Βραβείο Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση στην πλοήγηση Πήδηση στην αναζήτηση
Βραβείο Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη
ΧώραΓαλλία
Απονέμεται απόΓαλλική Ακαδημία Κινηματογράφου
ΣυχνότηταΕτήσια
Πρώτη απονομή1976
Τελευταία απονομή2020
Τωρινός κάτοχοςΡομάν Πολάνσκι [1]
Ιστοσελίδαacademie-cinema.org
Καλύτερες στιγμές
Περισσότερα βραβείαΡομάν Πολάνσκι
Περισσότερες υποψηφιότητεςΑλέν Ρεσνέ


Το Βραβείο Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη είναι ένα Γαλλικό κινηματογραφικο βραβείο, αντίστοιχα με τα αμερικανικό Όσκαρ Καλύτερης Σκηνοθεσίας. Απονέμεται κάθε χρόνο από το 1976.

Παρακάτω είναι η λίστα των νικητών και υποψηφίων του Βραβείου Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη (Γαλλικά: César du meilleur réalisateur).

Κατάλογος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Superlative Άνδρες Γυναίκες
Περισσότερα βραβεία Ρόμαν Πολάνσκι 5 Τόνι Μάρσαλ 1
Περισσότερες υποψηφιότητες Αλέν Ρεσνέ 8 Νικόλ Γκαρσία 2
Περισσότερες υποψηφιότητες χωρίς νίκη Κλοντ Μίλερ 7 Νικόλ Γκαρσία 2
Παλαιότερος νικητής Τόνι Μάρσαλ 49
Παλαιότερος υποψήφιος Ανιές Βαρντά 58
Νεότερος νικητής Τόνι Μάρσαλ 49
Νεότερος υποψήφιος Maiwenn 35

Νικητές & Υποψήφιοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

1970s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
1976
(1st)
Μπερτράντ Ταβερνιέ Let Joy Reign Supreme Que la fête commence...
Ρομπέρ Ενρίκο The Old Gun Le Vieux Fusil
Jean-Paul Rappeneau Call me Savage Le Sauvage
Φρανσουά Τριφό The Story of Adele H. L'Histoire d'Adèle H.
1977
(2nd)
Joseph Losey Κύριος Κλάιν Monsieur Klein
Κλοντ Μίλερ The Best Way to Walk La Meilleure Façon de marcher
Μπερτράντ Ταβερνιέ The Judge and the Assassin Le Juge et l'assassin
André Téchiné Barocco
1978
(3rd)
Αλέν Ρεσνέ Providence
Luis Buñuel That Obscure Object of Desire Cet obscur objet du désir
Κλοντ Μίλερ This Sweet Sickness Dites-lui que je l'aime
Pierre Schoendoerffer Drummer-Crab Le Crabe-Tambour
1979
(4th)
Christian de Chalonge Other People's Money L'Argent des autres
Μισέλ Ντεβίλ Dossier 51 Le Dossier 51
Ariane Mnouchkine Molière
Κλοντ Σοτέ A Simple Story Une histoire simple

