Γραμμή 4 (Προαστιακός Αθήνας): Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Γραμμή 28: | Γραμμή 28: | ||
Η γραμμή 4 ξεκίνησε τη λειτουργία της στις 30 Ιουλίου 2017, έπειτα από μία αναδιαμόρφωση που επηρέασε τα δρομολόγια του δικτύου του [[Προαστιακός ΟΣΕ|Προαστιακού]]. Η [[Γραμμή 1 (Προαστιακός Αθήνας)|γραμμή 1]], η οποία εκτελούσε δρομολόγια μεταξύ των σταθμών [[Σιδηροδρομικοί Σταθμοί Πειραιά|Πειραιά]], [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθήνας|Αθήνας]] και [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Χαλκίδας|Χαλκίδας]], υπέστει αλλαγή πορείας και ξεκίνησε να λειτουργεί με απευθείας σύνδεση μεταξύ [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθήνας|Αθήνας]] και [[Σταθμός Αεροδρομίου Αθηνών|Αεροδρομίου]]. Η νεοχαραγμένη γραμμή ανέλαβε τη διαδρομή της γραμμής 1 μεταξύ Αθήνας και Χαλκίδας, ενώ το τμήμα μεταξύ Αθήνας και Πειραιά το ανέλαβε η [[Γραμμή 3 (Προαστιακός Αθήνας)|γραμμή 3]], η οποία αποτελεί επέκτασή της. |
Η γραμμή 4 ξεκίνησε τη λειτουργία της στις 30 Ιουλίου 2017, έπειτα από μία αναδιαμόρφωση που επηρέασε τα δρομολόγια του δικτύου του [[Προαστιακός ΟΣΕ|Προαστιακού]]. Η [[Γραμμή 1 (Προαστιακός Αθήνας)|γραμμή 1]], η οποία εκτελούσε δρομολόγια μεταξύ των σταθμών [[Σιδηροδρομικοί Σταθμοί Πειραιά|Πειραιά]], [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθήνας|Αθήνας]] και [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Χαλκίδας|Χαλκίδας]], υπέστει αλλαγή πορείας και ξεκίνησε να λειτουργεί με απευθείας σύνδεση μεταξύ [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθήνας|Αθήνας]] και [[Σταθμός Αεροδρομίου Αθηνών|Αεροδρομίου]]. Η νεοχαραγμένη γραμμή ανέλαβε τη διαδρομή της γραμμής 1 μεταξύ Αθήνας και Χαλκίδας, ενώ το τμήμα μεταξύ Αθήνας και Πειραιά το ανέλαβε η [[Γραμμή 3 (Προαστιακός Αθήνας)|γραμμή 3]], η οποία αποτελεί επέκτασή της. |
||
==Ιστορία== |
|||
Η γραμμή 4 ξεκίνησε να λειτουργεί στις 26 Ιανουαρίου 2012, και αρχικά ένωνε τον [[Πειραιάς|Πειραιά]] με τη [[Χαλκίδα]] μέσω [[Οινόη Βοιωτίας|Οινόης]], χωρίς ηλεκτροκίνηση, ως συμπληρωματική [[Γραμμή 1 (Προαστιακός Αθήνας)|μιας ήδη προϋπάρχουσας γραμμής]] στο δίκτυο. Στις 27 Φεβρουαρίου 2014 προστέθηκαν οι σταθμοί [[Σιδηροδρομικός σταθμός Πύργου Βασιλίσσης|Πύργος Βασιλίσσης]] και [[Σιδηροδρομικός σταθμός Κάτω Αχαρνών|Κάτω Αχαρνές]] ενώ στις 1 Οκτωβρίου 2014 εγκαινιάστηκε ο σταθμός [[Σιδηροδρομικός σταθμός Ταύρου|Ταύρος]]. Παράλληλα, τον Ιούνιο του 2014, στο τμήμα Οινόη-Χαλκίδα εγκαταστάθηκε ηλεκτροκίνηση, επιτρέποντας την κίνηση ηλεκτροκίνητων τρένων στο τμήμα αυτό της γραμμής, ενώ το Δεκέμβριο του ίδιου έτους, η ηλεκτροκίνηση επεκτάθηκε μέχρι τις Αφίδνες, και χρειαζόταν πλέον μετεπιβίβαση από πετρελαιοκίνητα σε ηλεκτροκίνητα τρένα και αντίστροφα. Το 2016, η ηλεκτροκίνηση έφτασε από τις Αφίδνες μέχρι τους [[Άγιοι Ανάργυροι Αττικής|Αγίους Αναργύρους]]. |
|||
Στις 30 Ιουλίου 2017, με αφορμή την επέκταση της ηλεκτροκίνησης από τους Αγίους Αναργύρους στον κεντρικό σταθμό της Αθήνας, η γραμμή διασπάστηκε από την προϋπάρχουσα περιορίστηκε σε μήκος. Τότε, άρχισε να εκτελεί δρομολόγια από τη Χαλκίδα μέχρι το σταθμό της Αθήνας, αποκλειστικά με ηλεκτροκίνητα τρένα, ενώ το τμήμα από την Αθήνα ως τον Πειραιά διασπάστηκε και μετατράπηκε σε μια χωριστή γραμμή. Το Νοέμβριο του 2017, οι δύο γραμμές αναμένονται να επανασυγχωνευτούν, με αφορμή την επέκταση της ηλεκτροκίνησης σε όλο το μήκος της γραμμής. |
