Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου 2015–16

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Διοργανώσεις Ε.Π.Σ.Δ.
Περίοδος 2015–16
2016–17

Για την περίοδο 2015–16, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Δωδεκανήσου είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Δωδεκανήσου.

Η πρωταθλήτρια της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Δωδεκανήσου λαμβάνει μέρος στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ, το οποίο διοργανώνεται από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (ΕΠΟ), με στόχο την άνοδο στη Γ΄ Εθνική ερασιτεχνική κατηγορία.

Ο θεσμός του κυπέλλου, αποτελεί ταυτόχρονα την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΟ. Η ομάδα που ανακηρύσσεται κυπελλούχος ΕΠΣ Δωδεκανήσου, αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.[1]

Πρωτάθλημα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου
Περίοδος2015–16
Πρωταθλήτρια ομάδα
Α.Σ. Ρόδος

Η δομή του πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου είναι η εξής:[2]

  • Α΄ Κατηγορία
  • Β΄ Κατηγορία (3 Όμιλοι)
  • Γ΄ Κατηγορία

Α΄ Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Η Α΄ Κατηγορία «Blue Star Ferries» διεξάγεται με τη συμμετοχή 17 ομάδων καθώς η 18η που είχε δικαίωμα συμμετοχής, ο Α.Ο. Δικαίου , τελικά δήλωσε συμμετοχή στη Β΄ Κατηγορία.[3] Η πρώτη σε βαθμολογία ομάδα συμμετέχει στο ειδικό Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ με σκοπό την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, οι ομάδες από 15η θέση και κάτω υποβιβάζονται στη Β΄ Κατηγορία[2]. Πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου για το 2015-16 αναδείχθηκε η Α.Σ. Ρόδος.

Η τελική βαθμολογία ήταν:

Θ Ομάδα Β Αγ Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ
1. Α.Σ. Ρόδος 91 32 30 1 1 134 17
2. Α.Σ. Αντίμαχος Κω 73 32 24 1 7 82 27
3. Γ.Σ. Διαγόρας Ρόδου 62 32 21 2 9 80 29
4. Α.Ε.Ρ. Αφάντου 60 32 19 3 10 69 53
5. Α.Σ. Κλεάνθης Παραδεισίου 59 32 18 5 9 89 50
6. Γ.Σ. Φοίβος Κρεμαστής 57 32 17 6 9 62 40
7. Α.Σ. Αστέρας Μασσάρων 44 32 14 2 16 45 58
8. Α.Ο.Φ. Κλεόβουλος Λίνδου 43 32 13 4 15 52 63
9. Γ.Φ.Σ. Άρης Αρχαγγέλου 42 32 12 6 14 53 54
10. Α.Ε. Ηρακλής Λάρδου 42 32 12 6 14 42 42
11. Α.Π.Σ. Απόλλων Απολλώνων 39 32 12 3 17 38 59
12. Α.Κ.Σ. Ηρακλής Μαριτσών 37 32 11 4 17 46 67
13. Α.Σ. Δόξα Ψίνθου 36 32 11 3 18 39 76
14. Γ.Σ. Διαγόρας Βατίου 35 32 10 5 17 45 59
15. Π.Α.Σ. Ανταγόρας Κω 25 32 8 1 23 32 77
16. Α.Ο. Καλυμνιακός 22 32 6 4 22 36 108
17. Α.Ε. Λέρου 17 32 5 2 25 33 98

Πηγή: Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου

Β΄ Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι ομάδες χωρίστηκαν σε τρείς ομίλους . Οι πρωταθλητές κάθε ομίλου ανεβαίνουν κατηγορία και οι τελευταίοι των δυο ομίλων Ρόδου υποβιβάζονται.

1ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ Β
1. Αστέρας Παστίδας 22 60
2. Α.Ε.Κ.Ρ. Κύπρος 1 22 50
3. Ορφέας Ρόδου 22 39
4. Α.Γ.Σ. Πολύστρατος Λαέρμων 22 34
5. Α.Σ. Τήλου 22 32
6. Εθνικός Αρχίπολης 22 31
7. Μ.Α.Σ. Αναγέννηση Έμπωνα 22 30
8. Α.Σ. Πολυβώτης Μανδρακίου Νισύρου 22 26
9. Α.Σ. Ιππότες Ρόδου 22 24
10. Αθλέτικο Άγιος Λουκάς Αφάντου 22 24
11. Α.Π.Ο. Αγίου Ισιδώρου 22 16
12. Α.Α.Φ.Σ. Ομόνοια Γενναδίου 22 -1