1980s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
1980
(5th)
Ρόμαν Πολάνσκι
(υποψήφιος και για Όσκαρ Καλύτερης Σκηνοθεσίας)
Tess
Costa Gavras Womanlight Clair de femme
Joseph Losey Don Giovanni
Ζακ Ντοιλον The Hussy La Drôlesse
1981
(6th)
Γρανσουά Τριφό The Last Metro Le dernier métro
Ζαν-Λυκ Γκοντάρ Slow Motion (a.k.a. Every Man for Himself) Sauve qui peut (la vie)
Αλέν Ρεσνέ My American Uncle Mon oncle d'Amérique
Κλοντ Σοτέ A Bad Son Un mauvais fils
1982
(7th)
Ζαν-Ζακ Ανό Quest for Fire La Guerre du feu
Pierre Granier-Deferre Strange Affair Une étrange affaire
Κλοντ Μίλερ Under Suspicion Garde à vue
Μπερτράντ Ταβερνιέ Clean Up (a.k.a. Clean Slate) Coup de torchon
1983
(8th)
Andrzej Wajda Danton
Ζακ Ντεμί A Room in Town Une chambre en ville
Ζαν-Λυκ Γκοντάρ Passion
Bob Swaim The Balance La Balance
1984
(9th)
Ettore Scola The Ball Le Bal
Κλοντ Μπερί So Long, Stooge Tchao pantin
Ζαν Μπεκέρ One Deadly Summer L'Été meurtrier
Μορίς Πιαλά To Our Loves À nos amours
Φρανσουά Τριφό Finally, Sunday Vivement dimanche!
1985
(10th)
Κλοντ Zidi My New Partner Les Ripoux
Αλέν Ρενέ Love Unto Death L'Amour à mort
Éric Rohmer Full Moon in Paris Les Nuits de la pleine lune
Francesco Rosi Carmen
Μπερτράντ Ταβερνιέ A Sunday in the Country Un dimanche à la campagne
1986
(11th)
Μισέλ Ντεβίλ Death in a French Garden Péril en la demeure
Λυκ Μπεσόν Subway
Κλοντ Μίλερ Impudent Girl L'Effrontée
Coline Serreau Three Men and a Cradle Trois hommes et un couffin
Ανιές Βαρντά Vagabond Sans toit ni loi
1987
(12th)
Αλέν Καβαλίε Thérèse
Ζαν-Ζακ Beineix Betty Blue 37°2 le matin
Κλοντ Μπερί Ζαν ντε Φλορέτ
Μπερτράντ Μπλιερ Ménage Tenue de soirée
Αλέν Ρεσνέ Mélo
1988
(13th)
Λουί Μαλ Goodbye, Children Au revoir, les enfants
Jean-Loup Hubert The Grand Highway Le Grand Chemin
Πατρίς Λεκόντ Tandem
Μορίς Πιαλά Under the Sun of Satan Sous le soleil de Satan
André Téchiné The Innocents Les Innocents
1989
(14th)
Ζαν-Ζακ Ανό Η Αρκούδα L'Ours
Λυκ Μπεσόν The Big Blue Le Grand Bleu
Κλοντ Σαμπρόλ Story of Women Une affaire de femmes
Μισέλ Ντεβίλ The Reader La Lectrice
Κλοντ Μίλερ The Little Thief La Petite Voleuse

