 |
Μπάγερν Μονάχου | 2–5 | ΑΚ Μίλαν | 1–1 | 1–4 |
ΠΣΦ Αϊντχόφεν | 0–5 | Ολιμπίκ Λυών | 0–1 | 0–4 |
ΑΦΚ Άγιαξ | 2–3 | Ίντερ | 2–2 | 0–1 |
Μπενφίκα | 3–0 | Λίβερπουλ | 1–0 | 2–0 |
Ρέιντζερς Γλασκώβης | 3–3 (ε) | Βιγιαρεάλ | 1–1 | 2-2 |
Προημιτελική φάση
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
Άρσεναλ | 2–0 | Γιουβέντους | 2–0 | 0–0 |
Ολιμπίκ Λυών | 1–3 | ΑΚ Μίλαν | 0–0 | 1–3 |
Ίντερ | 2–2 (ε) | Βιγιαρεάλ | 2–1 | |
Μπενφίκα | 0–2 | Μπαρτσελόνα | 0–0 | 0–2 |
Ημιτελική φάση
Ομάδα 1 | Συν. | Ομάδα 2 | 1ος αγώνας | 2ος αγώνας |
---|---|---|---|---|
Άρσεναλ | 1–0 | Βιγιαρεάλ | 1–0 | 0–0 |
ΑΚ Μίλαν | 0–1 | Μπαρτσελόνα | 0–1 | 0–0 |
Τελικός
17 Μαΐου 2006 20:45 |
Μπαρτσελόνα | 2 – 1 | Άρσεναλ | Σταντ Ντε Φρανς, Παρίσι Θεατές: 79.610 |
---|---|---|---|---|
Σαμουέλ Ετό 76' Τζουλιάνο Μπελέτι 81' |
Σολ Κάμπελ 37' |
Εξωτερικοί σύνδεσμοι
- UEFA, κύπελλο πρωταθλητριών
- RSSSF κύπελλο πρωταθλητριών 2005-06
|