1 Η μετονομασία της ομάδας «Κολοσσός Κάστρου»(Α.Ο. Παλαιάς Πόλης Ρόδου Κάστρο) σε Αθλητικη Ένωση Κυπρίων Ρόδου η «Κύπρος» εγκρίθηκε το Μάρτιο του 2016 [4][5]

2ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ Β
1. Ποσειδών Καρπάθου 22 57
2. Α.Ε.Σ. Ευκλής Σορωνής 22 53
3. Α.Ε. Κατταβιάς 22 49
4. Απόλλων Καλυθιών 22 41
5. Α.Σ. Χάλκης 22 27
6. Α.Σ. Ασπίς Σαλάκου 22 25
7. Α.Σ. Διγενής Κοσκινού 22 22
8. Α.Σ. Άγιος Γεώργιος Μαλώνας 22 22
9. Ακουσίλαος Φανών 22 21
10. Α.Π.Σ. Δαμάγητος Θεολόγου 22 20
11. Γ.Φ.Σ. Ασπίς Απολακκιάς 22 16
12. Α.Ρ.Σ. Ροδιακός 22 15

Ο Αγιος Γεώργιος Μαλώνας έχει ποινή αφάιρεσης 2 βαθμών

3ος Όμιλος (Νήσων)[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ Β
1. Α.Σ. Δόξα Καρδάμαινας 16 41
2. Α.Ο. Δικαίου 16 32
3. Α.Ε. Κως 16 31
4. Α.Ο. Αναγέννηση Ασφενδιού 16 25
5. Νικαγόρας Κεφάλου Κω 16 23
6. Π.Α.Ο. Κω 16 17
7. Ξάνθος Πάτμου 16 16
8. Α.Ο. Βαθύ Καλύμνου 16 12
9. Α.Ο. Λειψιωτών 16 3

Γ΄ Κατηγορία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ Β
1. Α.Σ. Νηρεύς Ρόδου 16 41
2. Α.Ε. Αδελφοσύνη Ρόδου 16 32
3. Α.Ο. Σύμης 16 31
4. Α.Ο. Ευαγόρας Ρόδου 16 25
5. Γ.Φ.Σ. Αλθαιμένης Κρητηνίας 16 23
6. Α.Σ. Ταξιάρχης Καλάθου 16 17
7. Α.Σ. Δήμητρα Δαματριάς 16 16
8. Νίκη Ρόδου 16 12
9. Δωριέας Ρόδου 16 3

Κύπελλο[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κύπελλο Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου
Περίοδος 2015–16
ΧώραΕλλάδα
Διοργανώτρια αρχήΕ.Π.Σ. Δωδεκανήσου
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΓ.Α.Σ. Ιάλυσος

Στο θεσμό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου «Αυγουστίνος»[6] συμμετέχουν τα σωματεία της Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου. Οι ομάδες χωρίζονται σε δύο ομίλους, τον όμιλο Ρόδου με ομάδες από τη Ρόδο, Κάρπαθο, Τήλο,Χάλκη και Νίσυρο και τον όμιλο «Βορείου συγκροτήματος Νήσων» (συμμετείχαν ομάδες από Κω, Κάλυμνο και Λέρο). Στην πρώτη φάση του κυπέλλου συμμετέχουν οι σύλλογοι της Β΄ και Γ΄ κατηγορίας και στη δεύτερη εισέρχονται οι σύλλογοι της Α΄ ΕΠΣΔ και της Γ΄ Εθνικής Ερασιτεχνικής. Έξι ομάδες από τον όμιλο Ρόδου και δύο από τον όμιλο Νήσων συγκροτούν την τελική οκτάδα των προημιτελικών.[2] Κυπελλούχος για την περίοδο 2015–16 αναδείχθηκε η ομάδα του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος[7], η οποία στη συνέχεια έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Τελικός[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

69ο Κύπελλο Δωδεκανήσου
18 Φεβρουαρίου 2016
15:00
Τελικός
Γ.Σ. Διαγόρας Ρόδου 1-1 Γ.Α.Σ. Ιάλυσος Δημοτικό Στάδιο Ρόδου, Ρόδος
Διαιτητής: Νίκος Δημαράκης
Αναφορά
  Πέναλτι  
5-6

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]