1990s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
1990
(15th)
Μπερτραντ Μπλιερ Too Beautiful for You Trop belle pour toi
Αλέν Κορνό Indian Nocturne Nocturne indien
Μίλος Φόρμαν Valmont
Πατρίς Λεκόντ Mr. Hire Monsieur Hire
Μπερτράντ Ταβερνιέ Life and Nothing But La Vie et rien d'autre
1991
(16th)
Jean-Paul Rappeneau Cyrano de Bergerac
Κλοντ Μπερί Uranus
Λυκ Μπεσόν La Femme Nikita Nikita
Ζακ Doillon The Little Gangster Le Petit Criminel
Πατρίς Λεκόντ The Hairdresser's Husband Le Mari de la coiffeuse
1992
(17th)
Αλέν Κορνό All the Mornings of the World Tous les matins du monde
Μπερτράντ Μπλιερ Thank You Life Merci la vie
Μορίς Πιαλά Van Gogh
Ζακ Ριβέτ Η Ωραία Καβγατζού La Belle Noiseuse
André Téchiné I Don't Kiss J'embrasse pas
1993
(18th)
Κλοντ Σου A Heart in Winter Un cœur en hiver
Cyril Collard Savage Nights Les Nuits fauves
Christine Pascal And the Little Prince Said Le Petit Prince a dit
Μπερτράντ Ταβερνιέ L.627
Régis Wargnier Indochine
1994
(19th)
Αλέν Ρεσνέ Smoking/No Smoking
Κλοντ Μπερί Germinal
Μπερτράντ Μπλιερ 1, 2, 3, Sun Un, deux, trois, soleil
Κριστόφ Κισλόφσκι Τρία χρώματα: Η Μπλε ταινία Trois couleurs: Bleu
Jean-Marie Poiré The Visitors Les Visiteurs
André Téchiné My Favourite Season Ma saison préférée
1995
(20th)
André Téchiné Wild Reeds Les Roseaux sauvages
Λυκ Μπεσόν Léon
Patrice Chéreau Queen Margot La Reine Margot
Νικόλ Γκαρσία The Favourite Son Le Fils préféré
Κριστόφ Κισλόφσκι
(nominated for the Academy Award)
Tρία χρώματα: Η Κόκκινη ταινία Trois couleurs: Rouge
1996
(21st)
Κλοντ Σοτέ Nelly and Mr. Arnaud Nelly et Monsieur Arnaud
Étienne Chatiliez Happiness Is in the Field Le Bonheur est dans le pré
Κλοντ Σαμπρόλ The Ceremony La Cérémonie
Josiane Balasko French Twist Gazon maudit
Ματιέ Κασόβιτς Hate La Haine
Jean-Paul Rappeneau The Horseman on the Roof Le Hussard sur le toit
1997
(22nd)
Πατρίς Λεκόντ Ridicule
Μπερτράντ Ταβερνιέ Captain Conan Capitaine Conan
Ζακ Ωντιάρ A Self Made Hero Un héros très discret
Cédric Klapisch Family Resemblances Un air de famille
André Téchiné Thieves Les Voleurs
1998
(23rd)
Λυκ Μπεσόν The Fifth Element
Αλέν Κορνό The Cousin Le Cousin
Robert Guédiguian Marius and Jeannette Marius et Jeannette
Manuel Poirier Western
Αλέν Ρεσνέ Same Old Song On connaît la chanson
1999
(24th)
Patrice Chéreau Those Who Love Me Can Take the Train Ceux qui m'aiment prendront le train
Νικόλ Γκαρσία Place Vendôme
Ζεράρ Πιρές Taxi
Francis Veber The Dinner Game Le Dîner de cons
Erick Zonca The Dreamlife of Angels La Vie rêvée des anges

