Δ΄ Εθνική ποδοσφαίρου ανδρών 2009-10

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Πήδηση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Δ΄ Εθνική
Περίοδος2009-10
2008-09
2010-11

Το πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής ποδοσφαίρου 2009-10 ξεκίνησε στις 19 Σεπτεμβρίου 2009 και ολοκληρώθηκε στις 17 Μαΐου 2010.[1][2] Συμμετείχαν 160 ομάδες χωρισμένες σε 10 ομίλους,[3] που περιλάμβαναν διαφορετικό αριθμό ομάδων ο καθένας. Ο πρωταθλητής του κάθε ομίλου εξασφάλισε την άνοδό του στη Γ' Εθνική ενώ οι τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου υποβιβάστηκαν στα Τοπικά Πρωταθλήματα. Μετά το τέλος του πρωταθλήματος την άνοδο στην Γ Εθνική εξασφάλισαν οι Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας, Αετός Σκύδρας, ΑΕ Ποντίων Κατερίνης, Τύρναβος, Ναυπακτιακός Αστέρας, Πανηλειακός, Ηρακλής Ψαχνών, Απόλλων Σμύρνης, Καλλονή και ΑΟ Χανιά.[2] Στα αξιοσημείωτα του πρωταθλήματος ήταν η επιστροφή του Απόλλωνα Σμύρνης και του Πανηλειακού στις υψηλότερες κατηγορίες, μετά από τρία χρόνια παραμονής αμφότερων των ομάδων στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα.[4][5]

Βαθμολογίες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

1ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας 30 53-16 67
2. Α.Σ. Έβρος Σουφλίου 30 51-22 63
3. Ορφέας Ξάνθης 30 63-35 61
4. Εθνικός Γαζώρου 30 63-29 55
5. Κεραυνός Κρηνίδων 30 46-32 50
6. Έχινος Σπορ 30 42-30 46
7. Ορφέας Ελευθερούπολης 30 41-28 45
8. Α.Ε. Πιερέων 2004 30 43-39 44
9. Γ.Σ. Προσοτσάνη 30 33-31 42
10. Ελπίδα Σαπών 30 42-41 42
11. Δόξα Πετρούσας 30 36-28 42
12. Βρασίδας Νέας Περάμου 30 32-42 41
13. Α.Ε. Καλαμπακίου 30 30-44 32
14. Μεγ. Αλέξανδρος Γεφυρουδίου 30 22-57 21
15. Ένωση Θράκης 30 16-86 6
16. Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 30 0-0 0
  • Η Ελπίδα Σαπών έχει 1 μηδενισμό
  • Ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου αποχώρησε από το πρωτάθλημα

2ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Αετός Σκύδρας 28 57-22 58
2. Καμπανιακός 28 36-34 47
3. Κιλκισιακός 28 40-22 48
4. Ολυμπιακός Γαλατάδων 28 39-21 47
5. Νίκη Πολυγύρου 28 40-36 43
6. Απόλλων Καλαμαριάς 28 29-24 43
7. Π.Α.Ο. Διοικητηρίου 28 35-31 42
8. Εθνικός Σοχού 28 38-27 41
9. Π.Ο. Μουδανιών 28 34-27 39
10. Π.Α.Ο. Κουφαλίων 28 28-28 39
11. Π.Ο. Νέας Καλλικράτειας 28 30-41 39
12. Αλμωπός Αριδαίας 28 28-35 38
13. Εθνικός Αγιονερίου 28 29-30 34
14. Εδεσσαϊκός 28 18-38 20
15. Διόσκουροι 28 0-0 0
  • Οι Διόσκουροι αποχώρησαν από το πρωτάθλημα
  • Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχει 1 μηδενισμό

3ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Πόντιοι Κατερίνης 30 45-19 67
2. Φ.Α.Σ. Νάουσα 30 62-31 55
3. Εθνικός Κατερίνης 30 45-21 52
4. Νίκη Αγκαθιάς 30 55-35 51
5. Εθνικός Βατερού 30 45-38 50
6. Βατανιακός 30 45-28 45
7. Γ.Α.Σ. Σβορώνου 30 37-36 47
8. ΑΕ Αλεξάνδρειας 30 46-41 45
9. Α.Ε. Σιάτιστα 30 37-31 45
10. Μακεδονικός Φούφα 30 47-39 45
11. Α.Ο. Κάστωρ 30 42-42 44
12. Π.Α.Σ. Φλώρινα 30 43-46 44
13. Πόντιοι Βατόλακκου 30 41-54 36
14. Ένωση Αποστόλου Παύλου 30 42-59 23
15. Α.Ε. Γρεβενά Αεράτα 30 26-65 15
16. Απόλλων Αμμοχωρίου 30 23-100 8
  • Σε αγώνα κατάταξης: Α.Ο. Κάστωρ - Π.Α.Σ. Φλώρινα 2-0.[6]

4ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Τύρναβος 2005 28 45-15 64
2. Α.Σ. Πυργετός Λάρισας 28 47-18 55
3. Αγρότης Λιανοκλαδίου 28 49-24 52
4. Α.Ο. Καρδίτσας 28 44-25 49
5. Π.Ο. Ελασσόνας 28 39-36 42
6. Α.Σ. Μετέωρα Καλαμπάκας 28 39-25 41
7. Α.Σ. Λαμία 28 37-37 41
8. Ατρόμητος Σπερχειάδας 28 36-30 41
9. Πύρασος Νέας Αγχιάλου 28 37-31 40
10. Α.Ε. Μουζακίου 28 24-28 36
11. Απόλλων Λάρισας 28 29-33 35
12. Εθνικός Βράχος Καστρακίου 28 32-34 35
13. Α.Π.Ο.Κ. Βελούχι 28 29-34 33
14. Α.Ε. Διμηνίου Ιάσων-Κεραυνός 28 24-60 18
15. Αστέρας Ιτέας 28 0-0 0
  • Ο Αστέρας Ιτέας αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα
  • Σε αγώνα κατάταξης: Απόλλων Λάρισας - Εθνικός Καστρακίου 3-2 παρ. (2-2 κ.δ.).[7]

5ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Ναυπακτιακός Αστέρας 34 64-18 79
2. Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας 34 62-37 65
3. Τηλυκράτης Λευκάδας 34 52-28 65
4. Π.Α.Σ. Πρέβεζα 34 51-37 60
5. Α.Ε. Μεσολογγίου 34 48-29 56
6. Βολίδα Κέρκυρας 34 52-31 54
7. Οδυσσέας Νυδρίου 34 44-36 53
8. Α.Ο. Ελαιοφύτου 34 53-37 52
9. Αστέρας Ρόκκα 34 42-33 52
10. Σούλι Παραμυθιάς 34 42-54 51
11. Απόλλων Πάργας 34 38-33 51
12. Σκουφάς Κομποτίου 34 43-35 50
13. Αναγέννηση Άρτας 34 33-46 38
14. Άραχθος Παχυκαλάμου 34 38-63 34
15. ΑΟ Ανατολής 34 28-54 32
16. Προοδευτική Περάματος 34 32-55 26
17. Απόλλων Ευπαλίου 34 47-59 25
18. Α.Ε. Λευκίμμης 34 20-110 7

6ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Πανηλειακός 30 65-13 75
2. Α.Π.Σ. Ζαβλάνι 30 58-42 51
3. Εράνη Φιλιατρών 30 45-34 51
4. Ατρόμητος Λάππα 30 45-29 50
5. Αχιλλέας Καμαρών 30 41-31 48
6. Μεσσηνιακός 30 31-25 45
7. Διαγόρας Βραχνέικων 30 42-30 45
8. Αχαϊκή 30 36-24 45
9. Πάμισος Μεσσήνης 30 53-37 44
10. Εθνικός Σαγέικων 30 40-38 43
11. Α.Ο. Κροκεών 30 39-45 42
12. Α.Ο. Τσιλιβή 30 37-38 42
13. Ολυμπιακός Καλαμάτας 30 31-35 37
14. Ξενοφών Κρεστενών 30 14-46 19
15. Τέλος Άγρας Γαργαλιάνων 30 26-73 19
16. Α.Ο. Λειβαθώ 30 0-0 0
  • Η Λειβαθώ αποχώρησε από το πρωτάθλημα
  • Σε αγώνα κατάταξης: Α.Ο. Κροκεών - Α.Ο. Τσιλιβή 4-2 πεν. (0-0 κ.δ., παρ.).[8]

7ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Ηρακλής Ψαχνών 30 62-17 71
2. Ένωση Μιδέας 30 53-23 66
3. Αστέρας Μαγούλας 30 42-27 53
4. Α.Ο. Θήβα 30 45-24 51
5. Α.Ε. Δηλεσίου 30 43-33 47
6. Πανναυπλιακός 30 46-39 46
7. Α.Ο. Πόρου 30 30-29 43
8. Α.Ε. Κρανιδίου 30 35-38 40
9. Α.Ο. Λουκισίων 30 40-44 39
10. Α.Μ.Σ. Βρασιές 30 34-39 39
11. Πέλοπας Κιάτου 30 31-34 38
12. Πανελευσινιακός 30 51-48 38
13. Ολυμπιακός Λουτρακίου 30 31-36 35
14. Ατρόμητος Χιλιομοδίου 30 34-43 29
15. Ηρακλής Ξυλοκάστρου 30 29-43 28
16. Α.Ε. Χαλκίδα 0 0-0 0
  • Η Α.Ε. Χαλκίδας αποχώρησε από το πρωτάθλημα
  • Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου και ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου έχουν από 1 μηδενισμό.

8ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Απόλλων Σμύρνης 30 71-14 75
2. Ελπιδοφόρος Κηφισιάς 30 77-19 70
3. Α.Ο. Νέας Ιωνίας 30 69-28 61
4. Κεραυνός Γλυφάδας 30 61-30 57
5. Αθηναϊκός 30 54-32 48
6. Α.Ο. Πέρα Κλουμπ Αθηνών 30 55-35 45
7. Αίας Ταύρου 30 62-54 43
8. Α.Ο. Μυκόνου 30 45-54 43
9. Φωστήρας Ταύρου 30 43-39 41
10. Γ.Σ. Αγ. Αναργύρων 30 34-35 40
11. Α.Ο. Αγ. Ιεροθέου 30 42-43 38
12. Ολυμπιακός Λιοσίων 30 45-53 36
13. Π.Α.Ο. Αγ. Δημητρίου 30 36-64 35
14. Α.Ε. Καρλοβασίου 30 29-89 18
15. Α.Ε.Ρ. Αφάντου 30 36-112 15
16. Γ.Α.Σ. Ιάλυσος 30 22-74 9
  • Ο Φωστήρας έχει -2 βαθμούς

9ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Α.Ε.Λ. Καλλονής 30 62-23 65
2. Αήττητος Σπάτων 30 44-24 62
3. Αχαρναϊκός 30 55-25 62
4. Προοδευτική 30 69-30 54
5. Π.Α.Σ. Ωρωπός 30 41-30 53
6. Αιολικός Μυτιλήνης 30 43-32 49
7. Α.Π.Ο. Κερατσίνι 30 34-25 44
8. Ολυμπιακός Λαυρίου 30 49-41 41
9. Α.Ο. Κορωπί 30 33-34 40
10. Α.Ε. Περάματος 30 28-37 40
11. Άρης Αμφιάλης 30 28-34 37
12. Ελλάς Ποντίων 30 28-34 34
13. Α.Π.Σ.Ε. Αμφιάλη 30 29-51 33
14. Διαγόρας Αγ. Παρασκευής 30 27-54 27
15. Γ.Σ. Μαρκό 30 21-64 17
16. Δάφνη Δαφνώνα 30 14-65 11

10ος Όμιλος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Θ Ομάδα Αγ. Τερμ Β
1. Α.Ο. Χανιά 30 81-16 80
2. Γιούχτας Αρχανών 30 57-18 69
3. Αναγέννηση Ιεράπετρας 30 54-32 51
4. Α.Σ. Ρούβας Γέργερης 30 47-40 50
5. Νέος Αστέρας Ρεθύμνου 30 40-27 45
6. Π.Α.Ο. Κρουσώνα 30 48-32 44
7. Πατούχας Βιάννου 30 49-46 43
8. Ακρίτας Αποκορώνου 30 47-43 41
9. Ηρόδοτος Ν. Αλικαρνασσού 30 38-37 40
10. Α.Ο. Επισκοπή Ρεθύμνου 30 30-31 39
11. Σπάθα Κολυμβαρίου 30 45-51 37
12. Αετός Ανωγείων 30 47-65 35
13. Μινώταυρος Μουρνιών 30 32-49 35
14. Α.Σ. Μοχού Ηρακλείου 30 22-43 22
15. Α.Ο. Ασή Γωνιάς Χανιών 30 21-67 17
16. Α.Σ. Ιεράπετρας 30 22-84 9
  • Ο Αστέρας Ρεθύμνου έχει -2 βαθμούς
  • Ο ΠΑΟ Κρουσώνα έχει 1 μηδενισμό και -3 βαθμούς

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

  1. sport24.gr Η Δ' Εθνική στη σέντρα
  2. 2,0 2,1 contra.gr Οι 10 ομάδες που ανεβαίνουν στην Γ' Εθνική
  3. Συνεδρίαση Δ.Σ. ΕΠΟ (3-9-2009) (archive) epo.gr
  4. sport24.gr Επέστρεψε στην Γ Εθνική ο Απόλλων
  5. Ελευθεροτυπία Επέστρεψε στην Γ Εθνική ο Απόλλωνας Σμύρνης
  6. Τα μπαράζ της Δ’ Εθνικής sport-fm.gr
  7. Τα μπαράζ της Δ’ Εθνικής sport-fm.gr
  8. Τα μπαράζ της Δ’ Εθνικής sport-fm.gr