Γ΄ κατηγορία ποδοσφαίρου ανδρών Κύπρου

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Γ΄ κατηγορία ποδοσφαίρου ανδρών Κύπρου
Χώρα Κύπρος Κύπρος
Ομοσπονδία ΚΟΠ
Διεθνής Ομοσπονδία ΟΥΕΦΑ
Ίδρυση 1970
Πρώτη περίοδος 1970-71
Αριθμός ομάδων 14
Επίπεδο 3
Άνοδος Β΄ κατηγορία
Υποβιβασμός Δ΄ κατηγορία
Τοπικό κύπελλο/α Κύπελλο Γ' – Δ΄ κατηγορίας
Τρέχων κάτοχος Ελπίδα Ξυλοφάγου (2013-14)
Περισ. κατακτήσεις Ερμής (3)
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας (3)
Ιστοσελίδα http://www.cfa.com.cy/
Soccerball current event.svg 2014-15

Η Γ΄ κατηγορία ποδοσφαίρου ανδρών Κύπρου (Γ΄ κατηγορία) είναι το τρίτο πιο σημαντικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ανδρών στην Κύπρο.

Δομή[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στη σημερινή του μορφή, στο πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας συμμετέχουν 14 ομάδες. Την φετινή περίοδο οι δύο πρώτες στην τελική κατάταξη προβιβάζονται στην Β΄ κατηγορία και οι τελευταίες τρεις υποβιβάζονται στο νέο πρωτάθλημα που θα διεξάγεται υπο την αιγίδα της ΣΤΟΚ.

Ομάδες περιόδου 2014-15[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι πρωταθλήτριες[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Στον πίνακα που ακολουθεί παρουσιάζονται οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε χρονιάς. Ο αριθμός των ομάδων που προβιβάστηκαν στην Β΄ κατηγορία άλλαζε κάποιες χρονιές. Σε ορισμένες περιόδους προβιβαζόταν μόνο η πρωταθλήτρια, σε άλλες οι δύο πρώτες και σε άλλες οι τρεις πρώτες, όπως γίνεται και σήμερα.

Περίοδος Πρωταθλήτρια
1970-71 Κεραυνός Στροβόλου
1971-72 Εθνικός Αστέρας Λεμεσού
1972-73 Νέος Αιώνας Τρικώμου
1973-74 Ηρακλής Γερολάκκου
1974-75 Δεν διεξήχθηκε
1975-76 Ερμής Αραδίππου
1976-77 Ακρίτας Χλώρακας
1977-78 Άδωνης Ιδαλίου
1978-79 Ορφέας Λευκωσίας
1979-80 Ηρακλής Γερολάκκου
1980-81 Κέντρο Νεότητας Μαρωνιτών
1981-82 Διγενής Ακρίτας Ύψωνα
1982-83 Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας
1983-84 Άδωνης Ιδαλίου
1984-85 Ορφέας Αθηαίνου
Περίοδος Πρωταθλήτρια
1985-86 ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς
1986-87 Ελπίδα Ξυλοφάγου
1987-88 Διγενής Μόρφου
1988-89 Διγενής Ακρίτας Ύψωνα
1989-90 ΑΠΕΠ Πελενδρίου
1990-91 Οθέλλος Αθηαίνου
1991-92 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας
1992-93 ΑΕΖ Ζακακίου
1993-94 Οθέλλος Αθηαίνου
1994-95 Εθνικός Λατσιών
1995-96 Ερμής Αραδίππου
1996-97 Ροτσίδης Μάμμαρι
1997-98 ΑΕΖ Ζακακίου
1998-99 Χαλκάνορας Ιδαλίου
1999-00 Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας
Περίοδος Πρωταθλήτρια
2000-01 ΑΣΙΛ Λύσης
2001-02 ΣΕΚ Αγίου Αθανασίου
2002-03 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας
2003-04 ΑΠΟΠ Κινύρας
2004-05 ΣΕΚ Αγίου Αθανασίου
2005-06 ΑΕΜ Μεσόγης
2006-07 Ερμής Αραδίππου
2007-08 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας
2008-09 Ακρίτας Χλώρακας
2009-10 Χαλκάνορας Ιδαλίου
2010-11 Εθνικός Άσσιας
2011-12 ΑΕΚ Κουκλιών
2012-13 Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών
2013-14 Ελπίδα Ξυλοφάγου

Κατακτήσεις ανά ομάδα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ομάδα Τίτλοι Περιόδοι
Ερμής Αραδίππου 3 1976, 1996, 2007
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 3 1992, 2003, 2008
Ηρακλής Γερολάκκου 2 1974, 1980
Ακρίτας Χλώρακας 2 1977, 2009
Άδωνης Ιδαλίου 2 1978, 1984
Διγενής Ακρίτας Ύψωνα 2 1982, 1989
Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας 2 1983, 2000
ΑΕΖ Ζακακίου 2 1993, 1998
Οθέλλος Αθηαίνου 2 1991, 1994
ΣΕΚ Αγίου Αθανασίου 2 2002, 2005
Ομάδα Τίτλοι Περιόδοι
Χαλκάνορας Ιδαλίου 2 1999, 2010
Ελπίδα Ξυλοφάγου 2 1987, 2014
Κεραυνός Στροβόλου 1 1971
Εθνικός Αστέρας 1 1972
Νέος Αιώνας Τρικώμου 1 1973
Ορφέας Λευκωσίας 1 1979
Κ.Ν. Μαρωνιτών 1 1981
Ορφέας Αθηαίνου 1 1985
ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς 1 1986
Διγενής Μόρφου 1 1988
Ομάδα Τίτλοι Περιόδοι
ΑΠΕΠ Πελενδρίου 1 1990
Εθνικός Λατσιών 1 1995
Ροτσίδης Μάμμαρι 1 1997
ΑΣΙΛ Λύσης 1 2001
ΑΠΟΠ Κινύρας 1 2004
ΑΕΜ Μεσόγης 1 2006
Εθνικός Άσσιας 1 2011
ΑΕΚ Κουκλιών 1 2012
Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών 1 2013

Πρωταθλήματα ανα επαρχία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Επαρχία Τίτλοι Ομάδες
Λευκωσία 13 Ηρακλής Γερολάκκου (2), Άδωνης Ιδαλίου (2), Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας (2), Χαλκάνορας Ιδαλίου (2), Κεραυνός Στροβόλου (1), Ορφέας Λευκωσίας (1), Διγενής Ακρίτας Μόρφου (1), Ροτσίδης Μάμμαρι (1), Εθνικός Λατσιών (1),
Λεμεσός 11 Διγενής Ακρίτας Ύψωνα (2), ΑΕΖ Ζακακίου (2), ΣΕΚ Αγίου Αθανασίου (2), ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς (1), ΑΠΕΠ Πελενδρίου (1), Εθνικός Αστέρας Λεμεσού (1), Κέντρο Νεότητας Μαρωνιτών (1), Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών (1)
Λάρνακα 8 Ερμής Αραδίππου (3), Ελπίδα Ξυλοφάγου (2), Οθέλλος Αθηαίνου (2), Ορφέας Αθηαίνου (1)
Πάφος 5 Ακρίτας Χλώρακας (2), ΑΠΟΠ Κινύρας (1), ΑΕΜ Μεσόγης (1), ΑΕΚ Κουκλιών (1)
Κερύνεια 3 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας (3)
Αμμόχωστος 3 ΑΣΙΛ Λύσης (1), Νέος Αιώνας Τρικώμου (1), Εθνικός Άσσιας (1)

Δείτε επίσης[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Πηγές[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]