Πρότυπο:JSTOR

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Documentation icon Τεκμηρίωση προτύπου[προβολή] [επεξεργασία] [ιστορικό] [εκκαθάριση]

Δημιουργεί έναν σύνδεσμο σε ένα λήμμα ή περιοδικό στο JSTOR που καθορίζεται από μια δεδομένη παράμετρο. Όταν χρησιμοποιείτε τα πρότυπα Citation Style 1 ή Citation Style 2, χρησιμοποιήστε την παράμετρο |jstor= που υποστηρίζεται άμεσα από το πρότυπο.

Παραδείγματα[επεξεργασία κώδικα]

Για να παραθέσετε ένα ξεχωριστό λήμμα, η προτιμώμενη μέθοδος είναι να χρησιμοποιήσετε τον αριθμό από το σταθερό url (π.χ. http://www.jstor.org/stable/3562296). Αυτό μπορεί να βρεθεί για κάθε λήμμα κάτω από τον σύνδεσμο Item Information:

{{JSTOR|3562296}}

το οποίο μας δίνει το JSTOR 3562296. Εναλλακτικά, είναι δυνατόν να κάνετε χρήση του w:en:Serial Item and Contribution Identifier, εντούτοις αυτός τείνει να είναι πολύ μεγάλος σε μήκος και άβολος:

{{JSTOR|sici=0093-0334(198907/08)19:4<C19:AALWAOT>2.0.CO;2-B}}

και αποτέλεσμα σε JSTOR SICI 0093-0334(198907/08)19:4<C19:AALWAOT>2.0.CO;2-B. Για να κάνετε παραπομπή στο ίδιο το περιοδικό, κάντε χρήση του ISSN:

{{JSTOR|issn=00930334}}

που μας δίνει το JSTOR ISSN 00930334.

Παραδείγματα με πρότυπα παραπομπών[επεξεργασία κώδικα]

Για να κάνετε παραπομπή σε ένα λήμμα στο Τελευταίο θεώρημα του Φερμά σε ένα περιοδικό και να το συνδέσετε με την καταχώρηση του στο JSTOR:

{{cite journal
 | last = Wiles | first =  Andrew
 | authorlink = Andrew Wiles
 | year = 1995
 | title = Modular elliptic curves and Fermat's Last Theorem
 | journal = [[Annals of Mathematics]]
 | volume = 141 | issue = 3 | pages = 443–551
 | jstor = 2118559
 | mr = 96d:11071
 | zbl = 0823.11029
}}

Ως αποτέλεσμα παίρνουμε τη μορφοποιημένη παραπομπή:

Wiles, Andrew (1995). «Modular elliptic curves and Fermat's Last Theorem». Annals of Mathematics 141 (3): 443–551. MR 96d:11071. Zbl 0823.11029. 

Κατ'ισοδυναμία,

{{citation
 | last = Wiles | first =  Andrew
 | authorlink = Andrew Wiles
 | year = 1995
 | title = Modular elliptic curves and Fermat's Last Theorem
 | journal = [[Annals of Mathematics]]
 | volume = 141 | issue = 3 | pages = 443–551
 | jstor = 2118559
 | mr = 96d:11071
 | zbl = 0823.11029
}}

δίνει

Wiles, Andrew (1995), «Modular elliptic curves and Fermat's Last Theorem», Annals of Mathematics 141 (3): 443–551, Zbl 0823.11029