|||
==Σταθμοί== |
==Σταθμοί== |
Έκδοση από την 19:45, 30 Οκτωβρίου 2017
Προς Αθήνα/Χαλκίδα To Athens Central/Chalkida | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Πληροφορίες | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Περιοχή | Ευρύτερη Αθήνα, Ανατολική Αττική, Βοιωτία και Εύβοια | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Είδος | Προαστιακός σιδηρόδρομος | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Τερματικοί | Αθήνα Χαλκίδα | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Σταθμοί | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ιστότοπος | [1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Λειτουργία | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Έναρξη λειτουργίας | 26 Ιανουαρίου 2012 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Διαχειριστής | ΤΡΑΙΝΟΣΕ Α.Ε. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Διάρκεια ταξιδιού | 1 ώρα 19 λεπτά | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Χρήση των γραμμών | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Συχνότητα συρμών | 10 ανά μέρα | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Μήκος γραμμής | 82,7 χλμ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Η γραμμή 4 είναι υπηρεσία του προαστιακού της Αθήνας, διαχειριζόμενη από την ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Εκτελεί δρομολόγια ανά μία ώρα μεταξύ Αθήνας και Χαλκίδας, διασχίζοντας περιοχές της Αττικής και Βοιωτίας, εξυπηρετώντας 19 σταθμούς στο σύνολό της. Η γραμμή 4 ταξιδεύει κυρίως επί της γραμμής Αθηνών - Θεσσαλονίκης, ενώ στο βόρειο άκρο της τρέχει επί της γραμμής Οινόης - Χαλκίδας. Οι συρμοί που κυκλοφορούν στη γραμμή είναι ηλεκτροκίνητες αυτοκινητάμαξες Desiro 460.
Η γραμμή 4 ξεκίνησε τη λειτουργία της στις 30 Ιουλίου 2017, έπειτα από μία αναδιαμόρφωση που επηρέασε τα δρομολόγια του δικτύου του Προαστιακού. Η γραμμή 1, η οποία εκτελούσε δρομολόγια μεταξύ των σταθμών Πειραιά, Αθήνας και Χαλκίδας, υπέστει αλλαγή πορείας και ξεκίνησε να λειτουργεί με απευθείας σύνδεση μεταξύ Αθήνας και Αεροδρομίου. Η νεοχαραγμένη γραμμή ανέλαβε τη διαδρομή της γραμμής 1 μεταξύ Αθήνας και Χαλκίδας, ενώ το τμήμα μεταξύ Αθήνας και Πειραιά το ανέλαβε η γραμμή 3, η οποία αποτελεί επέκτασή της.
Σταθμοί
υπηρεσιών |
Όνομα | Συνδέσεις | Περιφερειακή Ενότητα | ||
---|---|---|---|---|---|
Συνδέσεις Προαστιακού |
Άλλες συνδέσεις | ||||
Σταθμοί Γραμμής 4 | |||||
● | Αθήνα | Π1 Π2 Π3 | Κεντρικού Τομέα Αθηνών | ||
● | Άγιοι Ανάργυροι | Π1 Π2 | Δυτικού Τομέα Αθηνών | ||
● | Πύργος Βασιλίσσης | Π1 Π2 | |||
● | Κάτω Αχαρνές | Π1 Π2 | Ανατολικής Αττικής | ||
● | Σ.Κ.Α. | Π5 | |||
● | Αχαρνές | ||||
● | Δεκέλεια | ||||
● | Άγιος Στέφανος | ||||
● | Αφίδνες | ||||
● | Σφενδάλη | ||||
● | Αυλώνας | ||||
● | Άγιος Θωμάς | ||||
● | Οινόφυτα | Βοιωτία | |||
● | ● | Οινόη | |||
● | ● | Δήλεσι | |||
● | ● | Άγιος Γεώργιος | |||
● | ● | Καλοχώρι-Παντείχι | Εύβοια | ||
● | ● | Αυλίδα | |||
● | ● | Χαλκίδα |
|
|