2000s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
2000
(25th)
Τόνι Μάρσαλ Venus Beauty Institute Vénus Beauté (Institut)
Ζαν Μπεκέρ The Children of the Marshland Les Enfants du marais
Λυκ Μπεσόν The Messenger: The Story of Joan of Arc
Μισέλ Ντεβίλ Sachs' Disease La Maladie de Sachs
Πατρίς Λεκόντ Girl on the Bridge La Fille sur le pont
Régis Wargnier East/West Est–Ouest
2001
(26th)
Dominik Moll Harry, He's Here to Help Harry, un ami qui vous veut du bien
Jean-Pierre Denis Murderous Maids Les Blessures assassines
Agnès Jaoui The Taste of Others Le Goût des autres
Mathieu Kassovitz The Crimson Rivers Les Rivières pourpres
Patricia Mazuy Saint-Cyr
2002
(27th)
Jean-Pierre Jeunet Amélie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain
Ζακ Ωντιάρ Read My Lips Sur mes lèvres
François Dupeyron The Officers' Ward La Chambre des officiers
Patrice Chéreau Intimacy
Φρανσουά Οζόν Under the Sand Sous le sable
2003
(28th)
Ρόμαν Πολάνσκι
(won the Academy Award)
The Pianist
Costa Gavras Amen.
Cédric Klapisch The Spanish Apartement (a.k.a. Pot Luck) L'Auberge espagnole
Nicolas Philibert To Be and to Have Être et avoir
François Ozon 8 Women 8 femmes
2004
(29th)
Denys Arcand The Barbarian Invasions Les Invasions barbares
Lucas Belvaux One: On the Run
Two: An Amazing Couple
Three: After Life
Cavale
Un couple épatant
Après la vie
Κλοντ Μίλερ Little Lili La Petite Lili
Jean-Paul Rappeneau Bon voyage
Αλέν Ρεσνέ Not on the Lips Pas sur la bouche
2005
(30th)
Abdellatif Kechiche Games of Love and Chance L'Esquive
Κριστόφ Μπαρατιέ The Chorus Les Choristes
Arnaud Desplechin Kings and Queen Rois et reine
Jean-Pierre Jeunet A Very Long Engagement Un long dimanche de fiançailles
Olivier Marchal Département 36 36 Quai des Orfèvres
2006
(31st)
Ζακ Ωντιάρ The Beat That My Heart Skipped De battre mon cœur s'est arrêté
Xavier Beauvois The Young Lieutenant Le Petit Lieutenant
Jean-Pierre and Luc Dardenne The Child L'Enfant
Μισέλ Χανέκε Hidden Caché
Radu Mihaileanu Live and Become Va, vis et deviens
2007
(32nd)
Guillaume Canet Tell No One Ne le dis à personne
Rachid Bouchareb Days of Glory Indigènes
Pascale Ferran Lady Chatterley
Philippe Lioret Don't Worry, I'm Fine Je vais bien, ne t'en fais pas
Αλέν Ρεσνέ Private Fears in Public Places Cœurs
2008
(33rd)
Abdellatif Kechiche The Secret of the Grain La Graine et la mulet
Olivier Dahan La Vie en Rose La môme
Κλοντ Μίλερ A Secret Un secret
Julian Schnabel
(nominated for the Academy Award)
The Diving Bell and the Butterfly Le Scaphandre et le papillon
André Téchiné The Witnesses Les Témoins
2009
(34th)
Jean-François Richet Public Enemy Number One: Part 1 and 2 L'Instinct de mort and L'Ennemi public n°1
Rémi Bezançon The First Day of the Rest of Your Life Le Premier Jour du reste de ta vie
Laurent Cantet The Class Entre les murs
Arnaud Desplechin A Christmas Tale Un conte de Noël
Martin Provost Séraphine
2010
(35th)
Ζακ Ωντιάρντ A Prophet Un prophète
Lucas Belvaux Rapt! Rapt!
Xavier Giannoli In the Beginning À l'origine
Philippe Lioret Welcome Welcome
Radu Mihaileanu The Concert Le Concert

