Σταθμός Άλιμος (Μετρό Αθήνας): Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
μ Better image, size. |
μΧωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
||
Γραμμή 1: | Γραμμή 1: | ||
{{ |
|||
Πρότυπο:Πληροφορίες γραμμής μετρό/σιδηροδρόμου |
|||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
|imagesize = 300px |
|||
|locale = Βουλιαγμένης, ύψος Εθνικής Αντιστάσεως |
|||
|transit_type = Μητροπολιτικός Σιδηρόδρομος |
|||
|lines = '''Ανθούπολη - Ελληνικό''' |
|||
|began_operation = 2013 |
|||
|operator = ΣΤΑ.ΣΥ. ΑΕ |
|||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
| Γραμμή2 = |
|||
| Γραμμή3 = |
|||
| Γραμμή1 1σε2 1 = |
|||
| Γραμμή1 2σε2 1 = |
|||
| Γραμμή1 2σε1 1 = |
|||
⚫ | |||
}} |
|||
[[File:Alimos-Metros-3.jpg|thumb|right|Είσοδος λεωφόρος Βουλιαγμένης προς Αθήνα.]] |
[[File:Alimos-Metros-3.jpg|thumb|right|Είσοδος λεωφόρος Βουλιαγμένης προς Αθήνα.]] |
||
Γραμμή 14: | Γραμμή 45: | ||
*'''790''' ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ) (00:30 - 04:30) |
*'''790''' ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ) (00:30 - 04:30) |
||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
⚫ | |||
[[Κατηγορία:Σταθμοί μετρό Αθήνας|Αλιμος]] |
[[Κατηγορία:Σταθμοί μετρό Αθήνας|Αλιμος]] |
Έκδοση από την 00:05, 17 Αυγούστου 2013
Άλιμος | |
---|---|
Πληροφορίες | |
Περιοχή | Βουλιαγμένης, ύψος Εθνικής Αντιστάσεως |
Είδος | Μητροπολιτικός Σιδηρόδρομος |
Γραμμές | Ανθούπολη - Ελληνικό |
Λειτουργία | |
Έναρξη λειτουργίας | 2013 |
Διαχειριστής | ΣΤΑ.ΣΥ. ΑΕ |
Επίπεδα | 3 |
Σχετικά πολυμέσα |
Ο σταθμός "Άλιμος" είναι σταθμός του μετρό της Αθήνας, επί της γραμμής 2. Πήρε το όνομά του από το Δήμο Αλίμου, τον οποίο και εξυπηρετεί.
Η κατασκευή του σταθμού ξεκίνησε το 2007 και εγκαινιάστηκε στις 26 Ιουλίου 2013, με καθυστέρηση 3,5 ετών, εξαιτίας του σκανδάλου της Siemens.
Ανταπόκριση με λεωφορεία
Ο σταθμός εξυπηρετείται από τις εξής λεωφορειακές γραμμές:
- 101 ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΑΛΙΜΟΣ
- 154 ΣΤ. ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ (ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΒΟΥΛΑΣ)
- 155 ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΣΤ. ΑΛΙΜΟΣ - ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ
- Α3 ΑΚΑΔΗΜΙΑ - ΓΛΥΦΑΔΑ (ΕΥΡΥΑΛΗ) (ΜΕΣΩ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)
- Β3 ΑΚΑΔΗΜΙΑ - ΓΛΥΦΑΔΑ (ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ) (ΜΕΣΩ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)
- 790 ΓΛΥΦΑΔΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ) (00:30 - 04:30)