2010s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
2011
(36th)
Ρόμαν Πολάνσκι The Ghost Writer
Mathieu Amalric On Tour Tournée
Olivier Assayas Carlos
Xavier Beauvois Of Gods and Men Des hommes et des dieux
Μπερτραντ Μπλιερ The Clink of Ice Le Bruit des glaçons
2012
(37th)
Michel Hazanavicius
(won the Academy Award)
The Artist
Valérie Donzelli Declaration of War La Guerre est déclarée
Aki Kaurismäki Le Havre
Maïwenn Polisse
Pierre Scholler The Minister L'Exercice de l'État
Olivier Nakache & Éric Toledano The Intouchables Intouchables
2013
(38th)
Michael Haneke
(nominated for the Academy Award)
Amour
Ζακ Audiard Rust and Bone De rouille et d'os
Stéphane Brizé A Few Hours of Spring Quelques heures de printemps
Leos Carax Holy Motors
Benoît Jacquot Farewell, My Queen Les Adieux à la reine
Noémie Lvovsky Camille Rewinds Camille redouble
François Ozon In the House Dans la maison
2014
(39th)
Ρόμαν Πολάνσκι Venus in Fur La Vénus à la fourrure
Arnaud Desplechin Jimmy P.
Albert Dupontel 9 Month Stretch Neuf mois ferme
Asghar Farhadi The Past Le Passé
Guillaume Gallienne Me, Myself and Mum Les Garçons et Guillaume, à table !
Αλέν Guiraudie Stranger by the Lake L'Inconnu du lac
Abdellatif Kechiche Blue Is the Warmest Colour La Vie d'Adèle – Chapitres 1 & 2
2015
(40th)
Abderrahmane Sissako Timbuktu
Céline Sciamma Girlhood Bande de filles
Thomas Cailley Love at First Fight Les Combattants
Robin Campillo Eastern Boys
Thomas Lilti Hippocrates Hippocrate
Bertrand Bonello Saint Laurent
Olivier Assayas Clouds of Sils Maria Sils Maria
2016
(41st)
Arnaud Desplechin My Golden Days Trois souvenirs de ma jeunesse
Ζακ Audiard Dheepan
Stéphane Brizé The Measure of a Man La Loi du marché
Xavier Giannoli Marguerite
Maïwenn Mon roi
Deniz Gamze Ergüven Mustang
Emmanuelle Bercot Standing Tall La Tête haute
2017
(42nd)
Xavier Dolan It's Only the End of the World Juste la fin du monde
Houda Benyamina Divines
Paul Verhoeven Elle
François Ozon Frantz
Anne Fontaine The Innocents Les Innocentes
Bruno Dumont Slack Bay La Loute
Νικόλ Γκαρσία From the Land of the Moon Mal de pierres
2018
(43rd)
Albert Dupontel See You Up There Au revoir là-haut
Robin Campillo BPM (Beats per Minute) 120 Battements par minute
Mathieu Amalric Barbara
Julia Ducournau Raw Grave
Hubert Charuel Bloody Milk Petit Paysan
Michel Hazanavicius Redoubtable Le Redoutable
Olivier Nakache & Éric Toledano C'est la vie! Le Sens de la fête
2019
(44th)
Ζακ Audiard The Sisters Brothers Les Frères Sisters
Emmanuel Finkiel Memoir of War La Douleur
Pierre Salvadori The Trouble with You En liberté !
Gilles Lellouche Sink or Swim Le Grand Bain
Alex Lutz Guy
Xavier Legrand Custody Jusqu'à la garde
Jeanne Herry In Safe Hands Pupille

2020s[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Έτος Νικητές & Υποψήφιοι Ταινία Γαλλικός τίτλος
2020
(45th)
Ρόμαν Πολάνσκι An Officer and a Spy J'accuse
Nicolas Bedos La Belle Époque
François Ozon By the Grace of God Grâce à Dieu
Olivier Nakache & Éric Toledano The Specials Hors normes
Ladj Ly Les Misérables
Céline Sciamma Portrait of a Lady on Fire Portrait de la jeune fille en feu
Arnaud Desplechin Oh Mercy! Roubaix, une lumière

Περισσότερες νίκες και υποψηφιότητες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Τα παρακάτω άτομα έλαβαν δύο ή περισσότερα βραβεία Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη:

Νίκη Ηθοποιός
5 Ρόμαν Πολάνσκι
3 Ζακ Audiard
2 Jean-Ζακ Annaud
Abdellatif Kechiche
Αλέν Ρεσνέ
Κλοντ Σοτέ
Μπερτράντ Ταβερνιέ

Τα παρακάτω άτομα έλαβαν δύο ή περισσότερες υποψηφιότητες για βραβείο Σεζάρ Καλύτερου Σκηνοθέτη::

Υπψηφιότητες Σκηνοθέτης
8 Αλέν Ρεσνέ
7 Ζακ Audiard
Κλοντ Μίλερ
Μπερτράντ Ταβερνιέ
André Téchiné
6 Λικ Μπεσόν
5 Μπερτραντ Μπλιερ
Arnaud Desplechin
Πατρίς Λεκόντ
François Ozon
Ρόμαν Πολάνσκι
4 Κλοντ Berri
Μισέλ Ντεβίλ
Jean-Paul Rappeneau
Κλοντ Σοτέ
3 Patrice Chéreau
Αλέν Κορνό
Νικόλ Γκαρσία
Abdellatif Kechiche
Olivier Nakache & Éric Toledano
Μορίς Πιαλά
Φρανσουά Τριφό

Παραπομπές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Εξωτερικοί Σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]